Γιατί;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 95

Thread: Γιατί;

  1. #1

    Γιατί;

    Mου έχουν κατακρεουργήσει την ψυχή...Γονείς,σύντροφος,"φίλ ες"..Ψυχολογική βία,συναισθηματική βία,λεκτική...Τόσο ότι να΄ναι είμαι>?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Άστα Ελένη κι εγώ το ίδιο τελευταία τσακώνομαι με όλους γιατί με προσβάλλουν. Δεν είσαι ότι να\'ναι κορίτσι μου, οι άλλοι είναι ότι να\'ναι. Είσαι αδύναμη και καλή μάλλον και σε εκμεταλλεύονται όπως και μένα. Ο κόσμος είναι πολύ κακός. Μην λες αυτά τα λόγια για σένα γιατί υποβιβάζεις τον εαυτό σου έτσι; Θυμώνω με αυτά.

  3. #3
    Όταν συνέχεια ακούς άσχημα λόγια από όλους,δε μιλάς όπως θέλουν.δε συμφωνείς με όσα θέλουν,καταλήγεις να τα βάζεις με σένα.Και όλοι τους έχουν μια άνεση να σε μειώνουν,να σε πονάνε,που απορώ ρε γμτ...Ριζώνουν όλα μέσα μου και μου δηλητηριάζουν την ψυχή.Και κάθομαι και τα πιστεύω όλα...Γιατί δεν κοιτάνε τα μούτρα τους?Και αν είμαι τόσο ότι να ναι ας μην ασχολούνται μαζί μου...

    Το φύλο,τα χρήματα,νομίζουν πως τους δίνουν δύναμη...Και όλοι τους έχουν ψεύτικα προσωπεία.Φαινομενικά άγγελοι,εσωτερικά έχουν σαπίσει...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    165
    Ελένη πες μας κάτι συγκεκριμένο που σε πλήγωσε. ποιός σου το είπε??

  5. #5
    Πάνω στον θυμό μου το έγραψα...είχα μια σχέση άσχημη,κακοποιητική,μειωτι κή και τώρα στην προσπάθεια να αναρρώσω βλέπω και άλλα εμπόδια.Η ψυχολογία μου είναι άθλια και κάθεται και με κριτικάρει ο πατέρας για τη συμπεριφορά μου,για τη σχολή.Δε βλέπουν πως είμαι,να είναι κοντά μου...Βασικά από μικρή με κακομεταχειρίζονταν...

    Εξηγήστε μου...πως κοιμούνται ήσυχοι κάποιοι άνθρωποι ενώ έχουν βγει από το στόμα τους τόσα τερατουργήματα και πως τους αντιμετωπίζεις?Πως?Πως όταν από μικρό παιδί έχεις μάθει να ακούς άσχημα λόγια να αλλάξεις τώρα?Πως μπορεί ένας γονιός να βλέπει το παιδί του πληγωμένο και να το χτυπάει πάνω στις πληγές του σκεπτόμενος υλιστικά,συμφεροντολογικά και καθόλου στοργικά,ανθρώπινα?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,626
    δοκιμασες ποτε να του το πεις?

  7. #7
    Ναι,και δεν καταλαβαίνει...πιστεύει πως είναι σωστός...Πως σε όλα όσα λέει,κάνει,έχει δίκαιο.
    Χαρακτηριστικά,λες δηλαδή \"δε μου αρέσει ο τρόπος που μου μιλάς\" και απαντάει \"εγώ μια χαρά μιλάω,εσύ έχεις το πρόβλημα\".Ενώ ταυτόχρονα,πριν και μετά από αυτή τη φράση συνεχίζει να μιλάει άσχημα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    165
    Μου θυμίζεις μια δική μου ιστορία. Πριν αρκετά χρόνια, ήμουν φοιτήτρια είχα χωρίσει, μάλλον με είχαν χωρίσει με είχαν παρατήσει άσχημα. ήμουν στο κακό μου το χάλι.

    ήταν χριστούγεννα και πήγα στο πατρικό μου. Οι γονείς μου με είδαν να σέρνομαι στα πατώματα και αντί να με περιθάλψουν με αγάπη με έκαναν να αισθάνομαι ακόμη χειρότερα και περισσότερο ασήμαντη.

    Χρόνια μετά το συζήτησα μαζί τους. Η απάντηση ήταν ότι πονούσαν τόσο πολύ να με βλέπουν τόσο χάλια και πίστευαν πως με ένα χαστούκι και με λόγια σκληρά θα με συνέφερναν. Δεν τους κρατάω κακία, αλλά υπάρχουν βράδια που φέρνω την αίσθηση εκείνων των ημερών και ξυπνάω μούσκεμα στον ύπνο μου.

    από τότε, δεν τους ξαναέδειξα ποτέ όταν δεν είμαι καλά, τους παρουσιαζω πάντα τη ζωή μου ρόδινη. και είμαστε όλοι ευτυχισμένοι. γιατί αυτό που κατάλαβα είναι πως τις δύσκολες μας στιγμές δεν μπορούμε να τις μοιραστούμε με κανένα ουσιαστικά.

    κλείσε αυτιά και άκου την ανάγκη σου να αισθανθείς καλύτερα. Εγώ εκείνη την περίοδο, τσακισμένη χτύπησα την πόρτα μιας ψυχιάτρου, πήρα μια αγωγή, στάθηκα στα πόδια μου και αντιμετώπισα τις δυσκολίες αφήοντας τους άλλους απέξω.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Originally posted by elenh
    Όταν συνέχεια ακούς άσχημα λόγια από όλους,δε μιλάς όπως θέλουν.δε συμφωνείς με όσα θέλουν,καταλήγεις να τα βάζεις με σένα.Και όλοι τους έχουν μια άνεση να σε μειώνουν,να σε πονάνε,που απορώ ρε γμτ...Ριζώνουν όλα μέσα μου και μου δηλητηριάζουν την ψυχή.Και κάθομαι και τα πιστεύω όλα...Γιατί δεν κοιτάνε τα μούτρα τους?Και αν είμαι τόσο ότι να ναι ας μην ασχολούνται μαζί μου...

    Το φύλο,τα χρήματα,νομίζουν πως τους δίνουν δύναμη...Και όλοι τους έχουν ψεύτικα προσωπεία.Φαινομενικά άγγελοι,εσωτερικά έχουν σαπίσει...
    Τίποτα από όλα αυτά δεν έχεις. Προσπάθησε να ηρεμήσεις. Δεν μπορείς να φύγεις από το σπίτι; Κι εγώ αυτό θέλω να κάνω τώρα τελευταία που μου φέρονται άσχημα αλλά δεν βρίσκω δουλειά. Βέβαια δεν είναι μόνο αυτοί που μου φέρονται άσχημα. Και όλοι οι δήθεν \"φίλοι\" όπως λες κι εσύ, αγόρι δεν έχω, άμα είχα και αυτός το ίδιο θα έκανε...

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    Originally posted by lightbluepath
    Άστα Ελένη κι εγώ το ίδιο τελευταία τσακώνομαι με όλους γιατί με προσβάλλουν. Δεν είσαι ότι να\'ναι κορίτσι μου, οι άλλοι είναι ότι να\'ναι. Είσαι αδύναμη και καλή μάλλον και σε εκμεταλλεύονται όπως και μένα. Ο κόσμος είναι πολύ κακός. Μην λες αυτά τα λόγια για σένα γιατί υποβιβάζεις τον εαυτό σου έτσι; Θυμώνω με αυτά.
    :P

    lol

    Είναι δυνατόν να είναι όλος ο κόσμος ότι νάναι κάπου φταίμε και εμεις!!

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Originally posted by janet
    :P

    lol
    Εσύ σταμάτα να ασχολείσαι μαζί μου γιατί έχω πολλά ράματα για τη γούνα σου.

  12. #12
    Χristinio,για σένα ήταν κάτι μεμονωμένο.Μία φορά που χώρισες...σημαντικό,αλλά κράτησε για κάποιο διάστημα,όχι για ολόκληρη ζωή.Και όταν το συζήτησες σου είπαν πως το κάνανε γιατί ήταν και αυτοί στεναχωρημένοι.Τουλάχιστο� � το δέχτηκαν και το αιτιολόγησαν,δεν είπαν \"εμείς μια χαρά σου φερθήκαμε\".Απ\'ότι κατάλαβα θέλουν να τους σερβίρεις ότι τους είναι ευχάριστο.Να λες πως είσαι καλά...

    lightbluepath...μακάρι να γινόταν να έφευγα...να είχα κάποια λεφτά στην άκρη να έμενα και μόνη.Ακόμη φοιτήτρια.Και στη μία πόλη έχω τον πατέρα και στην άλλη έναν άδικο πρώην που με ψάχνει να με καταρρακώσει πάλι.Και καμία φίλη...Όσες εμφανίστηκαν σε εκείνη την πόλη,από σχολή,δεν ήταν φίλες.Η καθεμιά πάει να το παίξει θύμα,η καλή της υπόθεσης.Και κατακρίνουν εσένα.

    Θυμός,απογοήτευση...τουλάχι στον τώρα που μιλάω με σας νιώθω καλύτερα..πολύ καλύτερα...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    165
    κοίτα και εγώ τη συζήτηση με τους γονείς την έκανα σχεδόν μια δεκαετία μετά.

    προσπάθησε να \"ηχομονωθείς\".

    Βάλε μικρούς στόχους και μην γίνεσαι διάτρητη στη βλακεία του καθενός που μπορεί και να μην πολυσκέφτεται και σίγουρα να μην αντιλαμβάνεται τι κακό κάνει στον άλλο.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Πωπω να\'ξερες πόσο σε καταλαβαίνω. Κι εγώ πολύς θυμός και απογοήτευση από \"φίλες\" και από σχέσεις και από την κοινωνία γενικότερα. Από γονείς όχι, εκτός ότι ήταν πολύ αυστηρή η μάνα μου μικρή, τώρα τελευταία με ενοχλούν. Τι να σου πω, κάνε υπομονή να φύγεις από το σπίτι να ξεσκάσεις. Κι εγώ αυτό θα κάνω. Αλλά όμως δεν μπορώ και μόνη μου, έχω αυτό το κακό

  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    Εγώ πάντως αναρωτιέμαι αν κάποιος που έχει κακοποιηθεί μπορεί να συνεχήσει κανονικά την ζωή του χωρίς προβλήματα.

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •