νεα μεθοδος θεραπειας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406

    νεα μεθοδος θεραπειας

    http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231055906


    http://www.reuters.com/article/idUSTRE67H0S620100818

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,650
    στισ αρχεσ του αιωνα το αλκοολ ηταν παρανομο και γινοταν οτι γινεται με τα ναρκωτικα σημερα μαντεψε τι θα γινει με ορισμενα ναρκωτικα σε μερικεσ δεκαετιεσ

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Καλα δεν σας εντυπωσιασε το γεγονος σχετικα με την κεταμινη? ασ μη πω για το αλλο το θεμα με το LSD.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Αυτο ηταν απο παλια...πχ λεγαν να δουν χασισι να καπνιζουν σε καρκινοπαθεις για να τους ανοιγει η ορεξη και να ειναι πιο ευδιαθετοι...αντι να τους πλακωνουν σε διαφορες αλλες ουσιες για αυτο το σκοπο και σε γενικες γραμμες διαφορες αλλες τετοιες ερευνες.

    Απλως υπαρχουν ηθικα διλληματα κλπ κλπ.

    Τι ειναι το σωστο?

    Δεν εχω τις γνωσεις και δεν δυναμαι να απαντησω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Originally posted by keep_walking
    Αυτο ηταν απο παλια...πχ λεγαν να δουν χασισι να καπνιζουν σε καρκινοπαθεις για να τους ανοιγει η ορεξη και να ειναι πιο ευδιαθετοι...αντι να τους πλακωνουν σε διαφορες αλλες ουσιες για αυτο το σκοπο και σε γενικες γραμμες διαφορες αλλες τετοιες ερευνες.

    Απλως υπαρχουν ηθικα διλληματα κλπ κλπ.

    Τι ειναι το σωστο?

    Δεν εχω τις γνωσεις και δεν δυναμαι να απαντησω.

    Σωστα! αλλα τωρα λεει οτι εφαρμοζονται πλεον σε νοσοκομειο στη Ζυριχη και δεν απλα ουτοπικο οπως θεωρουσανε τον ψυχιατρο stanislav Kroff με την εφαρμογη της ολοτροπικης αναπνοης η την χορηγηση χαμηλων δοσεων lsd σε ψυχωσικους οπως εγραφε στο βιβλιο του -ψυχολογια του μελλοντος.
    Νομιζω οτι και στην Ελλαδα υπηρχε ψυχιατρος -Καυκαλιδης (μαλλον δεν λεω σωστα το ονομα) που χρησιμοποιησε τετοιες μεθοδους.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Originally posted by katerinaki
    Originally posted by keep_walking
    Αυτο ηταν απο παλια...πχ λεγαν να δουν χασισι να καπνιζουν σε καρκινοπαθεις για να τους ανοιγει η ορεξη και να ειναι πιο ευδιαθετοι...αντι να τους πλακωνουν σε διαφορες αλλες ουσιες για αυτο το σκοπο και σε γενικες γραμμες διαφορες αλλες τετοιες ερευνες.

    Απλως υπαρχουν ηθικα διλληματα κλπ κλπ.

    Τι ειναι το σωστο?

    Δεν εχω τις γνωσεις και δεν δυναμαι να απαντησω.

    Σωστα! αλλα τωρα λεει οτι εφαρμοζονται πλεον σε νοσοκομειο στη Ζυριχη και δεν απλα ουτοπικο οπως θεωρουσανε τον ψυχιατρο stanislav Kroff με την εφαρμογη της ολοτροπικης αναπνοης η την χορηγηση χαμηλων δοσεων lsd σε ψυχωσικους οπως εγραφε στο βιβλιο του -ψυχολογια του μελλοντος.
    Νομιζω οτι και στην Ελλαδα υπηρχε ψυχιατρος -Καυκαλιδης (μαλλον δεν λεω σωστα το ονομα) που χρησιμοποιησε τετοιες μεθοδους.
    Δεν ειμαι απελπισμενος , εχω μια α\' ποιοτητα ζωης και δεν θελω να κανω πειραματα στο...κεφαλι μου ...αρκετα.

    Εδω εχω δοκιμασει μονο δυο φαρμακα το ρισπερνταλ που ηταν φρικτο στο οργανισμο μου και το αμπιλιφαι που ηταν πιο συμβατο.

    Υπαρχει το ζυπρεξα κλπ κλπ...αλλα αρκετα...καπου πρεπει να τραβας γραμμη.

    Δεν μπορει καποιος να μου πει με σιγουρια αν θα ημουν καλυτερα με το ζυπρεξα ή αν θα ημουν καλυτερα με την ταδε αναλογια ή αν θα ημουν καλυτερα αν εδινα αγωνα ζωης και θανατου να κοψω τα φαρμακα και να μαθω να ελεγχω τον εαυτο μου...κανεις δεν εχει απαντησεις ουτε εγω , απλως πρεπει να πεις εσυ ποτε enough is enough.

    Δεν υπαρχει η τελειοτητα αλλωστε και παντα τα θελω μου θα ειναι το κατι τις παραπανω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    μα πως ειναι δυνατον να ειναι τα ναρκωτικα θεραπεια για ψυχωσεις, οταν εχει αποδειχθει οτι σε πολλες περιπτωσεις τα ναρκωτικα ηταν που πυροδοτησαν την ψυχωση?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Ολα εξαρτωνται απο την δοσολογια κ τον στοχο , τον λογο που γινεται η χρηση! Εξ αλλου τα ισχυροτερα δηλητηρια σε χαμηλες δοσολογιες και με ειδικευμενη ιατρικη παρεμβαση εχουν θεραπευτικα αποτελεσματα ( η ιστορια με την μπαγιερ που εβγαλε την ηρωινη και μετα την ασπιρινη)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Originally posted by keep_walking
    Originally posted by katerinaki
    Originally posted by keep_walking
    Αυτο ηταν απο παλια...πχ λεγαν να δουν χασισι να καπνιζουν σε καρκινοπαθεις για να τους ανοιγει η ορεξη και να ειναι πιο ευδιαθετοι...αντι να τους πλακωνουν σε διαφορες αλλες ουσιες για αυτο το σκοπο και σε γενικες γραμμες διαφορες αλλες τετοιες ερευνες.

    Απλως υπαρχουν ηθικα διλληματα κλπ κλπ.

    Τι ειναι το σωστο?

    Δεν εχω τις γνωσεις και δεν δυναμαι να απαντησω.

    Σωστα! αλλα τωρα λεει οτι εφαρμοζονται πλεον σε νοσοκομειο στη Ζυριχη και δεν απλα ουτοπικο οπως θεωρουσανε τον ψυχιατρο stanislav Kroff με την εφαρμογη της ολοτροπικης αναπνοης η την χορηγηση χαμηλων δοσεων lsd σε ψυχωσικους οπως εγραφε στο βιβλιο του -ψυχολογια του μελλοντος.
    Νομιζω οτι και στην Ελλαδα υπηρχε ψυχιατρος -Καυκαλιδης (μαλλον δεν λεω σωστα το ονομα) που χρησιμοποιησε τετοιες μεθοδους.
    Δεν ειμαι απελπισμενος , εχω μια α\' ποιοτητα ζωης και δεν θελω να κανω πειραματα στο...κεφαλι μου ...αρκετα.

    Εδω εχω δοκιμασει μονο δυο φαρμακα το ρισπερνταλ που ηταν φρικτο στο οργανισμο μου και το αμπιλιφαι που ηταν πιο συμβατο.

    Υπαρχει το ζυπρεξα κλπ κλπ...αλλα αρκετα...καπου πρεπει να τραβας γραμμη.

    Δεν μπορει καποιος να μου πει με σιγουρια αν θα ημουν καλυτερα με το ζυπρεξα ή αν θα ημουν καλυτερα με την ταδε αναλογια ή αν θα ημουν καλυτερα αν εδινα αγωνα ζωης και θανατου να κοψω τα φαρμακα και να μαθω να ελεγχω τον εαυτο μου...κανεις δεν εχει απαντησεις ουτε εγω , απλως πρεπει να πεις εσυ ποτε enough is enough.

    Δεν υπαρχει η τελειοτητα αλλωστε και παντα τα θελω μου θα ειναι το κατι τις παραπανω.

    Αληθεια Κηπ θα ηθελα να ξερω ποσο καιρο σου πηρε να καταληξεις οτι τα φαρμακα σου ειναι απαραιτητα ,δηλ ποσο καιρο βασανιστηκες χωρις φαρμακα απο τοτε που σε βρηκε η αρρωστια?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Οσες φορες τα εκοψα...δεν πηγε καλα , το πρωτο ψυχωτικο κρατησε ενα μιση χρονο μεχρι να αποδεχτω να ακολουθησω φαρμακευτικη αγωγη , αυτα με συντομια.

    Περαν του οτι οσες φορες τα εκοψα...εχασα υπερβολικα πολλα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Ετσι οπως γραφω φαινεται οτι θεωρω οτι τα φαρμακα ειναι φαρμακια -δεν ειναι αληθεια- αλλα να ....δεν εχω αποδεχτει ακομη το γεγονος οτι δεν θα ειμαι ποτε πια οπως πριν το επεισοδιο ,ισως μου παρει καιρο ,ισως πρεπει να βασανιστω κιαλλο ,ισως εχω μαζοχιστικο χαρακτηρα ,ισως δεν ξερω τι μου γινεται ,ισως το ζυπρεξα κ το αλοπεριντιν δεν μου πηγαινανε ,ισως αλλα φαρμακα ειναι καλυτερα ,ισως εντελει εχω μια ιδιαιτερη σχιζοφρενεια, ισως μου χρειαζεται ενας ερωτας για να μου δωσει ελπιδα και να γινω καλυτερη με τα δεδομενα μου σημερα με η χωρις φαρμακα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Οχι φυσικα δεν θα εισαι ιδια...μου πηρε και μενα πολυ χρονο να αποδεχτω...τις κοσμογονικες αλλαγες...προς το χειροτερο τοτε , αλλα πρεπει να προσπαθησεις να βρεις ισορροπιες.

    Δεν μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημενος απο τον εαυτο μου αυτη τη στιγμη , κανω μαυρες σκεψεις πολλες φορες για την αφεντια μου , αλλα δεν μπορω να πω οτι δεν ειμαι και ενας ανθρωπος που περασα καποιες καταστασεις και ψηθηκα σε αυτες , ωστε να γινω αυτο που ειμαι , not good enough but not bad at all να πω? :)

    Δεν εχω απαντησεις , αλλωστε μπορει να εχουμε την ιδια ταμπελλα ή ισως οχι , μπορει το ενα μπορει το αλλο αλλα εσυ εισαι εσυ και εγω...εγω.

    Ναι παντως παιρνει πολυ κοπο , χρονο , προσπαθεια ,αγωνα αλλα τιποτα απο αυτα δεν παει χαμενο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Ευχαριστω!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Να σαι καλα:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    250
    Η αλήθεια είναι ότι το xanax δεν απέχει και πολύ από ένα ναρκωτικό…
    Μην κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας.
    Παίρνουμε ναρκωτικά και τα βαφτίζουμε φαρμακα.
    Εάν κάποιον τον βοηθουνε στα όρια βεβαίως μια νοσοκομειακής περίθαλψης και μιας μακροχρόνιας ίασης εγω ειμαι υπερ.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •