ΠΑΡΑΒΙΑΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΜΟΥ ΧΩΡΟΥ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΜΟΥ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    216

    ΠΑΡΑΒΙΑΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΜΟΥ ΧΩΡΟΥ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΜΟΥ

    Τον τελευταιο καιρο, δεν εχω δικο μου δωματιο, δεν εχω δικο μου προσωπικο χωρο, που για μενα, ειναι τοσο πολυ σημαντικο, τοσο οσο ειναι και για ενα εφηβο να εχει το δικο του δωματιο.Δεν ειμαι πια εφηβος αλλα δεν περασε και πολυς καιρος απο τοτε που αφησα την εφηβεια.Αφηστε δε το γεγονος οτι δεν εζησα την εφηβεια μου οπως θα ηθελα και την καταπιεσα πολυ...
    Το χειμωνα που ημουν Αθηνα εμενα με τη μαμα σε ενα σπιτι που ειχε ενα δωματιο, ετσι εγω εμενα στο σαλονι.Ουσιαστικα δεν ειχα δωματιο δικο μου, δικο μου χωρο.Η μαμα καθε φορα εκανε ελεγχο τα ντουλαπια μου, επειδη ηξερε οτι μαζευω σκουπιδια και τα πετουσε.Εγω μετα γινομουν εξω φρενων.Και εκτος του οτι δεν ειχα το δικο μου δωματιο, δε μπορουσα να φερνω φιλους οποτε ηθελα, δε μπορουσα να κανω ο,τι ηθελα.Ζουσα πολυ περιορισμενα.
    Τωρα τους 3 μηνες που ειμαι Κρητη, μπαινουν συνεχεια μαστοροι μεσα στο δωματιο.Ηταν ενα καλοκαιρι γεματο δουλειες στο σπιτι.Τωρα αποφασισαν μαλιστα να μετακομισουν και να ενοικιασουν το σπιτι.
    Μπηκε σημερα η μαμα και πεταξε κατι κουτες και διαφορα αλλα χωρις να με ρωτησει.Το ειδα τελευταια στιγμη.Θυμωσα παρα πολυ και εβαλα τις φωνες.
    Μετα εψαχνα μια κουτα, που αν την πετουσε αυτη, θα παθαινα πανικο, γιατι εκει εχω μαζεψει πραγματα που αν πεταχτουν, δεν ξερω τι θα παθω...ειναι αυτα τα πραγματα που ελεγα στο προηγουμενο ποστ που δεν ξερω τι θα τα κανω...
    Ειχα απελπιστει...
    Μετα πηγα μεχρι και στους καδους να ψαχνω για πραγματα που ειχε πεταξει...
    Μετα θυμηθηκα κατι που ειχα βαλει καπου και δεν το εβρισκα...κολλησα πολυ ασχημα.
    Δεν παει αλλο ρε γαμωτο.Μπαινει μεσα, πεταει ο,τι βρισκει και ΞΕΡΕΙ ΚΑΛΑ οτι εχω αυτο το προβλημα και δεν το υπολογιζει ποτε.Πιστευει οτι μου κανει καλο να τα πεταει χωρις να με ρωταει ή καλυτερα σκεφτεται ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ.Δεν της αρεσει να βλεπει σκουπιδια και ετσι τα πεταει, χωρις να τη νοιαζει οτι εμενα θα με πειραξει πολυ.
    Ειναι πολυ σκληρη και κακια μερικες φορες.Τους τελευταιους μηνες με ξυπναει και με επιτακτικο τροπο μου λεει να τρεχω να κανω δουλειες.Και ενταξει, ξερω οτι πρεπει να βοηθαω, αλλα εχω αυτο το προβλημα ρε γαμωτο.ΤΩΡΑ ΒΡΗΚΕ; Εχω σιχαθει τοσους μηνες να βλεπω μαστορες στα ποδια μου, να ακουω για δουλειες, δουλειες, δουλειες, δουλειες, δουλειες, δουλειες.ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΔΟΥΛΕΙΕΣ.Εγω ειχα αναγκη απο ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ ρε γαμωτο αυτο τον καιρο.
    Μακαρι, ειλικρινα σας το λεω, μακαρι να μου ελεγαν να κατσω σπιτι για 3 μηνες και να μην το κουνησω, να μην παω ουτε μεχρι το περιπτερο, σαν ενα ειδος φυλακης.Θα ηξερα ετσι θα ημουν ασφαλης.Και το ειχα αναγκη.Μακαρι να μπορουσα να κατσω ενα ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΧΡΟΝΟ μεσα στο σπιτι, αρκει να ηξερα οτι ετσι θα απεφευγα αυτη την ΚΟΛΑΣΗ ΤΗΣ ΙΔΕΟΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗΣ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    ΕΛΛΑΔΑ
    Posts
    520
    σε καταλαβαινω:(

  3. #3
    Στέφανε...μιλάς για παραβίαση του προσωπικού σου χώρου.
    Είναι δικός σου? Πληρώνεις γι αυτόν? Αν είσαι 12,εχεις δίκιο.
    Λες πως γίνεσαι θηρίο που η μαμά σου πετάει τα σκουπίδια. Σε όλη την υφήλιο αυτό συμβαίνει: τα σκουτπδια πρέπει να φεύγουν από το σπίτι και όχι να τα αποθηκευουμε.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    216
    Ναι αλλα εγω εχω ιψδ.Και δε μπορω στην ιδεα οτι κατι θα ειναι στη χωματερη και δε θα το ξαναδω ποτε και δε θα μαθω τι ηταν.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    ναι εχεις δικιο. ακομα κ εγω κ η αδερφη μ κ ο πατερας μ που δν εχουμε διαταραχη οπως εσυ με τα σκουπιδια τσαντιζομαστε αμα μας πεταει πραγματα οι μαμαδες νομιζουν πως αν πεταξουν κατι διωχνουν μαζι με αυτο κ το προβλημα..........

  6. #6
    Originally posted by stephanos
    Ναι αλλα εγω εχω ιψδ.Και δε μπορω στην ιδεα οτι κατι θα ειναι στη χωματερη και δε θα το ξαναδω ποτε και δε θα μαθω τι ηταν.
    Στέφανε αυτό δεν είναι δικαιολογία. Άλλοι έχουν καρκίνο και αργοπεθαίνουν. Η ΙΨΔ είναι μια αρρώστια. Κάθε αρρώστια (που δεν είναι ανίατη), γιατρεύεται με φάρμακα. Αφού δεν έχεις γιατρευτεί τόσα χρόνια, πας σε λάθος γιατρό, παίρνεις λάθος αγωγή.
    Νιώθω σα να έχεις επαναπαυτεί στην ασθένεια σου

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    θεοφανια αυτο του το χω ξαναπει κ εγω γιατι λεει πως παιρνει μονο ladose και παλι δν τα παιρνει κ καθε μερα νομιζω...

    αλλα τοσο σοβαρο προβλ κ μονο αυτο μ φαινεται καπως. κ μαλιστα δν εχει πολλες επαφες με τν γιατρο. του χουμε γραψει να αλλαξει

  8. #8
    Είναι μερικοί άνθρωποι που κρύβονται πίσω από την αρρώστια τους και αυτό συμβαίνει γενικότερα.
    στέφανε δεν θέλω να ακούγομαι, ή μάλλον να βλέπομαι σκληρη, αλλά όσο καιρό γράφεις εδώ δεν σε έχω δει να προσπαθείς. Είσαι μόνο παράπονα για τους δικούς σου ενώ θα έπρεπε να είσαι γεμάτος ευγνωμοσύνη που παλεύουν μαζί σου.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by Θεοφανία
    Στέφανε...μιλάς για παραβίαση του προσωπικού σου χώρου.
    Είναι δικός σου? Πληρώνεις γι αυτόν? Αν είσαι 12,εχεις δίκιο.
    Kι όμως έχει προσωπικό χώρο,άσχετα αν καταπατείται.Και χωρίς να εξετάζω τα κίνητρα της καταπάτησης ή το αποτέλεσμα της ενέργειας.

    Δικαιωματικά και με το νόμο έχει μέρος της γονεικής κατοικίας και χωρίς να χρειάζεται να πληρώσει.Εκτός κι αν τον αποκληρώσουν.
    Μάλιστα μέχρι το διάστημα που είναι φοιτητής δικαιούται και διατροφή(με την ένοια της οικονομικής ενίσχυσης).

    Αυτά γιατί δε χρειάζεται να νιώθει ενοχές για το χώρο που μένει και μάλιστα αδίκως.Ούτε ότι δεν έχει δικαίωμα να έχει προσωπικό χώρο και πράγματα γενικότερα.
    Και πέρα απ\'το οικογενειακό δίκαιο πιστεύω πως είναι μέσα στα ανθρώπινα δικαιώματα ο αλληλοσεβασμός.
    Βέβαια στην περίπτωσή σου Στέφανε πολλά απ\'τα προσωπικά σου αντικείμενα τυγχάνει να είναι σκουπιδάκια,που όπως λέει και η Θεοφανία συνηθίζεται σε όλη την υφήλιο να πετιούνται.
    Εκεί είναι που μπερδεύεται το πράγμα....
    Κι η μαμά σου απ\'την πλευρά της να βοηθήσει θέλει αλλά και καταδεύτερον δε μπορεί να μπει στη δική σου σκέψη και να συλλάβει το γεγονός πως υπάρχουν αποθηκευμένα σκουπιδάκια.

    Ούτε εγώ μπορώ να μπω στην ψυχολογία σου αλλά ούτε και άλλοι που δεν έχουν νιώσει παρόμοια αλλά με όσο μπορώ να κρίνω δε βλέπω κάτι άλλο απ\'το μια πιο αποτελεσματική θεραπεία.
    Αν θες να βγεις απ\'την κατάσταση εκεί στρέψε τη σκέψη σου και όχι να μείνεις έναν ολόκληρο χρόνο κλεισμένος μέσα στο σπίτι!Λες και δε θα ξαναβγεις ποτέ!ή κι αν βγεις θα έχει λυθεί το πρόβλημα!ή νομίζεις πως δε θα βρεις να κολήσεις αν μεινεις φυλακισμένος.

    Ελπίζω το επόμενο θέμα σου να έχει ευχάριστα νέα που να αφορούν τη θεραπεία σου.....

  10. #10
    Originally posted by Arsi
    Originally posted by Θεοφανία
    Στέφανε...μιλάς για παραβίαση του προσωπικού σου χώρου.
    Είναι δικός σου? Πληρώνεις γι αυτόν? Αν είσαι 12,εχεις δίκιο.
    Kι όμως έχει προσωπικό χώρο,άσχετα αν καταπατείται.Και χωρίς να εξετάζω τα κίνητρα της καταπάτησης ή το αποτέλεσμα της ενέργειας.

    Δικαιωματικά και με το νόμο έχει μέρος της γονεικής κατοικίας και χωρίς να χρειάζεται να πληρώσει.Εκτός κι αν τον αποκληρώσουν.
    Μάλιστα μέχρι το διάστημα που είναι φοιτητής δικαιούται και διατροφή(με την ένοια της οικονομικής ενίσχυσης).

    Αυτά γιατί δε χρειάζεται να νιώθει ενοχές για το χώρο που μένει και μάλιστα αδίκως.Ούτε ότι δεν έχει δικαίωμα να έχει προσωπικό χώρο και πράγματα γενικότερα.
    Και πέρα απ\'το οικογενειακό δίκαιο πιστεύω πως είναι μέσα στα ανθρώπινα δικαιώματα ο αλληλοσεβασμός.
    Βέβαια στην περίπτωσή σου Στέφανε πολλά απ\'τα προσωπικά σου αντικείμενα τυγχάνει να είναι σκουπιδάκια,που όπως λέει και η Θεοφανία συνηθίζεται σε όλη την υφήλιο να πετιούνται.
    Εκεί είναι που μπερδεύεται το πράγμα....
    Κι η μαμά σου απ\'την πλευρά της να βοηθήσει θέλει αλλά και καταδεύτερον δε μπορεί να μπει στη δική σου σκέψη και να συλλάβει το γεγονός πως υπάρχουν αποθηκευμένα σκουπιδάκια.

    Ούτε εγώ μπορώ να μπω στην ψυχολογία σου αλλά ούτε και άλλοι που δεν έχουν νιώσει παρόμοια αλλά με όσο μπορώ να κρίνω δε βλέπω κάτι άλλο απ\'το μια πιο αποτελεσματική θεραπεία.
    Αν θες να βγεις απ\'την κατάσταση εκεί στρέψε τη σκέψη σου και όχι να μείνεις έναν ολόκληρο χρόνο κλεισμένος μέσα στο σπίτι!Λες και δε θα ξαναβγεις ποτέ!ή κι αν βγεις θα έχει λυθεί το πρόβλημα!ή νομίζεις πως δε θα βρεις να κολήσεις αν μεινεις φυλακισμένος.

    Ελπίζω το επόμενο θέμα σου να έχει ευχάριστα νέα που να αφορούν τη θεραπεία σου.....
    Αρσι...κάπου στο τέλος του κειμένου σου ένιωθα πως άρχισες να καταλαβαίνεις γιατί το έγραψα αυτό.
    Ο Στέφανος ταλαιπωρείται πολλά χρόνια και αν διαβάσεις παλιότερα μνμ του λέει ακριβώς τα ίδια πράγματα με μικρές παρεκλίσεις. Τι θέλω να πω?
    Πρέπει να ψαχτεί περισσότερο για τη θεραπεία του. Άνθρωποι με μεγαλύτερα προβλήματα γίνονται καλά και εκείνος συνεχίζει να ζει σε ένα εφιάλτη με μόναδικά προβλήματα ότι απορρέει από τους ψυχαναγκασμούς του.
    Είναι πραγματικά κρίμα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by Θεοφανία
    Αρσι...κάπου στο τέλος του κειμένου σου ένιωθα πως άρχισες να καταλαβαίνεις γιατί το έγραψα αυτό.
    Ο Στέφανος ταλαιπωρείται πολλά χρόνια και αν διαβάσεις παλιότερα μνμ του λέει ακριβώς τα ίδια πράγματα με μικρές παρεκλίσεις. Τι θέλω να πω?
    Πρέπει να ψαχτεί περισσότερο για τη θεραπεία του. Άνθρωποι με μεγαλύτερα προβλήματα γίνονται καλά και εκείνος συνεχίζει να ζει σε ένα εφιάλτη με μόναδικά προβλήματα ότι απορρέει από τους ψυχαναγκασμούς του.
    Είναι πραγματικά κρίμα.
    Θεοφανία,φυσικά και κατάλαβα γιατί το έγραψες και φυσικά ότι το έκανες με πρόθεση να βοηθήσεις ταρακουνώντας τον.
    Ήθελα απλά να κάνω μια διευκρίνιση γιατί είναι κάτι που έμαθα κι εγώ(απ\'την ψυχολόγο τότε)σε φάση με ένοχες που έμενα στο πατρικό.
    Και γενικώς πολλοί διαβάζουν και έχοντας μια ασθένεια είναι επιπλέον βάρος να νιώθουν και υποχρέωση που μένουν ή τους βοηθούν οι γονείς.

    Όσο για το Στέφανο τον διαβάζω και τελευταίο καιρό βλέπω μια αλλαγή.Συνήθως τα ως τώρα θέματά του ήταν για διάφορα σκουπιδάκια σε διάφορα σημεία και πολύ τελευταία αρχίζει και μιλάει έξω απ\'τους ψυχαναγκασμούς του.Είτε αυτό είναι τα συναισθήματά του,είτε το σύστημα υγείας,εκπαίδευσης,οικογέν εια.Ακόμα και σε περίπτωση που είναι μετάθεση ευθυνών σε άλλους έξω απ\'αυτόν,προσωπικά το θεωρώ άλμα.
    Να μιλάει γι\'αυτόν,για τις σκέψεις του κι όχι να ανοίγει θέματα μόνο για απορίες σχετικά με σκουπιδάκια.

    Κατά τα άλλα και εγώ συμφωνώ πως πρέπει να το ψάξει με τη θεραπεία του.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •