ποιος ξερει?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    114

    ποιος ξερει?

    γνωριζει καποιος να μου πει, η απο περιστατικο εστω, εαν μπορει να συνυπαρξει καποιο ειδος ψυχωσης με ΙΨΔ η και αντιστροφα? ας απαντησουν οσοι ειναι σιγουροι γιαυτο που θα πουν. ευχαριστω.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Ναι μπορεί, π.χ. να συνυπάρχει σχιζοφρένεια με ΙΨΔ. Όμως συνήθως οι πάσχοντες από ΙΨΔ απλά φοβούνται ότι συμβαίνει κάτι τέτοιο, ή ότι θα \'τρελαθούν\', ενώ δεν πρόκειται πραγματικά για ψύχωση.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    114
    Originally posted by marina38
    Ναι μπορεί, π.χ. να συνυπάρχει σχιζοφρένεια με ΙΨΔ. Όμως συνήθως οι πάσχοντες από ΙΨΔ απλά φοβούνται ότι συμβαίνει κάτι τέτοιο, ή ότι θα \'τρελαθούν\', ενώ δεν πρόκειται πραγματικά για ψύχωση.
    ευχαριστω πολυ.. με ξαλαφρωσες... πιστευω οτι δεν θα αντεξω αλλο.. θα \"σπασω\"... και θα τρελαθω.. ο γιατρος μου ειπε οτι πασχω απο σοβαρη ΙΨΔ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    μαλλον ναι.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    114
    Originally posted by path
    μαλλον ναι.
    πες μου τι ξερεις

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    114
    Originally posted by path
    μαλλον ναι.
    δεν εισαι σιγουρος/η. απλα υποθετεις ε?

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Originally posted by mr.blond
    Originally posted by marina38
    Ναι μπορεί, π.χ. να συνυπάρχει σχιζοφρένεια με ΙΨΔ. Όμως συνήθως οι πάσχοντες από ΙΨΔ απλά φοβούνται ότι συμβαίνει κάτι τέτοιο, ή ότι θα \'τρελαθούν\', ενώ δεν πρόκειται πραγματικά για ψύχωση.
    ευχαριστω πολυ.. με ξαλαφρωσες... πιστευω οτι δεν θα αντεξω αλλο.. θα \"σπασω\"... και θα τρελαθω.. ο γιατρος μου ειπε οτι πασχω απο σοβαρη ΙΨΔ
    Αν ο γιατρός σου είπε ότι πάσχεις από σοβαρή ΙΨΔ, τότε ο φόβος σου ότι δεν θα αντέξεις άλλο και θα \'τρελαθείς\', είναι αποτέλεσμα της ΙΨΔ και είναι πολύ συνηθισμένο σε περιπτώσεις σαν τη δική σου. Λογικό είναι, αφού ακόμα και χωρίς ΙΨΔ, όταν κάποιος έχει υπερβολικο άγχος, όχι μόνο μπορεί να νιώσει ότι τρελαίνεται, αλλά και μπορεί να φέρεται περίεργα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    114
    ο γιατρος μου ειπε οτι ειμαι στο αποκορυφωμα της ιψδ... και οτι αν δεν επαιρνα φαρμακα θα ειχα πιθανοτατα μειζον καταθλιπτικο επεισοδιο

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Ναι σε αυτό έχει δίκιο....είναι σπάνιο να συνυπάρχει ψύχωση με ΙΨΔ, αλλά είναι πολύ συνηθισμένο μια ΙΨΔ χωρίς κατάλληλη θεραπεία να οδηγήσει σε κατάθλιψη.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    114
    μισο λεπτο... ΙΨΔ με ψυχωση ομως??? μπορει να συνυπαρξει??

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Προφανώς εσύ ανησυχείς αν συνυπάρχει σε εσένα. mr. blond, όταν είσαι σε φάση έξαρσης της ΙΨΔ, συχνά πιστεύεις ότι θα \'τρελαθείς\'. Όμως η πραγματική ψύχωση είναι κάτι πολύ διαφορετικό και δεν υπάρχει περίπτωση ο γιατρός σου να μην μπορούσε να τη διαγνώσει. Εξάλλου εσύ καταλαβαίνεις ότι οι σκέψεις που σε βασανίζουν προέρχονται από τον εαυτό σου, σωστά?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Η ψυχωση πολλες φορες εμπεριεχει ιδεοψυχαναγκαστικες σκεψεις απο οτι ξερω.

    Αλλο βεβαια απο τις ιδεοψυχαναγκαστικες σκεψεις να πας στην ψυχωση...αν ησουν στο πρωτο ψυχωτικο επεισοδιο δεν θα ησουν μαλλον εδω στο φορουμ να μας γραφεις...αλλα θα τραβαγες τον διαολο σου αποκομμενος απο ολα ισως.

    Ακου την μαρινα
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    114
    thanx a lot, everyone.. i love you..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    114
    Originally posted by marina38
    Προφανώς εσύ ανησυχείς αν συνυπάρχει σε εσένα. mr. blond, όταν είσαι σε φάση έξαρσης της ΙΨΔ, συχνά πιστεύεις ότι θα \'τρελαθείς\'. Όμως η πραγματική ψύχωση είναι κάτι πολύ διαφορετικό και δεν υπάρχει περίπτωση ο γιατρός σου να μην μπορούσε να τη διαγνώσει. Εξάλλου εσύ καταλαβαίνεις ότι οι σκέψεις που σε βασανίζουν προέρχονται από τον εαυτό σου, σωστά?
    δυστηχως ετσι ειναι μαρινα.. χωρις να θελω να τα σκεφτομαι ομως οι σκεψεις ερχονται μονες και με \"τρανταζουν\" με αποτελεσμα να νιωθω μεγαλη δυσφορια

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •