χρειαζομαι τη βοηθεια σας επειγοντως!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    8

    χρειαζομαι τη βοηθεια σας επειγοντως!!!

    καλησπερα στην παρεα!ειμαι 30 ετων και εδω και 10 χρονια τουλαχιστον υποφερω απο εντονο αγχος.τον τελευταιο καιρο (7-8 χρονια)εχω απιστευτες ταχυπαλμιες σε σημειο που καταλαβαινω τους παλμους της καρδιας οταν ξαπλωνω,τρανταζεται το κρεβατι,μεχρι και στο αυτι μου τους καταλαβαινω,νομιζω πως "χανω" παλμους,δεν κοιμαμαι ολη την ημερα και την νυχτα συνηθως 4-5 ωρες,αυτος ειναι ο καθημερινος μου υπνος.εχω κανει ολες τις απαραιτητες εξετασεις(αιματος-καρδιογραφημα-κοπωσεως)ολες σαν μικρου παιδιου.οταν με πιανει αυτο νομιζω πως τρελαινομαι θα παθω κανενα εμφαγμα.ειμαι διαρκως μεσα στα νευρα και στεναχωρημενος διχως αιτια,δεν εχω διαθεση για τιποτα πλεον ουτε για την κοπελα μου ουτε θελω να βγαινω συχνα εξω γιατι φοβαμαι μην παθω τιποτα,δεν μπορω να μεινω μονος μου.ειμαι συνεχεια σε κατασταση πανικου-υπερεντασης-νερικοτητας ολη την ημερα περιμενοντας πως κατι κακο θα συμβει σε μενα η στην οικογενεια μου,δεν εχω καθολου θετικη ενεργεια νομιζω πως ολα θα πανε χαλια αλλα το παλευω,δεν το βλεπω για πολυ ακομα γιατι πλεον με εχει κουρασει απιστευτα ολο αυτο το θεμα.το ξερω σας κουρασε ολο αυτο αλλα τοσα χρονια δεν εχω μιλησει καθολου για ολο αυτο που περναω.σας ευχαριστω προκαταβολικα ολους σας!!Υ.Γ θα ηθελα να αποφυγω τα φαρμακα.περιμενω την βοηθεια σας....

  2. #2
    Σε ψυχολόγο έχεις απευθυνθεί?

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    καλησπερα..μια ομοιοπαθης,με διακυμανσεις ομως..

    ποτε ερχονται οι πανικοι,ποτε φευγουν..

    περα απο τα φαρμακα στα οποια ειμαι κ εγω κατα για τους δικους μου λογους,γιατι ποτε

    δεν επισκεφτηκες εναν ειδικο..εστω να μιλησεις καπου,να καταλαβεις τι σου συμβαινει κ γιατι..
    στο λεω γιατι εκανα κ εγω το ιδιο λαθος.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    8
    οχι ακομα.

  5. #5
    Αν όμως δεν πας στον πλέον ειδικό γιατρό, πως περιμένεις να σου περάσουν οι κρίσεις πανικού?
    Δεν είναι απαραίτητο να το ξεπεράσεις με φάρμακα, αλλά με ψυχοθεραπεία.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    ΕΛΛΑΔΑ
    Posts
    520
    το μήνυμα διαγράφηκε από την ομάδα διαχείρισης για παραβίαση των όρων χρήσης.

    Απαγορεύονται οι προτροπές για φαρμακα, από ειδικούς και μη, μέσω διαδικτύου.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    8
    θεοφανια οχι ακομα.dora δυστυχως ειμαι απο τα ατομα που δεν μιλανε,τα κραταω μεσα μου σε σημειο που οταν με εκμεταλευονται δεν μιλαω!!σε ολο αυτο που αναφερω ποιο πανω περασε καποιο μελος της οικογενειας μου τρομερο προβλημα υγειας τα τελευταια 2 χρονια με αποτελεσμα να κανω καθημερινα αρνητικες σκεψεις για τη μετεπειτα πορεια της υγειας του ανθρωπου μου.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    ε ολα αυτα μας κανουν χειροτερα ριτσ..
    αν θυμαμαι καλα,τις κρισεις τις εχω απο τα 21 μου,6χρονια δηλαδη..(με μια διακοπη 2 χρονων)
    ξερεις ποσες ομορφες στιγμες εχω χασει απο την ζωη επειδη δεν πηγα ποτε καπου να το πω..
    εν τω μεταξυ οταν αφηνεις μια τετοια κατασταση,να ξερεις οτι αυτη ολο κ θα μεγαλωνει..
    κ εγω ειμαι πολυ κλειστος ανθρωπος σε καταλαβαινω..
    μας συμφερει ομως αυτη η κλεισουρα?

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    8
    σαφως και οχι dora,δεν μας συμφερει,να απευθυνθω σε καποιον ψυχολογο δηλαδη απο εδω και περα;δεν υπαρχει περιπτωση με καποιον τροπο να το παλεψω μονος μου;

  10. #10
    Originally posted by ritsonis
    θεοφανια οχι ακομα.dora δυστυχως ειμαι απο τα ατομα που δεν μιλανε,τα κραταω μεσα μου σε σημειο που οταν με εκμεταλευονται δεν μιλαω!!σε ολο αυτο που αναφερω ποιο πανω περασε καποιο μελος της οικογενειας μου τρομερο προβλημα υγειας τα τελευταια 2 χρονια με αποτελεσμα να κανω καθημερινα αρνητικες σκεψεις για τη μετεπειτα πορεια της υγειας του ανθρωπου μου.
    ριτσονι...λες πως σε ταλαιπωρεί χρόνια, πως ζεις εφιάλτη και πάλι θεωρείς πως είναι νωρίς να απευθυνθείς σε κάποιον ψυχολόγο?
    Βγάλε τα στερεότυπα που σε μεγάλωσαν από μέσα σου.
    Ο ψυχολόγος είναι γιατρός ΄΄οπως και ο καρδιολόγος, ορθοπεδικός κλπ.
    Σημασία έχει να γίνεις καλά και όχι προβληματίζεσαι για χαζομάρες....

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    ριτσ..επειδη μου θυμιζεις παρα πολυ εμενα,απο την δικη μου εμπειρια

    σου απαντω πως οχι!δεν μπορουμε μονοι μας!
    εγω μετα απο εξι χρονια τωρα το αποφασισα..
    καμια φορα χρειαζομαστε μια καθοδηγηση,καποιον να μας παρει απο το χερακι..
    μην νιωθεις ασχημα γιαυτο..

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    8
    θεοφανια δεν αναφερω πουθενα πως ειναι νωρις ακομα ισα ισα που καταλαβαινω πως εχω ηδη αργησει.dora δεν εχω τυψεις ουτε νιωθω ασχημα επειδη ζητω η θα ζητησω βοηθεια απο καποιον.για την ομοιοπαθητικη ιατρικη τι γνωμη εχετε;μπορει να προσφερει;

  13. #13
    Originally posted by ritsonis
    θεοφανια οχι ακομα.
    Τι εννοουσες εδω?

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    8
    εχεις δικιο!!ετσι οπως το εθεσα σωστα καταλαλαβες.οχι δεν εχω παει ακομα σε ειδικο.οχι οτι θεωρω πως ειναι νωρις.

  15. #15
    Originally posted by ritsonis
    εχεις δικιο!!ετσι οπως το εθεσα σωστα καταλαλαβες.οχι δεν εχω παει ακομα σε ειδικο.οχι οτι θεωρω πως ειναι νωρις.
    Οκ, και συ δίκιο έχεις, παρεξήγηση.
    Μη το αφήνεις όμως φίλε μου. αν κάτσεις και διαβάσεις ιστορίες παιδιών από εδώ που ταλαιπωρούνταν χρόνια θα καταλάβεις πόσο σημαντικό είναι να απευθυνθείς σε ειδικό.
    Για τον εαυτό σου θα το κάνεις και μην έχεις άγχος πως θα σε γεμίσει φάρμακα. Οι ψυχολόγοι δεν τα προτιμούν.
    Γι αρχή ξεκίνα με το κέντρο ψυχικής υγείας της περιοχής σου που είναι δωρεάν και έτσι θα πάρεις μια γεύση....

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •