Αλλαξα ψυχιατρο 3 φορες σε 2 χρονια, ολοι με βρισκουν σχιζοφρενη;(
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    14

    Angry ARPILIF - ψυχιατροι

    Καταρχας ο τιτλος ειναι λαθος 'μετα απο χρονια που παω σε ψυχιατριους μονο ο τελευταιος αποφανθην οτι ειμαι σχιζοφρενης και ισως ο προηγουμενος. Τασα χρονια ολοι οι αλλοι μονο μπενζοδιαπινη και δοκιμασιες μεαντικαταθλιπτικα βγηκαν λαθος σε εμενα αν και ξερω σε αλλους λειτουργουν.

    εδω και 7 χρονια παιρνω μπενζοδιαπινες για το αγχος και κρισεις πανικου, θελω ομως να τις σταματησω σταδιακα.
    Δεν πηρα αντικαταθλιπτικα ποτε.

    Πριν 1 χρονο δοκιμασα εσιταλοπραμ και μετα απο 3 μηνες εντονης καταθλιψης (πιο εντονης απο το φυσιολογικο) σταματησα αφου ολοφανερα δεν δουλευε σε εμενα.

    Ο γιατρος μου διεγνωσε χωρις ερωτηματολογιο (μετα ο δευτερος ψυχιατρος ειπε οτι επρεπε να γινει ερωτηματολογιο προσωπικοτητας) οτι εχω 'οριακη προσωπικοτητα' και μου εδωσε ολανζαπιν απο την οποια ειχα φουσκωμα στο ποδι και πονο σε σημειο που πηγα στις πρωτες βοηθειες για υποψια θρομβωσης. Ομως δεν ειχα θρομβωση μετα απο εξετασιες. Η ολανζαπινη οντως φουσκωνει τα ακρα σε μερικους ανθρωπους και ποτε δεν μου συνεβη πριν στη ζωη μου για να πω γενικα εχω τετοιο προβλημα, πρωτη φορα συνεβη μετα την Ολανζαπινη. Την σταματησα σταδιακα και αυτη. Μου πηρε 2 μηνες να νιωθω καλυτερα σχετικα μετο φουσκωμα στο ποδι και το πονο.

    Ο δευτερος ψυχιατρος γνωριζει πολυ καλα οτι παω κολυμβητηριο σχεδον καθημερινα για να βοηθησω την ψυχολογια μου, εχει αποδειχθει επιστημονικα οτι η ασκηση βοηθαει. Παρολα αυτα δεν μου εδωσε χαρτι για κολυμβηση εν μερω κορωνοιου. Αυτο με οδηγησε να βρω τριτο ψυχιατρο.

    Ο τριτος ψυχιατρος ειπε οτι ειμαι σχιζοφρενης και μου εδωσε ARPILIF , μου ειπε επισης οτι εγω φταιω για ολα οσα ασχημα μου συμβαινουν (ω, ευχαριστω για την ''κατανοηση'' γιατρε...) και μετα μου ειπε θα μου δωσει την αδεια κολυμβησης αλλη μερα παροτι τον πληρωσα 50 ευρω και ο λογος επισκεψης ηταν να μαθει το ιστορικο μου και να μου δωσει το την αδεια κολυμβησης. Για καποιο λογο μου εδωσε το αντιψυχωτικο φαρμακο, μου ειπε να μην αναζητησω να μαθω ''τι ειναι'' και οτι εγω φταιω για την καταντια μου, μου υπενθυμισε με στομφο 3 φορες οτι ειμαι 40 ετων (με στοχο να μου προκαλεσει καταθλιψη φανταζομαι γιατι φαινεται αυτη ειναι η δουλεια του;), και μετα μου ειπε οτι φαρμακο μου δινει να μην το ψαχνω στο διαδικτυο γιατι δεν ειναι σωστο να ειμαι σοβαρα ψυχιατρικα προβληματα και να αρνουμαι την ιαση με το να αρνουμαι φαρμακευτικη αγωγη.

    Παροτι του εξηγησα με λεπτομερεις ποσο δυσκολη ηταν η ζωη μου και οτι δεν ανηκω σε φυσιολογικη οικογενεια κτλ, στο τελος μου ειπε οτι εγω ειμαι αρρωστη και αρνουμαι θεραπεια και υποκαθιστω την θεραπεια με κολυμβηση, κατι που ποτε δεν ισχυριστηκα ουτε ειπα. Απλα ειπα οτι το ολανζαπιν με διελυσε σωματικα (εβαλα και 20 κιλα σε 3 μηνες) και οτι το εσιταλοπραμ με εκανε 100 φορες πιο καταθλιπτικη απο οτι ειμαι χωρις εσιταλοπραμ.

    Επισης φωναζε. Δεν ξερω ποιος ψυχιατρος νομιζει οτι το να φωναζει και να γκαριζει ειναι φυσιολογικη συμπεριφορα, θα ελεγα οτι τελικα αυτος ειναι ο σχιζοφρενης και οχι εγω. θα παω αυριο για το χαρτι θαλασσας αφου δεν μπορεσε να το γραψει σημερα παροτι δεν υπηρχε πιεση (δεν υπηρχε πελατης να περιμενει μετα απο εμενα) Τον ρωτησα αν θελει να περιμενω στο σαλονι μεχρι να το γραψει και ειπε οχι, να περασω τη Πεμπτη. Δεν καταλαβα γιατι το μεταθετει στη Πεμπτη και του ειπα αυριο και συμφωνησε. Αλλα θα μπορουσε και σημερα αλλα γιακαπιο λογο δεν ηθελε να το γραψει σημερα. Ζω μεν κοντα αλλα παω με ταξι γιατι δεν μπορω να περπατησω λογω του οτι ειμαι 130 κιλα. Με κοροιδεψε ακομη και για αυτο. Ειπε οτι αν εχω προβλημα με περματημα να περπαταω 100 μετρα και οχι 1000. Αλλα να περπαταω.

    Σε ολους τους παχυσαρκους και ανθρωπους που θελουν αποκατασταση κινησης το νερο η θαλασσα ή ακομη καλυτερα η πισινα ειναι η καλυτερη και ασφαλεστερη ασκηση. Να περπατησω 100 μετρα μπορω αλλα με φριχτους πονους στη μεση. Πριν την ολανζαπινη ημουν 90-100 κιλα. Ναι μεν εγω φταιω που δεν προσεξα τη διατροφηα μου αλλα απο την αλλη ειναι γνωστο οτι η ολανζαπινη βαζει κιλα.

    Του ειπα οτι στα κιλα που ειμαι μονο να κολυμπησω μπορω, γιατι ετσι κολυμπω για 30 λεπτα και εχω καλυτερη ψυχολογια στο τελος παρα αν περπατησω 100 μετρα και επιστρεψω σπιτι με φρικτο πονο στη μεση. Απο την κολυμβηση δεν εχω πονο...

    Το πηγαινε-ελα δεν το καταλαβα, θα μπορουσε να μου δωσει το χαρτι κολυμβησης σημερα εφοσον ειπε οτι δεν εχει προβλημα να μου το δωσει. Οταν του ειπα, οκ τοτε μολις το παρω αυριο θα παω κατευθειαν θαλασσα, εδειξε να εκνευριζεται.

    Δηλαδη εκτος απο σχιζοφρενης ειναι και κακος ανθρωπος που δεν θελει οι ανθρωποι να βρισκουν θεραπεια σε κατι εξω απο τα φαρμακα. Δεν ειπα να αντικαταστησω τα φαρμακα,ειπα οτι με τη θαλασσα βοηθιεμαι να παρω λιγοτερα φαρμακα.

    Επισης νομιζει οτι εχω ευφυια μηδεν, τον ρωτησα τι φαρμακευτικη αγωγη προτεινει και μου ειπε δεν ειναι δουλειαμου να ρωταω απλα να παρω τα φαρμακα που μου γραφει.

    Ελεος. Εαν καποιος ξερει ενα ψυχιατρο ΜΗ ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΟ θα χαρω να το μαθω στειλετε με προσωπικο μυνημα. απο κεντρο αθηνας μεχρι αλιμο. ή οπουδηποτε αθηνα.

    Ευχαριστω.
    Last edited by annitsa; 14-04-2020 at 15:30.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Αφού έχεις 3 μηνύματα δεν μπορούν να σου στείλουν πμ αλλά αλήθεια γιατί ο ένας ειπε πως είσαι οριακή και ο άλλος σχιζοφρένεια;

  3. #3
    YokoChoco
    Guest
    Και'γω σήμερα διέκοψα την συνεργασία μου με τον ψυχίατρο μου μετά από 1 χρόνο υποτίθεται συνεργασίας. Καλά μου φερόταν αλλά άλλαζε ώρες στα ραντεβού μέρες κτλ τα ακύρωνε ή αν είχα πρόβλημα δεν απαντούσε στο sms επίσης μου εγραφε συνταγή και την αφηνε στο γραμματοκιβώτιο του ιατρείου να πάω να την πάρω, οπότε λέω τέλος, αναζητώ άλλον/άλλην.... βρες και συ άλλον γιατρό απλά τα πράγματα.

    Επίσης μου είχε δώσει LYRICA για το άγχος καμιά βελτίωση, είχα και δυσκοιλιότητα... βρήκα θεραπεία με 2-3 κούπες μελισσόχορτο, πίνω και χαλαρώνω και μου φτιάχνει την διάθεση, πολλές φορές τα φάρμακα δεν βοηθάνε, αλλά βότανα και άσκηση είναι η καλύτερη θεραπεία.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    14
    Α δεν ηξερα οτι πρεπει να εχω γραψει ποστ εδω για να μπορει καποιος να στειλε πμ.

    Τεσπα, ημουν σε κρατικα, αλλαζαν οι ψυχιατροι, για χρονια μου εδιναν μονο ταβορ και καποιοι λιγοι που μου προτειναν να αρχισω φλουοξετιν εγω αρνηθηκα ωστωσο δεν εκνευριστηκαν οσο ο τωρινος ψυχιατρος. Απλα με το γυμναστηριο η τη θαλασσα μου ανεβαιναι η διαθεση και επισης δεν εχω μανιοκαταθλιψη (ακομη). Επισης ενας απο τους πολλους κρατικους ψυχιατρους παλιοτερα μου ειπε να βρω ψυχολογο και να μην παιρνω ουτε ταβο ουτε αντικαταθλιπτικο (αυτος πρεπει να ηταν πολυ προχωρησμενο.... ή πολυ ειλικρινης). Μου ειπε οτι και τα δυο να θε κανουν ''χειροτερη'' νευρολογικα στο μελλον. Κανεις απο 5-6 ψυχιατρους που με εβλεπαν στα κρατικα δεν ειπε ποτε οτι εχω σχιζοφρενεια και κανεις δεν μου εγραψε ποτε φαρμακο για σχιζοφρενεια.

    Τεσπα εγω συνεχισα με ταβορ.

    Τωρα θελω να σταματησω σταδιακα το ταβορ γιατι δεν με βοηθαει πια, δηλαδη παιρνω μεγαλη ποσοτητα πια, δεν με βοηθαει οποτε μαλλον εχω φτασει το λεγομενο ''tolerance'' και πρεπει σταδιακα να τα μειωσω παρα πολυ και να σταματησω ισως.

    Αρχισα να πηγαινω σε ιδιωτες ψυχιατρους εδω και 2 χρονια. Ο πρωτο μου εδωσε ταβορ, εσιταλοπραμ και ολανζαπ , δεν εκανε τεστ προσωπικοτητας ( ο επομενος ψυχιατρος ειπε οτι μονο με τεστ προσωπικοτητα θα εβγαινε εαν εχω ''οριακη προσωπικοτητα'' η οχι) και μου ειπε οτι εχω οριακη προσωπικοτητα και μου εδωσε ολανζαπιν για αυτο το λογο. Μετα απο λιγο καιρο φουσκωσε το αριστερο μου ποδι ολοκληρο κατι που δεν συνεβη ποτε πριν στη ζωη μου και εκανα εξετασεις καρδιας σε καρδιολογο για να γραφω σε γυμναστηριο οποτε δεν ηταν κατι κυκλοφοριακο μαλλον, παντως πηγα στα επειγοντα με ψαξανε για θρομβωση και στα δυο ποδια και δεν βρηκαν κατι. Σε εκεινη τη φαση ηταν τρεις μηνες με εσιταλοπραμ και ημουν 100 φορες πιο καταθλιπτικη απο το κανονικο και ο γιατρος ολο ελεγε '''θα γυρισει αυτο κα θα εισαι χαρουμενη'' αλλα αποφασισα να το σταματησω γιατι επι τρεις μηνες ημουν μανιοκαταθλιπτικη δεν βγηκα καθολου απο το σπιτι ο γιατρος ελεγε να δειξω 'υπομονη'' και οτι ''θα γυρισει αυτο''.

    Πηγα σε δευτερο ψυχιατρο που ηταν και πιο κοντα στη γειτονια μου γιαιτ ο πρωτος ειναι 17 χμ μακρια. Ο δευτερος με ειδε στο πρωτο ρατενβου πηρε το ιστορικο μου, μου ειπε οτι για οριακη προσωπικοτητα πρεπει να κανω τεστ σε ψυχολογο και μου ειπε να γραφτω στο δρομοκαιτιο για ψυχολογο αλλα οτι εκει πρωτα θα με στειλουν σε ψυχιατρο. Παιρνοντας τηλ στο δρομ μου ειπαν οτι ραντεβου ειναι σε 1,5 μηνα απο σημερα και πρεπιει να παω προσωπικα εκει για να κλεισω ραντεβου αρχικα με ψυχιατρος και εκεινος θα αποφασισει για το ψυχολογο. Δεν ξανα-ασχοληθηκα (κακως).

    Τελικα πηγα σε τριτο ψυχιατρος αυτες τις μερες γιατι ο τωρινος στην ερωτηση μου αν θα μου δωσει χαρτι για κολυμβηση γιατι με βοηθαει λογω βαρους να κολυμπαω οχι να περπαταω μου ειπε ''οχι''.

    Ο τριτος ψυχιατρος μου ειπε αφου πηρε το ιστορικο (μιλαγαμε μια ωρα και βαλε) οτι θα μου το δωσει αλλα οχι '''σημερα'' ,αλλα ''μεσα στην εβδομαδα'' (μαλλον θελει να το ετοιμασει προσεκτικα, οποτε δεν τον κατηγορω).
    Ο ιδιος μου ειπε οτι ο λογος που ειμαι 40 ετων και πληρως αποτυχημενη (τι ωραια λογια απο ψυχιατρο) ειναι οτι εγω φταιω για ολα γιατι ειμαι ''πολυ αρρωστη' χωρις να μου πει τι ακριβως εχω. Τον ρωταω ''εννοειτε ειμαι καταθλιπτικη και επρεπε να παιρνω αντικαταθλιπτικα απο τα 18'; και απλα κουνησε το κεφαλι του. Μετα μου εγραψε ενα φαρμακο για σχιζοφρενεια αλλα τιποτα για καταθλιψη. Δηλαδη ταβορ που το παιρνω παντα και αρπιλιφ για σχιζοφενεια. Στο τελος της συναντηση σχεδον φωναζε και γκαριζε οτι ειμαι παρα πολυ αρρωστη....;(

    Μου ειπε μαλιστα οτι ο λογος που ο προηγουμενος ψυχιατρος δεν μου εδωσε χαρτι για κολυμβηση ειναι οτι μαλλον πιστευει οτι θα το παρω το χαρτι και δεν θα ξαναπαω πισω στον ψυχιατρος για να συνεχισω την αγωγη μου με ταβορ και οτι αλλο θα ηθελα ναμου δωσει (ο δευτερος ιδιωτης ψυχ σκοπευε να μου δωσει φλουοξετιν κατι που δεν αρνηθηκα να παρω απλα δεν καταλαβα γιατι αρνειται να μου δωσει χαρτι για θαλασσα οταν ξερει ο ιδιος πολυ καλα οτι παω σε γυμν, οτι για να παω στο γυμν, πηρα χαρτι απο καρδιολογο δερματολογο και γυναικ. και οχι γενικως κολυμπαω στο γυμναστηριο και ακομη πιο γενικα βγαινω προς θαλασσες η βουνα αν θελω να ηρεμησω ή παρκα εντος αθηνας, δεν ηταν κατι το ''καινουριο'' για τον ψυχιατρο. Ειμαι σε καραντινα 1 μηνα εχω βαλει κιλα αντι να χασω και νιωθω χαλια, δεν του ειπα οτι δεν θα παω το φλουοξετιν ή οτι θα σταματησω τα ταβορ, βασικα ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να σταματησω τα ταβορ, εαν παρω εστω 4 αντι για 5 μιλ/ημερα εχω τρεμουλο και δεν μπορω να μιλησω και ειναι λες και περναει ρευμα απο το κεφαλι μου. )

    Σημερα λογικα θα μου δωσει το χαρτι για τη θαλασσα οπως ειπε οτι θα κανει. Τον πληρωσα 50 ευρω . Ειδικο χαρτι κοστιζει 30 ευρω και ειμαι ανεργη, Μου ειπε δεν χρειαζεται να πληρωσω τα 30 ευρω εξτρα.Καλοσυνη του να μου πει οτι ειμαι σχιζοφρενης , να μην γραφει αντικαταθλιπτικο (δηλαδη πιστευει οτι ειμαι ''πολυ αρρωστη οπως φωναζε επειδη κυριως ειμαι σχιζοφρενης και οχι καταθλιπτικη) και μετα μου ειπε να περασω αυριο (δηλαδη σημερα)μετα τις 17.00 να παω το χαρτι για θαλασσα.

    Ειδομεν. Θα ηθελα ενα ψυχιατρο να τον πληρωσω 50ευυρω και να μην μου λεει οτι ειμαι ενα βαθια αρρωστο ατομο απο παλια και να φωναζει οταν το λεει αυτο. απορω, οταν εισαι ψυχιατρος, θεωρεις οτι ειναι καλο να γκαριζεις στον πελατη/αρρωστο; Δεν εχω καταλαβει πως τετοια ατομα ,παρα τις πολυχρονιες σπουδες τους, εχουν τοσο θρασσος να συμπεριφερονται ετσι και μαλιστα στην πρωτη επισκεψη.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    14
    Αυτο κανω προσπθω να βρω τεταρτο ιδιωτη.

    Ο δευτερος δεν με βλεπε και τοσο συχνα, μετα την πρωτη συναντηση απλα μου εγραφε τα φαρμακα και περνουσα με το ταξι να τα παρω στα γρηγορα και αυτο γινοταν επειδη εγω δεν ηθελα να δωσω 50 ευρω αλλα και αυτος δεν ειπε ποτε οτι πρεπει να τα λεμε καθε τοσο, ας πουμε μια φορα το μηνα, μπορω να πληρωσω 50 ευρω εαν θα κανουμε καποια συζητηση διοτι ολοι σχεοδν οι ψυχιατροι ισχυριζονται συχνα οτι ειναι και ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΕΣ. Ο τριτος τωρα που μου φωναζε επι 5 λεπτα οτι ειμαι ενα βαθια αρρωστο ατομο εδω και πολλα χρονια γραφει στην καρτα του --ψυχιατρος-ψυχοθεραπευτης. ΥΠοθετω η μεθοδος ψυχοθεραπειας που εφαρμοζει ειναι να γκαριζει και να κατηγορει τον αρρωστο. αφου του ειπα τι προβληματα ειχα στη ζωη μου τα οποια ειναι λιγο περιεργα (ας πουμε σαν παιδι αλλαξα 10 σχολεια γιατι οι γονεις μου ολο αλλαζα γειτονιες μεσα στην Αθηνα/αττικη) και τα λοιπα, επιθσεις απο συγγενεις, εντονη ενδοοικογενειακη βια απο παιδι, αυτος αποφανθηκε και μου ειπε ''για ολα φταιΣ ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΡΡΩΣΤΗ....ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙς ΠΑΡΕΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΣΟΥ''.και το ειπε φωναζοντας;/

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    14
    Ο δευτερος ψυχ που ειχα , κοντα στις ημερες που τελειωναν τα ταβορ και περσι δεν υπηρχε δυνατοτητα ηλεκτρονσυνταγογρφησης, μου ειπε μια φορα οτι ειναι σε συνεδιο και να περιμενω μια βδομαδα να γυρσει. Εμενα ομως μου τελειωναν σε 2 μερες, και αν δεν παρω την αρκετα υψηλη δοση (βασικα εχω εθιστει και ειεμαι ''ναρκωμανης'' ( τριτος ψυχιατρος εχτες φωναζε ΚΑΙ αυτο , μου ελεγε ''ειστε ναρκωμανης αυτο το καταλαβαινετε; και εγω απαντησα σαστισμενη 'ναι το ξερω οτι εχω εθισμο στα ταβο γιαυτο το λογο θελω να τα μειωσω),

    γιατι αν τα μειωσω δεν κοιμαμαι και αν τα σταματησω δεν κοιμαμαι καθολου για μερες και μετα παω στις πρωτες βοηθειες οπου μου δινουν μια μικρη δοση και μου λενε να παω στον ψυχιατρο μου για συνταγη).

    Για να μην βασανιστω αφου θα αργουσε να γυρισει απο συνεδριο πηγα προσωρινα σε οποιος βρηκα ανοιχτο για επισκεψη εκεινη την ημερα, και εκεινος με χρεωσε 50 ευρω για να μου δωσει συνταγη και μου ειπε ''γεια σας'';/ Συνηθως για συνταγη δινω ειτε τιποτε ειτε 10 ευρω ειτε μαξιμουν 20 ευρω, οχι 50 ευρω.

    Επισης δεν ηξερα οτι θα με χρεωσει 50. Ηξερε οτι εχω ηδη ψυχιατρο αλλα λειπει σε συνεδριο και οχι μονο μια φορα εχω αναγκη τη συνταγη και υπολογιζα το πολυ 20 ευρω να με χρεωσει. Μετα ειδα στον τραπεζικο μου λογαριασμο πηρε 50 ευρω. Δεν συζητηαμε καθολου ,εμεινα 5-7 λεπτα για τη συνταγη μονο.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    14
    Τωρα που το ξανακοιταζω, πρεπει να ειμαι σχιζοφρενης διοτι εγραψα τιτλο

    Αλλαξα ψυχιατρο 3 φορες σε 2 χρονια, ολοι με βρισκουν σχιζοφρενη;(

    Που αμφιβαλλω οτι το εγραψα αφου μονο ο 3ος ψυχιατρος με βρηκε σχιζοφρενη, ο δευτερος απορησε γιατι ο πρωτος με βρηκε ''οριακη προσωπικοτητα'' και δεν μου εδωσε αντιψυχωτικα.

    Οταν παω να διορθωσω τον τιτλο δεν μπορω, οτι και να γραψω ο αρχικος μενει ο ιδιος.

  8. #8
    YokoChoco
    Guest
    Ηρέμησε αγαπητέ, όλα καλά. Λοιπόν για να είσαι σχιζοφρενής πρεπει να ακούς φωνές να σου μιλάνε ή να βλέπεις και να αισθάνεσαι πράγματα που δεν υπάρχουν, έχεις τέτοια συμπτώματα;

  9. #9
    Κατα την γνωμη μου πρεπει να βρεις καποιον αλλον,καταρχην δεν ειναι σωστο καποιος ποσο μαλλον αν ειναι και ειδικος να βαζει ταμπελες πχ σχιζοφρενης,οριακος,καταθλ ιπτικος και επισης δεν εχω ξαναδει κανεναν ψυχιατρο η ψυχολογο να κατηγορει τον ασθενη του για τα προβληματα του,κατι τετοιο μου φαινεται πολυ αντιεπαγγελματικο.Ολοι οι ψυχολογοι λενε γενικα πως υπαρχουν ποικιλοι παραγοντες για τα ψυχολογικα προβληματα κοινωνικοι,βιολογικοι,περι βαλλοντικοι και τις περισσοτερες φορες,βασικα σχεδον παντα δεν ευθυνεται το ατομο για τις ψυχικες διαταραχες .Ο ειδικος δεν ειναι για να φωναζει και να κατηγορει αλλα για να βοηθαει τον αλλον.Πως θα τον εμπιστευθουν οι ασθενεις του αν τους φωναζει και τους κατηγορει.Δεν ξερω,εγω επειδη σπουδαζω κοινωνικη λειτουργος και εχω διαβασει πολλα βιβλια της σχολης σχετικα με την ψυχολογια,αυτογνωσια ειδικων,κωδικα δεοντολογιας και τετοια μου φαινεται πολλη περιεργη η συμπεριφορα του.Παντως γενικα σε ολα τα επαγγελματα υπαρχουν καλοι και λιγοτερο καλοι,ειχα και εγω ψυχολογους που δρουσαν αντιεπαγγελματικα,ψαξε να βρεις καποιον που να μπορεις να εμπιστευθεις και προσπαθησε αν ειναι να κανεις και ψυχοθεραπεια εκτος απο φαρμακα.Γενικα η ψυχοθεραπεια βοηθαει πολυ,εμενα τουλαχιστον με βοηθησε πολυ.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    14
    Ευχαριστω για την απαντηση. Παω 10 χρονια σε κρατικα νοσοκομεια οπου ποτε δεν μου ειπαν οτι πασχω απο διπολισμο/μανιοκαταθλιψη ή σχιζοφρενεια. Αυτο ομως σε αλλη χωρα εκτος ελλαδας. Ηρθα εδω πριν 2 χρονια, στη χωρα μου. Απο τοτε 3 γιατροι. Ο ενας ειπε εχω οριακη προσωπικοτητα διχως τεστ και μου εδωσε αντιψυχωτικο. Ο δευτερος αντεκρουσε την γνωμη του πρωτου που γνωματευσε χωρις τεστ προσωπικοτητας, ο τριτος στο πρωτο ραντεβου μου ειπε οτι απο παντα ημουν διπολικη και αφησε να εννοηθει οτι ειμαι και σχιζοφρενης και επικινδυνη διοτι μου ειπε εαν δεν παρω φαρμακα, αφου με κατηγορησε οτι για ολα οσα μου συμβαινουν φταει ''η αρρωστια'' μου, θα καταληξω σιγουρα σε ψυχιατρικη κλινικη για να ζησω εκει. Τον ευχαριστησα για τα καλα του λογια και ευχες και δεν ξαναπαταω στο 'ιατρειο'' του, παντως αδεια για κολυμβηση εδωσε για 50 ευρω. Παλι καλα. διοτι πηγα σε αυτον επειδη ο δευτερος αρνιοταν να αναγνωρισει οτι ηδη παω σε πισινα πολυ καιρο και ηδη εχω την κολυμβηση για να μετριασω την μανιοκαταθλιψη μου.

    Η συμπεριφα του τριτου ηταν κατι σαν δικαστηριο οπου στο τελος ο δικαστης με καταδικασε σε καθειρξη να παρω ειτε τα αντιψυχωτικα (απο τα οποια το ολανζαπιν με διελυσε σωματικα οποως εξηγησα πιο πανω) ειτε θα μπω σε κλινικη. Δεν υπαρχει αλλη περιπτωση για αυτον. Δεν υπαρχει η λεξη ψυχοθεραπεια ας πουμε.Του ειπα σκοπευω να παω σε ψυχο θεραπευτη και δεν μιλησε απλα με κοιταξε και μου ειπε μετα οτι με τοση ''αρρωστια''' που εχω (απεφευγε να πει τι εχω) δεν θα γινω καλα χωρις φαρμακα και το χειροτερο και πιο υποπτο ειναι οτι σε μια φαση με ρωταει ''τι σχεση εχουν οι τριχες μετο αγχος'', αντε τωρα να απαντησεις. Του λεω οι τριχες και το αγχος ειναι φυσιολογικα φαινομενα στα οντα. Δεν θα γραψω τι αλλο ειπωθηκε γιατι παει καπου αλλου το θεμα. Του ειπα στα αστεια οτι με λειζερ δεν ξαναβγαινουν τριχες ενω το αγχος δεν μπορεις να το ξεριζωσεις για παντα με λειζερ. Μου απαντησε οτι υπαρχουν σημεια στο σωμα που οι τριχες παντα υπαρχουν. Ολοι μπορουνε να φανταστουμε τι εννοει ο ιατρος.

    Στο τελος η γνωματευση του ηταν οτι εγω αποφευω τη θεραπεια και οτι λεω ψεματα οτι 10 χρονια τωρα σε κρατικα νοσοκομεια αλλη ςχωρας δεν μου εχουν δωσει ποτε κατι περα απο ταβορ (μονο μια φορα προσπαθησε καποιος να μου δωσει αντικαταθλιπτικο αλλα δεν λειτουργησε και το σταματησα, αλλα 10 χρονια μονο ταβορ μου εδιναν). Δηλαδη ελεγε οτι λεω ψεματα γιανα κρυψω κατι. Και μετα μου γραφει ενα φαρμακο ιδιο με ολανζαπιν και οταν τον ρωτησα μου λεει δουλεια σου δεν εναι να ψαχνεις να βρεις τι σου γραφουν οι γιατροι.

    Δηλαδη νομιζει οτι ειμαι χαζη; Τα ατομα με διπολιτικη διαταραχη δεν εχουμε αρκετη ευφυια να μαθουμε τι φαρμακα μας δινουν;

    Εχω ηδη βρει ψυχιατρο που δεν μου μιλαει με τοσο περιοεργο τροπο. και ακομη ψαχνω ενω ψυχοραπευτη εστω με 50 ευρω/την επισκεψη μια φορα το μηνα παραπανω δεν μπορω. Ολοι οι ιδιωτες ψυχιατροι μου ειπαν να παω σε ''δωρεαν'' ψυχολογο στο δρομοκαιτιο αλλα τηλεφωνοντας εκει μου ειπαν το πρωτο ραντεβου ειναι με ψυχιατρο οχι ψυχολογο σε 1,5 μηνα και εφοσον παω προσωπικα να κανω αιτηση και δεν πηγα. Ψαχνω ιδιωτη ψυχοθεραπευτη αλλα δεν βρισκω καποιον που να νιωθω οτι μπορω να τον/την εμπιστευτω, ειναι πολυ ειδικο το θεμα. Τωρα πια μιλαμε για διπολικη διαταραχη. Τοσα 10 χρονια δεν μου ειπε κανεις ψυχιατρος οτι πασχω απο αυτο. Νομιζω οτι οι δυο ιδιωτες ψυχιατροι εδω ελλαδα δεν εχουν αδικο απο την αλλη δεν παραδεχονται με τιποτα οτι το ολανζαπιν με ξεκανε και οτι μαλλον εχω υπερευαισθησια στα φαρμακα, και απλα μου γραφουν διαφορα χωρις να τους νοιαζουν οι παρενεργειες. Αυτη η κυνικη σταση με ενοχλει για εμενα και για αλλους που θα πανε δυστυχως σε αυτους τους κυριους να βρουν την υγεια τους. Η απολυτη πιστη στην φαρμακολογεια ειναι ηδη ξεπερασμενη στο εξωτερικο, σε πολλες χωρς πρωτα δοκιμαζουν ψυχοθεραπεια και βοτανα (Γερμανια) και ΜΕΤΑ αν αποτυχει αρχιζουν τα βαρια φαρμακα. Ειμαστε αιωνες πισω εδω και το πληρωνουμε εμεις οι αρρωστοι ενω οι ψυχιατροι φυσικα θησαυριζουν επανω στην αρρωστια μας.

  11. #11
    Εργάζεσαι? Έχεις χόμπι? Έχεις οικογένεια? Το πρόβλημα με τα κιλά έιναι οργανικό ή διατροφικό?
    Έχεις εκπαιδεύσει τη σκέψη σου στο να αντιμετωπίζει το ψυχολογικό/ψυχιατρικό σου θέμα ή βασίζεσαι αποκλειστικά στα φάρμακα?
    Έχεις πάει σε ψυχολόγο?
    Τι κάνεις όταν σου έρχονται καταθλιπτικές ή σχιζοφρενείς σκέψεις? Προσπαθείς καθόλου να το παλέψεις, να τις αντικρούσεις δλδ με τη σκέψη σου ως εσωτερική παρατήρηση ή καταφεύγεις αποκλειστικά στα φάρμακα?
    Προσπαθώ μέσα από τις ερωτήσεις μου να σε βοηθήσω.
    γιάννης

  12. #12
    ΤΟΥΣ ΨΥΧΙΑΤΡΟΥΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΕΥΚΟΛΑ ΓΤ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΣΑΝ ΣΥΝ ΣΤΟ ΔΕΣΜΟ ΨΥΧΙΑΤΡΟΥ Κ ΑΣΘΕΝΗ,Η ΣΥΜΠΑΘΕΙΑ ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ,Η ΩΣΜΩΣΗ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ,ΤΟ ΝΟΙΑΞΙΜΟ,Κ ΑΠΟΦΕΥΓΕΙΣ ΝΑ ΛΕΣ ΨΥΧΟΦΘΟΡΑ ΠΡΑΜΑΤΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ΚΤΛ ΚΤΛ

  13. #13
    TLK ΑΡΩΣΤΟΙ ΞΕΑΡΩΣΤΟΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΛΙΣΗ ΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΡΙΔΙΟ ΣΤΗΝ ΕΥΤΥΧΙΑ

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    1
    εγώ αν θελεις μπορω να σου συστησω τον δικο μου ψυχοθεραπευτη/ψυχαναλυτη ο οποιος βρισκεται στην Αθηνα. Ειναι ιδιωτης και βρισκεται και στο δρομοκαιτιο. επισης κανει συνεδριες μεσω ιντερνετ.ειναι παντα εκει οταν τον χρειαστω οτι ωρα και αν ειναι και οσο χαζος και αν ειναι ο λογος. με βοηθησε να ξεπερασω αγχωδη διαταραχη και καταθλιψη χωρις χαπια...

Similar Threads

  1. Replies: 40
    Last Post: 22-06-2022, 16:09
  2. ΚΑΤΆΘΛΙΨΗ 6 ΦΟΡΈΣ ΣΕ 15 ΧΡΟΝΙΑ
    By Lila1980 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 24-11-2016, 21:59
  3. Replies: 2
    Last Post: 07-12-2012, 21:01
  4. Αλλαξα νικ
    By Superfly in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 23
    Last Post: 26-09-2010, 10:39
  5. Μπειτε ολοι να πειτε χρονια πολλα!!!
    By badgirl11 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 8
    Last Post: 16-03-2010, 15:43

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •