κοινωνικη φοβια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 76
  1. #1
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    37

    κοινωνικη φοβια

    γεια σας .ειναι η πρωτη μου εγγραφη σε φορουμ αλλα ηθελα να μοιραστω τις σκεψεις μου με ομοιοπαθουντες.η φοβια μου για καθε ειδους κοινωνικη συνευρεση ,οταν δεν υπαρχει καποιος δικος μου να με στηριξει καταλληλα, με ταλαιπωρει αφανταστα.Στο λεωφορειο,τη σχολη παντου.Κακες σκεψεις συνεχεια,οτι σε κατακρινουν οτι κανεις κατι λαθος ,εκει αρχιζουν τα ψυχοσωματικα που μετα ν φαινεται και γινεται φαυλος κυκλος.Αποφευγω πολλα,ενω εχω αποφασισει να μην το κανω καποιες φορες ειναι αδυνατο.Σε ενα μερος με κοσμο που νιωθω οτι "απειλουμαι" δυσκολευομαι στην αναπνοη,τρεμω,εχω αρρυθμιες και το χειροτεροο ειναι το τοσο δυσαρεστο συναισθημα αυτης της στιγμης που αντι να περναει εντεινεται..Δεν μπορω πλεον ολο και πιο συχνα να χαρω στιγμες που ο μεσος ανθρωπος εχει δεδομενες..

  2. #2
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    cyprus
    Posts
    73
    εδω ειμαι...οτι αποριες εχεις αραδιασε τις εδω...εχω ολα τα συμοτωματα ;(

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    καλησπερα κ καλως ηρθες!
    οπως καταλαβαινεις κ εγω μια απο τα ιδια ειμαι..τι να πω??ειναι δυσκολη φαση!
    ειναι μια ιδεα που μας καρφωνεται στο μυαλο(?)..
    σου συμβαινει παντου αυτο??κ στην καφετερια ας πουμε?η σε συγκεκριμενες καταστασεις?
    κ με τους φιλους σου η μονο με αγνωστους?

  4. #4
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    37
    βασικα δεν εχω αποριες.δυο χρονια ειχα.και αποφασισα να παω σε ψυχολογο.συστημενη κιολας.εχω κανει μια συνεδρια μονο ,θα συνεχισω τον οκτωβρη.Το θεμα ειναι πως οι κρισεις σταματησαν λιγο το καλοκαιρι και τωρα επανηλθαν ξανα σε τραγικη συχνοτητα.Παρατηρω τον εαυτο μου και ειναι σαν να εχω δυο εαυτους.Η κοινωνικη ,με αποψη ,δυναμισμο,κεφι ,ορεξη κ.λ.π και ξαφνικα ερχεται σαν συννεφο κατι ισως και απο ενα μηδαμινο γεγονος (π.χ. να ερθει ενα προσωπο) και αλλαζουν ολα.Κλεινομαι,κρυβομαι,ντρ� �πομαι να φαω,τρεμουν χερια.Μαρτυριο απλα,αλλες φορες δν χρειαζομαι καν γεγονος..

  5. #5
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    cyprus
    Posts
    73
    δλδ μερικες φορες οταν βγαινεις εισαι καλα και καποιες αλλες οχι???η αυτο γινεται παντα...

  6. #6
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    37
    παντα υποβοσκει.απλα μερικοι ανθρωποι (και οχι παντα)καταφερνουν να με κανουν να ξεχναω οτι εχω αυτη τη φοβια.Περαν τουτου η καθημερινοτητα μου δεν αντεχεται..Ολες οι αλλες φοβιες ειναι αντιμετωπισιμες και δεν τις βρισκεις μποστα σου καθε λεπτο.Ειναι επισης δυσκολο που το λες σε δικους σου,και φιλους,σε ακουνε ,εχουν καθε καλη προταση αλλα κανεις δεν μπορει να καταλαβει πραγματικα πως ειναι..

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    ολοι καπως ετσι ειμαστε με διακυμανσεις..
    κ εγω συνηθως ειμαι δυναμικη,βγαινω χωρις κανενα προβλημα κ αλλες φορες μου ερχεται σφηνα μια σκεψη(ωχ με κοιτανε,ωχ μην αρχισω να τρεμω!)κ αυτοματα μου γυριζουν ολα!

  8. #8
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    37
    προθεση*

  9. #9
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    37
    επισης αν παθω κριση σε ενα μερος ή με μια παρεα μετα ντρεπομαι απιστευτα να ξαναπαω στο μερος η να ξαναβρεθω μαζι τους λογω 1ης εντυπωσης. Και επειδη ξερω πως δεν ημουν ο εαυτος απλα ημουνα σε πανικο αν αποφασισω να παω θελω να κερδισω το χαμενο εδαφος ,αγχωνομαι πιο πολυ και τα κανω χειροτερα..

  10. #10
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    cyprus
    Posts
    73
    σε καταλαβαινω...και εγω οποτε βγαινω με την κολλητη μου και νιωθω οτι ειναι διπλα μου ολα καλα...μονο μαζι της...και μπορει και μαζι της μερικες φορες να αγχοθο αλλα οχι σε τοσο βαθμο...ποσο θα κρατησει ομως...οταν θα πιασω δουλεια...θα γνωρισω αλλα ατομα...δεν θα μπορουμε παντα να στηριζομαστε σε αλλους

  11. #11
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    37
    ευχαριστω δωρα,παντου κ παντα το παθαινω,το αποφευγω μερικες φορες μονο αν τυχει ο τελειος συνδυασμος μερους και ανθρωπων που νιωθω ανετα .σπανιο..

  12. #12
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    cyprus
    Posts
    73
    σκεφτεσε πως θα πεις κατι και θα γινεις ρεζιλι?

  13. #13
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    37
    δεν ξερω ..ελπιζω η ψυχοθεραπεια να βγαλλει καπου.ειναι γελοιο.Ημουν αλλος ανθρωπος και τωρα να ντρεπομαι να πιω νερο κ ν φαω η να πω τη ναποψη μου η ν σηκωθω για να παω στην τουαλετα η να παρακουλουθησω στη σχολη..ποσα μου ερχονται σε μια μονο στιγμη.Και σκεφτειτε ποσα χανουμε?αγχος αγχος..ο υπολοιπος πληθυσμος απλα περπαταει αναπνεει πετυχαινει μιλαει γελαει γλενταει και εμεις σε αυτα τα απλα συναναταμε δυσκολιες..Μια εποχη παρατησα πολυ τη σχολη .εβγαινα καθε μερα με τις παρεες μου (και λιγο τουρλα πρωτου κ δευτερου ετους )[περναγαμε τελεια κατεβαζαμε τα ποτακια μας ,γυρναγαμε πρωι ,κοιμομασταν ,ξυπναγαμε απογευμα και μετα παλι απο την αρχη..Με κουρασε βεβαια αυτο και συνηδητοποιησα οτι το ποτο μ εβγαζε απο το αγχος στις εξοδους τρομαξα με το εαυτο μου και πλεον δεν μ κανει αισθηση το ολο ξεφρενο γλεντι.Μπηκα σε προγραμμα σχολης-σπορ-γλωσσες.Και ελπιζω για το καλυτερο

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    Originally posted by natalie
    επισης αν παθω κριση σε ενα μερος ή με μια παρεα μετα ντρεπομαι απιστευτα να ξαναπαω στο μερος η να ξαναβρεθω μαζι τους λογω 1ης εντυπωσης. Και επειδη ξερω πως δεν ημουν ο εαυτος απλα ημουνα σε πανικο αν αποφασισω να παω θελω να κερδισω το χαμενο εδαφος ,αγχωνομαι πιο πολυ και τα κανω χειροτερα..
    αυτο που λες περι μερους ισχυει απολυτα!
    εγω για παραδειγμα οταν ημουν στην σχολη ημουν στο ζενιθ των πανικων κ της κοινωνικης φοβιας..
    ακομα κ σημερα αν περασω απ\'εξω με πιανει η ψυχη μου!
    ακομα κ σημερα εχω εφιαλτες οτι ειμαι στην σχολη,
    ορθια στους καθηγητες να παρουσιαζω πως γινεται μια ενεση!
    παιδιαστικο??ναι!!
    μπρρρρρ...........!

  15. #15
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    37
    παιδιαστικο ..πλακα μου κανεις??με το που πατησω το ποδι μου μεσα δεν με αναγνωριζω.

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •