αδιαφορος,τι να κανω?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    17

    αδιαφορος,τι να κανω?

    καλησπέρα!είμαι καινούρια στο forum και απλα θελω να μοιραστω μαζι σας κατι που με απασχολει στη σχεση μου , να μου δωσετε καποια συμβουλη. ειμαι 23 χρονων και ειμαι με ενα παιδι εδω και 4 μηνες. ειναι καλο παιδι,σχετικα ομορφος και ποτε δεν μου εχει μιλησει ασχημα. το προβλημα ειναι πως διακρινω μια αδιαφορια απο τη μερια του,ειναι χλιαρος μαζι μου. ειναι βεβαια πολυ κλειστος χαρακτηρας και δεν μιλαει πολυ,ισχυριζεται πως ετσι ειναι αυτος και δεν μπορει να κανει κατι γι'αυτο. για να σας δωσω να καταλαβετε, μωρο μου δεν με εχει πει σχεδον ποτε,επειδη δεν μπορει λεει καθως και καμια αλλη γλυκια κουβεντα...μπορει λεει να το δειχνει με πραξεις αλλα οχι με λογια...και οκ μπορω να καταλαβω καποιον που δεν μπορει πολυ να μιλαει ετσι.αλλα γυναικα ειμαι κ εγω και μια στο τοσο θελω μια γλυκια κουβεντα.επισης,ενα αλλο μεγαλο προβλημα ειναι πως δεν ειναι ερωτευμενος.γυρω στον 3ο μηνα σχεσης χωρισαμε για 2 εβδομαδες για αυτον τον λογο.δν αντεχα να μην ειναι ερωτευμενος.βεβαια μετα συμβιβαστηκα και τα ξαναβρηκαμε.ο λογος που δεν μπορει να με ερωτευτει,τουλαχιστον οχι τωρα (χρησιμοποιω τα λογια του) ειναι πως την εχει πατησει μια φορα και δεν θελει παλι να πληγωθει.του εχω εξηγησει πανω απο 100 φορες πως ολες οι γυναικες δεν ειναι το ιδιο ,τιποτα αυτος.
    τελοσπαντων για να περιγραψω και λιγο τη καθημερινοτητα μας,ξυπναμε ,μιλαμε στο τηλ για κανα 10λεπτο , ο καθενας κανει τι εχει να κανει,ξαναμιλαμε το απογευμα,μπορει να κανονισουμε καθε 2 μερες να παμε καμια βολτα,η'σπιτι του για σεξ και μετα παλι το βραδυ για ενα καληνυχτα.δεν λεω οκ δεν ειναι οτι δεν μιλαμε καθολου η'οτι δεν βλεπόμαστε αλλα ζηταω κατι παραπανω.
    ζηταω να με πει ενα μωρο μου,ενα αγαπη μου,να με αγκαλιαζει,να κανουμε κατι ρομαντικο...να ερθει ξαφνικα και να με παρει να παμε μια βολτα απλα.να με χαιδευψει χωρις απωτερο σκοπο,να μου πει και να μου δειξει πως με θελει.....
    ειμαι πολυ πιεσμενη με αυτη την κατασταση ... τον θελω πολυ και δεν εχω σκοπο να χωρισω.γιαυτο αλλωστε και του κανω ολα αυτα τα παραπονα μπας και ξυπνησει.
    τελος ,ενα τελευταιο παραδειγμα που θα σας φερω ειναι το εξης : οταν μου λεει αν θελω να βγουμε απανταω με τη μια ναι γιατι πραγματικα το θελω πολυ. οταν του λεω εγω θα βγουμε μου απανταει θα δουμε,θα μιλησουμε.γιατι βρε καλε μου θα δουμε?γιατι δεν θελω λεει να σου πω ναι και να γινει κατι και να μη βγουμε και να σπαστεις!δεν ειναι οτι δεν θελω!
    ακουω γνωμες!!!!!πως τον κανω να δειξει να ενδιαφερθει?????
    ποια ειναι η καταλληλη συμπεριφορα?????

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    για να ενδιαφερθει,ΑΔΙΑΦΟΡΗΣΕ!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Originally posted by kounoupi

    ζηταω να με πει ενα μωρο μου,ενα αγαπη μου,να με αγκαλιαζει,να κανουμε κατι ρομαντικο...να ερθει ξαφνικα και να με παρει να παμε μια βολτα απλα.να με χαιδευψει χωρις απωτερο σκοπο,να μου πει και να μου δειξει πως με θελει.....
    ειμαι πολυ πιεσμενη με αυτη την κατασταση ... τον θελω πολυ και δεν εχω σκοπο να χωρισω.γιαυτο αλλωστε και του κανω ολα αυτα τα παραπονα μπας και ξυπνησει.
    Εσυ ζητας απο αυτον να σου δωσει τα παραπανω.

    Αυτος αραγε τι πραγματα θα μπορουσε πιστευεις να ζηταει απο εσενα να του δωσεις?

    Βρες τι θελει απο εσενα και δωσε του σε ΜΙΚΡΕΣ ποσοτητες. Θα δεις οτι θα σε ανταμειψει ετσι με το να κανει αυτα που σου αρεσουν (καποια απο τα παραπανω δηλαδη).

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    421
    Εγω θεωρω οτι εαν δεν ειναι ερωτευμενος και η σχεση του ειναι απλως βολικη, δηλαδη ουτε κρυο ουτε ζεστη τοτε δεν νομιζω οτι μπορεις να κανεις κατι. Φανταζομαι οτι αφου τον θελεις εσυ κανεις πραγματα που τον ευχαριστουν, εκφραζεις την τρυφεροτητα σου και την επιθυμια σου, αλλα δεν υπαρχει ανταποκριση κι αυτο σε απογοητευει και σε πληγωνει. Το πως εκδηλωνουμε τον ερωτα μας διαφερει, καποιοι μιλαν λιγοτερο, καποιοι περισσοτερο, αλλα ολοι τον εκδηλωνουμε καπως. Ανεφερες οτι ο ιδιος σου ειπε οτι δεν νιωθει ερωτευμενος, και μαλλον απο αυτα που ειπες αυτο καταλαβαινω κι εγω. Τα προβληματα σε μια σχεση λυνονται, οταν θελει πολυ ο ενας τον αλλον, αν αυτος δεν θελει και τοσο, φοβαμαι πως δεν υπαρχει λογος να μπει στη διαδικασια. Μαλλον ειναι απογοητευτικα αυτα που σου γραφω, μπορει να κανω και λαθος, δεν γνωριζω. Σου αξιζει παντως καποιος που να σε θελει οσο εσυ κι αν συνειδητοποιησεις πως αυτος δεν το κανει τραβα γι αλλου. Μικρη εισαι. :)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Γεια σου.:)
    Για να καταλάβω,ενώ δεν είναι ερωτευμένος θέλεις να παρουσιάζει τις εκδηλώσεις ενός ερωτευμένου;Δεν μπορείς να εκβιάσεις συναισθήματα,οπότε καταλήγεις σε μία ασταμάτητη γκρίνια,που,αν και δε θέλω να γίνω Κασσάνδρα,πιθανότατα θα τον κουράσει.

    Τον πιέζεις με απαιτήσεις εκδήλωσης συναισθημάτων που δε νιώθει,που προέρχονται από την δική σου οπτική πάνω στο ρομαντισμό.Για όλους τους ανθρώπους η εκδήλωση του ενδιαφέροντος δεν είναι ίδια,ο καθένας μας έχει τον δικό του τρόπο να δείχνει ό,τι αισθάνεται,ώστε αυτό να είναι σε συμφωνία με το χαρακτήρα του.Είναι λίγο ετσιθελικό να προσπαθούμε να \"χωρέσει\"ο άλλος στα δικά μας καλούπια,να ζοριστεί για να μας κρατήσει τις ανασφάλειές μας σε χαμηλά επίπεδα.Γιατί τι άλλο είναι η ανάγκη για συνεχή επιβεβαίωση των αισθημάτων του απέναντί σου αν όχι ανασφάλεια;

    Eπίσης,σκέψου πως ένας άνθρωπος που έχει πληγωθεί,θα χρειαστεί κάποιον χρόνο να ξαναεμπιστευτεί,να έρθει πάλι κοντύτερα στο να αφουγκράζεται το συναίσθημά του και να το ακολουθεί με αυθορμητισμό,σεβάσου τις ανάγκες και τα θέλω και της άλλης πλευράς,αφήνοντάς του χώρο να ανασάνει.

    Και,να πω ότι ο Boltseed τό\'χει ΕΝΤΕΛΩΣ!Αυτός είναι ο κατάλληλος τρόπος,ο χαλαρός,σταθερός,μη απειλητικός,μη πιεστικός,καθόλου επιθετικός.:)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    17
    ευχαριστω πολυ για τις απανατησεις σας...
    κλαιω,κλαιω,κλαιω...
    φοβαμαι τοσο πολυ οτι μαλλον δεν με θελει κ αυτο με πληγωνει τοσο.
    φοβαμαι να το παραδεχτω,φοβαμαι να παρω μια αποφαση.
    φοβαμαι......
    γιατι να μην ειναι ερωτευμενος?εδω μπαινουν οι τρελες ανασφαλειες και ολο μου γυρναει φαυλος κυκλος.

  7. #7
    Ax κουνουπι μου, μη στενοχωριεσαι... Θα καταλαβει αργα ή γρηγορα τι ειχε και τι εχασε... Μηπως όμως το οτι προβαλλει σαν δικαιολογια για το οτι δε θελει να σε ερωτευτει το οτι πληγωθηκε στο παρελθον, τον \"βολευει\" κατα κάποιο τρόπο να εχει σχεση μαζι σου χωρις πολλα πολλα?

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    1
    Kounoupi,

    η πρόσφατη εμπειρία μου σε μια παρόμοια σχέση (και μάλλον με πιο θετικά χαρακτηριστικά από αυτά που περιγράφεις...) λέει ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ... και γρήγορα, όσο κι αν πονάει. Είναι πολύ ψυχοφθόρο αυτό που βιώνεις. Ο άνθρωπος αυτός μόνο κλάματα θα σου προκαλεί. Τα περί φόβου να δωθεί κλπ είναι σεβαστά και δεν αμφιβάλλω ότι έχουν βάση. Το θέμα είναι ότι οι δικές σου ανάγκες είναι τελείως διαφορετικές.
    Το να δεις και συ το θέμα χαλαρά για να μπορέσετε να συμβαδίσετε το βλέπω χλωμό -αφού είναι προφανές ότι εσύ είσαι ερωτευμένη- ....
    Όσο για τις συμβουλές να δείξεις αδιαφορία για να κερδίσεις το ενδιαφέρον του... το έκανα κι εγώ.. έφθασα και να τον χωρίσω 2 φορές... γινόταν απίστευτα γλυκός και έδειχνε ερωτευμένος για τις επόμενες τρεις μέρες.. μετά πάλι τα ίδια...
    Και πληροφοριακά αυτή τη στιγμή είναι στο σπίτι του με την καινούργια κοπέλα του... , ενώ πριν δέκα μέρες έκλαιγε στο τηλέφωνο και έλεγε ότι αναγκάζεται να πάρει την απόφαση να χωρίσουμε γιατί δεν μπορεί να μου δώσει αυτά που έχω ανάγκη και ότι είναι ερωτευμένος, απλά δεν μπορεί να εκφραστεί όπως εγώ..... Από το πόσο γρήγορα ξεπέρασε τα αισθήματά του για μένα, μπορούμε να βγάλουμε νομίζω χρήσιμα συμπεράσματα...

    Αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι κάνουμε μια σχέση για να περνάμε όμορφα και όχι για να τυρρανιόμαστε... Σταμάτα να δικαιολογείς την συμπεριφορά του και σκέψου απλά ότι δεν είνα αυτό που θέλεις...δεν είναι αυτό που έχεις ανάγκη...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •