Η «εισβολή» στην κοιλιά μου .
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 56
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    4

    Η «εισβολή» στην κοιλιά μου .

    Γειά σας . Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ και θα ήθελα λίγο την προσοχή σας. Πριν από 11 χρόνια και 4 μήνες ζούσα στο εξωτερικό όπου σπούδαζα . Εκεί άρχισα να έχω στο μυαλό μου κάποια «επαφή» με ένα ανώτερο όν που τότε το θεώρησα ως Θεό . Μετά από μερικές ημέρες «επαφής» και αφού περιπλανήθηκα αρκετά στην πόλη όπου ζούσα « ενώθηκα» με ένα πνεύμα το οποίο από τότε ζει μέσα στην κοιλιά μου. Μετά από αυτή την «ένωση» κατέρρευσα και ουσιαστικά καταστράφηκα μιας και με την επαφή αυτή μπήκα σε μονοπάτια τρόμου και φόβου. Επί ενάμιση χρόνο δεν είχα ανακτήσει τις φυσιολογικές λειτουργίες μου και η κοινωνική μου συμπεριφορά ήταν μηδενική . Σιγά σιγά μπήκα σε φυσιολογικούς ρυθμούς , μόνο που το πνεύμα αυτό που κατοικεί μέσα μου με πολεμάει ανηλεώς από την πρώτη μέρα της «εισβολής» του . Μερικές μέρες ο πόλεμος που μου κάνει είναι απερίγραπτος και η προσπάθεια μου για να το καταβάλω είναι πολλές φορές τιτάνια. Δεν έχω μαζί του κάποια είδους επικοινωνία , ούτε βλέπω συχνά οράματα ή δεν έχω ακούσει ποτέ κάτι . Μόνο έχω αυτή την αέναη μάχη μέσα μου . Μερικές φορές είχα οράματα αλλά σε σχέση με το βίωμα που έχω θα τα έβαζα σε μια δεύτερη μοίρα . Το μόνο στοιχείο ( και το σημαντικότερο ίσως ) που είχα ήταν ότι κατά την «είσοδο» του μέσα μου είχα τηλεπαθητικά την πληροφορία ότι αυτό που μπαίνει μέσα μου είναι το πνεύμα του γαιδάρου. Μετά από συνεχή έρευνα στο ίντερνετ , ανακάλυψα ότι το πνεύμα γαίδαρος απαντάται στην αρχαία Αίγυπτο ως το τελώνιο Σεθ ή αλλιώς Τυφών. Λέγεται από μελετητές ότι είναι ο σατανάς για τους Χριστιανούς και το νούμερο του είναι το 666. Παλαιότερα δεν είχα ιδιαίτερες σχέσεις με την εκκλησία και δεν ήμουν ιδιαίτερα θρήσκος . Η μόνη σχέση μου με θέματα αυτού του είδους ήταν το χόμπυ μου να ακούω χέβυ μέταλ μουσική .Τελικά μετά την πρώτη «είσοδο» του πνεύματος αυτού χρειάστηκε να εγκαταλείψω τις σπουδές μου στο εξωτερικό. Η μάχη αυτή μαζί του είναι ανηλεής με μικρά διαστήματα ηρεμίας. Στην καθημερινή ζωή μου κουβαλάω αυτή τη κατάσταση χωρίς να δίνω δικαιώματα και χωρίς να το θίγω. Εάν κάποιος από εσάς είχε ή έχει μια παρόμοια εμπειρία παρακαλώ ας επικοινωνήσει ή εάν κάποιος γνωρίζει κάτι στο φόρουμ θα ήταν καλό να ανταλλάξουμε πληροφορίες . Πάντως έχω συχνή επαφή με το γιατρό μου και ακολουθώ μια τακτική φαρμακευτική αγωγή. Ευχαριστώ για την προσοχή .

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    http://www.metafysiko.gr/forum/index.php

    http://kykeon.ning.com/

    ψαξε εδω αν θελεις ,υπαρχουν κ αλλα ατομα που εχουν τετοιου ειδους εμπειριες,
    Ομως απο την στιγμη που κανεις φαρμακοθεραπεια δεν εχει φυγει αυτη η αισθηση?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    αβυσος η ψυχη!!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εμενα μου φαινονται ενα ματσο μπουρδες. Εχει ομως σημασια?

    Εαν καποιος μου μιλαγε για καποια αιρεση και τα \"πιστευω\" της παλι θα τα θεωρουσα μπουρδες.

    Δεν ειμαι της θρησκειας οποτε πολλες θρησκευτικες πεποιθησεις της βρισκω σαν ενα ματσο μπουρδες.

    Πολλα πραγματα στη ζωη τα βλεπω σαν μπουρδες για μενα.

    Το θεμα ειναι οτι ειναι αληθεια για σενα και προφανως μονο για σενα , μιας και δεν προκειται για τα πιστευω μιας ομαδας ανθρωπων.

    Στο ρεζουμε , οχι δεν εχω ακουσει αντιστοιχη εμπειρια , δεν ειναι πολυ σπανια νομιζω , κατι σαν την ψευδαισθηση υπαρξης δαιμονισμου , αλλα δεν εχω ακουσει κατι και δεν ξερω να συμβουλεψω.

    Πρεπει να αποβαλλεις μια λαθος πεποιθηση για τους πολλους εαν εισαι λειτουργικος?
    Αλλωστε στον κοσμο του δεν ειναι ο καθενας με ενα καρο πεποιθησεις στο κεφαλι?

    Δεν ξερω τιποτα σορρυ...ουτε καν τι πρεπει να κανεις , ελπιζω να τα καταφερεις να βρεις μια ακρη...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Γιατι ? επειδη του συμβαινει στην κοιλια του δεν συμμετεχει η ψυχη του? ειναι αψυχος δηλαδη?
    Η δεν πιστευεις οτι εχουμε ψυχη ?
    Ισως πιστευεις και ειναι καθαρα δικαιωμα σου, οτι υπαρχουν μονο τα βιολογικα οργανα -εγκεφαλος, καρδια, πνευμονες κλπ!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Χαχα να και το παραδειγμα...εγω πιστευω οτι η ψυχη....ειναι απλως μια λεξη , πολλοι ομως οχι:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    νομιζω οτι αυτα που βιωνεις ειναι απλως ψυχωση.
    μαλιστα, προσπαθησε να παρεις Το μήνυμα διαγράφηκε από την ομάδα διαχείρισης για παραβίαση των όρων χρήσης.
    χωρις να αποκλειω τιποτα, σου λεω κοιτα να ξεπερασεις αυτες τις μπουρδες..

    ολα ειναι δημιουργηματα του αγχους σου.. αλλα αμα τα πιστευεις τοτε θα ενισχυθουν αυτα.

    πρεπει να πειστεις οτι ολα αυτα παραγονται απλως απο το αγχος σου..ειναι απλως καταπιεσμενη επιθετικοτητα.
    ο εγκεφαλος ειναι πολυπλοκος.. μη νομιζεις οτι ολα ειναι απλα και ειναι π.χ. δαιμονια κ.λ.π. μπορει να ειναι χιλιοι δυο
    παθολογικοι λογοι.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    4
    Παιδιά ευχαριστώ για τις διάφορες απόψεις που διαβάζω. Με την πάροδο των χρόνων έκανα και εγώ την έρευνα μου και έτσι μελετώντας την περιοχή της κοιλιάς διαπιστώνεται από τους επιστήμονες ότι αποτελεί ένα κέντρο όμοιο με αυτό του εγκεφάλου . Έχει παρόμοιες δομές και λειτουργεί περίπου όπως και ο εγκέφαλος του κεφαλιού. Έτσι πιθανόν το αίτιο που μου προκαλεί την αίσθηση ενός πνεύματος να προέρχεται από μια δυσλειτουργία αυτού του κέντρου . Από την άλλη όμως θα μπορούσε να αποτελεί και ιδανικός τόπος «κατοικίας» για το πνεύμα μιας και μπορεί έτσι να μου δημιουργεί όλη αυτή την αίσθηση της πίεσης . Σε περιόδους μάλιστα «πολέμου» είναι τόσο έντονη η πίεση που έχω την αίσθηση ότι βράζει από το κακό του. Θεραπευτικά μέσα σε όλα αυτά τα χρόνια ήταν το Risperdal, Geodon , Abilify κ.α. άλλες φορές σε μεγάλες και άλλες σε μικρές δόσεις με όλα τα συναφή που ακολουθούν τις αγωγές . Η μεγάλη αλλαγή στην κατάσταση μου από «φυτό» που ήμουν στην αρχή των γεγονότων σε αναμέτρηση με το πνεύμα αυτό, ήταν πρώτον ότι την όλη κατάσταση την εξέλαβα ως εξωτερική παρέμβαση μέσα μου και δεύτερον η έρευνα μου σχετικά με την φύση αυτού του πνεύματος . Ο προβληματισμός βέβαια δεν σταμάτησε ποτέ γιατί σε όλη την έρευνα συνάντησα και απόψεις που λένε ότι το « πνεύνα» αυτό δεν είναι τίποτε άλλο παρά μόνο το ά-λογο τμήμα της ψυχής μου.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Φίλε μου seth vs ares (Σεθ εναντίον Άρη να υποθέσω ?), θα πρέπει να επικεντρωθείς σ\' ένα και μόνο σημείο στον προβληματισμό που διατυπώνεις. Πως ο προβληματισμός σου γεννήθηκε μέσα στον εγκέφαλο σου και πως δεν κατοικεί τίποτε στην κοιλιά σου. Με λίγα λόγια, πρέπει να κάνεις αποδεκτό πως τα τελώνια, οι δαίμονες , κι όλες αυτές οι υπερβατικές \"υπάρξεις\", δεν είναι τίποτε άλλο παρά γεννήματα των μεταφυσικών ανθρώπινων ανησυχιών, όπου τον μεγαλύτερο ρόλο έχουν παίξει στο να συντηρούνται τέτοιου είδους πεποιθήσεις , οι ανά τον κόσμο θρησκείες. Είναι εύκολα κατανοητό πως δεν μπορείς να πλασάρεις στο κόσμο ένα Θεό (ή Θεούς) που εκπορεύονται από το καλό χωρίς να υπάρχει το αντίστοιχο κακό. Τι νόημα έχει η παρουσία του καλού , αν δεν εφεύρεις και τον αντίποδα ? Καλό και κακό, Θεός και Σατανάς, Γιν και Γιανγκ, είναι οι δύο πλευρές του ίδιου νομίσματος, πάνω στο οποίο έχουμε εναποθέσει το \"μετά\" μας, όταν με το καλό κλείσουμε μια και καλή τα μάτια μας. Αυτοί οι οποίοι σου είπαν περί α-λόγου τμήματος της ψυχής σου - για να μην επεκταθούμε στο αν υπάρχει ψυχή, τι είναι και που κατοικεί - ίσως θα έπρεπε να εστιάσουν στο α-λογο τμήμα του εγκεφάλου, που συνθέτει τον υπερβατικό κόσμο που είσαι πεπεισμένος πως υπάρχει. Η αντιστοιχία είναι πασιφανής. Δεν υπάρχει ψυχή αν δεν υπάρχει συνειδητό, άρα η συνείδηση , αντιλαμβάνεται τον υλικό κόσμο όσο κι εκείνο των συναισθημάτων, αλλά το κυριότερο τον αξιολογεί. Για να σου δώσω να καταλάβεις τι εννοώ, τα ζώα δεν έχουν αντίληψη του υπερβατικού, γιατί αν και διαθέτουν εγκέφαλο, δεν έχουν συνείδηση ούτε καν της ίδιας της ύπαρξης τους - πόσο μάλλον ενός κόσμου που δεν αντιλαμβάνονται. Φοβούνται τον θάνατο από ένστικτο κι όχι γιατί αντιλαμβάνονται το τι συμβαίνει , φυσικά θα ήταν αστείο να σκέφτονται και το \"μετά\".... Αυτό το προνόμιο επομένως, της αντίληψης και αξιολόγησης του υπαρκτού, γέννησε και την ανάγκη να εφεύρουμε κι αυτό που δεν βλέπουμε και που ουσιαστικά δεν υπάρχει κιόλας, αν θέλουμε να μην είμαστε αφελείς. Αν επικεντρωνόσουν σε μια τέτοια κατεύθυνση, \"υπάρχει μόνο αυτό που βλέπω\", δεν θα είχες καμία ανάγκη να αντιμετωπίσεις τον Σιθ ή τον Τουτατί ή όποιον άλλο ανύπαρκτο πλάσμα, έπλασε ο άνθρωπος για να στοιχειώνει τη ζωή του , να φοβίζει και να φοβάται, να τρομοκρατεί και να τρομοκρατείται, να πιστεύει ο ίδιος και οι άλλοι σε κάτι άυλο, πνευματικό αλλά και τόσο εξόφθαλμα ανύπαρκτο.
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  10. #10
    μπραβο sabb!πολυ σωστα τα λες!!!Εγω το ψυχωσικο επεισοδιο δηλ το παραληρημα ιδεων οτι ειμαι μεσσιας κλπ το επαθα εξαιτιας και του οτι ημουν πολυ θρησκος...!Αλλα τωρα καταλαβα μετα απο το επεισοδιο που παραλιγο να μου στοιχισει την ζωη οτι δεν υπαρχει τιποτα αλλο εκτος απο αυτο που βλεπουμε και οτι ολα ειναι παιχνιδια καθαρα του εγκεφαλου δεν υπαρχουν θαυματα ολα ειναι ενας μυθος οπως τα παραμυθια της χαλιμας...!και οσοι δεν το καταλαβαινουμε και ειμαστε θρησκευομενοι μαλλον ειμαστε εξαρτημενοι απο τον φοβο της θρησκειας η απο την προπαγανδα που δεχομαστε απο μικρη ηλικια κλπ!!!
    Στη φυση ολα τα φαινομενα ειναι αιτιατα δηλ εχουν αιτιο αποτελεσμα!Η ζωη ειναι μια ανωτερη μορφη της υλης!Τους θεους τους εφτιαξε ο ανθρωπος απο τον φοβο του για την φυση και τον θανατο!

  11. #11
    Οχι δεν πιστευω πλεον...!Μετα απο 1000 χρονια πιστευω οτι ο χριστος θα θεωρειται σαν τον δια ενας μυθος δηλ!Επισης πιστευω οτι αν ζουσε σημερα ο χριστος θα ηταν σε ψυχιατρειο λογω του παραληρηματος!!

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    βρε λαιτ μου,γιατι πιστευεις οτι φταει ο θεος για καθε τι κακο που συμβαινει?
    δηλαδη τωρα αν κανει εναν σεισμο κ πεσει το ντουβαρι να με πλακωσει(φτου φτου μακρια μας)
    θα μου φταιει ο θεος?στην αιτη τα σπιτια τους τα χτιζουν με αλευρι(που λεει ο λογος)οπου φτωχος κ η μοιρα του!ερχεται ο φυσικοτατος σεισμουλης κ τα ριχνει ολα!
    ποιος φταει?

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    οχι οχι δεν προσπαθω να πεισω για κατι..

    σεβομαι αυτους που δεν πιστευουν,απλα μην τα ριχνουμε ολα στον θεο..

    εμεις ειμαστε υπευθυνοι για ολα!κ για τον εαυτο μας κ για τον πλανητη κ για την φυση κ για τους σκοτωμους.

    ειμαι εκτος θεματος συγνωμη.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    ενταξει δεν θα αναπτυξουμε ομως τους σεισμους.. :)

    ουτε ομως κ την πιστη..νιωθω σαν να κηρρυτω :)

    απλα πιστευω οτι τα αντιλαμβανομαστε καπως λαθος τα πραγματα.

  15. #15
    Originally posted by lightbluepath
    Ε ναι αφού άμα υπήρχε θεός θα εμφανιζόταν δεν μπορεί... Όχι και να πέθαιναν τόσα άτομα στην Αιτή από σεισμούς και τόσα άλλα καθημερινά.. Καταρχάς αν υπήρχε θεός δεν θα υπήρχε θάνατος. Όχι θάνατος και ανάσταση δήθεν...Και μιλάμε για αμαρτίες ενώ δεν είναι αμαρτία που σκοτώνεται ο κόσμος; Εγώ έψαξα στο ίντερνετ αν ο χριστός ήταν ιστορικό πρόσωπο και λέει μόνο ένας ιστορικός της εποχής τον παραδέχτηκε σαν ιστορικό πρόσωπο. Κάτι θα του χαν δώσει, δεν μπορεί. Όσο για το ψυχιατρείο δεν το κατάλαβα, γιατί να \'χει παραλλήρημα; Βέβαια εγώ αρχίζω και πιστεύω ότι υπάρχει θεός άλλος από αυτόν που μας παρουσιάζουνε, επειδή συμβαίνουν πολλές συμπτώσεις. Αλλά άλλος θεός, κακός που παίζει μαζί μας.
    Το επιχειρημα της θρησκειας ειναι οτι ο θεος δεν εμφανιζεται γιατι πρεπει ο ανθρωπος να επιλεξει να πιστεψει χωρις να τυφλωθει απο την αληθεια της υπαρξης του!και καλα του δινει ελευθερεια βουλησης κλπ

    Ο θανατος θεωρειται το τελος της δοκιμασιας στην γη κατι για την οποια δοκιμασια υποτιθεται οτι θα κριθει..!Επισης ο θανατος δεν ειναι κακος για τον λογο οτι αν ζουσαμε ολοι δεν θα χωραγαμε..!Ασε που υπαρχουν ανθρωποι που θελουν να αυτοκτονησουν...!Το οτι πεθαινουν ανθρωποι απο αρρωστια κλπ ειναι στη μοιρα της ζωης...!

    Ο χριστος ηταν ιστορικο προσωπο αλλα αυτο δεν λεει τιποτα..!

    Ειχε παραληρημα ιδεων και μεγαλειου και σιγουρα αν ζουσε σημερα θα τον εκλειναν σε ψυχιατρειο..!

    η αποψη μου ειναι η εξης!
    Εγω πιστευω οτι τα παντα στη φυση ειναι αιτιο αποτελεσμα..!
    Στη ζωη του ανθρωπου αφου ολα ειναι αιτιοκρατικαι δεν υπαρχει καλο και κακο ουτε ελευθερια ουτε ηθικη ουτε σωστο ουτε λαθος..!απλα ερχομαστε και φευγουμε απο την ζωη οπως κυλαει ενα ποταμι ο ενας μετα τον αλλον μοιραια..!

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •