LEPONEX
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22

Thread: LEPONEX

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    5

    LEPONEX

    Καλησπέρα σε όλους.

    Θα ήθελα να μάθω όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες για το φάρμακο leponex.

    Γνωρίζω τις συνήθεις παρενέργειες του εν λόγω φαρμάκου, αλλά κανέναν που να το έχει δοκιμάσει. Υπάρχει κανείς που να το έχει δοκιμάσει και να ήθελε να πει τη γνώμη του;

    Ευχαριστώ πολύ

  2. #2
    Τι πρέπει να ξέρω για το leponex?

    Απάντηση:

    Η κλοζαπίνη είναι αντιψυχωσικό φάρμακο. Δρα συνδεόμενη με τους υποδοχείς 5-HT2 της σεροτονίνης και τους D2 της ντοπαμίνης. Η κλοζαπίνη χρησιμοποιείται κυρίως για να θεραπεύσει τα συμπτώματα της σχιζοφρένειας όπως ψευδαισθήσεις, παραληρήματα και σύγχυση (θετικά συμπτώματα), αλλά είναι πιο αποτελεσματική από άλλα φάρμακα και στα αρνητικά συμπτώματα της σχιζοφρένειας (αδιαφορία, απάθεια, ανηδονία, μείωση πρωτοβουλίας και προσοχής). Επειδή η κλοζαπίνη μπορεί να προκαλέσει σοβαρές παρενέργειες συνήθως χορηγείται όταν οι ασθενείς δεν ανταποκρίνονται σε άλλα φάρμακα. Μια σοβαρή παρενέργεια της κλοζαπίνης είναι η μείωση των λευκών αιμοσφαιρίων που μπορεί να οδηγήσει σε επικίνδυνη για τη ζωή λοίμωξη. Χρειάζονται τακτικές εξετάσεις αίματος για τον έλεγχο των λευκών αιμοσφαιρίων κατά τη διάρκεια της θεραπείας με κλοζαπίνη.Ενημερώστε το γιατρό σας αμέσως αν παρουσιάσετε συμπτώματα όπως: ασυνήθιστη κούραση, αδυναμία, πυρετό, ξηρό λαιμό, έλκη στόματος, ή αν αισθάνεστε άρρωστος ή σα να έχετε γρίππη. Αυτά τα συμπτώματα μπορεί να είναι δείγματα μειωμένων επιπέδων λευκών αιμοσφαιρίων. Έχουν αναφερθεί επιληπτικές κρίσεις με τη χρήση κλοζαπίνης ειδικά σε υψηλές δόσεις. Επικοινωνήστε με το γιατρό σας αμέσως σε τέτοια περίπτωση. Σοβαρές περιπτώσεις μυοκαρδιτιδας (φλεγμονή του καρδιακού μυός) έχουν αναφερθεί σαν σπάνια παρενέργεια της κλοζαπίνης. Επικοινωνήστε με το γιατρό σας αμέσως αν παρουσιάσετε ανεξήγητη κόπωση, λαχάνιασμα, αυξημένο ρυθμό αναπνοής, πυρετό, πόνο στο στήθος, αλλοιωμένο καρδιακό ρυθμό, ή ασυνήθιστο πρήξιμο ή κατακράτηση νερού. Ζάλη ή/και λιποθυμία μπορεί να προκύψουν ειδικά αν σηκωθείτε από καθιστή ή ξαπλωμένη θέση (ορθοστατική υπόταση). Επικοινωνήστε με το γιατρό σας αν η ζάλη είναι σοβαρή ή αν λιποθυμήσετε. Να σηκώνεστε προσεκτικά για να αποφύγετε πιθανή ζάλη ή πτώση. Xρειαζεται προσοχη στην οδηγηση, κατά τη χρήση μηχανημάτων και γενικότερα σε άλλες επικίνδυνες δραστηριότητες.Η κλοζαπίνη μπορεί να προκαλέσει επιληπτικές κρίσεις, ζάλη ή λιποθυμία.

    Πώς πρέπει να παίρνω το leponex? τι πρέπει να προσέχω? πότε δεν πρέπει να το παίρνω?

    Απάντηση:

    Η κλοζαπίνη είναι αποτελεσματική σε δοσολογία από 200 έως 900 mg και χρησιμοποιείται συνήθως όταν δεν υπήρχε ανταπόκριση μετά από τη χορήγηση 2 τουλάχιστον κλασσικών αντιψυχωσικών. Εξετάσεις αίματος χρειάζονται τακτικά συνήθως κάθε εβδομάδα ή κάθε δύο εβδομάδες για τον έλεγχο των λευκών αιμοσφαιρίων.Η κλοζαπίνη διατίθεται μόνο μέσα από ενα πρόγραμμα σχεδιασμένο για το σωστό έλεγχο του αίματος. Αν σταματήσετε τη θεραπεία με κλοζαπίνη για πάνω από δύο μέρες δεν πρέπει να την ξαναρχίσετε στην ίδια δοσολογία. Επικοινωνήστε με το γιατρό σας για οδηγίες. Μπορεί να σας συστήσει μικρότερη δόση. Μη σταματάτε να παίρνετε κλοζαπίνη χωρίς να συμβουλευτείτε πρώτα το γιατρό σας. Αν και μπορεί να αισθάνεσθε καλύτερα, η θεραπεία με κλοζαπίνη πρέπει να συνεχιστεί. Πρέπει να παίρνετε την κλοζαπίνη ακριβώς όπως σας συνέστησε ο γιατρός σας. Αν δεν καταλαβαίνετε τις οδηγίες, ρωτήστε τον γιατρό, το φαρμακοποιό ή κάποια νοσηλεύτρια. Να παίρνετε την κάθε δόση με ένα γεμάτο ποτήρι νερό.Η κλοζαπίνη μπορεί να ληφθεί με ή χωρίς φαγητό. Αποθηκεύστε το φάρμακο σε θερμοκρασία δωματίου μακριά από υγρασία και ζέστη. Αν χάσετε κάποια δόση πάρτε τη όσο το δυνατόν πιο γρήγορα. Ωστόσο, αν έχει πλησιάσει η ώρα για την επόμενη δόση, παραλείψτε τη δόση που χάσατε και πάρτε μόνο την επόμενη προγραμματισμένη δόση.Μην πάρετε διπλή δόση από αυτό το φάρμακο.Μπορεί να είναι επικίνδυνη. Τα συμπτώματα υπερδοσολογίας περιλαμβάνουν ζάλη, παραλήρημα, αναισθησία, ταχυκαρδία, νωθρότητα, δύσπνοια, επιληπτικές κρίσεις.Αν παρουσιάσετε τέτοια συμπτώματα μετά από λήψη μεγάλης ποσότητας κλοζαπίνης αναζητήστε αμέσως ιατρική βοήθεια γιατι μπορεί να καταλήξουν και σε κώμα ή θάνατο.

    Πριν τη λήψη του φαρμάκου συμβουλευτείτε το γιατρό σας αν πάσχετε από: αιματολογικά προβλήματα (ιδιαίτερα σε ιστορικό ουδετεροπενίας ή άλλης δυσκρασίας του αίματος μετά από λήψη φαρμάκων), επιληψία και παθήσεις εξωπυραμιδικού συστήματος, αλκοολικές ή τοξικές ψυχώσεις, ηπατική νόσο ή άλλα ηπατικά προβλήματα, νεφρική νόσο, καρδιακή νόσο ή άλλα καρδιακά προβλήματα όπως υψηλή αρτηριακή πίεση ή προηγούμενο έμφραγμα, αλλοιωμένο καρδιακό παλμό ή άλλες καταστάσεις, υπερπλασία προστάτη ή προβλήματα ενούρησης ή γλαύκωμα κλειστής γωνίας. Μπορεί να μην μπορείτε να πάρετε κλοζαπίνη ή να χρειάζεστε μια ρύθμιση της δοσολογίας ή ειδική παρακολούθηση κατά τη θεραπεία αν πάσχετε από κάποια από τις παραπάνω καταστάσεις. Η κλοζαπίνη δεν έχει γνωστή τερατογόνο δράση, αλλά καλύτερα να μην πάρετε αυτό το φάρμακο σε περίπτωση εγκυμοσύνης αν πρώτα δε συμβουλευτείτε το γιατρό σας. Περνά στο μητρικό γάλα και μπορεί να βλάψει ένα νεογνό, γι\'αυτό μην πάρετε κλοζαπίνη εφόσον θηλάζετε αν πρώτα δε συμβουλευτείτε το γιατρό σας.

    Τι μπορεί να μου προκαλέσει το leponex?

    Απάντηση:

    Μια σοβαρή παρενέργεια της κλοζαπίνης είναι η μείωση των λευκών αιμοσφαιρίων που μπορεί να οδηγήσει σε επικίνδυνη για τη ζωή λοίμωξη. Τα περισσότερα περιστατικά παρουσιάζονται τις πρώτες 18 εβδομάδες, γι\'αυτό και πρέπει οι ασθενείς που λαμβάνουν το φάμρακο να υποβάλλονται σε εξετάσεις αίματος για τον έλεγχο των λευκών αιμοσφαιρίων κάθε εβδομάδα για τις 18 πρώτες εβδομάδες και στη συνέχεια κάθε μήνα. Ενημερώστε το γιατρό σας αμέσως αν παρουσιάσετε συμπτώματα όπως: ασυνήθιστη κούραση, αδυναμία, πυρετό, ξηρό λαιμό, έλκη στόματος, ή αν αισθάνεστε άρρωστος ή σα να έχετε γρίππη. Αυτά τα συμπτώματα μπορεί να είναι δείγματα μειωμένων επιπέδων λευκών αιμοσφαιρίων. Έχουν αναφερθεί επιληπτικές κρίσεις με τη χρήση κλοζαπίνης ειδικά σε υψηλές δόσεις. Επικοινωνήστε με το γιατρό σας αμέσως σε τέτοια περίπτωση. Σοβαρές περιπτώσεις μυοκαρδιτιδας (φλεγμονή του καρδιακού μυός) έχουν αναφερθεί σαν σπάνια παρενέργεια της κλοζαπίνης. Επικοινωνήστε με το γιατρό σας αμέσως αν παρουσιάσετε ανεξήγητη κόπωση, λαχάνιασμα, αυξημένο ρυθμό αναπνοής, πυρετό, πόνο στο στήθος, αλλοιωμένο καρδιακό ρυθμό, ή ασυνήθιστο πρήξιμο. Ζάλη ή/και λιποθυμία μπορεί να προκύψουν ειδικά αν σηκωθείτε από καθιστή ή ξαπλωμένη θέση (ορθοστατική υπόταση). Επικοινωνήστε με το γιατρό σας αμέσως αν η ζάλη είναι σοβαρή ή αν λιποθυμήσετε. Να σηκώνεστε προσεκτικά για να αποφύγετε πιθανή ζάλη ή πτώση. Αν παρουσιάσετε κάποια από τις παρακάτω ανεπιθύμητες ενέργειες, αναζητήστε ιατρική βοήθεια ή επικοινωνήστε με το γιατρό σας: αλλεργική αντίδραση (δυσκολία στην αναπνοή, πρήξιμο στα χείλη, πρόσωπο ή γλώσσα), υψηλό πυρετό, γρήγορο ή ασυνήθιστο καρδικό ρυθμό, ηπατικά προβλήματα, έντονο πόνο στο στήθος ή λαχάνιασμα, αναξέλεγκτες κινήσεις στο στόμα, πρόσωπο, γνάθο, γλώσσα, χέρια ή πόδια, τρόμος, μυική δυσκαμψία. Άλλες λιγότερο σοβαρές παρενέργειες είναι πιο πιθανό να προκύψουν. Συνεχίστε να παίρνετε κλοζαπίνη και συμβουλευτείτε το γιατρό σας αν έχετε: αυξημένο σάλιο (βρεγμένο στόμα), αυξημένη δίψα ή ενούρηση (ίσως δείγμα αυξημένων επιπέδων σακχάρου), νωθρότητα ή ζάλη, δυσκολία στην αφόδευση, νευρικότητα ή άγχος, γαστρεντερικά ενοχλήματα ή ναυτία έντονα όνειρα ή εφιάλτες. Άλλες παρενέργειες από τις εδώ αναφερόμενες μπορεί επίσης να προκύψουν. Συμβουλευτείτε το γιατρό σας για κάθε σύμπτωμα που σας φαίνεται ασυνήθιστο ή είναι ιδιαίτερα ενοχλητικό.

    Ποια φάρμακα μπορεί να αλληλεπιδράσουν με το leponex?

    Απάντηση:

    Η κλοζαπίνη μπορεί να αυξήσει τις παρενέργειες πολλών φαρμάκων που δρουν στο κεντρικό νευρικό σύστημα όπως τα αντικαταθλιπτικά, το αλκοόλ, τα αντιισταμινικά, υπνωτικά (φάρμακα που θεραπεύουν την αϋπνία), αναλγητικά, αγχολυτικά, μυοχαλαρωτικά και άλλα. Ενημερώστε το γιατρό σας για όλα τα φάρμακα που παίρνετε και μην αρχίσετε κάποιο χωρίς να τον συμβουλευτείτε. Χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή στη συγχορήγηση της κλοζαπίνης με λίθιο για την πιθανότητα πρόκλησης κακόηθους νευροληπτικού συνδρόμου. Και άλλα φάρμακα μπορεί να αλληλεπιδράσουν με την κλοζαπίνη πιθανά καταλήγοντας σε μειωμένη αποτελεσματικότητα του φαρμάκου ή παρενέργειες. Συμβουλευτείτε το γιατρό σας πριν πάρετε οποιοδήποτε φάρμακο, ακόμα και φυτικά προϊόντα.

    Πέτρος Σκαπινάκης, Λέκτορας Ψυχιατρικής
    Ευαγγελία Γεράση, Ιατρός, μεταπτυχιακός Κοινωνικής Ψυχιατρικής
    Ιατρική Σχολή Πανεπιστημίου Ιωαννίνων

  3. #3
    Αυτο αν σε βοηθησε το βρηκα σε ενα site. Παντως πρεπει να συμβουλευτεις οπωσδηποτε γιατρο γιατι οπως διαβασες θα πρεπει να κανεις συχνα αιματολογικες εξετασεις.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    5
    koutsompolitsa σε ευχαριστώ πάρα πολύ που μπήκες στον κόπο να βρεις πληροφορίες.

    Ομολογουμένως βρήκες περισσότερες απ\' ότι κατάφερα να βρω εγώ.
    Εννοείται ότι χωρίς την συμβολή γιατρού θα ήταν ανεύθυνη η οποιαδήποτε χρήση φαρμάκου.
    Απλώς επειδή η κρίση του θεράποντος ιατρού είναι πως το εν λόγω φάρμακο πρέπει να χορηγηθεί, προσπαθώ να βρω όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες.

    Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα και την γνώμη αυτών που το έχουν δοκιμάσει.


    Σας ευχαριστώ όλους

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    φιλε συγνωμη που κανω το γιατρο αλλα μπορεισ να περιγραψεισ την περιπτωση γιατι το λεπονεξ ειναι το πιο βαρυ φαρμακο που υπαρχει για τισ ψυχωσεισ δεν το δινουν παρα αν ο αλλοσ δεν εχει καμια επαφη με το περιβαλλον ξερω ατομο που ειχε μικρι επαφη με το περιβαλλον και την εβγαζε με τα κλασσικα αντιψυχωτικα δε ξερω την περιπτωση αλλα αν ειναι για σενα δεν το χρειαζεσαι με τιποτα μια χαρα γραφεισ

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    5
    Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

    Για να απαντήσω στον χρήστη pad:
    Η χορήγηση του leponex, κρίθηκε απαραίτητη από τον θεράποντα ιατρό. Δυστυχώς, όσο και αν θα το ήθελα δεν μπορώ να έχω εμπεριστατωμένη άποψη. Βλέπεις, δεν είμαι γιατρός και οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες.

    Τα φάρμακα που χορηγούνταν μέχρι πριν λίγο διάστημα, μάλλον πως δεν βοήθησαν και πολύ, και ήταν όντως τα κλασικά αντιψυχωσικά, αν σκεφτείς ότι στην 06/08 πραγματοποιήθηκε η 5η απόπειρα αυτοκτονίας.

    Δεν είμαι σε θέση να αντικρούσω την επαγγελματική γνώμη του γιατρού, αυτό που με απασχολεί είναι οι παρενέργειες.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    5
    Θα ήθελα να προσθέσω στην προηγούμενη απάντησή μου τα εξής:

    Το όλο θέμα αφορά τον αδελφό μου.
    Οι προηγούμενες φαρμακευτικές αγωγές δεν βοήθησαν και τόσο ώστε να καταπολεμήσουν τα συμπτώματα της πάθησής του.
    (zanax, seroquel, clopixol, trileptal, zyprexa, κ.ο.κ)
    Είναι ψυχωσικός. Ακούει φωνές και ταλαιπωρείται από δυσοίωνες σκέψεις και φοβίες.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    87
    Κρίμας κι εγώ ταλαιποριώμουνα αλλά με το καιρό συνήθισα. Θέλει πολλά κότσια, κουράγιο και χρόνο για να μπορεί να ζει σαν φυσιολογικός άνθρωπος. Δυστυχώς ο αδερφός σου έφαγε πολλά φάρμακα και το κάθε φάρμακο αφήνει τη παρενέργεια του , δύσκολα θα μπορέσει να ξεφύγει . Πόσο χρονών είναι ;

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    1

    Επιπλέον πληροφορίες

    Πέρα των εξαιρετικών πληροφοριών που γραφτηκαν στο forum να προσθέσω πως η μέτρηση των επιπέδων της κλοζαπίνης στο αίμα (η δραστική ουσία του leponex) ειναι απολύτως απαραίτητη για την ασφαλή χορήγηση του. Οι περισσότερες παρενέργειες είναι δοσοεξαρτώμενες Στην Αγγλία και Αμερική απαγορευεται η χορήγηση του φαρμάκου δίχως μέτρηση επιπέδων στο αίμα (no blood no drug). Εχω ακούσει απο μια συνάδελφο γιατρό πως στην Ελλάδα αξιόπιστη μέτρηση επιπέδων αίματος γίνεται μόνο στην Ιατρική Σχολή της Πάτρας από τον Καθηγητή Φαρμακολογίας Κυριάκο Κυπραίο. Δε γνωρίζω λεπτομέρειες αλλά ίσως να είναι χρήσιμο να κάνεις μια επικοινωνία μαζί του. Ελπίζω να βοήθησα.

  10. #10
    davidh
    Guest
    Πανω που ελεγα να γραψω για λεπονεξ ειδα το δικο σου. Μετα απο πολλα πειραματα με φαρμακα ο γιατρος καταληξε σε λεπονεξ. Μπορω να πω οτι μου εχει κατσει καλα σε σχεση με οτι πηρα εδω και 16 χρονια. Δεν ηξερα οτι ειναι τοσο επικυνδινο. Περνω εδω και 3 μηνες κανω εξετασεις συχνα, ολα οκ. Στην αρχη το επερνα μαζι με αλλα: Ρισπερνταλ 2μγ το βραδυ ακινετον 2μγ πρωι βραδυ, 1,25μγ ταβορ πρωι βραδυ και λεπονεξ 150μγ πρωι βραδυ (ξεκινησα απο 50μγ και το ανεβαζε σιγα σιγα). Πρωτα κοψαμε το ταβορ μετα λιγο το ακινετον και πριν μια εβδομαδα τερμα και το ρισπερνταλ καθως του παραπονεθηκα για ατονια. Μου ειχε πει οτι το λεπονεξ θελει λιγο χρονο για να δρασει και περιλιπτικα σε σχεση με ολα οσα επερνα(πολλα πειραματα με φαρμακα) ειναι το πρωτο που με εκανε να μαλακωσω απο μεσα μου καπως να νιωσω λιγη ζεστασια ας το πω ετσι. Μαλιστα το καλοκαιρι με κατι χαπια που μου εδινε 2 φορες που ειχα βγει εξω με αλκοολ εκανα και φασαριες με αποτελεσμα να με διωξουν οριστικα απο τα μαγαζια εκεινα. 16 χρονια που κανω θεραπεια περνω ασταματητα ρισπερνταλ και με αυτο το φαρμακο τοσο καιρο που το περνω νιωθω να με ζαβλακωνει, να μην μπορω να σκεφτω σωστα και γενικα δεν μου αρεζε. Ενιωθα ασχημα και κατι τετοια. Εδω και μια εβδομαδα που εχω κοψει το ρισπερνταλ νιωθω λες και ξεκινησε να δουλευει παλι το μυαλο μου και εχω πιο σωστο τροπο στο να ξεπερναω διαφορες δυσκολιες της καθημερινοτητας μου.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Quote Originally Posted by davidh View Post
    Πανω που ελεγα να γραψω για λεπονεξ ειδα το δικο σου. Μετα απο πολλα πειραματα με φαρμακα ο γιατρος καταληξε σε λεπονεξ. Μπορω να πω οτι μου εχει κατσει καλα σε σχεση με οτι πηρα εδω και 16 χρονια. Δεν ηξερα οτι ειναι τοσο επικυνδινο. Περνω εδω και 3 μηνες κανω εξετασεις συχνα, ολα οκ. Στην αρχη το επερνα μαζι με αλλα: Ρισπερνταλ 2μγ το βραδυ ακινετον 2μγ πρωι βραδυ, 1,25μγ ταβορ πρωι βραδυ και λεπονεξ 150μγ πρωι βραδυ (ξεκινησα απο 50μγ και το ανεβαζε σιγα σιγα). Πρωτα κοψαμε το ταβορ μετα λιγο το ακινετον και πριν μια εβδομαδα τερμα και το ρισπερνταλ καθως του παραπονεθηκα για ατονια. Μου ειχε πει οτι το λεπονεξ θελει λιγο χρονο για να δρασει και περιλιπτικα σε σχεση με ολα οσα επερνα(πολλα πειραματα με φαρμακα) ειναι το πρωτο που με εκανε να μαλακωσω απο μεσα μου καπως να νιωσω λιγη ζεστασια ας το πω ετσι. Μαλιστα το καλοκαιρι με κατι χαπια που μου εδινε 2 φορες που ειχα βγει εξω με αλκοολ εκανα και φασαριες με αποτελεσμα να με διωξουν οριστικα απο τα μαγαζια εκεινα. 16 χρονια που κανω θεραπεια περνω ασταματητα ρισπερνταλ και με αυτο το φαρμακο τοσο καιρο που το περνω νιωθω να με ζαβλακωνει, να μην μπορω να σκεφτω σωστα και γενικα δεν μου αρεζε. Ενιωθα ασχημα και κατι τετοια. Εδω και μια εβδομαδα που εχω κοψει το ρισπερνταλ νιωθω λες και ξεκινησε να δουλευει παλι το μυαλο μου και εχω πιο σωστο τροπο στο να ξεπερναω διαφορες δυσκολιες της καθημερινοτητας μου.
    Τι εχεις ακριβως αδερφε?οταν λες δυσκολιες της ημερας?εισαι σε φαρμακευτικη αγωγη εδω και πολλα χρονια .χερομαι που εισαι μαχητης τοσο καιρο.να εισαι καλα φιλε να ζησουμε πολλα χρονια ευχομαι .και εγω σε αγωγη ειμαι αλλα νιωθω οως δεν φτανει μονο αυτο.χρειαζεται ποληπλευρη βοηθεια απο πολλους τομεις...να φανταστεις πηγα και στο αγιο ορος για να μιλισω για ολο αυτο.τι εχεις..

  12. #12
    davidh
    Guest
    Quote Originally Posted by Confused889 View Post
    Τι εχεις ακριβως αδερφε?οταν λες δυσκολιες της ημερας?εισαι σε φαρμακευτικη αγωγη εδω και πολλα χρονια .χερομαι που εισαι μαχητης τοσο καιρο.να εισαι καλα φιλε να ζησουμε πολλα χρονια ευχομαι .και εγω σε αγωγη ειμαι αλλα νιωθω οως δεν φτανει μονο αυτο.χρειαζεται ποληπλευρη βοηθεια απο πολλους τομεις...να φανταστεις πηγα και στο αγιο ορος για να μιλισω για ολο αυτο.τι εχεις..
    Εγω εχω χρονια σχιζοφρενικη ψυχωση παρανοικου τυπου, και εχω κανει και ECT. Δυσκολιες οταν λεω εννοω τα ψυχολογικα μου. Να μου επιτιθομαι οι φωνες στο μυαλο μου και ολο το συνολο. Καπως καλυτερα

    Το πιο ζορικο δεν μπορω κυριως τους καυβγαδες εκει υποτροπιαζω αμεσως και μου περνει μια μερα σιγουρα για να το ξεπερασω. Δεν μπορω φωνες και τετοια
    Last edited by davidh; 19-02-2019 at 23:08.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    Γεια σας παιδιά
    Έχω πολύ καιρό να μπω στο φόρουμ
    Επιτέλους και κάποιος άλλος που παίρνει λεπονεξ
    @ντειβιντ πόσο παίρνεις;
    Είδες βελτίωση στις φωνές;
    Πόσο καιρό χρειαστηκες νοσηλεία;
    Ααα και συγνώμη για παλιά που σε είχα κατηγορήσει όλους τους κατηγορούσα τότε
    Υγ. Σορυ για τις πολλές ερωτήσεις αλλά είσαι ο μόνος που ξέρω να το παίρνει

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    Καλό φάρμακο γενικά
    Με το μόνο που είδα χαϊρι
    πολλές παρενέργειες όμως
    Και νοσηλείες

  15. #15
    davidh
    Guest
    Quote Originally Posted by εσωτερική_σήψη View Post
    Γεια σας παιδιά
    Έχω πολύ καιρό να μπω στο φόρουμ
    Επιτέλους και κάποιος άλλος που παίρνει λεπονεξ
    @ντειβιντ πόσο παίρνεις;
    Είδες βελτίωση στις φωνές;
    Πόσο καιρό χρειαστηκες νοσηλεία;
    Ααα και συγνώμη για παλιά που σε είχα κατηγορήσει όλους τους κατηγορούσα τότε
    Υγ. Σορυ για τις πολλές ερωτήσεις αλλά είσαι ο μόνος που ξέρω να το παίρνει
    Το παιρνω γυρω στους 4 μηνες αν δεν κανω λαθος. Ειναι καλυτερα απο ολα τα υπολοιπα που επαιρνα πριν (Risperdal,solian,serocuel,ladose,lyrica,abilify, sycrest,akineton,effexor,aloperdin κτλ.)
    Νοσηλεια εχω να κανω απο το 2004 απο τοτε κανω την θεραπεια στο σπιτι υπο την επιβλεψει παλαιοτερα των γονιων μου και πλεον τα περνω μονος.
    Για το λεπονεξ κανονικα πρεπει να εισαι στο νοσοκομειο για να το παρεις αλλα εγω το εκανα απο το σπιτι με την επιβλεψει του γιατρου μου κανωντας καθε 2 βδομαδες εξετασεις για τα λευκα. Ειναι στα ορια τα λευκα μου και συνεχιζω λεει ο γιατρος.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •