Γυναίκες Ελληνίδες και Ξένες - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 52
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    ʼλεν τους αφήσαμε με το στόμα ανοιχτό ε?? καλή φάση...

  2. #17
    Member
    Join Date
    May 2005
    Location
    Athina
    Posts
    92
    raphsssodos mathe prwta na grafeis swsta to onoma soy kai meta ela na poylhseis exypnada.Kai an se pairnei ela na to kaneis apo konta ayto voulgare!!!pantws oi sympatriwtisses soy voulgares einai poly kales...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Raphsssodos τώρα είναι καλλίτερα?

  4. #19
    Member
    Join Date
    May 2005
    Location
    Athina
    Posts
    92
    grafto sta ellhnika oxi sta voulgarika re voulgare!Ti exoyn pathei merikoi edw mesa re gamwto...Kryvontai pisw apo enan ypologisth kai poylane pneyma.An to kanan ayto apo konta...kalytera na mhn xeroyn...tespa den apantaw allo pia se faidra atoma giati exei ginei xeftila ayto to forum...

  5. #20
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    66
    Μήπως εκτός από κρίσεις πανικού, έχεις και μαλάκυνση; Για τσέκαρέ το..

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    ..ειρηνη.... καλοι μου..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    πουθενα
    Posts
    118
    Εχει κατι το ρατσιστικο ο διαχωριμος των γυναικων σε ελληνιδες και ξενες... Δεν ξερω... Δεν μου αρεσει το θεμα χεχε...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    149
    gog_magog το θέμα μπήκε επειδή σε κάποιο άλλο topic έγινε κουβέντα και αντίστοιχη πρόκληση από μια κοπέλα της παρέας μας και μου άρεσε...
    Συμφωνώ ότι δε θα έπρεπε να το θέτουμε έτσι αν δεν υπήρχε θέμα..αλλά υπάρχει δυστυχώς και μεγάλο, μα πάρα πολύ μεγάλο ....τόσο που δε το έχουμε συνειδητοποιήσει και όχι από ρατσιστική άποψη ...
    Το γεγονός ότι δε λειτουργούμε πλέον όπως νοιώθουμε,δε φλερτάρουμε πλέον όπως νοιώθουμε, πολλές φορές νοιώθουμε σαν ευνουχισμένοι , νοιώθουμε ότι δεν επικοινωνούμε ή έχουμε πρόβλημα προσέγγισης και επικοινωνίας και νοιώθουμε τόση μοναξιά και οι δυο πλευρές αλλά ακόμα και όταν είμαστε μέσα σε μια \"σχέση\" που συνήθως μόνο σχέση δεν είναι και παρόλα αυτά νοιώθουμε σαν να είμαστε μόνοι κτλ κτλ είναι ένα θέμα το οποίο το αντιμετωπίζουν διαφορετικά οι πολύ ανατολικοί,οι ανατολικοί,οι ευρωπαίοι, αυτοί που θέλουν να λέγονται ευρωπαίοι (δες Ελλάδα),οι βόρειοι, οι νότιοι, οι αμερικάνοι και οι νοτιοαμερικάνοι...
    Δε ξέρω αν και πόσο έχεις συναναστραφεί με άλλους λαούς και αν έχεις έρθει πιο κοντά με άτομα του άλλου φύλου,αλλά αν ναι τότε με καταλβαίνεις απόλυτα τι εννοώ και γιατί πρέπει να γίνεται συζήτηση...
    Δεν είμαστε ρατσιστές και υποκειμενικοί όλοι εμείς που έχουμε προσωπική άποψη και μιλάμε και ξαναμιλάμε γι αυτό...

    Φυσικά δε θα λύσουμε εμείς τα προβλήματα των σχέσεων και της διαφορετικότητας των ανθρώπων και των συμπεριφορών,όμως μπορούμε να ανταλλάξουμε τις απόψεις μας πολιτισμένα και όμορφα, χωρίς \"προσωπικές επιθέσεις\" που δεν αρέσουν σε κανέναν και να κάνουμε το διαλογισμό μας μετά ...

    Στην Ελλάδα αγαπητέ μου η ταμπέλα πάει σύννεφο με βάση κριτήρια που μόνο κριτήρια για μια σωστή σχέση δεν είναι και φυσικά δε φταίνε οι γυναίκες αλλά και οι δυο πλευρές το ίδιο.
    Μπορεί όλα να ξεκινάνε από την οικογένειά μας,από τα κοινωνικά πρότυπα κτλ κτλ οκ !!!! όμως εμείς δε πρέπει να μείνουμε εκεί και ούτε με καλύπτει εμένα σαν άνθρωπο ότι επειδή μεγάλωσα και ανατράφηκα και κοινωνικοποιήθηκα λάθος πρέπει να μείνω στάσιμος και να ανακυκλώνω συμπεριφορές που δε με καλύπτουν σαν άνθρωπο και μου κάνουν τη ζωή μου δύσκολη.
    Δε νοιώθω καλά όταν μια γυναίκα με γουστάρει για όλα τα άλλα πράγματα εκτός αυτό που είμαι πραγματικά...
    Δε νοιώθω καλά όταν η κοπέλα μου ζει και λειτουργεί μέσα στο φόβο και την ανασφάλεια για τον άντρα, ενοχικά και κομπλεξικά με τη σεξουαλικότητά της και το σώμα της χωρίς να μπορεί να αφαιθεί ολοκληρωτικά και είμαι υποχρεωμένος να τη σεβαστώ και να γυρίσω προς τα πίσω από τα κεκτημένα μου αλλιώς να μείνω μόνος μου...
    Δε νοιώθω άντρας και δε μπορώ να λειτουργήσω σαν άντρας όταν από μια γυναίκα έχω κυρίως αντρική συμπεριφορά και ελάχιστα γυναικεία σε όλα τα θέματα της καθημερινότητας και βρίσκομαι σε ένα διαρκή ανταγωνισμό ρόλλων και προσπάθεια χειραγώγησης και επικράτησης...
    Μεταξύ μας δεν έχουμε να χωρίσουμε πράγματα σε κανέναν τομέα μόνο να ενώσουμε και αυτό πρέπει να το καταλάβουμε.
    Θα συμφωνήσω απόλυτα αν τα κορίτσια της παρέας πουν τα ίδια πράγματα για μας ....

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    ...ποσο με καλυπτει η απαντηση σου ερωτοριτε.. να ξερεσ :):)...

    ...βέβαια ..στο χερι των αντρων ειναι να \"αναγκάσουν\" τις γυναίκες που βρίσκονται διπλα τους να φέρονται πιο θηλυκά... τι εννοώ?...
    πχ εγω ειμαι μια γυναίκα που με εχουν χαρακτηρίσει πολυ θηλυκιά, τρυφερή...συναισθηματική...ο ι άντρες που ηταν διπλα μου... ομως υπηρξαν πάμπολλες στιγμες που βρισκομασταν σε καθημερινες καταστασεις ..ακομη και χαζές τύπου \"παμε σουπερ μαρκετ και φορτώνουμε σακούλες\"... οπου βλέποντας πως εκείνος δεν έκανε κίνηση να τις παρει.. τις έπαιρνα εγω.. ασχετα αν υστερα εκεινος έστω και τισ περισσότερες μου τις ξαναέπαιρνε βλεποντας με φορτωμένη... ή πχ.. εγω μενω μόνη μου... χαλάει η βρύση μου... κι εκεινος δεν προσφέρεται απο μόνος του να βοηθήσει ή τουλάχιστον να προσφερθεί να βρει υδραυλικό ..αναγκάζομαι εγω και ασχολούμαι με το θεμα... και τρέχω για λύσεις..... και πραγματικα ουτε που με νοιάζει αν θα την χαλάσει χειροτερα ..αν προσπαθήσει να την φτιάξει μονος του....ουτε αν θα βρει ειδικο.. με νοιάζει και μονο η \"αντρική\"κινηση.. του \"αναλαμβάνω εγω..απο μόνος μου.. παίρνω ..πρωτοβουλίες σε πρακτικά θεματα \"... οπότε τι μένει υποσυνείδητα σε μενα?..οτι την επομενη φορά που πχ..θα δημιουργηθεί καποιο πρακτικό προβλημα... θα πρεπει να αναλαβω εγω... και μιλάω για εντελώς χαζα πραγματα ετσι?..οχι για πραγματικα προβληματα... ισωσ αν οι αντρεσ μασ.. ολοι εσεισ που χωρίς εσασ δεν μπορουμε.. και ουτε θελουμε να ήμαστε... αμα μασ κανατε να νιώσομε πιο γυναίκες μασ αφήνατε το περιθώριο να είμαστε γυναικεσ.. να υπηρχε πολυ περισσοτερη θηλυκότητα περισσότεροι ικανοποιημένοι ανθρωποι..αντρεσ..πιο σταθερεσ και ουσιώδης σχεσεισ.. και λιγοτερη απιστία....
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  10. #25
    Member
    Join Date
    May 2005
    Location
    Athina
    Posts
    92
    a_friend esy to tsekares ayto gia ton eyato soy?Eida oti den asxolothikes me to thema twn dyo fylwn opoy yparxei xasma mhpws esy anhkeis sto trito fylo kai antimetwpizeis ayto to thema me tosh hremia?Alla kai pali an pisteyeis oti exeis tosh magkia ki esy na vrizeis etsi toys alloys ela na to kaneis ki esy mprosta moy oxi pisw apo enan ypologisth opws polloi alloi edw mesa.

    dodoni ti tha ginei tha afhseis gia poly na synexistei ayth h katastash me ta mpinelika kai tis vrisies edw giati an synexistei merikoi den me xeroyn kala kai tha ta vroyn mprosta toys.Eidikh anakoinwsh thes dhladh gia na kaneis kati kai na petaxeis kapoioys geloioys exw?Emena kai kapoio allo melos pantws paliotera mas eixes apeilhsei me U2U na mas diwxeis apo to forum epeidh den soy aresan ayta poy legame kai thigame ton \"episthmoniko soy xwro\",me olh ayth th katastash poy exei ahdiasei toys perissoteroys edw mesa den tha kaneis kati?Na xereis pantws oti me kapoia paidia poy einai apo ta sovara kai axiologa atoma edw mesa kai oxi san toys saxloys poy mas vrizoyn apo dw yparxei h skepsh gia dhmioyrgia alloy forum epeidh to epipedo toy forum exei pesei para poly kai exei katanthsei ena mpoyrdelo kai opoy fedra atoma kai psyxiatroi ekei mesa den tha xwrane gia na diathrhtei to forum se ena epipedo.Alla to psari apo to kefali vrwmaei kai me sena administrator edw pera ti perimeneis...

    Alex otan eixame milhsei monoi mas den eixes anaferei tipota gi ayth thn allh pleyra poy anafereis edw.Ayto de legetai mono diglwssia alla kai diproswpia kai s ayto de ftaiw egw Alex.Oson afora thn ypogennhtikithta twn allwn xwrwn,tha soy anaferw ws paradeigma thn Ollandia poy einai mia xara se ektash oso peripoy h Pelloponnhsos kai o plhthysmos ths einai 17 ekatom.H Ellada poy einai megalyterh se ektash xwra exei plhtysmo 11 ekatom. kai einai h deyterh pio gerasmenh xwra pagkosmiws.An ayto den einai epixeirhma gia sena tote poio einai...Oi aoristologies oi dikes soy? Oso gia ton rapswdo lypamai poy den katalaves giati toy to eipa ayto.

  11. #26
    Member
    Join Date
    May 2005
    Location
    Athina
    Posts
    92
    An diavaseis ola ta mhnymata moy tha katalaveis poios exei epixeirhmata kai poios oxi.Ektos apo thn proswpikh moy apopsh provalw kai episthmonikes meletes kai statistikes analyseis.Twra opoios exei myalo mporei na katalavei ti legetai tekmhriwsh kai ti aoristologia.Mallon esena se peiraxe (pali) to voulgaros.Den peirazei.Sthn parexhghsh eisai esy prwtos alex.An pw kai ayta poy moy eixes pei gia tis ellhnides kai tis xenes tha katalavoyn kai oi alloi ti diproswpo atomo eisai alla royfianos den tha ginw.Toylaxiston egw oti pisteyw to lew pantoy ki as enoxlei h alhtheia den krybomai pisw apo to daxtylaki moy opws esy...

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    lol Alex...αχ ψαράκι μου;)

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    149
    Παιδιά ας χαλαρώσουμε με τις προσωπικές επιθέσεις γιατί δε μας βοηθάει να επικοινωνήσουμε βαθύτερα και ουσιαστικότερα που είναι το ζητούμενο....
    ʼλεξ μην είσαι τόσο σίγουρος ότι οι ελληνίδες ασχολούνται περισσότερο με τα παιδιά του από ότι οι ξένες και κερατώνουν λιγότερο...
    Σου λέω ότι το επίπεδο των παιδιών μας σε σχέση με των ξένων είναι πολύ μα πολύ χειρότερο σε πολλά πράγματα και κυρίως σε αυτά που παίρνουν από την οικογένεια τους..
    Οι περισσότεροι γονείς έχουμε τόσα κόμπλεξ και τόσα απωθημένα από τα κοινωνικά και φανταστικά πρότυπα μας που ενω είμαστε περισσότερες ώρες με τα παιδιά μας όπως λες αφιερώνουμε το λιγότερο χρόνο μαζί τους και το λιγότερο ποιοτικό....
    Βλέπεις δε μας αφήνει η δουλειά μας,η τηλεόραση όλη μέρα,τα τηλέφωνα για κους κους , οι φίλοι (φίδι)- φιλενάδες κτλ κτλ.
    Τα παιδιά μας γνωρίζουν λιγότερο σαβουάρ βίβρ σε όλες τις εκφάνσεις της συμπεριφορά τους από τα ξένα παιδιά,μαθαίνουν τα λιγότερο ποιοτικά \"γράμματα\" μέσα από το αρρωστημένο και βολεμένο παιδαγωγικό σύστημά μας και νοιώθουν περισσότερη μοναξιά από τους γονείς τους απ οτι τα ξένα...Επίσης οι γυναίκες μας με τις \"τεράστιες αξίες και αρχές που έχουν κατακτήσει\" ασχολούναται λιγότερο ποιοτικά με την οικογένεια τους και τα παιδιά τους και περισσότερο ποιοτικά με τον εαυτό τους και την καριέρα τους και επίσης κερατώνουν πολύ μα πολύ περισσότερο και μπορείς να τις εμπιστευτείς λιγότερο απ ότι μια γυναίκα χωρίς πολλές ενοχές,κόμπλεξ και φόβους ....Αυτά για τις νεώτερες που μας ενδιαφέρουν εμάς και όχι για τις μανάδες μας που ήταν άλλη γενιά...
    Όλα αυτά με πλήρη γνώση και ευθύνη για το τι λέω μπορώ και να τα αποδείξω αλλά νομίζω ότι δε χρειάζεται...
    Βέβαια είπαμε εμείς δε πάμε πίσω...είμαστε πολύ χειρότεροι και γι αυτό και δεν ελέγχουμε τη κατάσταση...

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    124
    Γιατί στην ευρώπη πως είναι διαφορετικά τα πράγματα; Τουλάχιστον όσον αφορά τον θεσμό της οικογένειας νομίζω η κατάσταση είναι τελείως άθλια εκεί. Αν και δεν έχω ποτέ επισκεφτεί αυτό που αποκαλώ ευρώπη, δηλαδή βόρεια και κεντρική ευρώπη. Στην Ιταλία πάντως που πήγα οι άνθρωποι μοιάζουν αρκετά με τους έλληνες, ίσως έχουν σε μεγαλύτερο βαθμό τα χαρακτηριστικά που μας διακρίνουν.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Alen, δε χρησιμοποίησα τις σωστές λέξεις για να εκφράσω αυτό που ένιωθα, διαβάζοντας αυτά που έλεγες. Γέλασα γιατί τα είπες χύμα, όχι γιατί τα θεωρώ γελοία. Α, και να σου πω! Δε διάβασες κι εσύ σωστά την ιστορία μου. Είπα, είχε συνέχεια. Εσύ που το είδες πως δε γούσταρε? Και ήταν και ωραίο παιδάκι! Τι ήθελα και τον θυμήθηκα τώρα?
    http://www.mazi.org.gr/

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •