Ξανά εμφανίστηκαν οι κρίσεις πανικού!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    47

    Ξανά εμφανίστηκαν οι κρίσεις πανικού!

    Καλησπέρα σε όλους!
    Είμαι ξανά εδώ για το γνωστό θέμα της διαταραχής και των κρίσεων πανικού.
    Για κάποιο εύλογο διάστημα μπορώ να πω ότι είχα ξεπεράσει τις κρίσεις.
    Ξανά εμφανίστηκαν μετά από κάποιο δυσάρεστο γεγονός και από τότε,4 μήνες τώρα κάνω ψυχοθεραπεία.
    Το θέμα είναι οτι οι τελευταίες 2 βδομάδες ήταν και είναι πολύ αγχογόνες και ξανά εμφανίστηκαν η απόλυτη νοσοφοβία και διάφορα ψυχοσωματικά.
    Για κάθε πονο λοιπόν θέλω να τρέχω και στον ανάλογο γιατρό.
    Έπαθε κι ενας οικογενειακός μας φίλος ρίξη ανευρίσματος και πέθανε και από τότε φοβάμαι πάρα πολύ.


    Και μου εμφανίστηκε ένας πόνος στο δεξί το μάτι και νιώθω όλα και πιο χάλια."Ασε δεν ξέρω τι να κάνω.
    Πήγα την Παρασκευή σε οφθαλμίατρο και μου είπε δεν έχεις κάτι,αν συνεχιστεί να πας σε νευρολόγο και φοβάμαι πιο πολύ.
    Αλλά είμαι τοσο στρεσαρισμένη.Τόσο πολύ!
    Περιμένω πως και πως να έρθει το ραντεβού με τον ψυχολόγο μου να το συζητήσουμε.

    Γιατί ξανά εμφανίζεται όλο αυτό?
    Γιατί εμφανιζονται οι κρίσεις?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    οκ ασε τις κρισεις κ μιλα μας για το δυσαρεστο γεγονος ειναι οφθαλμοφανες νομιζω οτι απο αυτο αρχισε το λες κ μονη σου

  3. #3
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    47
    Το γεγονός αυτό συνέβει τον Μάρτιο και από τότε τα έχω όλα αυτα.
    Συν ότι περασα τον Ιούνη μια περίοδος εντονης τριχόπτωση

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    Αρα συνέβη απο αυτο το γεγονός τι ψαχνεις ακριβώς τώρα?
    μιλησε μας γ αυτο..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323
    Μαρία οι πανικού επιστρέφουν όταν τα επίπεδα του αγχους ανέβουν τόσο,ωστε να ενεργοποιούνται οι αμυντικοί μηχανισμοί του ανθρώπου απ το αγχος..Πολλοί άνθρωποι νομίζουν οτι είναι καλά εκείνη την εποχή αλλά σίγουρα δεν είναι καλά,απλά δεν δίνουν την πρέπουσα σημασία σ αυτά που δεν τους αρέσουν..Η δεν ξέρουν να ξεχωρίζουν..Τους εχει διδάξει η οικογένεια ή η κοινωνία οτι είναι φυσιολογικό να μην είσαι καλά με λίγα λόγια γιατί η ζωή είναι δύσκολη.Λίγοι ξέρουν ακόμα και βασικα πράγματα για την ψυχή μας τις περασμένες δεκαετίες..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323
    Βασικά οσο περισσότερο διαβάζω και ενημερώνομαι για τέτοια θέματα,τόσο ανακαλύπτω σε τί ψωροχώρα ζούμε,ταλαίπωρη,υπανάπτυκτ η,μ ένα συστημα κοινωνικο-πολιτικο-οικονομικό που τυραννάει τους ανθρώπους απο παιδιά,και τους διδάσκει μονο την υποταγή και την πειθαρχία,και αργότερα τους φανατίζει οπαδικά και με κόμματα,ωστε να μην ξέρουν ποτέ ν αναγνωρίζουν τις βαθύτερες ανάγκες τους,τα συναισθήματά τους,
    και απλά να κοιτάνε να εχουν όλα τα προσόντα του ανταγωνισμού για ένα ξεροκόμματο απ την κλεπτοκρατία που κατέχει την Ελλάδα..
    Νέοι άνθρωποι και παραμερίζουν ολες τις ανάγκες τους,την ανάγκη τους για έκφραση,για δημιουργία,για ανάπτυξη μονο και μόνο για ένα ξεροκόμματο..
    Οι προηγούμενες γεννιές εβαλαν τον ανθρώπινο παράγοντα πολύ πίσω απ τα κοινωνικά προτυπα και τα λεφτά,και το αποτέλεσμα να μην υπάρχει ανθρωπια και κατανόηση για τα παιδιά τους..Δεν ξέρω αν το εκαναν επίτηδες αλλά δε μ ενδιαφέρει κιόλας,σημασία έχει οτι -οπου δεν υπάρχει κράτος οι άνθρωποι αναγκάζονται να εξαρτώνται απ την οικογένεια,και δημιουργούνται ενα σωρό ψυχολογικά προβλήματα..
    Αν είχαμε ένα κρατος που θα εδινε σε νέους ανθρωπους κινητρο για ζωή,και να είναι δίπλα τους,θα ήταν αυτά που τραβάμε πολύ λιγότερα θεωρώ..
    Εχω κάτι ξαδέρφια μου εξω,και το κράτος που βρίσκονται μου είπαν-ακόμα και σε περίπτωση που μείνεις ανεργος σου παρέχει σπίτι και επίδομα μεχρι να ξαναβρείς δουλειά σε ένα χρόνο!!
    Ο άνθρωπος είναι ελέυθερος,και δεν αναγκάζεται να γίνει το χειρότερο ζώο για να επιβιώσει οπως μας έκαναν τα λαμόγια..
    Αν δουλέψουμε όλοι μαζί θα γίνουν καλύτερα τα πράγματα..Δεν αξίζει να περνάμε την μαυρίλα τους..

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by maria- View Post
    Το γεγονός αυτό συνέβει τον Μάρτιο και από τότε τα έχω όλα αυτα.
    Συν ότι περασα τον Ιούνη μια περίοδος εντονης τριχόπτωση
    αυτο που λες εμενα δε μου φαινετε καθολου διαφωτιστικο οστοσο μπορει να καταλαβαινω οτι μπορει να μη θελεις να αναφερθεις δημοσια στο δυσαρεστο γεγονος αυτο κανεις δε το εχει λαβει υποψη του ως τωρα σε οσους γραφονται τωρα στο φορουμ.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    47
    Καλησπέρα σε όλους και πάλι.
    Το γεγονός αυτό το ανέφερα παραπάνω. Είναι ότι πεθανε ξαφνικα ένας θείος μου από ρίξη ανευρύσματος
    και φοβαμαι πολύ από τότε .απλά τώρα τελευταία η περίοδος είναι τρομερα αγχωτικό και με το θέμα δουλειά και νομίζω ότι ή έχω όγκο στο κεφάλι ή κάτι άλλο τέτοιο.
    Πριν από πεντε λεπτα ακριβως ενιωσα να μουδιαζει το κεφάλι μου όλο πρώτη φορα αυτό .
    Άν και με τρομάζει απίστευτα λέω όχιιιιι δεν θα μου χαλασεις πάλι εσύ την μέρα

  9. #9
    Μαρια κ εγω αρχησα να πιστευω οτι εχω ογκο στο κεφαλι, πονουσε, ενιωθα μουδιασματα, τραβιγματα στο πισο μεροσ, κ επιδη πασχω κ απο οφθαλμικη αυρα που ειναι κατι πολυ τρομαχτικο για εμενα, ετρεμα να παω σε νευρολογο, αφου του μιλησα κ μου ειπε οτι ηταν απο το ανχοσ. Δεν πειστηκα, οταν με ξαναπιασε η αυρα, πιγα ξανα σε οφθαλαμιατρο, τησ ειπα ποσο πολυ φοβαμαι κ με επεισε να κανω κανω μαγνητικη εγκεφαλου για να μου φυγη η ιδεα... Την εκανα πρην 2 βδομαδεσ τρεμοντασ. βγηκε καθαρη κ μ περασαν ολα. Σκεψου να την κανεισ να ησηχασεις

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    καλα κι εγω έπαθα και ακόμα να τ ξεπερασω την νοσοφοβια παιδια , ελεος πια... Ο,τι θέλει μας κανει τ μυαλο...γ.αμω τις κρισεις...
    Μαρία δεν νομίζω πως είναι αυτος ο λόγος ντε κ καλα που επανήλθες
    κατι αλλο παιζει να είναι..νομίζω

  11. #11
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    47
    Ολα μα όλα ξεκίνησαν από έναν ανεκπλήρωτο έρωτα,ο οποιος συνεχίζεται μέχρι σήμερα.
    Ξάθε που εμφανίζεται να σου και τα ψυχοσωματικά.
    Συνεχιστηκε απο 2-3 έντονα γεγονότα,κάτι κηδείες και κατέληξη με μία δουλειά που δεν μου αρέσει κι ένα τώρα τί κάνουμε?
    Σαν δωράκι μου έφερε και μια νοσοφοβία!

    Τα παλεύω όλα μέρα νύχτα και με βοηθάει η ψυχοθεραπεια πολύ,αλλά καμια φορά υπάρχει υποτροπή όπως λέει και ο ψυχολόγος μου!!

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Βασικά οσο περισσότερο διαβάζω και ενημερώνομαι για τέτοια θέματα,τόσο ανακαλύπτω σε τί ψωροχώρα ζούμε,ταλαίπωρη,υπανάπτυκτ η,μ ένα συστημα κοινωνικο-πολιτικο-οικονομικό που τυραννάει τους ανθρώπους απο παιδιά,και τους διδάσκει μονο την υποταγή και την πειθαρχία,και αργότερα τους φανατίζει οπαδικά και με κόμματα,ωστε να μην ξέρουν ποτέ ν αναγνωρίζουν τις βαθύτερες ανάγκες τους,τα συναισθήματά τους,
    και απλά να κοιτάνε να εχουν όλα τα προσόντα του ανταγωνισμού για ένα ξεροκόμματο απ την κλεπτοκρατία που κατέχει την Ελλάδα..
    ενω αν εισουν στο αεροδρομιο στη φρανκφουρτη κ εβγαινες απο το λεοφορειο που μεσα εκανε σαουνα κ κοντεψα να βγαλω τη μπεμπελη κ ετρωγες στη μαπα αυτο το κατεψυγμενο αερα που ειχε εξω πιστεψε με θα αρχιζες να αναθεωρεις τα πιστευω σου για αυτη τη ψωροχωρα.. αν δε καταλαβενεις τι λεω πηγενε ενα ταξιδακι στο εξωτερικο για να δεις τι κλιμα εχει εξω κ αν το νιωσεις θα καταλαβεις τι θελει να πει ο ποιητης....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    Πολύ σημαντικό τοτε που σε βοηθάει λοιπον η ψυχοθεραπεία..
    Δούλεψε κ τον εαυτο σου συγχρόνως..
    απλά θέλουν δυστυχώς χρόνο αυτα..και σιγα σιγα θα επανέλθεις...
    (Στο μεταξύ τα λεω για να τα πιστεύω κι εγω αυτα)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    Quote Originally Posted by maria- View Post
    Ολα μα όλα ξεκίνησαν από έναν ανεκπλήρωτο έρωτα,ο οποιος συνεχίζεται μέχρι σήμερα.
    Ξάθε που εμφανίζεται να σου και τα ψυχοσωματικά.
    Συνεχιστηκε απο 2-3 έντονα γεγονότα,κάτι κηδείες και κατέληξη με μία δουλειά που δεν μου αρέσει κι ένα τώρα τί κάνουμε?
    Σαν δωράκι μου έφερε και μια νοσοφοβία!

    Τα παλεύω όλα μέρα νύχτα και με βοηθάει η ψυχοθεραπεια πολύ,αλλά καμια φορά υπάρχει υποτροπή όπως λέει και ο ψυχολόγος μου!!



    Πολύ σημαντικό τοτε που σε βοηθάει λοιπον η ψυχοθεραπεία..
    Δούλεψε κ τον εαυτο σου συγχρόνως..
    απλά θέλουν δυστυχώς χρόνο αυτα..και σιγα σιγα θα επανέλθεις...
    (Στο μεταξύ τα λεω για να τα πιστεύω κι εγω αυτα)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ε σαν κ μενα..με το που γινεται κατι κ με αγχωνει...πατιεται το κουμπι του στρες κ της καταθλιψης κ αρχιζουνε τα οργανα..δυστυχως απο οτι καταλαβα θεραπεια μονιμη δεν υπαρχει.εχει εξαρσεις κ υφεσεις...
    απλα μαθαινεις να το διαχειριζεσαι..οχι ομως να το εξαλειψεις τελειως.
    με την ψυχοθεραπεια μαθαινεις να εισαι πιο σιγουρος για τον εαυτο σου, να εχεις πιο πολυ ψυχραιμια οταν συμβαινει.
    δεν πιστευω οτι θεραπευεται εντελως..σε μενα τουλαχιστον διαπιστωνω οτι ποτε δεν θα ηρεμησω απο αυτα τα συμπτωματα..απλα οταν θα ειμαι ευχαριστημενη ολα καλα κ ολα ωραια κ οταν θα γινεται κατι θα με πιανει παλι η τσιτα..αποδεξου τον εαυτο σου και δουλεψε το ..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Κρίσεις Πανικού και εγω !!!!!
    By filakhs in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 41
    Last Post: 02-01-2015, 01:06
  2. κρισεις πανικου vs κρισεις αγχους.διαφορά??
    By dora-agxos in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 8
    Last Post: 12-11-2014, 11:42
  3. Μετα απο καιρο ξανα κριση πανικου
    By novia35 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 7
    Last Post: 04-08-2014, 14:42
  4. μετα απο οσα εκανα κρισεις ξανα!
    By xmpoukai in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 31-03-2009, 19:34
  5. Κρίσεις Πανικού
    By Aggelos76 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 03-01-2008, 14:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •