ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΗΡΕΜΙΣΤΙΚΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    την στιγμη της κρισης ειναι πολυ δυσκολο να κοντρολαρεις τον εαυτο σου..σε κυριευει ο φοβος!

    κ εγω διαφωνω με τα ηρεμιστικα,αλλα σε μια καλη ψυχολογο να πας,μακαρι να ειχα κ εγω εδω στο νησι μου!

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    28
    Γεία είμαι η αντα και είμαι 37 ετω εδω και τρεις μήνες περνω το SEROGYE και με παρακολουθεί και ψυχολογος , ακουσε με μην το παραμελεις και πηγενε αυριο σε καποιο ειδικό για την περιπτωση σου , περιμένω νεα σου

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    απο τα λεγομενα σου τωρα σε αντιλαμβανομαι πολυ power!

    μην σκεφτεσαι εκεινη την στιγμη(του πανικου)προσπερασε το..

    κ εμενα προχτες με ξαναεπιασε μετα απο 2 χρονια και..

    και εκανα τοσο αγωνα για να το ξεπερασω..τοσο αγωνα!χαλαστηκα κ εγω τρομερα!τελος παντων μην σε πρηζω με τα δικα μου.
    μην το σκεφτεσαι..η σκεψη οτι θα το ξαναπαθουμε φερνει,την επομενη κριση κ παει λεγοντας..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    115
    Καλησπερα και καλη εβδομαδα αν και απο οτι διαβασα δεν σου ξεκινησε καλα η εβδομαδα Arsous. Μην απογοητευεσαι ομως, μια κριση ηταν και παει περασε. Θα ηθελα να σου πω ομως και την γνωμη για τα ηρεμηστικα. Δεν ειναι κατι τοσο τραγικο να παιρνεις ενα ηρεμηστικο οταν σε πιανει η κριση. Εξαλλου ειδα οτι δεν σε πιανουν κρισεις συχνα. Οταν ενα φαρμακο το χρειαζομαστε πρεπει να το παιρνουμε. Αν π.χ ειχες προβλημα με την πιεση δε θα επαιρνες το αντιστοιχο φαρμακο;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    115
    Μην νομιζεις οτι εγω που τα παιρνω συνεχομενα επι ενα χρονο, οτι το κανω επειδη μου αρεσει αλλα επειδη πρεπει. Υπηρχαν και διαστηματα που δεν επαιρνα, οταν ο γιατρος εκρινε οτι δεν χρειαζοταν.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    115
    Πιστευω οτι εκανες την πιο σωστη κινηση. Παντα μετα απο μια κριση πανικου νιωθουμε εξαντληση και απογοητευση. Μην πτοεισαι ομως γιατι αυτα ειναι παροδικα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    πιστεύω πως πρέπει να το δεις πιο χαλαρά. δηλαδή, οκ και να πάρεις καμιά φορα αν σε πιάσει πανικός και δεν την παλεύεις και φάρμακο δεν είναι κάτι τόσο τραγικό. μοιάζει λες και αγχώνεσαι ακόμα και γι αυτό.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    γενικά, μπορείς να χρησιμοποιείς διάφορα κολπάκια, σαν security blankets κάπως.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    px. na έχεις πάντα μαζί σου μια λιχουδίτσα που σε κάνει να νιώθεις καλά (εγώ παίρνω από στάρμπακς, βάφλες με μέλι, αν νιώσω ζαλάδα ή ταραχή, τρώω λίγο και κάπως συνέρχομαι)
    επίσης κάτι που να μπορεί να σου αποσπάσει την σκέψη, πχ βιβλίο, κάποιο κόμικ, mp3 player κτλ.

    και νερό. δεν ξέρω για κάποιο λόγο αν ταραχτώ και πιω μπόλικο νεράκι επίσης συνέρχομαι. μάλλον βοηθάει και στην αναπνοή (ξέρεις πίνοντας το νερό, σε σταματά από το να αναπνεέις γρήγορα)

    δεν ξέρω βέβαια πόσο έντονα είναι τα ψυχοσωματικά που νιώθεις και αν μπορείς κάπως να τα διαχειριστείς εκείνη την ώρα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    ε, λογικό, μετά από 12 χιλιόμετρα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    250
    Αγαπητέ μου εγώ σταμάτησα τα φάρμακα εδώ και λίγο καιρό γιατί τα προβλήματα από τις παρενέργειες που δέχτηκα δεν μπορούν να συγκριθούν με τα θετικά που ενδεχομένως πήρα καταπίνοντας αρκετά από τα φαρμακοφιδοχαπακια…
    Η ενδεδειγμένη λύση είναι άμεση προσφυγή σε ψυχολόγο
    Είναι τόσο απλό και εμείς το κάνουμε τόσο σύνθετο…

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •