Προβληματικες συμπεριφορες και επαναπροσδιορισμος.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014

    Προβληματικες συμπεριφορες και επαναπροσδιορισμος.

    Ο εαυτος μας ειναι η πηγη και των προβληματων μας και ο μονος που δυναται να αλλαξει , δεν μπορουμε να αλλαξουμε τους αλλους.

    Το κακο με την παραπανω φιλοσοφικη θεωρηση ειναι οταν τον "φορτωνουμε" για τα χιλια-μυρια και τις προβληματικες συμπεριφορες αλλων.

    Εϊ ξυπνα του φωναζουμε πολλες φορες κατα καποιο τροπο...δεν ειναι κατι που δεν εκανες καλα στην προσεγγιση σου.

    Ο αλλος δεν ειναι καλος αποδεκτης και ειναι προβληματικος.

    Ισως αν δεν υπηρχε η μοναξια να ηταν ολα πιο ευκολα , μερικες φορες αισθανεσαι μονος και θες να πεις δυο κουβεντες.

    Δυστυχως μπορουν καλλιστα τις δυο κουβεντες να στις βγαλουν "ξινες" και να σου χαλασουν την διαθεση ή μπορει να στην φτιαξουν.

    Δεν βαριεσαι λες και προχωρας. Μερικες φορες σκεφτεσαι το γαμωτο και σε πνιγει το παραπονο.

    Ειμαι στο σταδιο το μενω μονος (χαχα παντα σχεδον σε αυτο το σταδιο ημουν) και ανταλλασω 5-6 κουβεντες με διαφορα ατομα.

    Δεν μπορω να καταλαβω τι παει "στραβα" κατα καποιο τροπο σε ορισμενα πραγματα.

    Παντα μιλαμε για την κοινωνια , τις σχεσεις και την θεση που εχει ο καθενας μεσα σε αυτες.

    Προβληματικοι ανθρωποι πολλοι γεματη κακια ετοιμοι να σε κατασπαραξουν...οφειλεις να εισαι δυνατος για σενα , να μην τους αφησεις να σε επηρεασουν , ακομα και αν το τιμημα ειναι η μοναξια.

    Ειναι απλο οταν εισαι μονος δεν μπορει καποιος να σε πληγωσει αλλα δεν μπορει να σου προσφερει και χαρα , ειναι ολα φλατ.

    Δεδομενου των συνθηκων , επαναπροσδιοριζω τον εαυτο μου , τους γραφω ολους κανονικα και κοιταω να την περασω καλα , αρπαζοντας οτι βρεθει στο δρομο μου σαν αρπακτικο...ευκολο στα λογια αλλα καιρος να το κανουμε και πραξη , το πιο πιθανο ειναι οτι προβλεπω απειρες ωρες μοναξιας αλλα δεν βαριεσαι...αλλωστε καποια στιγμη θα κανω μια major αλλαγη στο περιβαλλον μου.:)

    Δεν μπορω να πω οτι ειμαι παντως και στην καλυτερη διαθεση αυτη τη στιγμη...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #2
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    48
    Originally posted by keep_walking

    Προβληματικοι ανθρωποι πολλοι γεματη κακια ετοιμοι να σε κατασπαραξουν...οφειλεις να εισαι δυνατος για σενα , να μην τους αφησεις να σε επηρεασουν , ακομα και αν το τιμημα ειναι η μοναξια.

    Ειναι απλο οταν εισαι μονος δεν μπορει καποιος να σε πληγωσει αλλα δεν μπορει να σου προσφερει και χαρα , ειναι ολα φλατ.
    ποσο δικιο εχεις!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    225
    καλήμέρα keep walking

    όταν κάνω τέτοιες σκέψεις σαν αυτές που γράφεις ,

    κάποιος ,κάτι με έχει πληγώσει.

    αν δεν διάβαζα και αυτό :αρπάζοντας ότι βρεθει στο δρόμο μου σαν αρπακτικο...

    μπορεί και να μην έγραφα

    μα με τρόμαξε λίγο,

    είναι μηχανισμός αμυνας σκέφτηκα

    γνώριμος

    για να μη με κατασπαράξουν ασ τους κατασπαράξω πρώτος.

    ΄ποιο το νόημα αν όλοι γίνουμε αρπαχτικά?

    έχουν τόση δύναμη τα κακώς κείμενα να μας διαβρώσουν ?

    να εκστερνιστούμε την καλή πλευρά του εαυτού μας και να προσεταιριστούμε εκείνη την άλλη

    που μόνο αναπαραγωγή του πόνου έχω δει ότι φέρνει?

    θα σου θυμίσω κάτι που έχεις γράψει (με δικά μου λόγια ,για να μην κάνω copy τωρα)

    αισιοδοξόντας να δυναμώσει το σθένος σου για θετική σκέψη και δραση

    να είσαι καλάμι (είμαι καλάμι γέρνω δεν σπάω)

    όχι δέντρο με κορμό άκαμτο !!

    τι είναι αυτη η major αλλαγή?

    θες να την εκθέσεις?

    και όσο για την διάθεση παρατηρησέ την λίγο ,

    συνδέσου με τις αισθήσεις σου ,

    καμιά φορά ειναι μια φλύδα λίγο να την ξεσηκώσεις ...έφυγε!

    δεν είναι μόνιμη αυτό είναι το ευχάριστο και το δυσάρεστο στα συναισθήματα.

    εύχομαι να μη κρατήσει για πολύ,

    μην τις καλοστρώσεις!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    225
    Μοναξιά, το καταφύγιο του στοχαστή, του μεγαλοφυή ο αχώριστος σύντροφος...
    ~ ΕΜΕΡΣΟΝ ~

    Η μοναξιά είναι η μοίρα του κάθε μεγάλου διανοητή, μιά μοίρα που θρηνεί γι\'αυτή απο καιρό σε καιρό, μα που πάντοτε
    την εκλέγει, σαν το μικρότερο ανάμεσα σε δυό κακά...
    ~ ΣΟΠΕΝΧΑΟΥΕΡ ~

    Αγαπώ νάμαι μόνος. Ποτέ δεν βρήκα το σύντροφο, που είχε τόση συντροφικότητα όση η μοναξιά...
    ~ ΘΟΡΕΫ

    καλή μέρα!!

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις και πολλά με τους άλλους παρα μόνο να αλλάζεις παρέες μέχρι να βρεις την κατάλληλη. Αλλά υπάρχει και εκεί πρόβλημα, οι περισσότεροι αν όχι όλοι έχω παρατηρήσει δεν σε δέχονται στην παρέα τους γιατί έχουν κάνει κλίκες. Εμένα για παράδειγμα οι τελευταίες που με έβαλαν στην παρέα, με κορόιδευαν επειδή τους έλεγα ότι ήθελα να κάνω σχέση και μου έλεγαν να πάω σε γραφείο συνοικεσιών και άλλα και ένας τώρα που έχω βρει είναι επειδή έχει ξεκόψει από όλους τους φίλους του. Και το αστείο είναι ότι τον ρωτάω τι θέλει να είμαστε φίλοι ή παρέα, και μου λέει ότι θες εσύ. Έλεος. Σοβαρό άτομο. Αντί να μου πει φίλοι..... Όντως ο κόσμος είναι πολύ κακός.

  6. #6
    Originally posted by keep_walking
    Ο εαυτος μας ειναι η πηγη και των προβληματων μας και ο μονος που δυναται να αλλαξει , δεν μπορουμε να αλλαξουμε τους αλλους.

    Το κακο με την παραπανω φιλοσοφικη θεωρηση ειναι οταν τον \"φορτωνουμε\" για τα χιλια-μυρια και τις προβληματικες συμπεριφορες αλλων.

    Εϊ ξυπνα του φωναζουμε πολλες φορες κατα καποιο τροπο...δεν ειναι κατι που δεν εκανες καλα στην προσεγγιση σου.

    Ο αλλος δεν ειναι καλος αποδεκτης και ειναι προβληματικος.

    Ισως αν δεν υπηρχε η μοναξια να ηταν ολα πιο ευκολα , μερικες φορες αισθανεσαι μονος και θες να πεις δυο κουβεντες.

    Δυστυχως μπορουν καλλιστα τις δυο κουβεντες να στις βγαλουν \"ξινες\" και να σου χαλασουν την διαθεση ή μπορει να στην φτιαξουν.

    Δεν βαριεσαι λες και προχωρας. Μερικες φορες σκεφτεσαι το γαμωτο και σε πνιγει το παραπονο.

    Ειμαι στο σταδιο το μενω μονος (χαχα παντα σχεδον σε αυτο το σταδιο ημουν) και ανταλλασω 5-6 κουβεντες με διαφορα ατομα.

    Δεν μπορω να καταλαβω τι παει \"στραβα\" κατα καποιο τροπο σε ορισμενα πραγματα.

    Παντα μιλαμε για την κοινωνια , τις σχεσεις και την θεση που εχει ο καθενας μεσα σε αυτες.

    Προβληματικοι ανθρωποι πολλοι γεματη κακια ετοιμοι να σε κατασπαραξουν...οφειλεις να εισαι δυνατος για σενα , να μην τους αφησεις να σε επηρεασουν , ακομα και αν το τιμημα ειναι η μοναξια.

    Ειναι απλο οταν εισαι μονος δεν μπορει καποιος να σε πληγωσει αλλα δεν μπορει να σου προσφερει και χαρα , ειναι ολα φλατ.

    Δεδομενου των συνθηκων , επαναπροσδιοριζω τον εαυτο μου , τους γραφω ολους κανονικα και κοιταω να την περασω καλα , αρπαζοντας οτι βρεθει στο δρομο μου σαν αρπακτικο...ευκολο στα λογια αλλα καιρος να το κανουμε και πραξη , το πιο πιθανο ειναι οτι προβλεπω απειρες ωρες μοναξιας αλλα δεν βαριεσαι...αλλωστε καποια στιγμη θα κανω μια major αλλαγη στο περιβαλλον μου.:)

    Δεν μπορω να πω οτι ειμαι παντως και στην καλυτερη διαθεση αυτη τη στιγμη...

    Πω, πω γκρίνια!!!

    Φαντάσου να μην ήσουν και μέλος της συμμορίας τι θα διάβαζα πρωι-πρωί!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Πω, πω γκρίνια!!!

    Φαντάσου να μην ήσουν και μέλος της συμμορίας τι θα διάβαζα πρωι-πρωί!

    Ναι ξυπνησα απο την...κακη πλευρα του κρεββατιου και εκανα μια σουμα των τελευταιων γεγονοτων και εβγαλα αρνητικο σκορ λολ.

    Πηγα σε μια κοινωνικη εκδηλωση τωρα και διασκεδασα και αισθανομαι καλυτερα:)

    Παντως το ρεζουμε ειναι οτι δεν μπορω να βρω κατα καποιο τροπο ισορροπιες...δηλαδη ποτε φταιω εγω , ποτε ειναι λαθος η συμπεριφορα των αλλων...απλως κατι δεν ειναι σωστο και δεν μπορω να το εντοπισω....μου διαφευγει.:)

    Οχι τωρα παντως εχω αναλαφρη διαθεση:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ευχαριστω ξωτικο, λαιτ, σοφακι...θα επανερθω να απαντησω αλλα οχι τωρα ...δεν μπορω να σκεφτω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Ok.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν ξερω τι να γραψω απλως θελω να ξεκαθαρισω καποιες σκεψεις.


    Ειναι τοσες οι πτυχες ενος προβληματος οπως ειναι η μοναξια. Μου αρεσει η μοναξια αλλα δεν την αντεχω στην απολυτοτητα της. Δηλαδη πολλες φορες νοιωθω εντονα την επιθυμια να επικοινωνησω με ανθρωπους.

    Ως εκει ολα καλα.

    Ισορροπιες , πρεπει να βρω ισορροπιες , να μην ζοριζω τον εαυτο μου να ειναι αποδεκτος απο τους αλλους , αλλα και να μην διωχνω τον κοσμο μακρια απο μενα.

    Δεν ξερω εχω σβησει καθε προταση που γραφω δεκα φορες...δεν μπορω απλως να γραψω τωρα , δεν ειμαι στην διαθεση για ενα τετοιο θεμα καποια αλλη στιγμη.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ωραια...εκανα μια ερευνα για τη ψυχωση και μαλλον ειμαι κοινωνικα κουτσουρο λογω αυτης μαλλον (οχι οτι δεν το ηξερα):P

    Δεν βαριεσαι , παντα ημουν αποκομμενος απο τα γενοφασκια μου...δεν πολυεπαιζα με αλλους:)

    Φυσικα , αυτο ειναι ενα καπελλο.

    Το αλλο καπελλο εχει σχεση με τους αλλους και οτι φορτωνα τον εαυτο μου για προβληματικες συμπεριφορες αλλων.

    Και ναι υπαρχουν πολλες προβληματικες συμπεριφορες εκει εξω...οχι βεβαια να με περιγελασουν ή να με κοροϊδεψουν...χαχα τους πηρε ο διαολος τοτε , αλλα να με υποτιμησουν και να με υποβαθμισουν...καπως ετσι.

    Απλως ψαχνω ισορροπιες και η μοναξια πολλες φορες τις ανατρεπει γιατι με κανει περαν του δεοντος υποχωρητικο σε καποιες συμπεριφορες , που με την σειρα τους μου χαλανε την...διαθεση.

    Παντως δεν πρεπει να ειμαι πολυ αυστηρος με τον εαυτο μου , μια χαρα τα καταφερνει.

    Εαν λαβουμε υποψιν τις μηδαμινες εμπειριες κοινωνικοτητας σχεδον που ειχα , ειδικα μετα το ψυχωτικο επεισοδιο που με αποκοψαν , εαν λαβουμε υποψιν το κους-κους και την προκαταληψη ,εαν λαβουμε το γεγονος οτι ναι ειμαι ψυχωτικος νομιζω οτι τα καταφερνω μια χαρα.

    Δεν εχω ψηθει στο πεδιο της μαχης που λεμε , την κοινωνικοποιηση αλλα ετσι ειναι πλασμενος ο κοσμος...οχι αγγελικα.

    Υπαρχουν παντως πολυ ενδιαφεροντες ανθρωποι εκει εξω...χρειαζεται και λιγη τυχη και προσπαθεια αλλα ειμαι ασιοδοξος:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    τι είναι αυτη η major αλλαγή?

    θες να την εκθέσεις?
    Ωραια τα γραφεις ξωτικο...η major αλλαγη μπορει να ειναι αλλαγη περιβαλλοντος...θα δειξει.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    225
    καλημέέέρα, να χεις μια όμορφη μέρα!!

    ένας ηλικιωμένος φίλος μου είπε κάποια στιγμή:

    αυτοί που άντεξαν την ματαίωση θεωρούνται ψυχικά υγειής.

    και τοχω πάντα στο μυαλό μου,

    και έχω πάντα στο νού μου να την αντέχω.

    και νομίζω keep-walking ,

    ότι για όλους είναι αυτή η κυρία διαθέσιμη (η ματαίωση)

    αντε και συγκεντρώσου στην major αλλαγή!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Originally posted by 3wtiko
    ...ένας ηλικιωμένος φίλος μου είπε κάποια στιγμή:

    αυτοί που άντεξαν την ματαίωση θεωρούνται ψυχικά υγιεις.

    ....!
    υπεροχα τα ειπε ο φιλος σου ξωτικο...
    να του υποβαλεις τα σεβη μου σε παρακαλω :)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω δεν καταλαβα...ματαιωση εννοειται την ματαιοτητα?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •