Ιδεοψυχαναγκαστική Νεύρωση - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567
Results 91 to 99 of 99
  1. #91
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Καλωσορισες leopolde...οσο για την OCD δεν μπορω να σε βοηθησω γιατι δεν ξερω να σου πω.
    Την ομοιοπαθητικη δεν την εχω σε μεγαλη υποληψη...κυκλοφορουν πολλοι τσαρλατανοι...αλλα ισως ειμαι εγω απλα \"κολλημενος\".
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #92
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    73
    γεια σας και απο μενα. ειμαι σε μικρη ηλικια και εχω εδω και 3 μηνες περιπου εμμονες ιδεες. πηγαινω σε ψυχιατρο απο τον 2 μηνα κιολας και σε ομοιοπαθητικο ψυχιατρο, χωρις φαρμακα. αν θελετε πληροφοριες μπορειτε να μου στειλετε μυνημα. εχω και εγω εμμονες ιδεες, αγχος μονιμο, ενοχες, καταθλιψη, αμφιβολιες μεχρι και για πραγματα απλα και δεν εχω ορεξη για τιποτα,αλλα το παλευω. ας πει οποιος θελει κατι για τις εμμονες ιδεες να συζητησουμε. καλο κουραγιο σε ολους. πιστευω οτι θεραπευετε παντως.

  3. #93
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Καλως ηρθες AWE. Εχω και γω εμμονες ιδεες-δεν μου φταναν ολα ταλλα εχω και αυτό. Προσπαθω με τη λογικη να τις πολεμησω αλλα δεν ειναι παντα ευκολο. Το αντιθετο τις περισσοτερες φορες χανω τη μαχη. :( Ειναι επίπονο ολο αυτό και με κουράζει. Ευχομαι τα καλυτερα.

  4. #94
    Γεια χαρά Να δηλώσω οτι έχω κι εγώ παρόμοιο ιδεοψυχαναγκασμό με την evelina και την Kassi. Ίδιος δεν μπορεί να είναι γιατί είμαστε τοσο \'\'μοναδικοι\'\' που κάθε ένας μας δεν συγκρίνεται με άλλον.... Δεν μπορώ να καθήσω δίπλα σε άνθρωπο... Δέχομαι βομβαρδισμό ιδεών, πραγματικα! Μιλάμε για πόλεμο, όχι αστεία.. 10δες ιδέες για τους πάντες.. Άν έρθει ένας να σε δείρει τον πλακώνεις και στις φάπες, αν έρθουν 20 όμως τί κάνεις; Δυστυχώς το έχω καμια 10ρια χρόνια και δεν μπορώ να το ξεπεράσω με τίποτα. Χρόνια τρέχω σε γιατρους και ψυχολόγους. Έχω την ίδια απαισιοδοξία με την Kassi, την οποία τη νοιώθω.. Κουράστηκα και δεν βλέπω μπροστά θετικά. Δεν έχω βοηθηθεί απο κανέναν ουσιαστικά. evelina, εσύ όμως είχες αποτέλεσμα απο τις θεραπείες και λογικά θα ξαναέχεις αν ξαναρχίσεις!

  5. #95
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Δοκιμασες καποια φαρμακευτικη αγωγή ως τώρα? Η μονο ψυχοθεραπεία?

  6. #96
    Φυσικα, χρονια. Σηκώνουν οι γιατροί τα χέρια. Εμέσως βέβαια, γιατι κανεις δεν θα σου πει οτι δεν μπορεί να κάνει παραπάνω. Winston_man , πάνε σε γιατρό αν δεν πήγες. Μόνος δεν μπορείς. Θα σου πεί αυτός.

  7. #97
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    73
    εγω οπως ειπα φιλε μου tsifti κανω θεραπεια χωρις φαρμακα,εχει να κανει με οργονοθεραπεια. δοκιμασες τα παντα φιλε μου και δεν ειδες αποτελεσμα? δοκιμασες τιποτα αλλο? τρεμω στη σκεψη οτι δε θα γινω καλα,γιατι ολη η ζωη ειναι μπροστα μου στην ηλικια μου,αλλα μεσα μου βαθια ελπιζω.

  8. #98
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Αιγάλεω
    Posts
    1
    1. Σκέφτομαι τι θα πω όταν θα πάω σε μια συζήτηση. Καμιά φορά γελάω κιόλας από φράσεις που μοιάζουν αστείες αλλά και από πράγματα που έγιναν ή ειπώθηκαν (αυθόρμητα) σε προηγούμενες συναντήσεις, βόλτες κ.λπ. Σπάνια λέω αυτά που έχω σκεφτεί ότι θα ήταν ωραίο να έλεγα. Τα ξεχνάω και αν καμιά φορά τα θυμάμαι (πράγμα σπάνιο), βλέπω ότι δεν ταιριάζουν. Οπότε το αφήνω.
    2. Πριν 3-4 χρόνια συνήθιζα να \"ζω\" τις \"σχέσεις\" μου με κοπέλες, μόνο στο μυαλό μου. Μετά φυσικά, \"χώριζα\" και τελείωνε με αρκετή στενοχώρια επειδή ένιωθα ότι είχα δώσει τόσα πολλά στη \"σχέση\" μας. Σε αυτό να προσθέσω ότι ποτέ δεν μπορώ να αποφασίσω ποια θέλω πολύ αλλά σ\' αυτό έχω σκεφτεί ότι θα ήθελα μία γυναίκα που να είναι ζεστή και γλυκειά μαζί μου και όχι τόσο να επιμένω και να σκέφτομαι συνεχώς τεχνάσματα και τρόπους για να τα καταφέρω. Αυτό το λέω επειδή προσφάτως έτυχε μία τέτοια γυναίκα, αν και δεν έχει γίνει τίποτα ακόμα και είναι μάλλον δύσκολο εξ\' αιτίας της οικογενειακής της κατάστασης. Πάντως είναι εντελώς διαφορετική από τις άλλες, οπότε, ίσως είμαι τέτοιος τύπος.
    3. Η υπερανάλυση δεν με βοηθά στην συγγραφή. Τελειώνω τις ιστορίες στο μυαλό μου, πριν προλάβω να τις γράψω και το συμπέρασμα είναι: τι νόημα έχει να το γράψω τώρα αυτό;
    4. Ένα καλό που έχω είναι ότι βρίσκω αρκετά εύκολα την εσωτερική μου ηρεμία κυρίως επειδή τελευταία έχω ξεφορτωθεί σχεδόν όλες τις ευθύνες της οικογένειάς μου, όλα τα βάσανα (η οικογένειά μου είναι η μάνα μου κια τα 2 αδέρφια μου). Δεν ξέρω αν αυτό είναι δείγμα του προβήματος ή μία καλή ένδειξη της προσπάθειάς μου. Απολαμβάνω κάποιες στιγμές μόνος μου.

    περισσότερα ίσως
    άλλη φορά

    Άγγελος

  9. #99
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Στη μάντρα με τα πρόβατα
    Posts
    59
    τι φαρμακευτική αγωγή παίρνεις εβελίνα ?
    ποτε ανακάλυψες και πως ότι έχεις ιδψ ?
    Ποια ήταν η μεγαλύτερη περίοδος χωρίς συμπτώματα προ φαρμάκων και μετά ?
    Ευχαριστώ και επίσης έχεις κάποιο μέλος της οικογενειάς του το ίδιο πρόβλημα ?

    ΥΓ : Αυτό που σκέφτεσαι σχετικά με τον πατέρα είναι άκρως συνηθισμένη φοβία των ιδεοληπτικών κυρίως γυναικών .

    ΥΓ2 : Τις απαντήσεις τις θέλω σαν ιδιωτικός ερευνητής της ασθένειας.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων αν έχουν δοθεί παραπάνω ζητώ συγγνώμη αλλά βαριέμαι να διαβάσω .

    Μη φοβάστε όσοι και όσες έχετε ιδψ.Θα την συντρίψουμε είναι θέμα ημερών.

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •