Γυναίκες Ελληνίδες και Ξένες - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 52 of 52
  1. #46
    Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    38
    berg έχεις δίκιο όταν αναφέρεσαι στο γεγονός ότι οι γυναίκες σε κάποιες δουλειές χαίρουν ειδικής μεταχείρισης και ίσως και προαγωγής λόγω καθαρά του φύλου τους. Όμως δεν είναι και λίγες οι γυναίκες που με πραγματικά αξιόλογα προσόντα μένουν στάσιμες σε μια θέση λόγω του φύλου τους. Και βλέπουν άντρες να ανεβαίνουν με λιγότερα προσόντα. Επιπρόσθετα λίγες είναι οι γυναίκες που δεν έχουν παρενοχληθεί σεξουαλικά από εργοδότη τους στην εργασία τους, με αποτέλεσμα τις περισσότερες φορές να χάνουν την δουλειά τους αν δεν ανταποκριθούν...

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    149
    Οπότε Αδαμαντία τι κάνουμε ? ανταποκρινόμαστε και του καθόμαστε ? Φυσικά όχι αν και μια μεγάλη μερίδα το κάνει γιατί εκτός των άλλων δε ξέρουμε να οριοθετούμαστε...και χάνουμε και τον έλεγχο από την επιβολή και δυναμική του εργοδότη μας...
    Σπάνια για να μη πω ποτέ μια γυναίκα που ξέρει να οριοθετείται δεν έχει προβλήματα τέτοιου είδους όσο εμφανίσημη κι αν είναι....γιατί απλά δεν επιτρέπει να δημιουργηθούν.
    Όσον αφορά στην εξέλιξη ...θα συμφωνήσω γιατί χρειαζόμαστε ακόμα δουλειά σαν λαός αλλά και παγκοσμίως μια και δεν είμαστε σε θέση ακόμα να δεκτούμε τα αντικειμενικά προβλήματα που αντιμετωπίζει παραπάνω μια γυναίκα στη δουλειά της από ότι ο άντρας..
    Αυτό είναι μια μεγάλη αλήθεια ειδικά στον ιδιωτικό τομέα που αποτελεί πονοκέφαλο για τους εργοδότες που έχουν γυναίκες σε καίριες θέσεις ...
    Αυτό προς προβληματισμό και μόνο γιατί βεβαίως οι γυναίκες είναι απαραίτητες παντού ...σε όλες τις δουλειές και σε όλα τα επίπεδα μια και εκτός από ισότιμες εργασιακά με τον άντρα ομορφαίνουν και το περιβάλλον εργασίας (αν δεν ανήκουν στη κατηγορία που το χωλαίνουν και το ασχημίζουν , όχι λόγω εμφάνισης αλλά λόγω νοοτροπίας απωθημένων και κακής χρήσης της εξουσίας)

  3. #48
    Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    38
    \"\"\"Σπάνια για να μη πω ποτέ μια γυναίκα που ξέρει να οριοθετείται δεν έχει προβλήματα τέτοιου είδους όσο εμφανίσιμη κι αν είναι....γιατί απλά δεν επιτρέπει να δημιουργηθούν.\"\"
    Γιάννη στο συγκεκριμένο φαίνεσαι αρκετά απόλυτος λέγοντας ποτέ. Είσαι άντρας και προφανώς δεν έχεις αντιμετώπισει παρόμοια κατάσταση. Όσα όρια και να βάλει μια γυναίκα, υπάρχουν στην αγορά εργοδότες γλοιώδεις και θρασύτατοι που λόγω δύναμης και θέσης πιστεύουν ότι μπορούν να εξουσιάζουν και την υφισταμένη τους σε όλους τους τομείς. Δεν μπορώ να συμφωνήσω ότι όταν μια γυναίκα παρενοχλείται σεξουαλικά στην εργασία της πρέπει να φταίει σίγουρα αυτή στην πλειοψηφία. Σίγουρα υπάρχει και μερίδα γυναικών που το δέχεται (λόγω ανάγκης, λόγω γυναικείου εγωισμού) ή και το παρακινεί, αλλά θέλω να πιστεύω πως είναι η μειοψηφία.
    Δεν ξέρω ίσως να μην είμαι αντικειμενική και να το παίρνω και λίγο προσωπικά γιατί μου έχει συμβεί και πολύ απλά παραιτήθηκα.

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    149
    Αδαμαντία

    Παρότι χρησιμοποίησα πρώτα την λέξη \"σπάνια\" και το πιστεύω γιατί τη συνόδευσα και από το \"μια γυναίκα που ξέρει να οριοθετείται\" ανακαλώ τη λέξη \"ποτέ\" όμως γιατί ακούγεται άσχημα και λέω συνήθως... μια και φυσικά η μειοψηφία ενδίδει στις πιέσεις και χωρίς να αποκλείω το ενδεχόμενο εσύ να ανήκεις στις εξαιρέσεις που αναφέρω...
    Είναι αλήθεια αυτά που αναφέρεις , τα γνωρίζω μια και είμαι μέσα στην αγορά εργασίας απλά η οριοθέτηση είναι πολύ δύσκολο πράγμα και θέλει εκτός των άλλων πολύ διπλωματία οπότε παρότι προσπαθούμε μπορεί να είμαστε αναποτελεσματικοί....αυτό βέβαια που λες ότι σου έχει συμβεί πολλές φορές ίσως πρέπει να το δεις πιο βαθειά....

    Φιλικότατα

  5. #50
    Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    38
    Γιάννη μια φορά μου συνέβη. Δεν ξέρω απο που έβγαλες το συμπέρασμα των πολλών φορών. :)))

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    149
    Adamantia

    Με συγχωρείς έχεις δίκιο το διάβασα πολύ γρήγορα και είχα μείνει με αυτή την εντύπωση...που τελικά ήταν λάθος και απλά σκέφτηκα μήπως και ο τρόπος οριοθέτησης σου δεν ήταν αποτελεσματικός .

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    149
    Σήμερα διάβαζα κάτι που ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας...

    Νομοσχέδιο κατά της σεξουαλικής παρενόχλησης στους χώρους εργασίας προωθεί η κυβέρνηση

    Στη δημοσιότητα έδωσε χθες ο υπουργός Απασχόλησης Σ.Τσιτουρίδης το σχέδιο νόμου περί ίσης μεταχείρισης ανδρών και γυναικών στην απασχόληση, την επαγγελματική εκπαίδευση και τους όρους και συνθήκες εργασίας.
    Ο κ. Τσιτουρίδης δήλωσε ότι με το νόμο αυτό καταργείται κάθε διάκριση μεταξύ ανδρών και γυναικών στον ιδιωτικό και δημόσιο τομέα, όσο αφορά την πρόσβαση στην απασχόληση.
    Ταυτόχρονα, για πρώτη φορά, η σεξουαλική παρενόχληση στην εργασία αντιμετωπίζεται ως ποινικά κολάσιμη πράξη, θεσμοθετούνται ποινές και δημιουργείται αξίωση προς αποζημίωση του θύματος.
    Σημειώνεται ότι το σχέδιο νόμου ενσωματώνει την κοινοτική οδηγία 2002/72, δίνοντας έναν αυστηρό ορισμό της σεξουαλικής παρενόχλησης στους χώρους εργασίας και θεσμοθετώντας ποινές φυλάκισης από 6 μήνες έως 3 έτη, ελάχιστο πρόστιμο τα 1.000 ευρώ και θεσμοθετώντας επίσης τη σεξουαλική παρενόχληση και ως πειθαρχικό παράπτωμα.

    Πηγή: ΑΠΕ

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •