Αγχος για τα περιττά κιλά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    28

    Αγχος για τα περιττά κιλά

    Γεια σας. Λέγομαι Άντα και είμαι 37 χρονών. Εδώ και τρεις μήνες έχω πάρει 6 κιλά. Ταυτόχρονα παίρνω ένα χάπι για την κατάθλιψη. Έχω αγχωθεί πολύ και δε ξέρω τι να κάνω. Ζητάω την άποψή σας για το πώς θα επανέλθω στα κανονικά κιλά μου.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Κανε αεροβια γυμναστικη.
    Βοηθαει πολυ..
    Μαλιστα εχει βρεθει με ερευνα οτι 30 λεπτα αεροβια ασκηση επι 5 μερες τη βδομαδα για 6 μηνες ειναι πιο
    αποτελεσματικο απο ενα αντικαταθλιπτικο , το Zoloft..

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    28
    Σε ευχαριστώ πολύ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    165
    έλα βρε 6 κιλά δεν είναι τίποταα. με λίγη προσοχή μέσα σε ένα μήνα τα χάνεις.

    κόψε το βραδινό.
    κόψε φωμιά και γλυκά.
    Τρώγε ένα καλό πρωινό, μεσημεριανό κρέας με σαλάτα, βραδινό κάτι ελαφρύ και δεν θα νιώθεις πείνα και θα χάσεις τα κιλάκια, ;)

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    28
    Σε ευχαριστώ η κατάθληψη με έχει αγχωσει τα λεμε

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    165
    ναι, αλλά επειδή όπως γράφεις παίρνεις φαρμακευτική αγωγή, χαλάρωσε και οργανώσου.

    την αγωγή την παίρνουμε για να ξεμπλοκάρουμε όχι για να πελαγώνουμε.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    28
    Σε ευχαριστω και δικίο εχεις τα λέμε

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    27
    6 κιλά δεν είναι πολλά κ χάνονται αλλα καλό θα ήταν να το συζητήσεις με τον γιατρό σου μήπως σου αλλάξει φάρμακα γιατι μερικά έχουν αυτήν την παρενέργεια ενώ άλλα όχι. Καλύτερα στην κατάθλιψη να μην παίρνεις κ κιλά γιατί δεν βοηθάει στην ψυχολογία. Μην φοβάσαι να ρωτας τον γιατρό σου κ να αλλάζεις φάρμακα μέχρι να ελαχιστοποιήσεις τις άσχημες παρενέργειες κ να νιώθεις ότι προχωράς..Τα φάρμακα αυτά είναι σαν του καρκίνου. Δοκιμάζεις, δοκιμάζεις κ εκεί είναι η ταλαιπωρία μέχρι να βρείς αυτά που λειτουργούν σε σένα. Συγνώμη για τον παραλληλισμό με τον καρκίνο ισως δεν ακούγεται καλά.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    6 κιλά δεν είναι τίποτα χάνονται εύκολα

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    27
    Ναι έτσι είναι σε σχέση με τα 20, 30 κ πάει λέγοντας που μπορείς να πάρεις με τα φάρμακα. Εγώ είχα πάρει 20 κ μακάρι να μου έλεγε κάποιος ότι θα μπορούσα να το αποφύγω...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Κι εγω πηρα 20 κιλα και δεν μπορω να τα χασω.6κιλα δεν ειναι τιποτα.Εμενα μου εχει ανοιξει η ορεξη φοβερα και ταυτοχρονα παχαινουν και τα φαρμακα.Ελπιζω πως οταν θα κοψω τα φαρμακα θα επανελθω γιατι τωρα το βλεπω πολυ δυσκολο.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    27
    Το καλό είναι ότι μαθαίνεις πως να χάνεις κιλά. Εγω τα είχα χάσει τα περισσότερα 1 χρόνο αργότερα με αλλαγή φαρμάκων(πριν 8 χρόνια περίπου), κ εντελώς με το που πήρα σκύλο!
    Παρεπιπτόντως πολύ καλή ψυχοθεραπεία τα κατοικίδια. Δεν σε κρίνουν, σαγαπουν οτι κ αν κάνεις κ πάντα πρόθυμα για παιχνίδι!

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    28
    ]Σε ευχαρίστω , τα φάρμακα σου ανοιγουν την ώρεξη κα ιοτανσκέφτομαι αρνητικά ολλο τρώω , τα λέμε

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    28
    Γεια σου αν καταλάβα εβάλες 20 κιλά απο τι? απο φάρμακα εγω απο αυτα τα εβάλα ,μπαίρνω το Serogue , και ειμαι χάλια δεν ξέρω τι θα έκανα χώρις τις αδέλφες μου, στο σπιτι δεν έχω τιποτα παχητικό, για να μην σκέφτομαι το φαή και πάνω στο ψυγειο εχω βάλει μια φωτογράφια που ημουν λέπτή το ίδιο κάνε και εσύ , τα λέμε

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    ...επειδη δεν ειναι παντα ευκολο να αντιστρεψεις την ταση της ζυγαριας ,,,,,μπορεις να εστιαστεις και στην μυικη μαζα του σωματος σου,,,δηλαδη να τα μετατρεψεις σε μυικη μαζα ,,γιατι δεν ειναι παντα ευκολο να τα χασεις ,,,,,,,,,,,,αυξησε τις καυσεις σου με γυμναστικη ,με περισσοτερες δραστηριοτητες ,,,και σωστη διατροφη (συμβουλευσου κι εναν διατροφολογο )

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •