Ψάχνοντας απαντήσεις.. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 26 of 26
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Το περιβαλλον μας καθοριζει , αλλα και εμεις καθοριζουμε το περιβαλλον μας.

    Εννοω οτι πες οτι ειχες μια...βιολογικη ανωμαλια που ηταν η αιτια να μην μπορεις να \"προσαρμοστεις\" στο περιβαλλον...τοτε το περιβαλλον γινεται \"εχθρικο\".

    Φυσικα μπορει να μην πηγαζει απο σενα και μπορει το περιβαλλον να ηταν οντως εχθρικο.

    Και ασχετα με το περιβαλλον εντελως ...καθαρα βιολογικο προβλημα.

    Οπως καταλαβαινεται δυσκολο να δωθουν απαντησεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    το Cassandra ειναι ψευδωνυμο ? αν θες μας λες ...

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    27
    Ναι

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    ρωταω γιατι το μυαλο μου πηγε στην κασανδρα της ιλιαδας ,,,και μετα σ αυτο που λεμε ,,,,,,,,,,\'\'κασανδρες\'\' , δηλαδη αυτους που γινονται μαντεις κακων........................................ ..........ταυτιζεσαι με κατι σχετικα ?

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    27
    Πόλυ δύσκολο... ισως να είναι κ διαφορετικό για τον κάθε ένα κ οι λόγοι που ανέφερες να φέρνουν το πρόβλημα στην επιφάνεια. ίσως κ δεν πρέπει να ασχολούμαστε κ τόσο πολύ με απάντήσεις στο γιατί έγινε ότι έγινε αλλά πως θα κάνουμε πάλι την ζωη μας γεμάτη με τα νέα δεδομένα, με τον νέο μας εαυτό.

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    27
    όχι δεν ταυτίζομαι, μ\' αρέσει σαν όνομα χωρίς να σημαίνει τιποτα αυτό. Μ\'αρέσει όπως προφέρεται, το ότι δεν είναι γλυκανάλατο και που δεν χρησιμοποιείται συχνά.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Originally posted by Cassandra
    Πόλυ δύσκολο... ισως να είναι κ διαφορετικό για τον κάθε ένα κ οι λόγοι που ανέφερες να φέρνουν το πρόβλημα στην επιφάνεια. ίσως κ δεν πρέπει να ασχολούμαστε κ τόσο πολύ με απάντήσεις στο γιατί έγινε ότι έγινε αλλά πως θα κάνουμε πάλι την ζωη μας γεμάτη με τα νέα δεδομένα, με τον νέο μας εαυτό.

    Εχω αποριες για το ποιος ειμαι , για το πως με βλεπουν οι αλλοι οτι ειμαι , για το τι πραγματικα συμβαινει και ισχυει σε διαφορα σταδια της ζωης μου... μια ζωη αποριες και παντα ψαχνεις τις απαντησεις οπως ολοι , να κλεψουμε ψηγματα αυτογνωσιας μεσα απο τον καθρεφτη που μας δειχνουν οι αλλοι ή με διαρκης ενδοσκοπηση.

    Σε νορμαλ πλαισια περιεγραψα...ολους αρκει να μην γινεται νοσηρο...ενδοσκοπηση μεχρι τα ορια της τρελλας ή να κρεμεσαι απο τα χειλη των αλλων και να μετρας τα παντα.

    Αυτοεξελιξη συνεχεια...νεα δεδομενα εισρεουν , σωματικες αλλαγες...ηλικιακες , νεα βαση και εισροη νεων δεδομενων παλι...μεχρι το τελος , που και αυτο ειναι ενα μυστηριο...


    Αν αραγε ξεραμε τις απαντησεις θα ειχε ενδιαφερον η ζωη?

    Υπηρχε μια εποχη του πρωτου ψυχωτικου επεισοδιου , που ελεγα ζω απο περιεργεια και ηταν οντως ενα ισχυρο συναισθημα αρκετο να με κρατησει ζωντανο για...χιλια κολασμενα χρονια κατι σαν το συναισθημα της ελπιδας.

    Η περιεργεια σκοτωσε την γατα ή την κραταει ζωντανη?:P
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #23
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    Συγνώμη διαβασά μόνο το αρχικό πόστ σου να σε ρωτήσω κάτι, Cassandra, από ότι κατάλαβα είχες πάθει ψύχωση και την ξεπέρασες και τώρα δεν παίρνεις πλέον χάπια????

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    27
    nai akrivos. an kai den tha to sinistousa idiaitera. Akoma k tora anarotiemai an tha itan pio eukoli i zoi mou me xapia. k mallon tha itan. Vasika eimai mia xara tora an k i zoi mou feretai sklira genikotera. Isos ftaine oi apofaseis pou pairno, isos to oti eimai filotimi, isos k to oti eimai moni, pantos ola einai diskola. Den ksero, o kathenas pairnei tis apofaseis tou k zei me autes. Einai katharo prosopiko zitima. Sigoura ta xapia an vrethoun ta sosta voithoun, an to atomo pou ta pairnei exei apenoxopoihsei tin xrisimotita tous pali kala. To thema einai na kanoume o kathenas auto pou ton voithaei kalitera, Distixos sintages den iüparxoun, k o kathenas prepei na vrei tis apantiseis mesa tou. Na paradextei auto pou einai, ta lathi pou ekane k pano apo ola na mathei na zei me auto xoris enoxes. Sorry gia ta greeklish zo eksoteriko pleon.

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    395

    Η αποψη μου

    Για τις προσωπικες επιλογες που μιλας.Η σχιζοφρενια ειναι μια αρκετα δυσκολη αρρωστια.Αποθυμενα χασιμο φιλων ανεπαρκεια στηρι3ης απο γονεις που στην ουσια πολλες φορες κανουν κακο στην υγεια,ελειψη στηριγματων,κακομεταχειρη� �η απο το γυρω περιβαλλον και 1002 τετοια.Ολα συντελουν σε πολλες λαθος αποφασεις που μαζι με την ψυχωση και τα φαρμακα σε κανουν να κατταρευση η ζωη σου.Εδω οι υγειης και τραβανε 1002 για να στρωσουν την ζωη τους.Φαντασου ενας σχιζοφρενης.Η μοιρα πολλων ατομων σαν και μενα ειναι πολυ χειροτερη μονο και μονο λογο της αρρωστιας που κουβαλαμε.Ας μην κατρεργοουμε τον εαυτο μας.Ολοι μας πιστευω θα καναμε πολυ καλυτερη ζωη αμα δεν πασχαμε απο την ψυχωση.Σιγουρα η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.Εγω 9 χρονια ψυχωτικος περασα τα πανδυνα.Πιστευω πως οντως η μοιρα μου θα ταν τελειως διαφορετικη αμα δεν αρρωσταινα.Και τις σπουδες θα τελιωνα και τους φιλους μου δεν θα χανα και αλλα πολλα.Προσωπικη ευθυνη παιζει δεν λεω.Αλλα παιζουν και τα παραπανω.Κουραγιοοο λοιπον

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    41
    δεν φταις εσυ φιλαρακο και μην αισθανεσαι ασχημα με τον εαυτο σου. δυστυχως η ευτυχως παντα θα υπαρχουν καποιοι αλλοι που θα εχουν ερθει σε αυτο τον κοσμο πριν απο σενα και πριν απο εμενα και πριν απο ολους οσους ζουνε τωρα. απλα υπομενεις και φροντιζεις να μην σε θαψουν πρωτα εκεινοι.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •