ΑΠΟΓΝΩΣΗ..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    3

    ΑΠΟΓΝΩΣΗ..

    Γεια σας,
    Δεν ξερω που και πως να καταχωρησω το θεμα μου και γι'αυτο σας εγραψα εδω.
    Η ιστορια μου εχει ως εξης: Ο αδερφός μου εχει σημαντικά οικονομικα προβλήματα. Οταν τον ρωτησαμε επανειλλημενα ποια και ποσα ειναι τα χρεη, δεν απανταει ή απανταει οτι τα εχει τακτοποιησει, κατι που δεν ισχυει
    Συγκεκριμενα χρωσταει σημαντικά ποσα σε τραπεζες - και δεν ξερω που αλλου- και προχθές εκανε αποπειρα αυτοκτονίας. Πηρε ενα κουτι ηρεμιστικά και εγραψε καποιες επιστολες στην οικογενεια μου και στην κοπελα του. Οι επιστολες αναφερουν οτι θελει να φυγει απο τη ζωη διοτι εχει καταστραφει οικονομικά και δεν θελει να ειναι βαρος. Προς το παρον, εχει τη φροντιδα και προσοχη απο την οικογενεια μου διοτι δεν εχει συνέλθει τελειως. Μολις συνελθει, εχουμε σκοπο να του προτεινουμε να δουμε καποιον ειδικο. Φοβαμαι οτι θα ειναι αρνητικός στο να παμε σε ψυχολογο.
    Τι με συμβουλευετε να κανω;;;;
    Χρειαζομαι τη βοηθεια σας!
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Αθηνα
    Posts
    238
    Ο αδερφος σου χρειαζεται αμεσα ψυχολογικη υποστηριξη. Ακομα κ απο εσας που εισαστε οικογενεια του. Πρεπει να του εξηγησετε οτι τον αγαπατε παρα πολυ κ θα εισαστε διπλα του να τον στηριξετε οσο μπορειτε. Δεν νομιζω οτι θα καταφερετε ποτε να μαθετε ολη την αληθεια, για το ποσα λεφτα χρωσταει. Κ προς το παρον μην σταθητε εκει! Εξηγηστε του πως θα τον βοηθησετε οσο περναει απο το χερι σας κ πως ειναι ακομη νεος κ πως ολη η ζωη ειναι μπροστα του.
    Ξερω πως ακουγεται σαν κασετα αλλα πρεπει να του αναφερετε πολλες φορες οτι τον αγαπατε παρα πολυ, ακομη κ αν εχει κανει λαθος χειρισμους!
    ...να βαλω τα μεταξωτα κ να φυσαει, στα εργοστασια μπροστα κ στα σκουπιδια πλαι..............

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    3
    Ευχαριστώ πολυ για την αμεση απάντηση και την υποστηριξη. Με μια πρωτη κουβεντα, δεν θελει να παει σε ψυχολογο.Ειναι αρνητικός.Παντως του μιλησαμε πολυ και δειχνει να καταλαβαινει -προς στιγμην ισως(;)- αυτο που εκανε. Ισως η συζητηση μεταξυ μας οδηγησει καπου σε πρωτη φαση. Τουλαχιστον ετσι θελω να ελπιζω..
    Και παλι ευχαριστω για την συμπαρασταση.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    12
    Ενοειτε να παει σε ψυχολογο!και για να μην του μπουν ιδεες οτι σας επιβαρυνει κ αλλο μπορειτε να αποταθειτε καπου οπου θα ειναι δωρεαν!Συμφωνω απολυτα με την προλαλησασα!Αγαπη και παλι αγαπη και να τονισετε το αισθημα τις καθολικης αποδοχης απο εσας προς εκεινον!Ολοι μαζι θα τα καταφερουμε-να κατι που μπορει να γινει το νεο,οικιακο συνθημα :)
    ευχομαι πραγματικα να λυθει το θεμα,ειναι εξαλλου δυσκολη οικονομικα για τους περισσοτερους αυτη η περιοδος.....

  5. #5
    πέραν του να πάει σε ψυχολόγο, μήπως να βλέπατε τι χρωσταει και να προσπαθουσατε να τα βάλετε σε μια σειρά?
    ολος ο κοσμος εχει πλεον πρόβλημα, μιλήστε μαζί του και προσπαθηστε να τον βοηθήσετε.
    Ίσως ο άνθρωπος εχει χασει την ελπιδα του να επιβιωσει και δεδομένου του ευαίσθητου χαρακτήρα του να εφτασε εκει....

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    3
    Προσπαθούμε να τα βάλουμε σε μια σειρα τα εξοδα του -οντως- αλλα ειναι δυσκολο και συνεχως τον ενθαρρυνουμε λεγοντας του οτι θα βρουμε λύσεις. Κανουμε ταυτοχρονα και καποιες κινησεις-οικονομικης φυσεως αλλα γενικα η κατασταση ειναι δυσκολη.

    Και παλι ευχαριστώ πολυ για την συμπαρασταση.

    Τελικά, υπαρχουν Ανθρωποι...

Similar Threads

  1. είμαι σε απόγνωση
    By puma_boy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 135
    Last Post: 11-02-2008, 05:58
  2. Σε απογνωση..
    By konman in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 105
    Last Post: 07-01-2008, 22:10
  3. απόγνωση
    By kallia13 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 63
    Last Post: 20-08-2007, 13:11
  4. ΑΠΟΓΝΩΣΗ
    By La_ViTa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 06-08-2007, 19:07
  5. Κακοποιηση - Απόγνωση
    By AloneFather in forum Κακοποίηση
    Replies: 8
    Last Post: 08-02-2007, 19:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •