Κρισεις πανικου/γενικευμενο αγχος/φωβιες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    9

    Κρισεις πανικου/γενικευμενο αγχος/φωβιες

    Γεια σας ονομαζομαι αντωνης και ειμαι 37 ετων θελω να γραψω και εγω τν ιστορια μου και παρακαλω θελω να ακουσω τις γνωμες σας. Πριν 10 χρονια στη Γερμανια με επιασε πρωτη φορα.Σιγα,σιγα το προβλημα μεγαλωσε αρχισα να κλεινωμε στο σπιτι,οσπου πηγα σε καποιον ψυχιατρο,μου εδωσε καποια φαρμακα (ενω ειχα φαρμακοφοβια) τελος παντων τα πηρα 20 μερες και δν με βοηθησαν ΚΑΘΟΛΟΥ.Μετα ξαναπηγα απο 20 μερες που ηταν το ραντεβου και μ ειπε το καλυτερο ειναι να ξαναγυρισω στν πατριδα μου (Ελλαδα),να κανω ψυχοθεραπεια και να πεταξω τα φαρμακα.Αυτο και εκανα γυρισα κατεστραμενος τα παρατησα ολα το μαγαζι μου κ.λ.π.Πηρα τν γυναικα μου και τα 2 μου παιδια και ηρθα στν Ελλαδα και βρηκα 1 ψυχιατρο,ομοιοπαθητικο με τα χιλια ζορια πηρα καποια φαρμακα και εκανα και ψυχοθεραπεια οπου με βοηθησε παρα παρα πολλη αρχισε να λειτουργει μετα απο 4 μηνες και αρχισα να βρισκω ξανα τν εαυτο μου βγηκα στν δουλεια καταφερα εκανα αλλο μαγαζι στν Ελλαδα και μετα απο 6 περιπου χρονια αρχισε να μ ξανα παρουσιαζετε το προβλημα το οποιο προσπαθεισα μονος να το παλεψω επιδη ηξερα και καποιες τεχνικες οσπου το προβλημα εγινε ΤΕΡΑΣΤΙΟ με καθημερινες κρισης πανικου και ολη μερα ολα τα συπτοματα αγχους τα οποια ειναι φρικιαστικα οπως και εσεις ξερετε ξεκινησα παλι στν ιδιο ψυχιατρο και εκει π πηγενα λιγο καλυτερα πανω στο μηνα επρεπε να φυγει σε καποια σεμιναρια για 2 μηνες και ξαναυποτροπιασα πολλη ποιο εντονα με πολλη ποιο πολυ ανασφαλεια αναγκαστικα και πηγα σε μια αλλη ψυχολογο με τν οποια κανω ψυχοθεραπεια/κλ.υπνοθεραπεια εδω και 2 μηνες αλλα εγω δν βλεπω διαφορα μα αυτη μ λεει οτι παω πολλη καλυτερα εγω νιωθω οτι δν αντεχω αλλο και εχω να πατησω στο μαγαζι μ 4 μηνες και κοντευω να ξανακατασταφω οικονομικα θελω να γραψω πολλα ακομα για να με βοηθησετε και να σας βοηθησω αλλα ξερω οτι σας κουρασα.Θα ηθελα καποιος να μ γραψει σχετικα με τα φαρμακα αν βοηθανε η οχι και αν καποιος γνωριζει κατι για υπνοθεραπεια
    Ευχαριστο πολλη που με ανεχτικατε περιμενο απαντησεις

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    115
    Γεια σου Αντωνη. Εδω μεσα ειμαστε αρκετοι με αυτο το προβλημα Αν διαβασες το δικο μου θεμα θα ειδες οτι κι εγω παιδευομαι 13 χρονια με διαταραχη αγχους και κρισεις πανικου. Η υπνοθεραπεια τι ειναι;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    19
    φιλε μου καλε και εγω ολα τα εχω δοκιμασει.στα μονα που βρηκα τεραστια ανακουφιση ειναi entact και xanax σε συνδυασμο.δυστηχως ειναι μια παθηση οχι σοβαρη αλλα με ασχημη επιδραση στην ποιοτητα ζωης αν δεν την καταπολεμησεις με ολη σου την δυναμη.προσπαθησε την ωρα της κρισης την φοβια και την αρνητικη σκεψη να την μετατρεπεις σε θετικη.βοηθαει αφανταστα.κλαψε και εκτονωσου.στα λεω γιατι υποφερω χρονια και τωρα που προεκυψε κυηση και εκοψα τα χαπια εχω δει τον ουρανο σφοντηλι!!περιμενω να περασουν οι εβδομαδες και υποφερω!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    φιλε τα φαρμακα εχουν βγει για να σε βοηθουν να πατησεισ στα ποδια σου μεχρι να το ξεπερασεισ με ψυχοθεραπεια συνηθωσ η οπωσ αλλιωσ μπορεισ δεν ειναι θεραπευτικα απλα διευκολυνουν την κατασταση δεν θα σου προτεινω τιποτα αλλα οταν παιζεται η οικονομικη σου καταστροφη πρεπει να τα ζυγισεισ σωστα τα πραγματα

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    9
    @Silveroula η υπνοθεραπεια ειναι μια θεραπευτικη μεθοδος π απο οτι λενε οι ειδικοι υπνοθεραπευτες στοχευει τν πληρη επιληση του προβληματος και οχι απλα στν διαχηρηση του προβληματος ενω σε βαζουν σε μια κατασταση extasis προσπαθουν να φτασουν στν ρυζα του προβληματος εγω προσωπικα κανω 2 μηνες και δν ειδα ακομα αποτελεσματα αν και η ψυχολογος μου μ λεει οτι παω καλυτερα επισης κανω μια φορα βδομαδα γνωσιακη συμπεριφορικη θεραπεια και μια φορα τν βδομαδα υπνοθεραπεια δηλαδη παω στν ψυχολογο 2 φορες τν εβδομαδα
    Απλα ρωταω αν καποιος εχει κανει και εχει πετυχει η υπνοθεραπεια..υπαρχει και αλλη μια μεθοδος λεγετε νευρογλωσσικος προγραμματισμος (ΝΓΠ)εχω διαβασει και εχω ρωτηση πολλα γιαυτο,υποστιριζει η μεθοδος οτι μπορει να θεραπευσει φωβιες μεσα σε 1 μολις απογευμααν θελεις και αλλες πληροφοριες πες μου να σου γραψω.Εγω δν ασχολιθηκα ακομα περιμενο να δω πως θα παει η υπνοθεραπεια που ειδη ξεκινησα

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    9
    @arsuς σε ευχαριστο πολλη που μου εγραψες αυτα ολα π λες ειναι απολιτος σωστα αν διαβασες το email μου εκανα μια ψυχοθεραπεια/ψυχαναλυση/γιογκα/επισκεψεις σε μοναστηρη/συζητη με καποιον πνευματικο π βοηθαει παρα πολλη, το προβλημα καταφερα να το κυμισω για 6 χρονια αλλα επιδη ειμαι ατακτο παιδι εκανα παλι τα ιδια λαθη+οτι βιωσα τν θανατο της αδερφης μου πριν 20 μερες απο καρκινο και ολα αυτα πυροδοτησαν το προβλημα.Ολα αυτα που μου εγραψες τα ξερω και τα εχω δουλεψει πολλα χρονια το θεμα ειναι οτι αμα σε παρει πολλη απο κατω ειναι δυσκολο να βγεις απο το προβλημα σε ευχαριστο πολλη καλυ αρχη στν θεραπεια σου, σου ευχομαι τα καλυτερα περιπενο να μ γραψεις πως τα πας

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    9
    Originally posted by pad
    φιλε τα φαρμακα εχουν βγει για να σε βοηθουν να πατησεισ στα ποδια σου μεχρι να το ξεπερασεισ με ψυχοθεραπεια συνηθωσ η οπωσ αλλιωσ μπορεισ δεν ειναι θεραπευτικα απλα διευκολυνουν την κατασταση δεν θα σου προτεινω τιποτα αλλα οταν παιζεται η οικονομικη σου καταστροφη πρεπει να τα ζυγισεισ σωστα τα πραγματα
    εχεις δικιο και σε ευχαριστο πολλη ισως να επερνα καποια βοηθεια αλλα μου βγηκε εντονα φαρμακοφωβια το θεμα ειναι οτι με πιανει ανασφαλεια αν δν πετυχη η ψυχοθεραπεια υπαρχουν φαρμακα που θεραπευουν το προβλημα? η εστω να στο κυμιζουν και τι παρενεργειες εχουν???.Πριν δοκιμασω ψυχοθεραπεια ειχα παει στην Γερμανια σε καποιον ψυχιατρο και μου εδωσε φαρμακα δν θυμαμε ποια.Τα οποια δν μ καναν τπτ και σκεφτομαι αν χρειαστει να παρω αν δν γινετε αλλιως και αναγκαστω να παλεψω με αυτην τν φωβια και να παρω φαρμακα θα με βοηθησουν???
    Σε ευχαριστο π μ εγραψες

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    9
    Originally posted by ΠΑΠΙΑ
    φιλε μου καλε και εγω ολα τα εχω δοκιμασει.στα μονα που βρηκα τεραστια ανακουφιση ειναi entact και xanax σε συνδυασμο.δυστηχως ειναι μια παθηση οχι σοβαρη αλλα με ασχημη επιδραση στην ποιοτητα ζωης αν δεν την καταπολεμησεις με ολη σου την δυναμη.προσπαθησε την ωρα της κρισης την φοβια και την αρνητικη σκεψη να την μετατρεπεις σε θετικη.βοηθαει αφανταστα.κλαψε και εκτονωσου.στα λεω γιατι υποφερω χρονια και τωρα που προεκυψε κυηση και εκοψα τα χαπια εχω δει τον ουρανο σφοντηλι!!περιμενω να περασουν οι εβδομαδες και υποφερω!
    οταν λες τεραστεια ανακουφιση?εξαφανιζει το προβλημα δηλαδη? νιωθεις καλα? αν ναι πες μου τι παρενεργιες εχει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    115
    Καλησπερα. Αντωνη η υπνοθεραπεια δηλαδη ειναι η γνωστη υπνωση;

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    9
    Originally posted by silveroula
    Καλησπερα. Αντωνη η υπνοθεραπεια δηλαδη ειναι η γνωστη υπνωση;
    Καλισπερα,silveroula ειναι υπνοση αλλα εξελιχθηκε τα τελευταια χρονια και απο οτι μ λεει η ψυχολογος μ ειναι αποτελεσματικη στις κρισεις πανικου. ΑΑΑΑ και κατι αλλο μπορεις να μ πεις αν τα φαρμακα π περνεις εξαφανιζουν τα συμπτοματα και αν φερνουν παρενεργειες (ευχαριστο)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    115
    Γεια σας παιδια. Αντωνη δυστυχως ποτε στα τοσα χρονια που παιρνω φαρμακα και εχω δοκιμασει αρκετα, δεν εξαφανιστηκαν τα συμπτωματα. Απλα γινονται πιο ηπια. Δεν κανουν θαυματα τα φαρμακα σε αυτες τις ασθενειες, χρειζεται πολυ και διαρκη προσωπικη εξασκηση. Οσο αφορα τις παρενεργειες αυτο δεν εχει καποιο στανταρ. Δυο απο αυτα μου ειχανε φερει παρενεργειες ενω τα ιδια φαρμακα σε καποιον αλλον δεν φερνουν. Στο θεα φαρμακευτικη αγωγη χρειαζεται καλη συνεργασια με τον θεραποντα γιατρο και συχνη επικοινωνια για να επιτευχθει το καλυτερο αποτελεσμα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    > ... βγηκα στη δουλεια καταφερα εκανα αλλο μαγαζι στν Ελλαδα

    Παλιά δεν το ήξερα αλλά το κατάλαβα στην πορεία των χρόνων. Το να έχει κανείς δικό του μαγαζί -από μόνο του- αποτελεί έναν από τους πιο στρεσαριστικούς παράγοντες.

    Πρέπει κανείς να έχει πολλή δύναμη για να μπορέσει να διατηρήσει ακόμα και το πιο μικρό μαγαζί. Απλά να το περιγράψω λίγο, αν και είμαι σίγουρος ότι το ξέρεις αλλά δεν το έχεις συνειδητοποιήσει.
    Χρειάζεται να είσαι εκεί ατέλειωτες ώρες (υπολόγισέ τες) ακόμαι και αυτές που χρειάζεται να πας έξω για κάποιες εξωτερικές δουλειές.
    Μετά χρειάζεται να τρέχεις και να ασχολείσαι με προμηθευτές και προμήθειες, καθώς και με τους πελάτες, να τα βγάζεις πέρα με τον κάθε έναν που θα μπει στο μαγαζί. Να τα αντέχεις αυτά χωρίς δυνατότητα διαφυγής.
    Σε ένα μαγαζί είσαι συνεχώς εκτεθειμένος στο \"κοινό\". Ακόμα και επαγγέλματα δημοσιότητας δεν έχουν τόση \"έκθεση\", γιατί ο χρόνος έκθεσης είναι μικρότερος.
    Να έχεις συνεχώς το μυαλό σου στο τι χρειάζεται να κάνεις, πώς θα το κάνεις, τι θα αλλάξεις, κλπ.
    Να έχεις συνεχώς το νού σου εφορίες, αποδείξεις, ταμειακή, λογιστή, πληρωμές, εισπράξεις, μπλα, μπλα.
    Να φοβάσαι για το ένα ή το άλλο, από το να μην σε κλέψουν μέχρι τους γείτονες.
    Να μην πω για τα δευτερεύοντα, καθάρισμα, τακτοποίηση/\"αποθήκη\", επισκευές, κλπ. Δηλαδή αν το καλοσκεφτείς ο άνθρωπος για όλες τις δουλειές.

    Διαχείρηση μαγαζιού ή επιχείρησης, \"run\" στα αγγλικά, δεν ξέρω αν έχει σχέση με το \"τρέχω\" στα ελληνικα! Προσωπικά πιστεύω ότι είναι σχεδόν αδύνατο κάποιος να διαχειρίζεται ένα μαγαζί μόνος του. Όσους έχω δει να το κάνουν (ειλικρινά σου λέω ότι δεν νομίζω να είναι πάνω από το 0,5% του πληθυσμού), έχουν γίνει εξαιρετικά σκληροί για να το καταφέρουν.
    (μπορεί κάποια από τα παραπάνω να μην τα είχες, αλλά δεν αλλάζει το νόημα).

    Αυτά τα έχεις σκεφτεί; Γιατί μερικές φορές για τον ένα ή τον άλλο λόγο, έχουμε φτάσει να γίνουμε ο \"τιραμόλα\" αλλά να μας φαίνεται φυσιολογικό και μετά να αναρρωτιόμαστε για το τι έχουμε πάθει.


    > και μ ειπε το καλυτερο ειναι να ξαναγυρισω στν πατριδα μου (Ελλαδα),να
    > κανω ψυχοθεραπεια και να πεταξω τα φαρμακα.

    Του αντίστοιχου ΙΚA ήταν;
    Μερικοί άνθρωποι είναι ανεύθυνοι. Χωρίς καν να μπούνε στον κόπο να σκεφτούν, βγάζουν συμπεράσματα με βάση τα δικά τους δεδομένα. Είναι αδύνατον κάποιος να καταλάβει κάποιον άλλο, όταν δεν μπορεί να \"μπει\" σε κάποιο βαθμό στα δεδομένα του άλλου. Και προφανώς νομίζοντας ότι θα βρεθείς στο \"σπίτι\" σου αν είσαι στην ελλάδα, σου είπε αυτή τη συμβουλή. Άσε που δεν ήξερε για την οικονομική κρίση στην ελλάδα για να κάνω και πλάκα.
    Τέλος πάντων, τώρα είσαι εδώ, έχεις κάνει αρκετά πράγματα στη ζωή σου (μην το πάρεις πάνω σου όμως), και είδες ότι οι άνθρωποι δεν έχουμε απεριόριστες δυνάμεις.
    Επίσης έμαθες ότι όλοι οι άνθρωποι μπορεί να βρεθούμε σε κάποιο φαύλο κύκλο και να \"μπλοκάρουμε\". Τώρα που είσαι πιο σοφός, συνέχισε.
    Με φάρμακα ή χωρίς φάρμακα, είμαι σίγουρος ότι θα αρχίσεις να βλέπεις τον κόσμο διαφορετικά. Αυτό είναι ...<ας το συμπληρώσει κανείς όπως θέλει>.
    .

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    9
    φιλε Γιαννη κανω ξανα ψυχο-υπνοθεραπεια και παω καλυτερα,μα το μυαλο παιζει καινουργια παιχνιδια και μ βγαζει καινουργια συμπτωματα.Αν και βλεπω οτι παω λιγο καλυτερα,αλλα εχει κολιση στο μυαλο μ \"θα φυγει ποτε??θα απαλαγω οριστικα απο αυτο???\"υπαρχη κανεις π να θεραπευτικε τελειος ας μ απαντηση καποιος

  14. #14
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    cyprus
    Posts
    73
    παιδεια μια απορια...ο ψυχολογος κανει καλο η ο ψυχιατρος???

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    250
    Φίλε Αντώνη αυτό που περνάς είναι πραγματικά δύσκολο ειδικά όταν έχεις να σηκώσεις στις πλάτες σου ένα μαγαζί η μια επιχείρηση…
    Είμαστε σε παρόμοια κατάσταση και εγώ περνάω όλα αυτά σε μικρότερο βεβαίως βαθμό…
    Το ένα πράγμα που ξεχωρίζω είναι αυτό φυσικά γιατί όποιος δεν γνωρίζει από μαγαζί και γενικά εμπόριο στις μέρες μας, της ημέρες ύφεσης και κρίσεις πραγματικά δεν μπορεί να εκφέρει καμία άποψη για το θέμα.
    Τα χρονοδιαγράμματα οι επιταγές και το άγχος να πετύχεις η να μην βάλεις λουκέτο επιδεινώνουν σίγουρα την κατάσταση.
    Το άλλο που ξεχωρίζω είναι ο θάνατος της αδερφής σου που πιστεύω ότι σε συγκλόνισε. Ο οργανισμός σου δέχτηκε ένα πραγματικό σοκ.
    Εγώ το έπαθα με συνεργάτη μου (ακούστηκε μάλιστα ότι αυτοκτόνησε)και φυσικά δέχτηκα και εγώ ένα σοκ….

    Προσωπικά αποφεύγω τα φάρμακα και ειδικά τα entact που ανέφερε μια κοπέλα γιατί έχουν πολλές παρενέργειες και για μένα δεν αξίζει.
    Φυσικά πάντα πρέπει όπως είπε κάποιος να ζυγίζουμε τα πράγματα και εάν και εγώ έφτανα στο χείλος του γκρεμό μπορεί και να ξεκινούσα κανονικά φαρμακευτική αγωγή….

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •