Ψάχνοντας απαντήσεις..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    27

    Ψάχνοντας απαντήσεις..

    Έχω 2-3 βράδια τωρα που ξενυχτώ σκέφτοντας..Πέρασα σχιζοσυναισθηματική ψύχωση η οποία ξεκίνησε πριν 10 χρόνια σχεδόν. Δύσκολες στιγμές, χρόνια μάλλον.. Πολλά λάθη στην πορεία, φάρμακα, κ πολλά άλλα/ Αυτά για να ψιλοσυστηθώ! Πλέον ζω παλέυοντας με αυτό, χωρίς φάρμακα γιατι μου λείπει η φαντασία κ το IQ που έχανα (όσο είχα)..:)

    Σκέφτομαι την αρχή όλων. Διαβάζω εδώ κ βρίσκω πολλά κοινά με πολλούς. Κ κάπου κάτι αρχίζω να καταλαβαίνω...
    Ναι μπορέι να είναι κληρονομικό, μπορεί να είναι απο ναρκωτικά μπορεί και από άσχημες επιρροές..
    Πολυ θα ήθελα να ακούσω κ οποιος θέλει να κάνει αυτό το ταξίδι στην αρχή της αρρώστιας. άλλαξε κάτι στην ζωη σας λίγο πριν; σας φόβιζε κάτι; Ρωτάω για να κάνω διάλογο με όποιον/α είναι εδώ μηπως βγάλουμε κάποια άκρη.. δεν θέλω να μονολογω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Απο οτι λενε ενα 10% του πληθυσμου ειναι σχιζοειδεις και μπορει να παθει σχιζοφρενεια υπο τις καταλληλες συνθηκες.

    Τωρα το τι προκαλει τη σχιζοφρενεια οι γιατροι ακομα το ψαχνουν.

    Παντως το να σε κοροϊδευουν-κακομεταχειριζονται αλλοι, απο οτι λενε ερευνες αυξανει κατα 540% τις πιθανοτητες να το παθεις.
    Γενικα το στρες φαινεται να πυροδοτει την ασθενεια.

    Τωρα απαντησεις ισως βρεις αλλα η ζημια εχει ηδη γινει. Οταν χαλασει κατι στον εγκεφαλο ή σε καποιο αλλο μερος
    του σωματος αυτο δε φτιαχνει απλως γνωριζοντας την αιτια..

    Εχεις δικιο οτι πεφτει το IQ και η φαντασια με τα φαρμακα. Περισσοτερο σου αλλαζουν μαλιστα και το χαρακτηρα.
    Οταν μεγαλωσεις ομως θα σου φαινεται πιο σημαντικο να εισαι σταθερος και χωρις συμπτωματα.
    Ετσι και αλλιως σε ολους μεγαλωνοντας πεφτει η φαντασια κ.λ.π.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    27

    Απορία

    Έχεις δίκιο πως όταν μεγαλώνεις θέλεις σταθερότητα και ηρεμία. Αλλά απο τον εαυτό μου την έχω πλεον χωρις φαρμακα. Έχω καταλάβει που φταίω, που δεν φταίω κ πέρασαν οι επικύνδινες σκέψεις. Και ακόμα κ αν ξετρυπώνει που κ που καμία την αναγνωρίζω κ την αποδέχομαι. Άν πάει να γίνει επικίνδυνη θα ζητήσω βοήθεια προς το παρόν τα πάω μια χαρά πάνω απο μια πενταετία. Δεν θέλω να παρω φάρμακα για πολλούς λόγους. ένας απο αυτούς είανι το ότι αν βγω κ πιω αλκοόλ κ παίρνω φάρμακα χάνω τελείως την συνείδηση μου και κάνω οτι να\'ναι..έχω χάσει φίλους, τον εαυτό μου, έχω τύψεις για πολλά όσα έκανα και είπα όσο ημουν έτσι.. Κρατούσα ημερολόγιο και βλέπω ότι πράγματι με τα φάρμακα ήμουν πιο σταθερή ψυχολογικά, έχανα όμως πολλά.
    έχω μεγαλώσει που λες αρκετά απο τότε, παντρεύτηκα, έκανα παιδιά και μπαίνει όλο κ πιο πολυ σε τάξη η ζωή μου, έχω δρόμο ακόμα αλλά πάω καλά.
    Βασικά, με έπιασε παράπονο αυτές τις μέρες γιατι με την γέννα κ με διάφορα δεν έχω φίλους δίπλα μου, τα περνάω όλα μόνη μου κ απλά ήθελα να μιλήσω κ κάπου. Σε λίγο καιρό ξεκινάω δουλειά κ ελπίζω να λυθούν πολλά απο τα θεματάκια που κάθομαι κ ψάχνω τώρα.

    Κ για το τέλος μια ερώτηση, δηλαδή τα φάρμακα που ρίχνουν το ΙQ το ρίχνουν μια κ έξω η συνεχίζουν να το ρίχνουν όσο τα παίρνεις;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Θα ηθελα να καταλαβω γιατι κι εγω ειμαι χωρις αντιψυχωτικα ενα χρονο τωρα μετα απο χρηση δυο χρονων αλλα υποφερω πολυ κ η συμπεριφορα μου ειναι τρελη.
    Εσυ απο οτι φαινεται εισαι μια χαρα κ θα ηθελα να ξερω ποσο καιρο σου πηρε η προσαρμογη σου στη κανονικοτητα χωρις φαρμακα
    περασες δηλ διαστημα που ησουν χαλια χωρις φαρμακα ,με συμπτωματα ψυχωσης αλλα μετα περασανε η κατευθειαν με το που εκοψες τα φαρμακα νορμαλοποιηθηκες κ κατι ακομη -η θεραπεια με τα αντιψυχωτικα ξερω οτι ειναι μονοδρομος σπανια ανθρωποι με διαγνωση ψυχωση μπορουν να επανελθουν χωρις φαρμακα - ετσι τουλαχιστον λενε οι γιατροι- , εσυ τι συμπτωματα ειχες και πηρες αυτη τη διαγνωση κ τωρα υπαρχουν τα συμπτωματα κ μπορεις κ τα διαχειριζεσαι η απλα περασανε η εξασθενησανε?
    Θα μου ηταν χρησιμη η απαντηση σου γιατι βρισκομαι σε πολυ δυσκολη φαση ισως ενα βημα πριν την κλινικη!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    28
    Γεια σου είμαι η αντα και ειμαι 37 ετών εδώ και τρείς μήνες πέρνω φάρμακα , για τη κατάθλιψη ώρες νομίζω οτι δεν αντέχω αυτή τηνκαταστάση ελπίζω οτί θα γίνω καλά και θα ζήσω φυσιολογικά χωρίς αγχος και κοπλέξ καλό σου βραδυ και δέστα θετικά αλλίως θα το χασουμε το τρένο

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    27
    Το μόνο σίγουρο είναι οτι περνάει, ιδιαίτερα η κατάθλιψη Anta, απλά θέλει υπομονή. Το ξέρω είναι δύσκολα όλα τωρα αλλά πιστεψε με περνάει. Κ οτι μάθεις απο αυτό καλό είναι. Χρησιμοποίησε αυτή τη γνώση σε όλη τη ζωή σου. Δες το σαν προτέρημα κάποια στιγμή. Πέρασες κάτι που οι άλλοι δεν έχουν ιδέα. Κ σε έκανε πιο δυνατη.
    Όσο για μένα, κ οι γιατροί απορούν αν κ δεν τους έχω σε καμία εκτίμηση τους περισσότερους ίσως κ γιαυτο επέλεξα να δοκιμάσω χωρίς φάρμακα με μόνο όπλο την δύναμη του χαρακτήρα μου. Πέρασα πολλά, είχα απίστευτες φαντασιώσεις, παραληρούσα κ με μαζέψανε απο τον δρόμο στην κυριολεξία. Παρόλαυτα, είμαι εδω και καιρό καλά κ προσπαθώ να είμαι ακόμα καλύτερα σε όλους τους τομείς της ζωής μου.
    Κατερίνα μου, γλυκειά σκέψου αν θα σε κάνει να νι΄ψσεις καλύτερα αν πας σε κλινική η να δεις γιατρο η φίλο κ καντο. Σε κανέναν δεν θα λογοδοτήσεις για τις πράξεις σου παρά μόνο στον εαυτό σου αργότερα. Θέλω να πω σκέψου τον εαυτό σου κ πως θα νιώσεις πραγματικα κ όχι πρόσκαιρα καλα. Ξεκίνα απο ένα μπάνιο, φτιάξε τα μαλλία σου χωρίς λόγο κ γενικά κάνε κάτι όμορφο για σένα κ μετά σκέψου με καθαρό μυαλό τι θέλεις για να προχωρήσεις. Σιγά σιγά με τους δικούς σου τους ρυθμούς. Τα φάρμακα βοηθούν αρκεί να βρεις τα σωστά για σένα.
    Οι σκέψεις όπως είπα δεν έχουν υποχωρήσει, σιγουρα είναι εξασθενημένες αλλα πλέον δεν με τρομάζουν. Ειναι απλά εικόνες στο μυαλό που για κάποιο λόγο το δικό μ το μυαλό δεν τις προσπερνάει αλλά τις \"καταλαβαίνει\". Νομίζω ότι υπάρχουν σε όλο το κόσμο αυτες οι εικόνες αλλά δεν έχουν όλοι πρόβλημα γιατί απλά δεν το συνειδητοποιούν.
    ίσως η αρρώστια αυτη να είναι μια μεγένθυνση του αισθήματος της ευθύνης/ενοχής για τις σκέψεις μας λες κ ήταν πράξεις.
    Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις ελπίζω πως θα δεις κ εσύ την άκρη. Απασχόλησε το μυαλό σου με κάτι. Ότι ναναι. Το καλύτερο είναι να κοινωνικοποιηθείς, κ να μην αισθάνεσαι καθόλου διαφορετική. Σε πληροφορώ ότι όλοι είναι στον κόσμο τους ούτως η αλλώς οπότε κανένας δεν θα σε παρεξηγήσει κ αν γίνει γράψτους. Δημιούργησε επιλογές στη ζωή σου.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω απο την αλλη συμφωνα με την εμπειρια που εχω...αν διακοψω τα φαρμακα...τοτε για μερικες μερες ειμαι...τελεια , εξυπνος , δημιουργικος , γεματος ζωντανια κλπ κλπ , εκπλησσω τον εαυτο μου.
    Αλλα αυτο για μερικες μερες γιατι μετα με παιρνει η κατω βολτα , με τα φαρμακα ειμαι σταθερος δεν εχω κανενα προβλημα...περαν αυτου.

    Θελω να ειμαι εγω λιγες μερες μετα την διακοπη των φαρμακων...αλλα δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα ε?

    Αναρωτιεμαι πολλες φορες ποιος θα ημουνα χωρις αυτα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    27
    Κ εγώ πολλές φορές αναρωτιέμαι πως θα ήμουν με τα φάρμακα. αν θα γινόντουσαν όλα πιο εύκολα κ πιο γρήγορα. Αν θα ήμουν καλύτερη στην δουλειά ιδιαίέτερα κ στην ζωη μου γενικότερα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν ειναι περιεργο να εχεις δυο δρομους να επιλεξεις πανω σε αυτο?

    Οι πιο πολλοι ανθρωποι που δεν εχουν αυτη την ασθενεια φυσικα επιλεγουν ενα δρομο...το δρομο χωρις φαρμακα (στο μελλον βεβαια θα βγουν νοοτροπες ουσιες και θα δουμε τι δρομους θα επιλεγει ο καθενας...ηδη σκανε μυτη στην αγορα).

    Οι αλλοι οι πραγματικα ισως \"ατυχοι\" ...τα φαρμακα ειναι μονοδρομος και πολλες φορες ουτε με αυτα μπορουν να ζησουν μια ικανοποιητικη και γεματη ζωη.

    Θελω να πιστευω οτι ειμαι απο τους \"ατυχους\"...τυχερους γιατι μπορει να μην μπορω χωρις φαρμακα συμφωνα με τις ενδειξεις αλλα με αυτα τα καταφερνω μια χαρα.

    Ειναι απλως περιεργο...γιατι εσυ εισαι ο εγκεφαλος σου κατα καποιο τροπο και παιζεις με αυτον με πραγματι δυνατα φαρμακα , δυο δρομοι στο πιο ουσιαστικο κομματι της ζωης ισως , το ιδιο σου το ειναι.

    Φυσικα μην φανταστειτε οσοι ειναι εξω απο το χορο οτι προκειται για δρ Τζεκυλ , Μr Xαϊντ αλλα υπαρχει διαφορα αισθητη στην πορεια που θα επιλεξεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    27
    Τι εννοείς νοοτρόπες ουσίες; δεν είμαι σίγουρη οτι θέλω να μάθω αλλά πες μου \'οπως κ να έχει..
    Δεν σε πολυκατάλαβα οφείλω να πω με την πρώτη αλλα τα κατάφερα μάλλον.
    Είναι όντως περίεργο κ πάντα θα αναρωτιόμαστε αν πήραμε το σωστό μονοπάτι. Το καλό θα ήταν να το αποδεχτούμε κ να βγάλουμε ότι καλύτερο απο αυτό. Έχω μάθει κ ακόμα μαθαίνω να χαλιναγωγώ τον εαυτό μου, τα πάθη μου, την επιπολαιότητα κ τον αυθορμητισμό μου κ νομίζω γιαυτό ήρθε κ αυτή η αρρωστια. έχουν δίκιο κάποιοι που λένε ποτέ δεν θα έισαι ο ίδιος μετά. Ίσως κ γιαυτο να ήρθε στη ζωη μας αυτή η αρρώστια.. για να αλλάξουμε..κ να δούμε λίγο που κάναμε εμείς λάθος. Αυτές ακριβώς τις απαντήσεις ψάχνω.. γιατί ήρθε που είναι κ το πιο σημαντικό κ μετα όλα διορθόνονται..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    http://en.wikipedia.org/wiki/Nootropic

    Οπως ειναι το Ritalin που το παιρνουν φοιτητες στο εξωτερικο για επιδοσεις στα μαθηματα , ενω βγηκε για ADHD ασθενεια αρχικα.

    Μια απλη νοοτροπα μπορεις να πεις πχ οτι ειναι η καφεϊνη.

    Η κοινωνια μας θελει πιο εξυπνους κλπ και υπαρχει ηθικο διλημμα εαν πρεπει να επιτραπουν αυτες οι ουσιες και κατα ποσο...ο καφες επιτρεπεται γιατι οχι και κατι 100 φορες καλυτερο απο το καφε?

    Τσακωνονται μεταξυ τους οι ειδικοι , εχουν κανει την εμφανιση τους αλλα θα δουμε τις συνεπειες στο μελλον που σαφως θα βελτιωθουν αυτες οι ουσιες.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    1
    psaxnontas apanthseis

    1.katastrofh tou atomou apo mia omada a.sto sxoleio, b.sthn ergasia [analogws to eidos ergasias] mesw a.narkwtikwn [wste na dhmiourghthei h euaisthisia sta erethismata] b.bullying c.swmatikh vlavh
    2.katastrofh apo thn oikogeneia a.apousia prostasias apo tous goneis, b.kako oikogenieako klima
    3.adynamia tou atomou na apogygei kindynous/ eleipsh katanohshs kakovoulhs symperiforas twn ypoloipwn
    4.adynamia aporofhshs apo to perivalon
    ps.sorry gia ta greeklish

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    27
    Αχά!! δεν νομίζω να δοκίμαζα κάτι καινούριο εύκολα. Κ ειδικά χημικό! Εντάξει ο καφές βγαίνει απο την φύση είναι φυτο δεν θα υπήρχε αν δεν είχε κάποια χρησιμότητα. Τα ανθρώπινα σκευάσματα όσο κ αν προσπαθούν να μιμηθούν τον καφέ η τις βιταμίνες που εμπεριέχουν τα φρούτα η να φτιάξουν κάτι καινούριο δεν θα ξεπεράσουν ποτέ την σοφία της φύσης κ πόσο μάλλον να γνωρίζουν τα όρια όσον αφορά τις δοσολογίες των ουσιών αυτών.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    psaxnontas apanthseis

    1.katastrofh tou atomou apo mia omada a.sto sxoleio, b.sthn ergasia [analogws to eidos ergasias] mesw a.narkwtikwn [wste na dhmiourghthei heuaisthisia sta erethismata] b.bullying c.swmatikh vlavh
    2.katastrofh apo thn oikogeneia a.apousia prostasias apo tous goneis, b.kako oikogenieako klima
    3.adynamia tou atomou na apogygei kindynous/ eleipsh katanohshs kakovoulhs symperiforas twn ypoloipwn
    4.adynamia aporofhshs apo to perivalon
    ps.sorry gia ta greeklish
    Το περιβαλλον δηλαδη...εαν ειναι το περιβαλλον το προβλημα τοτε ειναι...καλα , εαν ειναι βιολογικο αρχιζουν τα ζορια , αλλα δυσκολα τα πραγματα εδω δεν βρισκουν ακρη και δεν συμφωνουν ουτε οι ειδικοι , πολλαπλοι παραγοντες για μια πολυπλοκη ασθενεια.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    27
    Εντάξει αυτοί είναι επιφανειακοί λόγοι. Ναι κ εγώ το έπαθα μακρια απο γονες που μάλιστα με πίεζαν, δίνοντας τελικές εξετασεις στο πανεπιστήμιο κ παλεύοντας πτυχιακή.. δηλαδη οκ ναι πίεση, αλλά γιατί να αντιδράσει έτσι ο οργανισμός; γιατι πχ δεν το συνειδητοποίησα οτι πιέζομαι κ να βρω τρόπο αποσυμπίεσης; γιατί δεν τα έγραψα στα@@ όπως ο παλιός εαυτός έκανε;
    μήπως όπως είπα πιο πριν έπρεπε να αλλάξω στάση ζωης κ προσωπικότητα κ η φύση βρήκε αυτό τον τρόπο;

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •