ΠΕΡΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 106
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537

    ΠΕΡΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ

    πριν λιγους μηνες , ενα μελος, σε μια φαση κοινωνικοποιησης που ζουσε μεσα στο φορουμ και με διαθεση τσατοποιησης καθε θεματος, εχοντας δημιουργησει ενα παρεακι αντιστοιχων διαθεσεων, προετρεπε τα μελη να δημοσιευσουν φωτο τους εδω μεσα....μερικα απο αυτα εν τη αθωοτητι τους, το εκαναν....
    οπως θα φανταζεστε , οι φωτογραφιες ειναι απο τα σημαντικοτερα στοιχεια ταυτοποιησης ενος ατομου...
    ειχα σχολιασει τοτε την κινηση του αυτη ως επιζημια για την ασφαλεια και την ηρεμια των μελων αλλα δεχτηκα ειρωνιες και εξυπναδες ως απαντηση....
    σημερα, καποιες απο τις φωτος αυτες βρισκονται στα χερια κακοβουλων ατομων που περιδιαβαινουν στο φορουμ μιλανε γι αυτες και δημοσιοποιουν οτι αλλο στοιχειο ταυτοτητας καποιων απο αυτα τα μελη επεσε στην αντιληψη τους....

    προς γνωση ολων οσων πειθονται για τετοιου ειδους δημοσιες \"αποκαλυψεις\" οτι οι εμπνευστες η καποιοι θεατες δενε χουν παντα την δικη τους καλη προθεση....
    η ανωνυμια εδω μεσα ειναι πολυτιμη και κυριως γι αυτους που εχουν πολλα να εκμυστηρευτουν.
    μην την παραδινετε στα χερια κανενος που σκεφτηκε να παιξει μαζι σας...
    (τι μπορω να κανω τωρα εγω οσα υ2υ κι αν μου στειλεις?????????????)

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    ας προσεχα..


  3. #3
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Ρέμεντυ, συγχαρητήρια για το θέμα που άνοιξες, ελπίζω να το διαβάσουν πολλοί χρήστες του φόρουμ και να συνειδητοποιήσουν πόσο σημαντικό είναι να διαφυλάξουν την ανωνυμία τους σε αυτό το φόρουμ, αποφεύγοντας να δημοσιεύουν προσωπικά στοιχεία, προσωπικές email διευθύνσεις, msn, φωτογραφίες, τηλέφωνα κτλ.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εαν μπορουσε η διαχειριση να σβησει το \"επιμαχο\" θεμα , νομιζω ειναι αρκετοι που ποσταραν...κας ας τους σταλει ενα u2u για την ενεργεια.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Κάτι ήξερα εγώ που έβαλα τη φωτό της ξαδέλφης μου της Αντζελίνας.....

    Για να σοβαρευτούμε.
    Είμαστε σε ένα χώρο που μπαίνει κάθε καρυδιάς καρύδι. Το φόρουμ είναι όπως μια πλατεία. Δεν επιλέγουμε ποιους θέλουμε να βλέπουμε, να συναναστρεφόμαστε να γυρνάν δίπλα μας.
    Καλό θα είναι να έχουμε κάποιες επιφυλλάξεις μέχρι να \"βεβαιωθούμε\" πως όποιον γνωρίζουμε απ το νετ είναι και αυτός που μας παρουσιάζεται.
    Όσο για τα προσωπικά στοιχεία ου καθενός εδώ μέσα, αυτό επαφίεται στο κατά πόσο ο καθένας θέλει να γράφει ελεύθερα τις μύχιες σκέψεις του. Η ανωνυμία βοηθά κατά πολύ.

  6. #6
    αν ειναι δυνατο να σβησει εντελως το θεμα με τις φωτος.αν συμφωνουν και οσοι εβαλαν
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Originally posted by olgaki82
    αν ειναι δυνατο να σβησει εντελως το θεμα με τις φωτος.αν συμφωνουν και οσοι εβαλαν
    θα συμφωνησω σε αυτο ολγακι.
    αλλα ποιος θα τις παρει απο αυτους που τις εχουν ηδη στην κατοχη τους και εκβιαζουν μελη?

  8. #8
    αυτοι που τις εχουν ειναι κριμα εμεις φταιμε βεβαια π βαλαμε αλλα ειναι κριμα..
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Υπαρχει η δικαιοσυνη...και οι νομοι , αναλογως τι εχουν κανει.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    δεχομαι περιεργα u2 αν βλεπει οποιος στελνει ειναι κριμα ειναι εκφοβισμος αυτο
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    ντροπη σε καποιους εδω μεσα..τιποτε αλλο δεν εχω να πω..

    ντροπη κ δεν ειμαστε ολοι χαζοι.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Originally posted by Remedy
    οπως θα φανταζεστε , οι φωτογραφιες ειναι απο τα σημαντικοτερα στοιχεια ταυτοποιησης ενος ατομου...
    ειχα σχολιασει τοτε την κινηση του αυτη ως επιζημια για την ασφαλεια και την ηρεμια των μελων αλλα δεχτηκα ειρωνιες και εξυπναδες ως απαντηση....

    η ανωνυμια εδω μεσα ειναι πολυτιμη και κυριως γι αυτους που εχουν πολλα να εκμυστηρευτουν.
    Η προσπάθεια προστασίας κάποιες φορές είναι πιο επιζήμια από τον ίδιο τον κίνδυνο. Θέλω να πω ότι με τη \"φωτογραφία\" στα \"χέρια\" μας δεν κυκλοφορούμε καθημερινά; Κυκλοφορούμε μήπως με μια μάσκα;
    Είναι σαν να λέμε σε κάποιον που π.χ. έχει κρίσεις πανικού, να μην εμφανίσει τη φωτογραφία του/της, σαν συνέπεια στην ουσία λέμε κλείσου στο σπίτι.
    Εξαιρούνται όσοι έχουν διαπράξει κακούργημα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Originally posted by olgaki82
    δεχομαι περιεργα u2 αν βλεπει οποιος στελνει ειναι κριμα ειναι εκφοβισμος αυτο
    Αν δέχεσαι περίεργα u2u προτείνω να μην τα διαβάζεις καθόλου, σβήνε τα αμέσως.
    Και κυρίως γράψε εδώ τα nikname όσων στέρνουν, κάτι θα βρούμε.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Originally posted by John11
    Η προσπάθεια προστασίας κάποιες φορές είναι πιο επιζήμια από τον ίδιο τον κίνδυνο. Θέλω να πω ότι με τη \"φωτογραφία\" στα \"χέρια\" μας δεν κυκλοφορούμε καθημερινά; Κυκλοφορούμε μήπως με μια μάσκα;
    Είναι σαν να λέμε σε κάποιον που π.χ. έχει κρίσεις πανικού, να μην εμφανίσει τη φωτογραφία του/της, σαν συνέπεια στην ουσία λέμε κλείσου στο σπίτι.
    Εξαιρούνται όσοι έχουν διαπράξει κακούργημα
    για αναπτυξε το λιγο αν θελεις?
    πως θα μπορουσε η προσπαθεια προστασιας να ειναι πιο επιζημια απο το να λες δημοσιως εδω μεσα ποιος εισαι?

    οσο για το επιχειρημα σου, φυσικα και δεν ειναι ετσι.
    κυκλοφορεις μεν καθημερινα με το προσωπο σου, δεν βγαινεις ομως στις πλατειες να φωναζεις, ειμαι ο κιτσος,ειμαι ομοφυλοφιλος και εχω και κατι θεματακια με εξαρτησεις (για παραδειγμα).το λες μονο σε ατομα που εμπιστευεσαι.
    εδω μεσα ομως δεν ειναι μονο ατομα που εμπιστευεσαι, ειναι εκατονταδες αγνωστοι σου και περαστικοι, μεσα στους οποιους, κι ενας μονο κακοβουλος να βρεθει, αρκει για να σου χαλασει την ηρεμια...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    εγω θα ελεγα προσοχη και στις συναντησεις που κανουν μερικοι με τον καθε αγνωστο στο ιντερνετ. μπορει για παραδειγμα ενας απελπισμενος, απομωνομενος ανθρωπος να θελει να κανονισει ραντεβουδακι απο εδω μεσα και αντι για την κοπελα που ειχε στο μυαλο του να βγει με καποιο τραβεστι...! οποτε be careful..

    επισης καποια αλλα που χριζουν προσοχης..
    μην δινετε πολυ τροφη για σχολια.. ο κακοβουλος θα χρησιμοποιησει την καθε πληροφορια για να εξυπηρετησει τις ορεξεις του.
    μην δινετε φωτογραφιες
    ..αν ξαφνικα κανετε καποιο φαουλ φροντιστε να σβησετε τα ιχνη σας
    & πιο επικυνδυνοι ειναι οι ανθρωποι που στερουνται βασικων αναγκων (πχ ασφαλιστικη καλυψη) απο εκεινους που αντιμετωπιζουν καποιο ψυχολογικο μοναχα. αυτα.

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •