Τι αγχολυτικό να πάρω??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    4

    Τι αγχολυτικό να πάρω??

    Παρακαλώ όποιος γνωρίζει ας βοηθήσει..Αύριο έχω μια πολύ σημαντική συνέντευξη για δουλεια και ενώ σε νορμαλ συνθήκες δεν αγχώνομαι ιδιαίτερα όταν πρόκειται να "κριθώ" έχω έντονα συμπτωματα. Τρεμουν τα χέρια ή τα ποδια μου. Δε κοπιαζω στην ομιλια και δεν ιδρώνω αλλά τρεμω εντονα. Στη προηγουμενη συνεντευξη που πηγα απέτυχα και είμαι σίγουρη πως εφταιγε αυτό..Είχα συνέχεια στο μυαλό μου πως να μη φανεί το τρέμουλο που δεν απέδωσα καθόλου καλά..Μίλαγα πολύ, έκανα αποτομες κινήσεις για να μη φανει το τρεμουλο. Παλιοτερα σε τετοιες καταστασεις (πχ παρουσιαση σε κοινο) είχα εντονη ταχυκαρδια. Ασχημο και αυτο αλλα τουλαχιστον δε γινοταν αντιληπτο..Τωρα με τα τρεμαμενα ακρα δε το ελεγχω..Σκεφτομαι λοιπόν για αυριο μόνο να παρω καποιο αγχολυτικο. Δεν εχω ξαναπάρει ποτε..Πιστευετε θα βοηθήσει? Μου εχουν προτινει το lexotanil. Αλλά φοβαμαι μηπως εχω αλλες παρενεργιες. Μηπως να επαιρνα μισο σημερα το βραδυ για να δω πως αντιδρω, και μισο μια ωρα πριν τη συνεντευξη; Για ποση ωρα θα εχει επιδραση? Με ξερω καλα και ξερω πως δε προκειται να εθιστω η να ξαναπαρω αν δεν υπαρχει μεγαλη αναγκη. Και τωρα προκειται για μια δουλεια που θελω πολύ..Παρακαλώ βοηθηστε με γιατι επήγει!
    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Οτι και να σου πουμε...ολα ειναι απαγορευμενα φαρμακα που πρεπει να συνταγογραφηθουν , δεν ειναι ασπιρινη ,δεν τα δινει το φαρμακειο.

    Οποτε πρεπει να περασεις απο γιατρο και μιας και θα περασεις απο κει...ειναι και ο πλεον αρμοδιος να σε ενημερωσει...ξερει περισσοτερα


    Οσο για την συνεντευξη....χμμμ δεν εχω πετυχει και σε καμμια λολ...μεχρι και το κλασσικο ...overqualified εχω ακουσει αλλα δουλεια γιοκ...τεσπα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    4
    Μπορώ να βρω από μια φιλη μου που εχει αντιστοιχο προβλημα αγχους με το αεροπλανο..της τα εγραψε ο γιατρος για να παιρνει ενα μονο πριν ταξιδεψει. Γενικα δεν ακολουθει αγωγη. Σε γιατρο δε προλαβαινω να παω, αυριο πρωι ειναι η συνεντευξη, σημερα Κυριακή. Και μου ηρθε αυτη η λύση τελευταια στιγμή..Δε θελω εξαιτιας του βρωμοαγχους μου να χασω αλλη μια ευκαιρία..Αντε να τους πησω πως εχω δυναμικη προσωπικοτητα και ειμαι κοινωνικη αν τρεμω σα το ψαρι :P..Οντως δεν εχω προβλημα με τις συναναστροφες..το προβλημα υπαρχει μόνο στις συνεντευξεις...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ε δεν φανταζομαι να εχει καμμια...ποικιλια ε?
    Αντε να εχει ενα -δυο ειδη λολ.

    Οποτε...

    Τεσπα...δοκιμασε εαν θες κανα φυσικο αντιαγχολυτικο....σκεφτεσαι να παρεις το φαρμακο και να αρχισεις να κανεις σκεψεις του στυλ τωρα...ειμαι χαπακωμενη κλπ κλπ. δεν νομιζω να ηταν καλο ε?

    Δοκιμασε χαμομηλι ή δεν ξερω τι , κανε καμμια ερευνα google πχ. φυσικα αντιαγχολυτικα ...και μην πιεις τιποτα καφεδες.

    Η συνεντευξη ειναι επιπονη για ολους και εγω δεν ειμαι καθολου χαλαρος σε αυτες...βεβαια εχω και πολλα χρονια να δοκιμασω την τυχη μου
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    4
    ναι το σκεφτηκα πως μπορει να αγχωθω επειδη θαναι κατι καινουριο, γιαυτο ελεγα να δοκιμασω μισο απο σημερα.Ετσι κι αλλιως ειμαι ήδη ελαφρώς αγχωμένη για αυριο..Για φυσικα αγχολυτικα δυσκολο να με πιασουν..Απλα αν παρω χαπι δε ξερω ποια ειναι η δοσολογια για οργανισμο που δεν εχει ξαναδοκιμασει..ειμαι και ελαφρια, 55 κιλα..Επισης σκεφτομαι μη το παρω, δουλεψει για καμια ωρα και μολις μπω στο γραφειο εχει περασει η επιδραση και ειμαι χειροτερα απο πριν!

  6. #6
    Φαντάσου να σου λέγαμε όλοι να πάρεις από ένα φάρμακο και ένας από μας να ήταν πολύ κακός και να σου έλεγε να πάρεις κάποιο που έχει τρελλές παρενέργειες και να εχανες έτσι και αλλιως τη δουλειά.
    Είναι πολύ επιπόλαιο να ζητάς συμβουλές από αγνώστους για κάτι τόσο σοβαρό.
    Πιες ένα χαμομήλι που σου λέει ο κηπ, πάρε μια βαθιά ανάσα και πίστεψε στον εαυτό σου.
    Το καλύτερο αγχολυτικό.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Οτι και να παρεις...ισως να σε αγχωσει περισσοτερο , δεν ειναι χαπια κουλαρισματος!!!!!!!!

    Το μυαλο ειναι πανισχυρο εργαλειο , δεν θα το κανει καλα ενα χαπι εαν θελει να σκεφτει με ενα συγκεκριμενο τροπο...ελπιζω να μην σε αγχωνω περισσοτερο.

    Δεν ξερω πως μπορω να βοηθησω παραπανω , θα ελεγα να διαβασεις και καμμια στρατηγικη για το τι πρεπει να κανεις στην συνεντευξη , αλλα ισως η καλυτερη λυση ειναι καφεδακι , παρεϊτσα , παρλαρε με τις κολλητες και χαβαλε πανω σε αυτο
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    4
    οτι θα εχω αγχος ειναι σιγουρο...δε μπορει να αλλαξει αυτο...αλλα δε θελω να εχω τρεμουλο..φανταζομαι τουλαχιστον αυτο ενα φαρμακο μπορει να το περιορισει..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν μπορουμε να προσφερουμε κατι...περαν συμβουλων.

    Απο οτι καταλαβα εχεις μια φιλη που εχει ενα αντιαγχολυτικο...και εισαι αποφασισμενη . οποτε εχεις το συγκεκριμενο φαρμακο. Απο κει και περα εχει χαρτακι με οδηγιες , καθως και το ιντερνετ στην διαθεση σου για ερευνα...εμεις τι μπορουμε να κανουμε δεν το βλεπω....

    Εγω παντως δεν συμφωνω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    250
    Θα ήταν αρκετά επιπόλαιο να σου προτείνει κάποιος κάποιο αγχολυτικό απλά και μόνο για μια στιγμή…
    Ίσως το πρόβλημα σου να είναι αρκετά βαθύτερο και να εξωτερικεύεται σε καταστάσεις που πρέπει και επιβάλλεται να συμπεριφερθείς ψύχραιμα….
    Θα σου προτείνω κάτι όσον αφορά την συνέντευξη γιατί από θέση έχω δει αρκετούς να προσέρχονται στην επιχείρηση μου για να εργαστούν.
    Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι να είσαι απολύτως φυσική.
    Πρέπει να βγάλεις τον πραγματικό σου εαυτό και όχι κάποιον που νομίζεις ότι θέλει να ακούσει ο εργοδότης.
    Σκέψου ότι όλο αυτό είναι μια συνάντηση με κάποιον φιλο η με κάποιον που τον ήξερες χρόνια. Κάνε μια έρευνα για το αντικείμενο της δουλειάς που καλείσαι να κάνεις.
    Προσπάθησε να μην σκέφτεσαι ότι μπορεί να καταρρεύσεις και επικεντρώσου στους στόχους που έχεις για την δουλειά αλλά κα το πώς θα βοηθήσεις την εταιρία να αυξήσει ενδεχομένως τα κέρδη της.
    Επίσης και να σε πιάσει τρέμουλο είναι και λίγο φυσιολογικό. Έχεις αγωνία και προσπαθείς να βρεις δουλειά.
    Εγώ σαν εργοδότης πάντως όταν έβλεπα κάποιον να τραυλίζει τον βοηθούσα να χαλαρώσει γιατί ήθελα να δω τον πραγματικό του εαυτό και όχι υπό το βάρος για το αν θα πάρει η όχι τη δουλειά
    Ελπίζω να σε βοήθησα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    ΕΛΛΑΔΑ
    Posts
    520
    Τι αγχολυτικό να παρω??





    δεν ξερω εσυ, αλλα εγω λεω να παρω roudup την επομενη φορα που θα με ξαναπιασει αυτος ο δαιμονας

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    περα απο το οτι εδω δεν συνταγογραφουμε,
    περα απο το οτι δεν κανουν ολα τα φαρμακα για ολους, ουτε ειναι ιδιες οι δοσολογιες,
    ειναι ΠΟΛΥ ΚΑΚΗ ΙΔΕΑ, εσυ που δεν εχεις παρει φαρμακα, να πειραματιζεσαι με αγνωστα φαρμακα σε μερα κρισης.
    η φιλη σου με την φοβια πτησεων, πηρε το χαπακι, ακομα κι αν την επιανε ληθαργος , δεν θα παθαινε κατι σοβαρο.
    αν εσυ παρεις ενα χαπι που σου φερει κατατονια , ενω πρεπει αυριο να αποδωσεις το 100% της διαυγειας σου και εισαι φυτο, τι θα γινει, το σκεφτηκες?
    εχεις το ζορι σου, το καταλαβαινω, αλλα λαθος ωρα προβληματιστηκες...πρεπει να επισκεφτεις εναν γιατρο και να σου δωσει συμβουλες η και καποιο φαρμακο για τετοιες περιπτωσεις απο δω και περα. για αυριο, κανε υπομονη, πιες και κανενα τιλιο που λεει και η μαμα της ντις και καλη επιτυχια...

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Η συνέντευξη είναι για αύριο ή για σήμερα ήταν; Το γραψε μία το μεσημέρι πάει καλά το ρολόι του epsychology ή το γραψε μία το βράδυ; Πάω να δω αν πάει καλά.
    Α, καλά πάει, οπότε αύριο είναι η συνέντευξη. Εύχομαι καλή επιτυχία!! Με τόση ανεργία που υπάρχει στις μέρες μας, χρειάζεται.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •