σεξουαλική παρενόχληση ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    27

    σεξουαλική παρενόχληση ?

    Όταν ήμουν μικρή 7 -9 ετών κάποιος από το οικογενειακό μου περιβάλλον , ήρθε ένα βραδυ στο κρεββάτι μου και με ρώτησε αν ήθελα να με χαιδέψει στην πλάτη και γενικα κατάλαβα πως ήθελε αλλα....φυσικα είπα οχι πάρα πολύ τρομαγμενη. από τότε αναρωτιέμαι αν αυτό που έγινε ήταν σεξουαλική παρενόχληση ή μια κίνηση τρυφερότητας . Πως μπορώ να το ξεμπερδεψω αυτό στο μυαλο μου ?

    ευχαριστω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    295
    Εφοσον δεν πηγε παρακατω το ολο θεμα (ευτυχως να λες!), μονο εσυ μονη σου μπορεις να ξερεις τι ηταν.
    Εσυ εκεινη την ωρα αισθανθηκες απειλη? Ενιωσες ασχημα?
    Μεσα σου τι μοιαζει περισσοτερο αληθεια: να ηταν, ή να μην ηταν παρενοχληση?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    27
    Μεσα μου μοιάζει να ήταν γιατι ο συγκεκριμένος υπήρξε πολύ .....ασεμνος απεναντί μου εκείνη την περιοδο και γενικά είχε μία τάση να κάνει επιδειξη με κάποιο τρόπο....καποια σημεία ....και επειδή είχα αυτή του την εικόνα , από την κίνηση αυτή ενιωσα ένα φόβο και μια ντροπή ! Αλλά μεγαλύτερος ήταν ο φόβος !!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    295
    Προσωπικα πιστευω οτι μια κατασταση χαρακτηριζεται απο το πως μας κανει να νιωθουμε! Ακομα και να μην ηταν αυτη η προθεση του, εσενα σε εκανε να νιωσεις οπως ενιωσες και αυτο ειναι που μετραει!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    27
    Νομίζω πως έχεις δίκιο....Και κάτι άλλο , αυτό το άτομο είχε την τάση όλα τα χρόνια που τον ήξερα (όσο ήμουν μικρή τουλάχιστον , γιατί μετά πέθανε , ήταν μεγάλης ηλικίας ) , να φοράει βερμούδες που φρόντιζε πάντα όταν ήταν απέναντί μου να \"τα\" έχει σε κοινή θέα !!!! Αυτό τι ήταν πάλι , κάποιο βίτσιο ? Τι να πω ? Εγώ από όλο αυτό νιώθω μια αηδία , συγνώμη για την έκφραση , κ νιώθω πως έχει επηρεαστεί η ενήλική ζωή μου από αυτό !

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    295
    Εκεινο το βραδυ που ηρθε στο κρεβατι σου, οταν του ειπες \"οχι\" τι εγινε μετα?

    Για καποιον περιεργο λογο οταν καποιος εχει σεξουαλικες προθεσεις παντα το καταλαβαινουμε! Σαν ενστικτο! Δεν ξερω πως εξηγειται αυτο ρε γαμωτο...

    Γενικα, εισαι σιγουρη οτι δεν εχει γινει τιποτα αλλο με αυτον το ανθρωπο?
    Εχεις μιλησει ποτε σε ψυχολογο για αυτο που σε βασανιζουν και το πως σε κανουν να νιωθεις?

    Για να επιδεικνυονταν ετσι μαλλον θα την εβρισκε στην σκεψη οτι δειχνει τα αχαμνα του σε ενα κοριτσακι... Ακομα και να μην το εκανε μονο σε σενα, παλι το να δειχνεις τα αυτα σου ετσι στον κοσμο δεν ειναι και πολυ νορμαλ!

    Εφοσον συνεχιζει να σε επηρεαζει το καλυτερο θα ηταν να πας σε καποιον ψυχολογο να σε βοηθησει αν το χειριστεις και να δεις μηπως υπαρχει τιποτα βαθυτερο που πρεπει να λυσεις!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    27
    Ναι το έχω συζητήσει...από όσο θυμάμαι δεν έγινε κάτι παραπάνω εκείνη τη βραδιά....ένιωσα απλά ένα τεράστιο φόβο , τόσο που ακόμη κ σήμερα αν το σκεφτώ , μπορώ να νοιώσω το ίδιο !! Αφού του αρνήθηκα έφυγε....
    Ευχαριστώ πολύ για την βοηθεια ....

    Αυτό που σκέπτομαι ώρες ώρες , είναι πως έχω ακούσει ότι το μυαλό μας σταματάει κατα κάποιο τρόπο και \"σβήνει\" πολύ δυσάρεστα γεγονότα από την μνήμη μας , ειδικά κατά την παιδική ηλικία . Αυτό είναι αλήθεια?? Υπαρχει περίπτωση να μου έχει συμβει κάτι που ακόμη κ εγώ αρνούμαι να θυμηθω ???

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    295
    Οι αποψεις διιστανται!
    Κοινως ειναι αποδεκτο οτι πραγματι γινεται αυτο! Οτι ειναι μια μορφη αμυνας τους οργανισμου, οταν του συμβει κατι πολυ δυσαρεστο και επιπονο ψυχικα ή που εκεινη την στιγμη δεν ειναι σε θεση να αντιμετωπισει το απωθει και ειναι σαν να μην εγινε ποτε! Βεβαια, το γεγονος αυτο μπορει να εκδηλωνεται εμμεσα χωρις το ατομο να το καταλαβαινει, ας πουμε με ψυχαναγκασμους, με αγχος, καταθλιψη, αυτοκτονικες τασεις και διαφορα τετοια! Υπαρχουν διαφορες μεθοδοι με τις οποιες μπορεις να επαναφερεις αυτη την αναμνηση στο συνειδητο μερος της σκεψης.

    Αλλοι παλι ισχυριζονται οτι αυτες οι αναμνησεις ειναι δημιουργημα της καθοδηγησης τους ψυχαναλυτη...

    Εγω πιστευω οτι η αληθεια βρισκεται καπου στη μεση! Οτι δηλαδη υπαρχουν περιπτωσεις ψευδων αναμνησεων, αλλα υπαρχουν τοσες μαρτυριες ανθρωπων που εχουν αναβιωσει αναμνησεις που αποδεικνυονταν τελικα οτι ηταν αληθινες (απο τον οικογενειακο κυκλο ή απο ομολογια του θυτη).

    Οποτε, θεωρητικα ο καθενας μας μπορει να εχει κακοποιηθει και να μην το ξερει! Τρελο? :P

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Κατι παει στραβα στην ζωη σου και προσπαθεις να αναμοχλευσεις τι ειναι αυτο που σε εφερε σε αυτη την κατασταση? Δεν εχει νοημα αλλιως να ψαχνεις να βρεις κατι που δεν θυμασε!!!!!!!
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    105
    προσπαθησε να το αποβαλεις και να ηρεμησεις απο την στιγμη που δεν εγινε κατι παραπανω εισαι πολυ τυχερη..ειναι λογικο να εχει αποτυπωθει στη μνημη σου αφου στην παιδικη ηλικια το μυαλο μας ειναι σα πλαστελινη οτι συμβαινει αποτυπωνεται κ μενει..ξερω οτι μπορει να ειναι δυσκολο κ ασχημο οταν το σκεφτεσαι..ολοι εχουμε νομιζω κακιες αναμνησεις απ τα παιδικα χρονια που κατα ενα περιεργο τροπο οταν τα σκεφτομαστε ερχεται στη επιφανεια το ιδιο ακριβως συναισθημα που νιωσαμε κ τοτε, οποτε προσπαθησε να ηρεμησεις και να το ξεχασεις οσο μπορεις..

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    27
    Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια !!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •