Βαρια καταθλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Panos_019
    Guest

    Βαρια καταθλιψη

    Καλησπέρα στη παρέα.Πασχω από ψυχωσικη καταθλιψη βαρια και λαμβάνω αγωγη cymbalta 60 mg,sycrest 10mg και trittico 300mg.Τον τελευταίο καιρό η καταθλιψη πήρε άλλες διαστάσεις ψυχοσωματικου χαρακτήρα και υποφερω πολύ.Το πρόβλημα μου είναι ότι μετά την ψυχωση για ένα χρόνο έμεινα άπραγος μιας και δεν μπορούσα να κάνω και πολλά και δεν με ενδιέφερε τίποτα και έμεινα εντελώς μόνος.Δεν έχω φίλους εκτός από ένα παιδί που βγαίναμε για καφέ κάπου κάπου και περνάω την ωρα μου μοναχικά πιο πολύ μιας και δεν έχω παρέες.Δεν μου αρέσει καθόλου αυτό και θέλω να αλλάξει αλλά δεν ξέρω τον τρόπο όπως επίσης για τον χρόνο που πηγε χαμένος και στεναχωριεμαι.Κοπελα δεν εχω μιας και φοβάμαι να προσεγγίσω κάποια και τραβάω μεγάλο κουπί γενικά.Τι θα μπορούσα να κανω;Θα ήθελα τη γνώμη σας

  2. #2
    Δες τα πόστ μου σε :Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή->Αγχος αποτυχίας ΚΑΙ

    Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή->Μοναξιά εσωτερική

  3. #3
    Quote Originally Posted by Panos_019 View Post
    Καλησπέρα στη παρέα.Πασχω από ψυχωσικη καταθλιψη βαρια και λαμβάνω αγωγη cymbalta 60 mg,sycrest 10mg και trittico 300mg.Τον τελευταίο καιρό η καταθλιψη πήρε άλλες διαστάσεις ψυχοσωματικου χαρακτήρα και υποφερω πολύ.Το πρόβλημα μου είναι ότι μετά την ψυχωση για ένα χρόνο έμεινα άπραγος μιας και δεν μπορούσα να κάνω και πολλά και δεν με ενδιέφερε τίποτα και έμεινα εντελώς μόνος.Δεν έχω φίλους εκτός από ένα παιδί που βγαίναμε για καφέ κάπου κάπου και περνάω την ωρα μου μοναχικά πιο πολύ μιας και δεν έχω παρέες.Δεν μου αρέσει καθόλου αυτό και θέλω να αλλάξει αλλά δεν ξέρω τον τρόπο όπως επίσης για τον χρόνο που πηγε χαμένος και στεναχωριεμαι.Κοπελα δεν εχω μιας και φοβάμαι να προσεγγίσω κάποια και τραβάω μεγάλο κουπί γενικά.Τι θα μπορούσα να κανω;Θα ήθελα τη γνώμη σας
    Η απομόνωση φίλε μου, η έλλειψη ανθρώπων να σε ενθαρρύνουν και το να μην κάνεις κάτι δημιουργικό που να σε ευχαριστεί, αυτά ως τρία σε ένα, τρέφουν και εξακολουθούν την κατάθλιψη όσα φάρμακα και να παίρνεις.
    Κι ο ένας φίλος είναι απλά μια ανάσα στο πρόβλημα, μια ευχάριστη στιγμή που την περιμένεις και τη χαίρεσαι ως διάλειμμα που απλά μειώνει την ένταση του προβλήματος. Προφανώς από πάντα δεν είχες φίλους, εννοώ μεγάλες παρέες αν και ποθούσες να σαι κοινωνικός. Πιθανόν και να μην ήσουν αποδεκτός κι αυτό συνδυαστικά με το να μην βρήκες μια δουλειά ή μια σπουδή που να σε ενθουσιάζει δημιούργησαν σταδιακά και έθρεψαν το πρόβλημα στην κατάθλιψη που μας περιγράφεις. Να βρεις τις δυνάμεις μέσα σου, να ενθαρρύνεις εσύ τον εαυτό σου, συνάμα να επιδιώξεις επανασύνδεση εκεί που έστω υπήρχε λίγο καλό πεδίο επικοινωνίας και επιδίωξη συναναστροφής με ατομα τα οποία σε εμπνέουν ότι ως επικοινωνία και χαρακτήρες ταιριάζεται. Δε χρειάζεται να είναι ενθουσιώδεις και άτομα που γουστάρεις. Μπορεί να ναι ασχημομούρηδες, μεγαλύτεροι σου σε ηλικία, αγράμματοι, χωρίς χόμπι, αλλά θετικοί, ειλικρινείς, απλοί και πρόσχαροι. Δεν είμαστε όλοι για τις μεγάλες ενθουσιώδεις δεμένες δραστήριες παρέες συνομιλήκων μας, άλλωστε αυτό το ανακαλύψαμε όταν παρά την μεγάλη μας προσπάθεια να γίνουμε μέρος τους, αυτοί ξέκοψαν τελικά από εμάς.
    Και κοπελες σου συνιστώ να προσεγγίζεις. Καμιά δεν θα σου θυμώσει, καμιά δεν θα σε βρίσει. Στη χειρότερη περίπτωση θα σου πει άμεσα δεν ενδιαφέρομαι. Απλά βάζεις λίγη αυτοπεποίθηση, είσαι ο εαυτός σου, βγάζεις αυτοεκτίμηση και σιγουριά γι αυτό που είσαι και προχωράς.
    Τα φάρμακα είναι μέσον, δεν είναι η τελική λύση.
    γιάννης

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by Panos_019 View Post
    Καλησπέρα στη παρέα.Πασχω από ψυχωσικη καταθλιψη βαρια και λαμβάνω αγωγη cymbalta 60 mg,sycrest 10mg και trittico 300mg.Τον τελευταίο καιρό η καταθλιψη πήρε άλλες διαστάσεις ψυχοσωματικου χαρακτήρα και υποφερω πολύ.Το πρόβλημα μου είναι ότι μετά την ψυχωση για ένα χρόνο έμεινα άπραγος μιας και δεν μπορούσα να κάνω και πολλά και δεν με ενδιέφερε τίποτα και έμεινα εντελώς μόνος.Δεν έχω φίλους εκτός από ένα παιδί που βγαίναμε για καφέ κάπου κάπου και περνάω την ωρα μου μοναχικά πιο πολύ μιας και δεν έχω παρέες.Δεν μου αρέσει καθόλου αυτό και θέλω να αλλάξει αλλά δεν ξέρω τον τρόπο όπως επίσης για τον χρόνο που πηγε χαμένος και στεναχωριεμαι.Κοπελα δεν εχω μιας και φοβάμαι να προσεγγίσω κάποια και τραβάω μεγάλο κουπί γενικά.Τι θα μπορούσα να κανω;Θα ήθελα τη γνώμη σας
    Πάρε και μια δεύτερη γνώμη για την αγωγή σου. Αν υπάρχει οικονομική δυνατότητα σκέψου και την επιλογή της ψυχοθεραπείας. Δεν ξέρω αν για τη διάγνωση σου ενδείκνυται η ομαδική ψυχοθεραπεία που είναι, αν δεν κάνω λάθος, λίγο πιο οικονομική. Και αυτή βοηθάει πάντως.

  5. #5
    Panos_019
    Guest
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Πάρε και μια δεύτερη γνώμη για την αγωγή σου. Αν υπάρχει οικονομική δυνατότητα σκέψου και την επιλογή της ψυχοθεραπείας. Δεν ξέρω αν για τη διάγνωση σου ενδείκνυται η ομαδική ψυχοθεραπεία που είναι, αν δεν κάνω λάθος, λίγο πιο οικονομική. Και αυτή βοηθάει πάντως.
    Η αλήθεια είναι πως χρειάζομαι την ψυχοθεραπεία μιας και έχω αδειάσει από κινητρο και διάθεση για ζωη η ζωη μου φαίνεται χωρίς νόημα.Πανω σε αυτά τα 3 πρέπει να πατήσω για να βρω μια ισσοροπια

Similar Threads

  1. Βαριά καταθλιψη και ψυχωση
    By Panos_019 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 25-06-2023, 18:06
  2. Άγχος, Στρες, Κρίσεις πανικού,Βαριά κατάθλιψη
    By Vasiliki3 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 34
    Last Post: 05-01-2020, 13:12
  3. Βαριά κατάθλιψη..
    By Confused889 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 50
    Last Post: 06-12-2019, 09:59
  4. Βαριά πόδια-κατάθλιψη
    By pak23 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 06-03-2013, 05:00
  5. Τα πιο βαριά φάρμακα
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 22-04-2012, 03:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •