Γιατρευονται οι ψυχικες ασθενειες..?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Γιατρευονται οι ψυχικες ασθενειες..?

    Γεια σας!Πριν εναμισι χρονο ειχα ενα οξυ ψυχωτικο επεισοδιο!Μετα το επεισοδιο ακολουθησαν πανικοι και ταση για αυτοκτονια..!Εχω δοκιμασει διαφορα φαρμακα!τωρα παιρνω 5mg risperdal και 20mg abilify ημερισιως και νιωθω καλυτερα!Με την θεραπεια αυτη που λαμβανω τωρα δεν εχω ουτε πανικους ουτε ταση για αυτοκτονια!Αλλα νιωθω νωθροτητα,οτι εχω μειωμενη οξυδερκεια ειμαι βραδυκινητος και καποιες φορες βραχυκυκλωνει το μυαλο μου και νιωθω δυσφορια!Υπαρχει περιπτωση να νιωσω καλυτερα με τον καιρο?Εχει καποιος παρομοιο ιστορικο??Το ξεπερασε κανεις και αν ναι ποσο χρονα σας πηρε??

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Σε μενα πηρε πολυ καιρο , αλλα σε γενικες γραμμες μπορω να πω οτι ειμαι καλα , σε συγκριση με το παρελθον. Το μονο ουσιαστικα που χωλαινω ειναι η επαφη μου με αλλους , πολυ σημαντικος τομεας αλλα ισως να μην φταει και η ψυχωση , παντα χωλαινα εκει ως χαρακτηρας κατα καποιο τροπο περαν των φοιτητικων μου χρονων που ημουν υπερκοινωνικος.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Πολλα ρωτας και αλυτα μυστηρια ... ολοι εμεις που παιρναμε η παιρνουμε αντιψυχωσικα αυτη την απορια εχουμε! σιγουρα η καλυτερη κ ασφαλεστερη απαντηση ειναι ρωτα τον γιατρο σου! και τι θα σου πει αυτος? θα δουμε.... αλλα μαλλον πρεπει να τα παιρνεις για ολη σου τη ζωη ,αλλοιως θα περιχαρακωθει η ψυχωση κ δεν θα υπαρχει επιστροφη , ενω με τα φαρμακα μπορεις να εισαι λειτουργικος και εξ αλλου θα βγουν καινουργια φαρμακα με λιγοτερες παρενεργειες κανε υπομονη κ θα συνηθεισης...
    Αν το ξεπερασε κανεις δεν ξερω αλλα μη ξεχνας οτι καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη γιατι μιλαμε για την ψυχη , την οποια ψυχη βεβαια οι ψυχιατροι την θεωρουν προεκταση του εγκεφαλου ,οποτε και ομαδοποιουν ολα τα συμπτωματα και πολυ ευκολα σου δινουν απαντησεις για τα αιτια -ντοπαμινεργικο συστημα ,νευροδιαβιβαστες κλπ- τα οποια σιγουρα δεν εχουν αποδειχθει ,ουτε καν με εξετασεις νεας τεχνολογιας (ποζιτρονια ,τομογραφιες....)
    Σου ευχομαι καλη δυναμη και ελπιδα !

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Originally posted by lightbluepath
    Αλλά και από την άλλη ρε παιδιά, δεν πρόκειται να ξέρουμε τι θα γίνει με τα φάρμακα και την ασθένεια; Παίζουνε με τη ζωή μας; Καλά κάνει που ρωτάει, κι εγώ θέλω να μάθω αν θα τα κόψω γιατί δεν πάει άλλο να κρύβομαι!!

    Πολλοι λιγοι ειναι αυτοι που σταματησανε τα φαρμακα και τα καταφερανε κ νομιζω οτι οσοι τα καταφερανε απλα δεν ειχανε ψυχωση ,ισως ηταν βραχυ ψυχωσικο επεισοδιο,η σχιζιφρενικομορφη διαταραχη η το πιο πιθανο διαταραχη προσωπικοτητας και κανανε καποια ψυχωσικη κριση λογω στρεσσογονων συνθηκων !

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    talikiller κι εγω περασα ενα οξυ ψυχωσικο επεισοδιο πριν απο 2 χρονια και τωρα εχω αυτα τα συμπτωματα που περιγραφεις συν οτι πολλες φορες ειμαι στον κοσμο μου,ρωτησα τον γιατρο και μου ειπε οτι ισως να μην περασουν και ποτε αυτα.:(

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    395

    τα χαπια

    ενα μεγαλο προβλημα που υπαρχει ειναι οτι δεν εχουν δοκιμαστει για μεγαλο χρονικο διαστημα αμα τα παιρνεις και ουτε οι επιστημονες ξερουν τι δραση θα εχουν σε μακροχρονια χρηση, γι αυτο δεν ξερει σε κανενα μας τι θα του ξημερωσει στο αποτερο μελλον

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    17
    Τι εννοείς οξύ ψύχωση , όπως ;;;;;

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •