ψεματα...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14

Thread: ψεματα...

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    15

    ψεματα...

    Γεια σας,ειμαι νεο μελος κ δεν ξερω αν γραφω στη σωστη θεματικη ενοτητα,παντως θα εκτιμουσα τις απαντησεις σας.
    Θα μπω κατευθειαν στο θεμα,νομιζω οτι η αδερφη μου ειναι μυθομανης, αν ορος ειναι σωστος οπως τον χρησιμοποιω. Λεει ψεματα ακομη κ για τα μικροτερα κ απλοτερα πραγματα...δεν καταλαβαινω γιατι συμβαινει αυτο. Ξερει κανεις πως μπορω να τη βοηθησω να σταματησει τα ψεματα; Ή τουλαχιστον καποιο τροπο να ελεγχθει η κατασταση...
    ευχαριστω εκ των προτερων.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,604
    Originally posted by moonlight_walker
    Γεια σας,ειμαι νεο μελος κ δεν ξερω αν γραφω στη σωστη θεματικη ενοτητα,παντως θα εκτιμουσα τις απαντησεις σας.
    Θα μπω κατευθειαν στο θεμα,νομιζω οτι η αδερφη μου ειναι μυθομανης, αν ορος ειναι σωστος οπως τον χρησιμοποιω. Λεει ψεματα ακομη κ για τα μικροτερα κ απλοτερα πραγματα...δεν καταλαβαινω γιατι συμβαινει αυτο. Ξερει κανεις πως μπορω να τη βοηθησω να σταματησει τα ψεματα; Ή τουλαχιστον καποιο τροπο να ελεγχθει η κατασταση...
    ευχαριστω εκ των προτερων.
    moonlight walker καλησπερα
    τι ηλικια εχει η αδερφη σου?
    ελεγε ανεκαθεν ψεματα?και τι ειδους ψεματα?λεει μονο για απλα πραγματα ψεματα η λεει και τερατωδη ψεματα που ειναι οθφαλμοφανη?
    εχεις καμια ενδειξη οτι τα πιστευει κι η ιδια?
    λεει ψεματα που την βγαζουν απο καποια δυσκολη θεση η ψεματα που την ...ωραιοποιουν, ας πουμε?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    15
    Remedy ,
    Ειναι 19 στα 20 κ ναι,απο μικρη ελεγε ψεματα. Για παραδειγμα τις προαλλες βρηκε στ δρομο μια φιλη της μαμας μου και καθως ειναι αρρωστος καποιος στην οικογενεια μου αρχισε να της λεει οτι περασε στην πολη της φοιτητρια για να βοηθαει, ενω αυτος που αρρωστησε,αρρωστησε φετος κ η αδερφη μου περασε στ πανεπιστημιο περσι.

    Μια αλλη φορα ηρθε μια φιλη της να μεινει σπιτι μας μερικες μερες κ ακουγα την αδερφη μου να της λεει ψεματα για το πού μεναμε παλιοτερα,για τη σχεση μας με τον πατερα μας που ενω ποτε δν ηταν καλη την παρουσιαζε ιδανικα...κ εγω την κοιτουσα με νοημα μη θελοντας να την κανω ρεζιλι μπροστα στην ξενη κοπελα.

    Προσφατα ειχε δανιστει ενα παντελονι μου και το εξαφανισε. Εχει ξανασυμβει αυτο γιατι συχνα φοραμε η μια ρουχα της αλλης, με τη διαφορα οτι εγω παντα της τα επιστρεφω.
    Ε λοιπον ενω ειμασταν σιγουροι στ σπιτι οτι η αδερφη μου καπου ειχε δανισει το παντελονι ή το ειχε χαλασει καπως (γιατι ειμαστε μονο 2 αδερφες κ η μητερα μου στο σπιτι),εκεινη δεν λεει να το παραδεχτει.

    Γενικοτερα εχει μια ταση να πλαθει ιστοριες ή να υπερβαλλει, ετσι που πολλοι καλοπροαιρετοι μιλουν για την μεγαλη της \"φαντασια\" κ πολλοι την λενε ψεφτρα...
    Δεν ξερω αν πρεπει να ανησυχω απλα δεν θελω να με φερνει σε τοση αμηχανια με τα ψεματα της,θελω να την εμπιστευονται κ οι φιλοι της κ οχι να τη θεωρουν \"ψιλοψεφτρα\",θελω να την εμπιστευομαι κ εγω εστω κ στα μικρα πραγματα...

  4. #4
    Εχω συναντήσει πολλά άτομα στη ζωή μου που τους αρέσει να λένε ψέμματα. Η μια πλευρά είναι πως θέλουν να περνούν στους άλλους αυτό που θα ήθελαν να είναι και όχι αυτό που πραγματικά είναι. Σίγουρα κοροιδεύουν πρώτα τον ίδιο τους τον εαυτό. Θεωρείς την αδελφή σου ευτυχισμένη? Υπάρχουν πράγματα που θα τα ήθελε διαφορετικά στη ζωή της?
    Η άλλη πλευρά, το να πει ψέμματα για ένα παντελόνι, μου κάνει πολύ παιδιάστικο.
    Όπως και να χει, δεν νομίζω πως η κοπέλα πάσχει από κάτι επειδή λέει ψέμματα. Το μεγαλύτερο ποσοστό του κόσμου λέει, ο καθένας για τους δικούς του λόγους!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,604
    Originally posted by moonlight_walker
    Remedy ,
    Ειναι 19 στα 20 κ ναι,απο μικρη ελεγε ψεματα. Για παραδειγμα τις προαλλες βρηκε στ δρομο μια φιλη της μαμας μου και καθως ειναι αρρωστος καποιος στην οικογενεια μου αρχισε να της λεει οτι περασε στην πολη της φοιτητρια για να βοηθαει, ενω αυτος που αρρωστησε,αρρωστησε φετος κ η αδερφη μου περασε στ πανεπιστημιο περσι.

    Μια αλλη φορα ηρθε μια φιλη της να μεινει σπιτι μας μερικες μερες κ ακουγα την αδερφη μου να της λεει ψεματα για το πού μεναμε παλιοτερα,για τη σχεση μας με τον πατερα μας που ενω ποτε δν ηταν καλη την παρουσιαζε ιδανικα...κ εγω την κοιτουσα με νοημα μη θελοντας να την κανω ρεζιλι μπροστα στην ξενη κοπελα.

    Προσφατα ειχε δανιστει ενα παντελονι μου και το εξαφανισε. Εχει ξανασυμβει αυτο γιατι συχνα φοραμε η μια ρουχα της αλλης, με τη διαφορα οτι εγω παντα της τα επιστρεφω.
    Ε λοιπον ενω ειμασταν σιγουροι στ σπιτι οτι η αδερφη μου καπου ειχε δανισει το παντελονι ή το ειχε χαλασει καπως (γιατι ειμαστε μονο 2 αδερφες κ η μητερα μου στο σπιτι),εκεινη δεν λεει να το παραδεχτει.

    Γενικοτερα εχει μια ταση να πλαθει ιστοριες ή να υπερβαλλει, ετσι που πολλοι καλοπροαιρετοι μιλουν για την μεγαλη της \"φαντασια\" κ πολλοι την λενε ψεφτρα...
    Δεν ξερω αν πρεπει να ανησυχω απλα δεν θελω να με φερνει σε τοση αμηχανια με τα ψεματα της,θελω να την εμπιστευονται κ οι φιλοι της κ οχι να τη θεωρουν \"ψιλοψεφτρα\",θελω να την εμπιστευομαι κ εγω εστω κ στα μικρα πραγματα...
    απο αυτα που μας λες, καταλαβαινω οτι τα ψεματα της κυριως ωραιοποιουν την αληθεια η και την βγαζουν απο μια δυσκολη θεση.
    καλως δεν την εξεθεσες μπροστα στην φιλη της, αλλα οταν εφυγε, η οποιαδηποτε αλλη ηρεμη στιγμη, δεν της εχεις μιλησει για ολα αυτα και για το ποσο σε παραξενευουν?
    μπορει να θεωρει οτι δεν γινεται αντιληπτη.
    μπορει να ξεφυγε απο την προσοχη των γονιων σας και να μη της μετεφεραν την αξια της ειλικρινειας επαρκως η και στην χειροτερη περιπτωση να τα πιστευει κι η ιδια αυτα που λεει για να μην αποδεχτει μια δυσαρεστη αληθεια....
    μου κανει εντυπωση που φτασατε σε αυτη την ηλικια και δεν εχετε συζητησει ανοιχτα αυτο το θεμα..

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    15
    Εχουμε μιλησει γι αυτο,εννοειται πως ολοι την συμβουλεψαμε να ειναι ειλικρινης αλλα ανεκαθεν ελεγε μικροψεματακια. Δε νομιζω ομως πως τα πιστευει. Τη ρωτησα πχ γι αυτο που ειπε στην κοπελα για το πατερα μας κ μου ειπε πως δεν ηθελε να πιστεψει εκεινη οτι η σχεση μας μαζι του ηταν παντα αθλια. Θα μπορουσε ομως να μην επεκταθει σ αυτο το θεμα αν την εκανε να νιωθει ασχημα,οπως της ειπα. Απλα μου φαινεται πια παραξενο το οτι συνεχιζει να λεει ψεματα για τοσο μικρα πραγματα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,604
    Originally posted by moonlight_walker
    Εχουμε μιλησει γι αυτο,εννοειται πως ολοι την συμβουλεψαμε να ειναι ειλικρινης αλλα ανεκαθεν ελεγε μικροψεματακια. Δε νομιζω ομως πως τα πιστευει. Τη ρωτησα πχ γι αυτο που ειπε στην κοπελα για το πατερα μας κ μου ειπε πως δεν ηθελε να πιστεψει εκεινη οτι η σχεση μας μαζι του ηταν παντα αθλια. Θα μπορουσε ομως να μην επεκταθει σ αυτο το θεμα αν την εκανε να νιωθει ασχημα,οπως της ειπα. Απλα μου φαινεται πια παραξενο το οτι συνεχιζει να λεει ψεματα για τοσο μικρα πραγματα.
    υπαρχει περιπτωση καποιος γονιος να ηταν επισης ανειλικρινης στην ζωη του, εστω κι αν στα λογια την συμβουλευε για ειλικρινεια?
    δειχνει να ειναι μια συνειδητη της επιλογη το να καταφευγει στο ψεμα.
    ισως απ οσα της ειπατε δεν πεισθηκε για την αναγκη να ειναι ειλικρινης.
    νομιζω οτι σε αυτη την περιπτωση κι εφοσον στις συζητησεις υπεκφευγει με χαζες δικαιολογιες, αν κατι αλλαξει στην συμπεριφορα της αυτη, θα πρεπει να γινει the hard way....
    ετσι κι αλλιως κανεις μας δεν το αποφευγει αυτο....

    οταν πληγωθει κι η ιδια απο τα ψεματα καποιου
    οταν χασει ανθρωπους απο διπλα της γιατι δεν θελουν να εχουν ανειλικρινεις φιλους
    οταν θα ακουσει οτι την κακολογουν για την συνηθεια της αυτη
    ισως σκεφτει οτι δεν ειναι και τοσο επιτυχημενη επιλογη...

    απο την αλλη, ξερω και μερικους αρχιψευταρεους που την περνανε λαθρα στην ματαιη τουτη ζωη και ειναι και οι πρωτοι του χωριου...
    ε...αν τυχει η αδερφη σου να ειναι απο αυτους, ισως θα πρεπει να αναθεωρησουμε εμεις για την αξια της ειλικρινειας :):):):):)

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    15
    Οι γονεις μας ηταν παντα ειλικρινεις...ειλικρινα δεν ξερω γιατι λεει ψεματα. Μαλλον πρεπει να προσγειωθει ασχημα για να καταλαβει,θα αφησω λοιπον τα πραγματα να ερθουν μονα τους ελπιζοντας πως καποτε θα αναθεωρησει. Ετσι κ αλλιως ουτε εγω ειμαι καμια αγία για να την κρινω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    η αδερφη σου μαλλον ειναι μικρη ακομα πολλοι ξεκιναν ετσι και στην πορεια με τισ διαφορεσ εμπειριεσ μαθαινουν και λενε και αληθεια μην το βλεπεισ ωσ κακο μπορει και να ειναι το πλεονεκτημα τησ αυτο αυριο μεθαυριο πολλεσ δουλειεσ χρειαζονται τα ψεμματα οπωσ επισησ αν ειναι πειστικη και ευχαριστη μπορει να κερδιζει φιλουσ αντι να χανει οτι και να ναι παντωσ η ζωη θα τησ δειξει τα σημαδια κι αυτη θα αλλαξει προσ εκεινη την κατευθυνση που νομιζει αυτη οτι κερδιζει οποτε μην ανυσηχεισ

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    15
    Ναι,πιστευω πως θα βρει εκεινη,μονη της πώς πρεπει να συνεχισει στη ζωη της. Απλα πανικοβληθηκα στη σκεψη οτι μπορει να ειναι αρρωστη. Μετα απο οσα διαβασα ομως καταλαβα πως θα ηταν βαρυτερα τα συμπτωματα σε τετοια περιπτωση.Οπως κ να χει σας ευχαριστω ολους που μου απαντησατε. Να ειστε καλα...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    ΕΛΛΑΔΑ
    Posts
    520
    ο βασιλης καρρας, λεει: \"αστην να λεει\"

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    2
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    υπαρχει περιπτωση καποιος γονιος να ηταν επισης ανειλικρινης στην ζωη του, εστω κι αν στα λογια την συμβουλευε για ειλικρινεια?
    δειχνει να ειναι μια συνειδητη της επιλογη το να καταφευγει στο ψεμα.
    ισως απ οσα της ειπατε δεν πεισθηκε για την αναγκη να ειναι ειλικρινης.
    νομιζω οτι σε αυτη την περιπτωση κι εφοσον στις συζητησεις υπεκφευγει με χαζες δικαιολογιες, αν κατι αλλαξει στην συμπεριφορα της αυτη, θα πρεπει να γινει the hard way....
    ετσι κι αλλιως κανεις μας δεν το αποφευγει αυτο....

    οταν πληγωθει κι η ιδια απο τα ψεματα καποιου
    οταν χασει ανθρωπους απο διπλα της γιατι δεν θελουν να εχουν ανειλικρινεις φιλους
    οταν θα ακουσει οτι την κακολογουν για την συνηθεια της αυτη
    ισως σκεφτει οτι δεν ειναι και τοσο επιτυχημενη επιλογη...

    απο την αλλη, ξερω και μερικους αρχιψευταρεους που την περνανε λαθρα στην ματαιη τουτη ζωη και ειναι και οι πρωτοι του χωριου...
    ε...αν τυχει η αδερφη σου να ειναι απο αυτους, ισως θα πρεπει να αναθεωρησουμε εμεις για την αξια της ειλικρινειας :):):):):)
    ευχαριστω πολυ για αυτες τις πληροφοριες και η δικια μου η αδερφη εχει το ιδιο προβλημα...μου την σπανε πολυ οι ανθρωποι που λενε ψεματα...συγκεκριμενα η αδερφη μου το κανει για να κανει φιλιες, να κεντιζει το ενδιαφερον μαυτα που λεει, να να αποφευγει δυσκολες καταστασεις και για να νομιζει οτι μαυτο που κανει κοροιδευει τον αλλον...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Quote Originally Posted by Maria1996 View Post
    ευχαριστω πολυ για αυτες τις πληροφοριες και η δικια μου η αδερφη εχει το ιδιο προβλημα...μου την σπανε πολυ οι ανθρωποι που λενε ψεματα...συγκεκριμενα η αδερφη μου το κανει για να κανει φιλιες, να κεντιζει το ενδιαφερον μαυτα που λεει, να να αποφευγει δυσκολες καταστασεις και για να νομιζει οτι μαυτο που κανει κοροιδευει τον αλλον...
    μαρια μεγαλωνοντασ θα καταλαβεισ οτι πολλοι ανθρωποι τα κανουν αυτα και συνηθωσ η ξεκινασ με πολλα ψεμματα κ η ζωη σου τα φερνει ετσι και λεσ αληθειεσ καποιεσ στιγμεσ η ξεκινασ με αληθειεσ και η ζωη σου τα φερνει που καταλαβαινεισ οτι χρειαζονται τα ψεμματα και ετσι επερχεται μια ισσοροπια που ολοι κανουν περιπου τα ιδια!!!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Το ψέμα σου επιτρέπει να χειραγωγείς τον τρόπο με τον οποίον θέλεις να σε βλέπουν οι άλλοι ειχε πει καποτε καποιος κ νομιζω οτι καπου εκει βρισκεται μια μεγαλη αληθεια. Προφανως, ενας ανθρωπος που λεει ψεμματα συστηματικα, εχει πολυ χαμηλη αυτοεκτιμηση.

    Πώς μπορεις να την βοηθησεις? Κανοντας το αντιθετο απο οτι η ιδια. Μιλώντας της ειλικρινα, εκφραζοντας της τις αγωνιες σου γι αυτην κ την ανησυχια σου. Μπορει ετσι να τη βοηθησεις πολυ παραπανω απο οσο νομιζεις. Πραγματα που μοιαζουν μικρα ή αυτονοητα κανουν τις σχεσεις μας πολυ πιο ουσιαστικες κ αληθινες.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •