ΟΙ ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΜΟΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΤΟ ΛΥΚΕΙΟ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    216

    ΟΙ ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΜΟΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΤΟ ΛΥΚΕΙΟ

    Σημερα θυμηθηκα ενα ψυχαναγκασμο που ειχα στα 16, τοτε που πρωτοεμφανιστηκε η γαμημενη ιψδ στη ζωη μου.
    Οταν λοιπον πηγαινα Λυκειο και εδινα Πανελληνιες, με πειραζε πολυ οταν εκανα ασχημα γραμματα, μουτζουρες, οταν εκανα στραβα ενα γραμμα, ενα αριθμο, με πειραζε και το παραμικρο.Με πειραζε ιδιαιτερα οταν πατουσα ξανα και ξανα με το στυλο ή το μαρκαδορακι πανω στο χαρτι, γιατι μετα σκιζοταν το χαρτι, ή αλλοιωνοταν και αυτο με αηδιαζε να το βλεπω.Δεν αντεχα στην ιδεα οτι εχω ενα βιβλιο ή ενα τετραδιο που εχει μουτζουρες, στραβα γραμματα, στραβες γραμμες, μελανια και αλλα τετοια, γιατι καθε φορα που θα εβλεπα το βιβλιο ή το τετραδιο θα θυμομουν αυτο που με ενοχλει και δε θα μπορουσα να συγκεντρωθω να διαβασω.
    Γι' αυτο και συνεχεια αγοραζα ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ξανα και ξανα τα ιδια βιβλια, ξανα και ξανα νεα τετραδια, τα υπογραμμιζα ολα απο την αρχη (ειχα κολλημα με τη σωστη υπογραμμιση), τα εγραφα ολα απο την αρχη και τα τετραδια και τα βιβλια που με ενοχλουσαν τα πετουσα.ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ πετουσα πολλα τετραδια και βιβλια και μετα πηγαινα και αγοραζα ξανα.Και εκτος απο τα σχολικα βιβλια που ειναι φτηνα, αγοραζα και τα λεγομενα βοηθητικα που ηταν ακριβα.Απο ενα σημειο και μετα, δεν ειχα λεφτα και αναγκαζομουν να τα κλεβω.Ευτυχως δε με πιασανε.Αναγκαστηκα να κλεψω παρα πολλα απο 3 μαλιστα διαφορετικα βιβλιοπωλεια.Αυτο που δε μπορω να καταλαβω ακομα ειναι αυτοι οι βιβλιοπωλες πως δεν καταλαβαν οτι εγω πηγαινα καθε μερα εκει περα και επαιρνα συνεχεια τα ιδια και τα ιδια βιβλια.Πραγματικα ανεξηγητο.Και τρομερο οτι τελικα δε με πιασανε ποτε.
    Καθε μερα λοιπον αυτο.Υπογραμμιση απο την αρχη, αντιγραφη απο την αρχη, πεταγμα, αγορα των ιδιων βιβλιων, κλεψιμο, αγωνια, θυμος..καθε μερα μετα το σχολειο ετρεχα στο βιβλιοπωλεια για να...κλεψω! Μετα γυριζα σπιτι αρχιζα την αντιγραφη, την υπογραμμιση για να εχω ενα αψογο και τελειο βιβλιο.Ομως ποτε δεν ηταν τελειο το βιβλιο.Και μεσα σε ολα αυτα επρεπε να διαβασω και για τα φροντιστηρια, και για τα ιδιαιτερα και για το σχολειο και για τα 9 μαθηματα που εδινα τοτε στις Πανελληνιες...
    Αυτο το πραγμα κρατησε 2 χρονια...οταν τελειωσα τις Πανελληνιες, και ξεφορτωθηκα στυλο και βιβλια και τετραδια, μια για παντα, τελειωσε και το προβλημα.
    Να σημειωσω οτι κατα τη διαρκεια των εξετασεων, δεν ειχα προβλημα με το στραβο γραμμα, ή τη στραβη γραμμη, τη μουτζουρα.Οταν ειχα εξετασεις, το προβλημα μου εξαφανιζοταν...
    Την επομενη χρονια, επειδη ειχα περασει σε σχολη που δε μου αρεσε, ξαναδωσα Πανελληνιες και το προβλημα επανηλθε.
    Δεν εκανα τιποτα γι' αυτο τοτε.Δεν ειχα παει σε γιατρο, οι γονεις μου δεν ξερανε τιποτα και δεν ηξερα οτι αυτο που εχω ειναι ψυχαγκαστικη νευρωση (ετσι λεγοταν τοτε).
    Ωστοσο, αν και τωρα εχω ξεμπερδεψει με ολα αυτα τα βιβλια, τα τετραδια κτλ, παλι επειδη ειμαι φοιτητης, χρησιμοποιω το στυλο, γραφω σε τετραδια, υπογραμμιζω.Που και που κολλαω.Μαλιστα ειναι χειροτερο τωρα επειδη αν κανω μουτζουρα, ατελεια γενικα, δε θελω απλα να πεταξω το χαρτι αλλα να το καψω! Η ιδεα ομως μονο του καμμενου χαρτιου με αηδιαζει.Σιχαινομαι τη σταχτη.
    Εχω μαζεψει μερικα χαρτια σε μια κουτα που με ενοχλουν και δεν ξερω τι να κανω με αυτα.Δε θελω να τα πεταξω, επειδη θα ηθελα να μπορουσα να τα εξαφανισω.
    Σκεφτηκα να μη χρησιμοποιησω ποτε ξανα στυλο, αλλα αυτο δε γινεται.Στη σχολη θα χρειαστει, θελωντας και μη.Παντα κατι θα χρειαστει να γραψω με στυλο.Δεν φτασαμε ακομα στην εποχη οπου ολα γινονται με ηλεκτρονικο τροπο.Θα ηθελα να μην εχω επαφη με στυλο επειδη εχω τραυματικη εμπειρια με αυτα, αλλα δε γινεται.Τι θα κανω;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Ε χρησιμοποίησε μολύβι. Μόνο στις εξετάσεις στυλό. Τώρα πως και δεν πετάς τα βιβλία σου και τις σημειώσεις; Δεν κατάλαβα.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    \"Να σημειωσω οτι κατα τη διαρκεια των εξετασεων, δεν ειχα προβλημα με το στραβο γραμμα, ή τη στραβη γραμμη, τη μουτζουρα.Οταν ειχα εξετασεις, το προβλημα μου εξαφανιζοταν...\"
    ισως επειδη εκεινη τη στιγμη βρισκεσαι κοντα στο τελος ολης αυτης της αγχωτικης διαδικασιας των εξετασεων εισαι ηδη αντιμετωπος με τις εξετασεις και το μονο που εχει σημασια εκεινη τη στιγμη ειναι να τις αντιμετωπησεις.Νομιζω αγχωθηκες πολυ ισως καταβαθος μεσα σου να μην ηθελες να διαβαζεις τοσο η να δωσεις πανελληνιες και με αυτους τους ψυχαναγκασμους πηγαινες κοντρα σ ολη αυτη τη διαδικασια.Οταν ομως εφτανες στο τελευταιο σταδιο δεν ειχαν νοημα πια οι ψυχαναγκασμοι

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Κι αν το μυαλό γεννάει άσχημα προαισθήματα,θα σε ξαναδώ στη σκοτεινή πλευρά της σελήνης.Έλα Στέφανε,αφού γνωρίζεις καλά πως η λύση δεν είναι να αποφεύγεις οτιδήποτε έχεις συνδέσει με ψυχαναγκασμούς αλλά αντίθετα,να εξοικειωθείς μαζί του τόσο,ώστε να πάψεις να το θεωρείς\"απειλητικό\".Δε νομίζω να μπορείς να αποφεύγεις τετράδια και στυλό επ\'άπειρον για να αισθάνεσαι\"ασφαλής\",αυτή είναι μία ασφάλεια που μακροπρόθεσμα αποδεικνύεται ψεύτικη και δεν κάνεις δουλειά σε βάθος χρόνου,είναι ενεσούλα.Ο ίδιος παραδέχτηκες πως χρησιμοποιείς και στυλό και τετράδια και πως κολλάς ΜΟΝΟ που και που.

    Δε σου φαίνεται να έχει κάποια διαφορά το ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ από εκείνο το ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ που γινόταν όταν ήσουν στο λύκειο;Μεγάλη.\'Αρα γιατί το ονομάζεις χειρότερο τώρα,εφόσον η συχνότητα έχει τόσο μειωθεί;Χειρότερη ονομάζεις τη δική σου αντίδραση απέναντι στα επεισόδια.Ο θυμός σου όμως είναι αυτός που σου δίνει την αίσθηση πως χειροτερεύεις,ενώ στην πραγματικότητα άμα το δεις στην πορεία του το θέμα,έχεις σαφή βελτίωση από τα μαθητικά σου χρόνια.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    216
    Αυτο το σαπιο και αθλιο εκπαιδευτικο συστημα με εφερε σε αυτο το σημειο, να γινω ρακοσυλλεκτης, να αφησω το πανεπιστημιο, να μη μπορω να κανω σχεδια για το μελλον μου, να μη μπορω να ζησω κανονικα και ηρεμα, να νιωθω απελπισια.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •