αντιμέτωπος με έντονες φανταστικές σκέψεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1

    αντιμέτωπος με έντονες φανταστικές σκέψεις

    Δεν ξέρω αν είναι αγχώδης διαταραχή ή ψυχαναγκασμός ή έμμονες ιδέες.

    Έρχονται στο νου μου, δημιουργούνται φανταστικές ιστορίες με άτομα από το παρόν ή το παρελθόν με τα οποία μπορεί η σχέση μου σε κάποιες περιπτώσεις να μην ήταν καλή ή με είχαν πληγώσει. Αφήνομαι φαίνεται να παρασυρθώ σε σκέψεις όπως να βρίσκομαι κάπου, είναι εκεί ο Χ μαζί με τον Ψ τους οποίους ξέρω στο παρόν, εμφανίζεται και ο Δ τον οποίο έχω να δω αρκετά χρόνια ίσως και κάποιος τελείως άγνωστος μαζί τους, πρόσωπα στην πραγματικότητα άσχετα μεταξύ τους και δημιουργούνται έντονες καταστάσεις στο νου μου ότι τσακώνομαι μαζί τους, ότι έρχονται να με βλάψουν και εγώ τους ανταποδίδω ή με βρίζουν και προσπαθώ να τους αντιμετωπίσω. Επίσης έρχονται σαν «προβλέψεις», ότι πχ με τον τάδε που θα κάνω κάποια δουλειά θα μου συμπεριφερθεί με κάποιο άσχημο τρόπο ή θα με υποτιμήσει ή θα παρεξηγηθεί μαζί μου κλπ. Έρχονται συνήθως ως ειρμός σκέψεων, η σκέψη φέρνει την άλλη και η πάραπερα άλλη. Κυρίως συμβαίνουν σε φάσεις που είτε είμαι μόνος είτε με άλλους αλλά κλεισμένος στον εαυτό μου. Στο τέλος μου μένει μια κόπωση από την έντονη σκέψη, έντονη ταραχή χωρίς να έχω κάνει οτιδήποτε φυσιολογικό που κουράζει.

    Νοιώθω ότι μπόρω να τις διώξω αλλά αφήνω τον εαυτό μου να παρασύρεται. Κάνω θεραπεία με γνωσιοσυμπεριφορική μέθοδο η οποία έχει μέθοδο αντιμετώπισης τέτοιων σκέψεων , αλλά φαίνεται δεν την εφαρμόζω όπως πρέπει και αφήνω τον εαυτό μου να παρασύρεται ή κάποτε να νοιώθω ότι έρχονται αυτόματα. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι πιο αποτελεσματικό ή μήπως έχουν ριζώσει τόσο έντονα μέσα μου και αν αντιμετωπίζονται με κάποιο τρόπο
    γιάννης

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    114
    Originally posted by ioannis2
    Δεν ξέρω αν είναι αγχώδης διαταραχή ή ψυχαναγκασμός ή έμμονες ιδέες.

    Έρχονται στο νου μου, δημιουργούνται φανταστικές ιστορίες με άτομα από το παρόν ή το παρελθόν με τα οποία μπορεί η σχέση μου σε κάποιες περιπτώσεις να μην ήταν καλή ή με είχαν πληγώσει. Αφήνομαι φαίνεται να παρασυρθώ σε σκέψεις όπως να βρίσκομαι κάπου, είναι εκεί ο Χ μαζί με τον Ψ τους οποίους ξέρω στο παρόν, εμφανίζεται και ο Δ τον οποίο έχω να δω αρκετά χρόνια ίσως και κάποιος τελείως άγνωστος μαζί τους, πρόσωπα στην πραγματικότητα άσχετα μεταξύ τους και δημιουργούνται έντονες καταστάσεις στο νου μου ότι τσακώνομαι μαζί τους, ότι έρχονται να με βλάψουν και εγώ τους ανταποδίδω ή με βρίζουν και προσπαθώ να τους αντιμετωπίσω. Επίσης έρχονται σαν «προβλέψεις», ότι πχ με τον τάδε που θα κάνω κάποια δουλειά θα μου συμπεριφερθεί με κάποιο άσχημο τρόπο ή θα με υποτιμήσει ή θα παρεξηγηθεί μαζί μου κλπ. Έρχονται συνήθως ως ειρμός σκέψεων, η σκέψη φέρνει την άλλη και η πάραπερα άλλη. Κυρίως συμβαίνουν σε φάσεις που είτε είμαι μόνος είτε με άλλους αλλά κλεισμένος στον εαυτό μου. Στο τέλος μου μένει μια κόπωση από την έντονη σκέψη, έντονη ταραχή χωρίς να έχω κάνει οτιδήποτε φυσιολογικό που κουράζει.

    Νοιώθω ότι μπόρω να τις διώξω αλλά αφήνω τον εαυτό μου να παρασύρεται. Κάνω θεραπεία με γνωσιοσυμπεριφορική μέθοδο η οποία έχει μέθοδο αντιμετώπισης τέτοιων σκέψεων , αλλά φαίνεται δεν την εφαρμόζω όπως πρέπει και αφήνω τον εαυτό μου να παρασύρεται ή κάποτε να νοιώθω ότι έρχονται αυτόματα. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι πιο αποτελεσματικό ή μήπως έχουν ριζώσει τόσο έντονα μέσα μου και αν αντιμετωπίζονται με κάποιο τρόπο
    γειασου γιαννη. ετσι ειναι η ιψδ. καταλαβαινω τι μαρτυριο περνας γιατι πασχω κ γω απο ιψδ. θελει κουραγιο κ υπομονη. φαρμακα παιρνεις? εγω 1,5μηνα παιρνω valdoxan25mg και zyprexa 3mg και νιωθω αρκετα καλυτερα διαβασα καπου οτι ο μεσος ορος αποτελεσματικης θεραπειας, ειναι 17 χρονια.. υπομονη.

  3. #3
    Δεν παίρνω φάρμακα, παρά το ότι ένας ψυχολόγος που είχα επισκεφθεί πριν αρκετό καιρό μου το σύστησε. ²
    Επέλεξα να πάω στον ψυχολόγο που κάνει τη Γνωσιοσυμπερ. μέθοδο ο οποίος μου έχει διδάξει μια μέθοδο πως να βλέπω τις σκέψεις αυτές ωε παρατηρητής και να τις διώχνω αντιμετωπίζοντας τις ώς κάτι το παράλογο, που δεν έχει καμιά σχέση με την πραγματικότητα. Είναι καλή η μέθοδος αλλά φαντάζει δύσκολη η εφαρμογή της. Κάποιες φορές νοιώθω ότι είναι θέμα θέλησης η εφαρμογή της, το να σταματώ τη σκέψη και να μην την αφήνω να με παρασύρει και φυγής από το χώρο όπου βρίσκομαι τη δεδομένη στιγμή. Πάντως έχουν τη ρίζα τους σε βιώματα του παρελθόντος. Όσο για τη Γνωσιοσυμπ. μέθοδο κάπου εδώ διάβασα για μέσο όρο χρόνου αποτελεσματικής θεραπείας τους 6 μήνες, αλλά το βλέπω δύσκολο αρκετά παρά το ότι λίγη βελτίωση έχω δει.
    Ισως τα φάρμακα να ηρεμούν, αλλά μπορεί να γίνουν εξάρτηση ή να αποτελούν απλά φυγή, γι αυτό τα αποφεύγω.
    γιάννης

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    114
    Originally posted by ioannis2
    Δεν παίρνω φάρμακα, παρά το ότι ένας ψυχολόγος που είχα επισκεφθεί πριν αρκετό καιρό μου το σύστησε. ²
    Επέλεξα να πάω στον ψυχολόγο που κάνει τη Γνωσιοσυμπερ. μέθοδο ο οποίος μου έχει διδάξει μια μέθοδο πως να βλέπω τις σκέψεις αυτές ωε παρατηρητής και να τις διώχνω αντιμετωπίζοντας τις ώς κάτι το παράλογο, που δεν έχει καμιά σχέση με την πραγματικότητα. Είναι καλή η μέθοδος αλλά φαντάζει δύσκολη η εφαρμογή της. Κάποιες φορές νοιώθω ότι είναι θέμα θέλησης η εφαρμογή της, το να σταματώ τη σκέψη και να μην την αφήνω να με παρασύρει και φυγής από το χώρο όπου βρίσκομαι τη δεδομένη στιγμή. Πάντως έχουν τη ρίζα τους σε βιώματα του παρελθόντος. Όσο για τη Γνωσιοσυμπ. μέθοδο κάπου εδώ διάβασα για μέσο όρο χρόνου αποτελεσματικής θεραπείας τους 6 μήνες, αλλά το βλέπω δύσκολο αρκετά παρά το ότι λίγη βελτίωση έχω δει.
    Ισως τα φάρμακα να ηρεμούν, αλλά μπορεί να γίνουν εξάρτηση ή να αποτελούν απλά φυγή, γι αυτό τα αποφεύγω.
    και γω τη φανταζομαι δυσκολη αυτη τη μεθοδο. δεν ξερω τι να σου πω. τα φαρμακα ναι ηρεμουν, κ σε κανουν να νιωθεις καλυτερα, δεν ξερω επισης αν προκαλουν εξαρτηση οπως λες γιατι δεν το διαβασα καπου, ουτε ρωτησα το γιατρο μου. εσυ πως το ξερεις αυτο? σου το ειπε καποιος ειδικος, η απλα υποθετεις.




    βασιλης

  5. #5
    Για το αν προκαλούν εξάρτηση απλά υποθέτω, δεν είμαι ειδικός. Εννοώ να τα έχει κανείς συνέχεια ανάγκη αφού το πρόβλημα είναι μακροχρόνιο.

    Πολύ έντονη εμφανίζεται η διαταραχή όταν βρίσκομαι σε διλημματική κατάσταση και μάλιστα όταν έχει ρίσκο να πάρω κάποια σημαντική απόφαση. Εκεί με πιάνουν έντονες σκέψεις για αποτυχία, καταστροφή που συνοδεύονται από έντονο άγχος, ταχυκαρδίες και στο τέλος κόπωση και αποφυγή να πάρω απόφαση.
    Ακόμα μου δημιουργείται προκατάληψη, αποφυγή ή αντιπάθεια όταν συναντώ καινούργιους ανθρώπους αφού κάποιες φορές κάνω παραλληλισμό με πρόσωπα του παρελθόντος και φοβούμαι ότι και αυτοί θα είναι ίδιοι με αυτούς από το παρελθόν. Αυτό με τη σειρά του συμβάλλει σε απομόνωση από την κοινωνία. Και το άλλο κακό είναι ότι συνοδεύεται από φοβία.
    Τουλάχιστον με τη μέθοδο αυτή τα έχω συνηδητοποιήσει αυτά. Η εφαρμογή είναι δύσκολη και θέλει πολλή μόχθο.
    γιάννης

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    114
    και εγω οταν επρεπε να παρω καποια σημαντικη αποφαση σχετικα με τη δουλεια μου με επιανε εντονο αγχος που σχεδν ακουγα τους χτυπους της καρδιας μου νομιζα οτι θα λυποθυμισω γιατι φοβομουν μην παρω λαθος αποφαση:(. τωρα ομως αυτα ανηκουν στο παρελθον. με την αγωγη που ακολουθω νιωθω πολυ καλυτερα κ απεβαλα καποιες ενοχλητικες εμμονες:)

  7. #7
    {{:(. τωρα ομως αυτα ανηκουν στο παρελθον. με την αγωγη που ακολουθω νιωθω πολυ καλυτερα κ απεβαλα καποιες ενοχλητικες εμμονες:) }»

    Εννοείς με τη φαρμακευτική αγωγή; βοήθησε και κάτι άλλο πέρα απ αυτό;

    Το πρόβλημα με εμένα είναι ότι συνοδεύονται και από φοβία, δειλία.
    Οι τραυματικές εμπειρίες από το παρελθόν , κυρίως από τη παιδική ηλικία με έχουν στιγματίσει και όλα αυτά αγωνίζομαι νε τα ξεπεράσω εδώ και χρόνια. Ο ψυχολόγος στον οποίο απευθύνθηκα παλιά και είμαι να πάρω φαρμακευτική αγωγή μου ανέφερε ότι μπορούσα να το ξεπεράσω σχετικά σύντομα συνδυάζοντας φαρμακευτική αγωγή με τη δική του μέθοδο ψυχοθεραπείας.
    γιάννης

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    114
    Originally posted by ioannis2
    {{:(. τωρα ομως αυτα ανηκουν στο παρελθον. με την αγωγη που ακολουθω νιωθω πολυ καλυτερα κ απεβαλα καποιες ενοχλητικες εμμονες:) }»

    Εννοείς με τη φαρμακευτική αγωγή; βοήθησε και κάτι άλλο πέρα απ αυτό;

    Το πρόβλημα με εμένα είναι ότι συνοδεύονται και από φοβία, δειλία.
    Οι τραυματικές εμπειρίες από το παρελθόν , κυρίως από τη παιδική ηλικία με έχουν στιγματίσει και όλα αυτά αγωνίζομαι νε τα ξεπεράσω εδώ και χρόνια. Ο ψυχολόγος στον οποίο απευθύνθηκα παλιά και είμαι να πάρω φαρμακευτική αγωγή μου ανέφερε ότι μπορούσα να το ξεπεράσω σχετικά σύντομα συνδυάζοντας φαρμακευτική αγωγή με τη δική του μέθοδο ψυχοθεραπείας.
    και εμενα επισης συνοδευοτανε απο δειλεια κ φοβο μηπως παρω λαθος αποφαση με αποτελεσμα να μενω αναποφασιστος κ δυσανασχετισμενος. τα φαρμακα θεραπευουν ενα σημαντικο μερος, και οταν η φαρμακοθεραπεια γινεται σε συνδιασμο με ψυχοθεραπεια τοτε τα αποτελεσματα,ειναι ποιο καλα. γιαννη μη το καθυστερεις αλλο, αυτη η κολαση (που ξερω τι σημαινει) σου καταστρεφει τη ζωη. εγω καθε βραδυ οταν επεφτα για υπνο φωναζα τη μητερα μου να μου κραταει το χερι γιατι νομιζα οτι θα τρελαθω κ την παρακαλουσα οταν μου συμβει αυτο, μη με εγκαταλειψει. πρεπει να παρεις κ φαρμακα. δεν βοηθαει κατι περισοτερο απο τα φαρμακα κ το γιατρο. πρωτα ειναι ο γιατρος, μετα το φαρμακο, μετα εσυ ο ιδιος, μετα η οικογενεια, μετα το χωριο σου. αυτα μου τα ειπε ο γιατρο μου, και μου ειπε επισης πως επικεντρωθουμε στους 3 πρωτους βασικους παραγοντες θα γινεις τελειος.

  9. #9
    Έχεις δει ουσιαστική βελτίωση από τότε που ξεκίνησες τα φάρμακα;
    Πόσο συνέβαλες εσύ σ΄ αυτό; πχ έγινες πιο ήρεμος, πιο αποφασιστικός, πιο διεκδικητικός, πιο κοινωνικός και αποδεκτός από τους άλλους;

    Εμένα οι καταστάσεις αυτές είναι στο νου. Δεν εκδηλώνω κάτι, απλά δείχνω αρκετά ήρεμος ή λυπημένος. Έχουν διάρκεια κάποια λεπτά κάθε φορά μπορεί και παραπάνω, μπορεί να περάσει λίγη ώρα και να ξαναέρθουν.
    Με βοηθά ιδιαίτερα μια καλή κουβέντα ή κάτι που γενικά να δείχνει αναγνώριση από τους άλλους.
    γιάννης

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    114
    Originally posted by ioannis2
    Έχεις δει ουσιαστική βελτίωση από τότε που ξεκίνησες τα φάρμακα;
    Πόσο συνέβαλες εσύ σ΄ αυτό; πχ έγινες πιο ήρεμος, πιο αποφασιστικός, πιο διεκδικητικός, πιο κοινωνικός και αποδεκτός από τους άλλους;

    Εμένα οι καταστάσεις αυτές είναι στο νου. Δεν εκδηλώνω κάτι, απλά δείχνω αρκετά ήρεμος ή λυπημένος. Έχουν διάρκεια κάποια λεπτά κάθε φορά μπορεί και παραπάνω, μπορεί να περάσει λίγη ώρα και να ξαναέρθουν.
    Με βοηθά ιδιαίτερα μια καλή κουβέντα ή κάτι που γενικά να δείχνει αναγνώριση από τους άλλους.
    ναι. αρκετη βελτιωση, ποιο αποφαστικος με πολυ λιγο αγχος, το οποιο ειναι μεσα σε φυσιολογικα πλαισια, πολυ κοινωνικος και αποδεκτος στους αλλους, ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ: Α Γ Α Π Η Σ Α τον εαυτο μου.. αυτο με εκανε πολυ τρυφερο σε μενα και στους αλλους. δεν κατηγορω πλεον τον εαυτο μου οταν κανω ενα λαθος, λεω, ανθρωπος ειμαι και κανω λαθη οπως κανουν ολοι, ουδεις αλανθαστος-ουδεις τελειος. παλαιοτερα κατηγορουσα τον εαυτο μου για το παραμικρο λαθος που εκανα. πανε τωρα αυτα. ηρεμησα. γιαννη, ΔΕΝ υπαρχει ομορφοτερο πραγμα απο αυτο, και να ξυπνας το πρωι με ενα χαμογελο.. φυσικα ολα στο μυαλο μας ειναι. τα φαρμακα με βοηθησαν παααρα πολυ:) κ φυσικα ο γιατρος, αν τον ακους.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    11
    ιωαννη γεια σου.εχω περασει παρομοια κατασταση και καταφερα να την ξεπερασω.αυτο που πιστευω ειναι οτι νιωθεις ανασφαλης με τον εαυτο σου και δεν τον εχεισ ικανο να αντιμετωπισει τα ατομα τα οποια σε εχουν πληγωσει η τα ατομα που σου εχουν αφησει γενικωσ ασχημεσ εμπειριες.νομιζω οτι πανω απο ολα πρεπει να πιστεψεις οτι εχεις τη δυναμη να τουσ αντιμετωπισεις και πως δεν εισαι τοσο αδυναμος οσο σου δειχνουν αυτες οι ενοχλητικες σκεψεις.ολα ξεκινουν απο μεσα μαςκια κυριως απο το μυαλο μας.εχεις τεραστια δυναμη και αυτο φαινεται και μονο απο το γεγονος οτι πηγες σε ειδικο και ακολουθεις καποια μεθοδο.αυτο σημαινει οτι εχεις τη θεληση να το αντιμετωπισεις.καλα θα κανεις να ακολουθησεις οσο δυσκολο και αν σου ειναι τη μεθοδο αυτη και πανω απο ολα να πιστεψεις στον εαυτο σου.....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    114
    where are you, litlle jonh?

  13. #13
    επέστρεψα από ταξίδι....
    γι αυτό το ταξίδι θα γράψω αλλού....
    άλλο κεφάλαιο αυτό....
    Ευχαριστώ για τα λόγια στα μέιλι σας.
    Ναι είναι θέμα θέλησης, έχω πάρει μια καλή μέθοδο από τη θεραπεία, απομένει η εφαρμογή της που είναι θέμα υπέρβασης κυρίως. Να πιστέψουμε ότι έχουμε τις δυνάμεις, νοιώθω ότι μέσα μου υπάρχουν. Θέλει όμως δουλειά και κουράγιο. Απέφυγα μέχρι τώρα τα φάρμακα και προσπαθώ με τη μέθοδο αυτή μόνο όσο κι αν είναι δύσκολο. Και πρέπει να ακούμε τον ειδικό.
    γιάννης

  14. #14
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    cyprus
    Posts
    73
    gianni mou kai egw pernaw ta idia..btw se exw kanei add stoyahoobbeta...elpizo na ta poume..mporei na vohthhsoume o enas ton allo na niwsei kalytera...:)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •