Γυναίκες Ελληνίδες και Ξένες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 52
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    149

    Γυναίκες Ελληνίδες και Ξένες

    Μια και η adamantia μου ζήτησε να ανοίξω τέτοιο θέμα μετά από τα σχόλια μου σε κάποιο άλλο topic είπα ότι θα έχει ενδιαφέρον να ακούσουμε και να συζητήσουμε απόψεις όχι μόνο για τις γυναίκες αλλά και για τους άντρες και τη συμπεριφορά μας προς το άλλο φύλο, τι μας αρέσει και τι μας χαλάει τέλος πάντων και τι θα θέλαμε...
    Επίσης μια και είχα αναφερθεί στη διαφορετικότητα των Ελληνίδων και Ελλήνων στο πως αντιμετωπίζουν το άλλο φύλο και μια σχέση θα ήθελα να καταθέσουμε τις απόψεις μας...
    Εγώ τις έχω ήδη καταθέσει εν μέρει και είμαι έτοιμος να τις ξανασυζητήσω και να κάνω διάλογο αρκεί να υπάρχει πολιτισμένος διάλογος και όχι κόντρες και απωθημένα....

    Φιλικότατα

    Γιάννης

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Γιάννη μου μπορώ να πώ ότι διάλεξες δύσκολο και πολυσύνθετο θέμα δεδομένου της κρίσεως ταυτότητος ρόλλων των δύο φύλλων που περνάνε όλες οι χώρες παγκοσμίως , εξαιτίας της αλλαγής των προυπάρχοντων κοινωνικών δρώμενων,status,προσωπικών <<θέλω>> και απαιτήσεων που επήλθαν την τελευταία δεκαετία. Δεν είναι τυχαίο που μιλάμε πλέον για υπαρκτή κρίση στις σχέσεις, η οποία επηρεάζει τόσο τη σεξουαλικότητα - την εδραίωση του θεσμού του γάμου και τη συντροφικότητα , ενώ η μοναχικότητα και η αποξένωση τείνουν απειλητικά πλέον να προβούν ως την κυρίαρχη μορφή νόσου και στα δύο φύλλα. Αυτό σημαίνει ότι οι άντρες και οι γυναίκες έχουν διαφορές που τους χωρίζουν? Για μένα ποτέ δεν είχαν ούτε θα έχουν! Απλώς οι νέοι ρυθμοί της αβεβαιότητας και της αμφισβήτησης ενισχύουν τις αντιθέσεις στην έκφραση των συναισθημάτων και αποδιοργανώνουν μέσα από υποκειμενικά κριτήρια την θεμελίωση της μακροχρόνιας και δημιουργικής σχέσης και απο τις δύο πλευρές.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    149
    Σκέφτηκα τη πρόταση της Αδαμαντίας και πίστεψα ότι μπορούμε να βγάλουμε πολλά συμπεράσματα και να κάνουμε την αυτοκριτική μας αν κάνουμε ένα σωστό διάλογο...
    Για να ξεκινήσω πρώτος παρότι μπορεί να είναι κουραστικό θα επανατοποθετηθώ αντιγράφοντας τα σχόλια μου από άλλα topic

  4. #4
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    64
    Η διαφορά πιστεύω πως είναι απλή. Οι ξένοι είναι άτριχοι ενώ οι Έλληνες τριχωτοί.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    124
    Χεχεχε! Να η αρχή για ένα σωστό διάλογο :P

  6. #6
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    66
    Συμφωνώ απόλυτα με τον alex30, έχει να κάνει με την νοοτροπία του κάθε λαού. Οι Έλληνες έχουν γενικά τη νοοτροπία του \"η γυναίκα είναι για το σπίτι\". Οι πιο πολλόι δεν αναγνωρίζουν δικαιώματα στη γυναίκα και συνεχίζουν να μην ακολουθούν ουσιατικά τα όσα προβλέπονται στο θέμα της ισότητας των φίλων (παρά τα όσα λένε). Γενικότερα προσπαθούν να κρατήσουν μια παράδοση αιώνων όπου η γυναίκα ασχολέιται αποκλειστικά και μόνο με την οικογένεια και το σπίτι της. Οι Ευρωπαίοι είναι γενικά πιο ανοιχτόμυαλοι και πιο δεκτικοί στο να συμβιβάζουν τα πράγματα ώστε να καρατήσουν ισορροπίες.

  7. #7
    Member
    Join Date
    May 2005
    Location
    Athina
    Posts
    92
    Skeftomoyn na anoixw ayto to thema prin erthw Ollandia poy eimai twra me titlo

    \"Gynaikes sthn Ellada:Ena...koinwniko provlhma\"

    Megalwsa (dystyxws) sthn Ellada kai ena apo ta megalytera provlhmata poy eixa na antimetwpisw htan h symperifora kai h nootropia twn ellhnidwn.Gia mena oi ellhnides den einai kan gynaikes afoy oyte thylhkothta exoyn kai symperiferontai san antres.Ayto poy xeroyn na kanoyn pio kala ap ola na kanoyn einai na \"kanoyn tis dyskoles\" akoma ki an goystaroyn.To xeirotero ap ola einai oti to mono gia to opoio endiaferontai einai to xrhma kai gi ayto apo mikrh hlika oneireyontai na pantreytoyn ploysioys antres kai prigkhpes....Telika pairnoyn kapoio apotyxhmeno giati opoios zhtaei ta polla(h\' ta panta)xanei kai ta liga.Exoyn katanthsei to sex kai tis sxeseis meso antallaghs(an exeis lefta soy kathomai) kai kanoyn antagwnistikes sxeseis kai syxna akoys xenerwtes ekfraseis opws...\"den me noiazei na kanw sxesh ayto to kairo,protimw na meinw monh moy,me endiaferoyn mono oi spoydes moy\" klp.Fysika an toys vrethei kapoios ploysios kanoyn san treles,de vlepoyn thn wra na pantreytoyn.Oses fores kathomai me ellhnida niwthw oti eite kathomai mazi me ntalikerh eite me paidi.Toys aresei poly na tsakwnontai dixws na yparxei logos.Fysika otan yparxei sovaros logos ginontai kotes...

    Sthn Ellada h gynaika exei xeirafetithei plhrws kai ayto dinei prosforo edafos kai stis feministries na milane gia tis mataiodoxes arxes toys.Sthn anatolh kathe aravas mporei na pantreytei 4 gynaikes kai na exei kai oses gomenes thelei kai oi gynaikes einai sklaves twn antrwn kai an tolmhsoyn na feroyn antirrhsh mporoyn na tis skotwsoyn nomima.Sth dysh h gynaika einai xeirafethmenh alla den exei apostasiopoihthei apo th fysh ths exei krathsei th thylhkothta ths kai oi gynaikes vlepoyn to sex san hdonh kai apolaysh kai san mia anthrwpinh anagkh opws akrivws einai se antithesh me tis pswroellhnides poy exoyn emporeymatopoihsei to sex kai tis sxeseis.H Ellada einai akrivws sto kentro anamesa stoys dyo politismoys an kai vasika einai anatolitikh xwra kai oi gynaikes einai h xeiroterhs poiothtas poy mporei na vrei kaneis. Den einai tyxaio oti h xwra me to xamhlotero pososto se foreis AIDS einai h Ellada giati apla gia na kolhseis AIDS prepei na kaneis sex...Kai otan kapoios den kanei sex kai einai anerastos ws gnwston exei synepeies sth symperifora toy...Epishs den einai tyxaio poy h Ellada exei tosh ypogennhtikothta kai h ftwxeia den einai o monos logos gi ayto giati yparxoyn kai poly pio ftwxes xwres opoy ypogennhtikothta den yparxei giati apla oi gynaikes den exoyn ayth th geloia nootropia.Epishs,den einai tyxaio oti h xwra me to pshlotero pososto parenoxlhshs gynaikwn sthn Eyrwph einai h Ellada kai h xwra me to psylotero deikth parenoxlhshs antrwn apo gynaikes einai h Finlandia......

    Enas filos moy poy gnwrizomaste apo to nhpiagwgeio den eixe pote toy kopela mexri ta 19 toy.Tote phge sthn Agglia gia spoydes kai...tis eixe 10-10!Persi to kalokairi poy synantithika me mia Serva filh moy me ekane na niwsw theo,eniwtha pia oti hmoyn kai miloysa me gynaika oxi me ntalikerh h\' paidi.Ayto poy ektimaw perissotero s aythn pantws einai oti par oti gnwrizomaste peripoy 2 xronia den exoyme tsakwthei pote enw me mia ellhnida eite einai gomena eite filh synexeia tsakwnesai.Mia agglida poy eixa milhsei sto chat pros ekplhxh moy hxere thn katastash twn ellhnidwn apo kapoion allo ellhna poy eixe milhsei sto chat kai eipe kapoia swsta sxolia opws... \"your country has a problem...I wonder how you expect to make children there\" klp.Ths eipa ki alles leptomereies gia thn katastash twn ellhnidwn kai xekardisthke,moy leei tetoies gynaikes me tetoia symperifora se tipota fetixistes aresoyn (lol)

    Ayto to kairo opws xerete eimai sthn Ollandia...An exaireseis tis Amstelodames oi gynaikes edw einai apaixtes,erxontai kai soy milane apo mones toys(den exoyn komplex kanw th dyskolh klp) kai einai alhthines gynaikes me thylhkothta,tsaxpinia,aythentiko xamogelo,glykes kai poly thermes.Oso gia omorfia oyte logos,den hxera kan oti yparxoyn tetoies gynaikes,perpataw sto dromo kai psarwnw.Oi pswroellhnides mprosta toys oyte mpaza den pianoyn.Ena proterhma twn Ollandwn,pera apo ta sovara meionekthmata toys,einai oti einai xortatoi apo sex kai ayto fainetai giati katastaseis typoy na perpataei mia kopela kai na ths kornaroyn h\' na ths lene aisxrologa sxedon pote de vlepeis.

    Palia tis ellhnides tis elega kryokwles.Ton teleytaio kairo tis lew steirwmenes...Dystyxws eixa thn atyxia na megalwsw se mia xwra me komplexika gynaikoeidh...

    Alex moy kanei entypwsh h topothetish soy.Mia fora poy eixame syzhthsei ayto to thema monoi mas moy eixes pei akrivws ta antitheta me ayta poy les edw kai akrivws ta idia me mena.Toso eykola allazeis apopseis?H\' telika soy aresei ayth h katastash?...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    φρουτο..χαχαχαχ...λολ... μπλεεεεε ατριχοι αντρεσ...οτι χειροτερο..λολ..

    ...βασικα το βασικοτερο μειωνεκτιμα της νεασ γενιασ πιστευω πωσ ειναι οτι θεωρουν την απιστια φισιολογικοτατο φαινομενο.. και δεδομενο.... επισεισ οτι παντου υπαρχουν ταμπελιτσεσ..αυτοσ εκανε αυτο..ειναι αυτοσ.. αν ειναι δυνατον..ποσο λαθοσ ... ολοι και ειδικα οι νεοι ανθρωποι εχουν δικαιωμα να κανουν λαθη, να φερονται παραξενα που και που, υποχρεωση τουσ ειναι να μαθαινουν απο τα λαθη τουσ... βασικα αυτο που λυπει ειναι η ηθικη.. ο \"λογοσ\"..δεν υπαρχει πια... και ειναι κριμα...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  9. #9
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    66
    Ευτυχώς που δεν έχεις απωθημένα Alen.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    149
    Για να μη ξαναγράφω αυτά που πολλοί ίσως έχετε διαβάσει σε άλλα post, θα ήθελα με λίγα λόγια να πω ότι όλοι καταλαβαίνουμε πως κάτι δε πάει καλά στις σχέσεις μας σήμερα, όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά παντού.
    Βέβαια στην Ελλάδα εκτός των υπολοίπων έχουμε επιπλέον και κάποια άλλα προβλήματα που μας εμποδίζουν να έρθουμε πιο κοντά και να καταθέσουμε τα συναισθήματά μας και να αγγίξουμε τη ψυχή του άλλου...και έτσι να δημιουργηθεί μια υγιείς ροή στη σχέση και να πάρουμε και να δώσουμε χαρά...

    Επίσης είναι μια μεγάλη αλήθεια ότι στην Ελλάδα και τα δύο φύλα έχουμε χάσει τη ταυτότητα και τους ρόλους μας κατά κάποιο τρόπο μέσα στη σχέση (μιλάω πάντα για τον κανόνα) και εν τέλει διερωτάται κανείς \" ή στραβά πάει ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε\"...
    Όσοι από μας είχαμε τη τύχη να κάνουμε υγιείς σχέσεις με άτομα από άλλες κουλτούρες μπορούμε να καταλάβουμε τι εννοώ.
    Μια γυναίκα πρέπει να είναι γυναίκα 24 ώρες το εικοσιτετράωρο αν είναι δυνατόν και ένας άντρας το ίδιο και όχι μόνο λίγα λεπτά της ώρας και ρωτώ αν εμείς νοιώθουμε έτσι ....

    Το να λέμε μια Βραζιλιάνα ή μια Ρωσίδα π......α επειδή ξέρει τουλάχιστον να είναι γυναίκα (και δεν εννοώ ερωμένη αλλά γυναίκα) περισσότερες ώρες από μια Ελληνίδα, είναι ο εύκολος τρόπος για να κλείνουμε τα μάτια στην αλήθεια από φόβο και μόνο μήπως απογοητευτούμε από το ψέμα που ζούμε σαν λαός \"σήμερα\" όχι παλαιότερα...

    Όχι ότι εμείς είμαστε καλύτεροι...από δύο πέτρες βγαίνει το αλεύρι...
    Έπεται συνέχεια αλλά περιμένω και τις δικές σας τοποθετήσεις και κυρίως των κοριτσιών που μου δήλωσαν ότι θέλουν να τα πούν ....και τότε θα δούμε αν έχω κάτι να πω :)

  11. #11
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    64
    Μπα.. μια χαρά είναι οι σχέσεις. Και ειδικά στην Ελλάδα οι άνθρωποι είναι πιο θερμοί και πιο εκδηλωτικοί. Έχουν άλλα κακά βέβαια, όμως όλοι έχουν τα καλά τους και τα κακά τους.


    \"Το να λέμε μια Βραζιλιάνα ή μια Ρωσίδα π......α επειδή ξέρει τουλάχιστον να είναι γυναίκα \" Δεν το καταλαβαίνω αυτό. Τι θα πει ξέρει να είναι γυναίκα?

    Πιστεύω πως σε κάθε περίπτωση όταν αρχίζουμε να σκεφτόμαστε ότι οι γυναίκες Ελληνίδες είναι έτσι ή οι Έλληνες άντρες είναι αλλιώς η αιτία είναι μόνο ότι έχουμε απογοητευτεί από τις μέχρι τώρα σχέσεις μας. Και ενδεχομένως να φταίμε εμείς που κάνουμε λάθος επιλογές.

    Πάντως προτιμώ άτριχους από τριχωτούς :P

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    13

    ΛΙΓΕΣ ΤΑΠΕΙΝΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ...

    Το θέμα των σχέσεων είναι κάτι που στις μέρες μας διαφαίνεται να περνά τη μεγαλύτερη κρίση όλων των εποχών. Σε αυτό φυσικά έχει συντελέσει κατά πολύ η ραγδαία ανάπτυξη που σημειώθηκε σε εγγενείς τομείς της ανθρώπινης δραστηριότητας, πράγμα που θα’λεγα πως αρχικά σοκάρισε και κατόπιν κατάντησε να αφομοιωθεί σε δεδομένο και να αλλοιώσει κάθε πρωτογενές και αγνό χαρακτηριστικό προϋπήρχε. Από αυτό δεν ήταν δυνατό να ξεφύγει και η χώρα μας.
    Ερωτικές,συζυγικές, φιλικές ,οι σχέσεις αποτελούν βασικό χαρακτηριστικό της καθημερινότητας, αλλά και της ψυχικής υγείας του ατόμου. Συνήθως, οι περισσότεροι από εμάς μπαίνουμε σε μια σχέση γεμάτοι επιθυμίες, προσδοκίες και φαντασιώσεις για το τι είδους θέλουμε να είναι , χωρίς όμως τη γνώση ότι και εμείς θα πρέπει να κάνουμε ενεργά κάτι ,να επενδύσουμε και να δημιουργήσουμε τις κατάλληλες συνθήκες για να ευδοκιμήσει η σχέση μας και να αποκομίσουμε από αυτή τα μέγιστα οφέλη. Ποιος βλέπει στις μέρες μας χαρακτηριστικά όπως η τρυφερότητα, η κατανόηση, η ειλικρίνεια, η άνευ όρων αποδοχή του άλλου να κυριαρχούν στις σχέσεις μας? Βέβαια για κάποιους μπορεί να θεωρηθούν αναχρονιστικά και παλιομοδίτικα, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να συμμεριστώ μια τέτοια άποψη. Ποιος φλερτάρει ή πιο σωστά ποιος κατέχει την τέχνη του φλερτ (περί τέχνης πρόκειται)? Η ερωτική προσέγγιση έχει χάσει τη μαγεία της και κατάντησε να μεταλλαχθεί σε κάτι απροσδιόριστο. Όταν βλέπεις στα μπαρ τις γυναικοπαρέες και ανδροπαρέες να μην μπορούν να προσεγγίσει ο ένας τον άλλον και να πνίγουν τις μοναξιές τους σε ανούσιους εκκωφαντικούς συγχρωτισμούς, τότε καταλαβαίνεις πως κάτι δεν πάει καλά. Στην ουσία αυτό σημαίνει πως έχει χαθεί η επικοινωνία ως τρόπος δημιουργικής έκφρασης ,ο αυθορμητισμός, η τόλμη και η πρωτοτυπία που θα έκαναν τη διαφορά. Το κακό με εμάς τους Έλληνες είναι που γινόμαστε πολλές φορές κακέκτυπα δυτικών επιρροών με αποτέλεσμα να χάνουμε την ταυτότητά μας και το ερωτικό χάρισμά μας. Θεωρώ τους Έλληνες τον πιο ερωτικό λαό που μπορεί να συνδυάζει σε σωστές αναλογίες λογική και πάθος και να φέρνει εκρηκτικά αποτελέσματα στις σχέσεις που κάνει. Επίσης πιστεύω στην αγάπη που μπορεί να αναπτυχθεί μεταξύ των δύο φύλων κι όχι τόσο στον έρωτα. Ο έρωτας λειτουργεί παρορμητικά, προσωρινά και εγκεφαλικά (να είναι καλά οι φερομόνες).Είναι σαν να βρίσκεσαι σε μια μέθη που γνωρίζεις ότι το πρωί θα περάσει, ενώ η αγάπη κρύβει κάτι βαθύτερο και ουσιαστικότερο. Αυτό που κάνει την αγάπη διαφορετική από τον έρωτα και τη φιλία είναι η ανιδιοτέλειά της.Ο έρωτας κάνει τους ανθρώπους να πολεμούν να χάσουν ή να βρουν τους εαυτούς τους μέσα σε άλλους. Η φιλία τούς κάνει να θέλουν να ταυτιστούν με κάποιον άλλο. Η αγάπη εκδηλώνεται χωρίς να μπαίνουν στο δρόμο της το ΕΓΩ και τα κίνητρα. Το να δέχεσαι αγάπη είναι σαν να νιώθεις τον ακτινοβόλο ήλιο να λάμπει πάνω σου.Δε σε πειράζει που λάμπει πάνω και σε άλλους επίσης, αντίθετα θέλεις και οι άλλοι να το νιώθουν. Το να δίνεις αγάπη είναι σαν να παράγεις το ίδιο το φως. Το κλειδί είναι να απαλειφθεί το ΕΓΩ και ΥΠΕΡ-ΕΓΩ από την εξίσωση της σχέσης…
    Αυτά τα λίγα για ένα τόσο σύνθετο θέμα που μπορεί πολύ εύκολα να με παρασύρει στο να πλατιάσω και γίνω κουραστική. Η ανοχή σας ζητούμενό μου και η προσδοκία μου να μοιραστείτε όσο το δυνατό πιο ειλικρινά τις απόψεις σας επί του θέματος….

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Alen, γέλασα πολύ με το τρόπο που γράφεις τις απόψεις σου.Είχαμε συζητήσει κάτι και παλιότερα γι΄αυτό το θέμα. Εγώ έχω να πω το εξής σκηνικό: ένα βράδυ σε ένα κλαμπ είδα κάποιον που μου άρεσε και ήθελα να του μιλήσω.Φοβόμουν βέβαια μη φάω καμιά χυλόπιτα, αλλά λέω, σιγά αφού μου αρέσει, θα πάω. Του μίλησα και αυτός μου έκανε και πλάκα, ότι και καλά σου αρέσω και τι θες τώρα? Κόντεψα να πεθάνω. Τελικά βέβαια είχε συνέχεια αυτή η ιστορία. Θυμάμαι πως σχολίασε το γεγονός που πήγα και του μίλησα εγώ πρώτη. Του άρεσε αυτό και μου είπε πως δε το συνηθίζουν οι Ελληνίδες. Έχω Αυστραλέζικη νοοτροπία τελικά. Και θέλω να πω με αυτή την ιστορία , ότι υπάρχουν πολλοί άντρες που δεν τους αρέσει η γυναίκα να κάνει τη πρώτη κίνηση. Αλλά έχεις βάλει στο ίδιο καζάνι όλες τις Ελληνίδες και δε συμφωνώ με αυτό. Θα επανέλθω!
    http://www.mazi.org.gr/

  14. #14
    Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    38
    Είναι αδιαμφισβήτητο γεργονός ότι έχουμε διαφορετική νοοτροπία από άλλες δυτικές και ανατολικές χώρες. Δεν νομίζω όμως ότι αυτό πρέπει να χρεώνεται μόνο στις ελληνίδες γυναίκες, αλλά γενικά στην κουλτούρα των Ελλήνων. Για παράδειγμα, στην Αμερική, με την ενηλικίωση μπορεί να επέλθει και η \"απαγκίστρωση\" από την οικογένεια. Στην Ελλάδα, η απομάκρυνση από το σπίτι (εκτός μακρινών σπουδών που και αυτό υπό συζήτηση τίθεται) γίνεται σε πολύ μεγαλύτερη ηλικία και για τους άντρες. Ειδικότερα για τις γυναίκες, η απομάκρυνση γίνεται κυρίως με τον επικείμενο γάμο.
    Όσον αφορά για το θέμα ελληνίδες - αλλοδαπές, πιάνομαι από μια προαναφερθείσα έκφραση του a_friend \"η γυναίκα είναι για το σπίτι\". Είναι αλήθεια πως η πλειοψηφία των Ελληνίδων έχει γαλουχηθεί με αυτή την έκφραση από γιαγιάδες και μαμάδες. Αν και αυτό τείνει να μειωθεί μιας και οι \"χθεσινές\" μαμάδες θέλουν παραπάνω πράγματα για τις κόρες τους εκτός από τον τίτλο της νοικοκυράς.
    Στην αντίπερα όχθη βρίσκονται οι Έλληνες άντρες, οι οποίοι, και αυτοί με τη σειρά τους, έχουν ανατραφεί με τη φιλοσοφία \"να βρεις μια κοπέλα από σπίτι-για σπίτι\". Γκρινιάζουν για την θηλυκότητα, περιποίηση κ.ά., αλλά όταν παντρεύονται και βλέπουν ότι η γυναίκα τους δεν ξέρει να μαγειρεύει ή να σιδερώνει, τότε ξεκινούν άλλα προβλήματα.
    Οι Ελληνίδες είναι όντως παραδοσιακές (με ότι συνεπάγει ο όρος αυτός), αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει αυτό να αναιρεί όλα τα υπόλοιπα γυναικεία στοιχεία όπως θηλυκότητα κ.ά. ʼλλωστε εκτός από το γυναικείο μότο \"η γυναίκα είναι για το σπίτι\" λίγες είναι οι Ελληνίδες που δεν έχουν ακούσει και το \"η γυναίκα πρέπει να είναι το πρωί νοικοκυρά και το βράδυ π...α\".

    Ερωτόκριτε δεν πιστεύω ότι όταν μια γυναίκα, οποιασδήποτε εθνικότητος ξέρει να είναι γυναίκα πηγαίνει με τις ώρες. Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο, γίνε λίγο πιο επεξηγηματικός.

  15. #15
    Member
    Join Date
    May 2005
    Location
    Athina
    Posts
    92
    a_friend esy den exeis apothymena?Alliws den zeis sthn Ellada alla ston kosmo soy giati oloi exoyn apeydhsei me ayth thn katastash metaxy twn dyo fylwn.

    arktos poy eides esy to asteio?Egw gelasa me th dikh soy istoria pantws me ton typo poy de se goystare.Mh nomiseis kai oi xenoi sas exoyn parei xampari...Toys exw pei gia sas ki edw pera ki exoyn meinei afwnoi...

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •