ZOLOFT 50mg(αντικαταθλιπτικο).Εχει κανεις ιδεα για αυτα τα χαπια?Επερνε καποιος σε καποια θεραπεια?ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΝΑ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 50
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by nontas View Post
    6 μηνες περνω zoloft.10 χρονια επερνα seroxat.το zoloft ειναι απιστευτο!δεν εχω παθει κριση πανικου εδω και 4 μηνες!σε εμενα το φαρμακο δουλεψε απολυτα σε 2 μηνες με δοση 200mg την ημερα.βεβαια οπου νανε θα αρχισω να το ελατωνω παντα με την καθοδηγηση του γιατρου.17 χρονια βασανιζομουνα με αγοραφοβια και διαταραχη πανικου και επερνα seroxat και με zoloft μετα απο 2 μηνες χρησης εγινα ξανα ανθρωπος!!!
    γειά σου φίλε ελπίζω να έχω τα αποτελέσματα σου 15 χρόνια παιδεύομαι με αγχοδη διαταραχή και ή το αγνοούσα ή έκανε ομοιοπαθυτικη αλλά τώρα πια δεν....!! Έχω λίγο καποιες παρενέργειες τύπου ζαλάδα η ότι νανε ψυχολογία στο λεπτό αλλάζει αλλά θα προσπαθήσω!!

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by Agia View Post
    καλησπερα...

    θα ηθελα οποιος εχει ιδεα για αυτα τα χαπια, να μου πει τη γνωμη του και οσα περισσοτερα ξερει.

    Μου τα χορηγησαν για μια θεραπεια αλλα εχω καποιες αμφιβολιες.

    Καποιες φορες δεν αισθανομαι καλα και λεω μηπως φταινε τα χαπια.Βαζω διαφορα με το μυαλο μου γιατι ειμαι και λιγο επιφυλακτικη γενικα με τα φαρμακα. Το μονο φαρμακο που ηξερα ηταν το depon! Αυτα μου φαινονται "καταστροφη" αντι να το δω οτι "ισος"να με κανουν καλα!!
    Έχει λίγο κάποιες παρενέργειες αλλά όλα θα πάνε καλά μην αναλύεις και πολύ τα πάντα!! Και έχεις δίκιο σε αυτό που λες μην το βλέπεις αρνητικά θα στρώσεις!! Περαστικά!!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Κι εγώ παιδιά ξεκίνησα ζολοφτ για αγχωδη και κατάθλιψη . Εννέα μέρες τώρα τις ξεπέρασα τις παρενέργειες . Ελπίζω κι εγώ να δω θετικά :)

  4. #19
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Demi71 View Post
    Κι εγώ παιδιά ξεκίνησα ζολοφτ για αγχωδη και κατάθλιψη . Εννέα μέρες τώρα τις ξεπέρασα τις παρενέργειες . Ελπίζω κι εγώ να δω θετικά :)

    Με τι δόση ξεκινησες; Τι ππαρενέργειες σου έκανε;

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Με τι δόση ξεκινησες; Τι ππαρενέργειες σου έκανε;
    Αντωνη μια βδομαδα 25 και τωρα πηγα 50 Mg. Ειχα ξηροστομια , ζαλαδα και επαθα μια κριση ημικρανιας πολυ εντονη (μπορει να ηταν και τυχαιο) .Τωρα ειμαι οκ σε γενικες γραμμες . Θα μεινω ενα μηνα στα 50 mg και μετα θα με ξαναδει η γιατρος μου.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Έχουν παρενέργειες για μενα τουλαχιστον καπως ασχημες..δλδ επιδεινωσαν το αγχος οπως κ ολα τα σσρι και την καταθλιψη μου..ομως μετα τις 52 μερες είδα τα οφελη...τωρα νιωθω νορμαλ πλεον ..σε λιγες μερες κλεινω 3 μηνες που παιρνω ζολοφτ...κιλα δεν πηρα ποτε απο αντικαταθλιπτικο...κιλα επαιρνα μονο οταν έτρωγα σαν βοδι...δεν παχαινει το ζολοφτ...κουλ...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by selas-selas View Post
    δεν ειναι ναρκωτικα τα φαρμακα για να εθιστεις.
    να σου πω επειδη σε βλεπω σχολιαζεις συνεχεια...εχεις παρει αντικαταθλιπτικα ποτε???...παρτα και μετα θα σου πω εγω αν ειναι εθιστικα η οχι και τι ωραια θα περασεις...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by selas-selas View Post
    καλησπερα. δεν θα σε κουρασω καθολου. θα ειμαι πολυ συντομος: δεν ξερω δεν απαντω. αμα εχεις ειδικο ωστε να σε κουραρει, εμας εδω, δεν μας πεφτει λογος.
    εφοσον ουτε ξερεις ουτε εχεις παρει για ποιο λογο μπηκες εδω μεσα

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Κ εγώ τώρα θα τα ξεκινήσω έχω δοκιμάσει αλλά πράγματα εναλλακτικά αλλα τπτ άρα μονόδρομος δν μπορώ να δουλέψω είμαι με αναρρωτική πονάω πλ στο στέρνο δεν τρωω καλά απο το άγχος τρεμούλες όλη μέρα δεν μπορώ να περπατήσω αγκομαχάω αρνητικές σκέψεις όλη μέρα με άγχος υγείας άρα μονόδρομος άλλο ένα κακό που φοβάμαι κ ν τα πιω κ το πάω απο αύριο σε αύριο.πριν μ επιασε μεγάλη κριση πανικού το ζαναξ δεν μ επιασε γενικά υποφέρω

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by Agia View Post
    καλησπερα...

    θα ηθελα οποιος εχει ιδεα για αυτα τα χαπια, να μου πει τη γνωμη του και οσα περισσοτερα ξερει.

    Μου τα χορηγησαν για μια θεραπεια αλλα εχω καποιες αμφιβολιες.

    Καποιες φορες δεν αισθανομαι καλα και λεω μηπως φταινε τα χαπια.Βαζω διαφορα με το μυαλο μου γιατι ειμαι και λιγο επιφυλακτικη γενικα με τα φαρμακα. Το μονο φαρμακο που ηξερα ηταν το depon! Αυτα μου φαινονται "καταστροφη" αντι να το δω οτι "ισος"να με κανουν καλα!!
    μακρια απο αυτο το χαπι...το παιρνω πανω απο 2 χρονια και σε μενα ειχε τις πιο ισχυρες παρενεργειες...και στο τελος δεν μου εκανε και τιποτα δεν με θεραπευσε..μακρια απο οτιδηποτε της pfizer και ειδικα απο το zoloft.το σταματησα και πηγα σε ladose

  11. #26
    Quote Originally Posted by niaouris View Post
    μακρια απο αυτο το χαπι...το παιρνω πανω απο 2 χρονια και σε μενα ειχε τις πιο ισχυρες παρενεργειες...και στο τελος δεν μου εκανε και τιποτα δεν με θεραπευσε..μακρια απο οτιδηποτε της pfizer και ειδικα απο το zoloft.το σταματησα και πηγα σε ladose
    Αν επιτρέπετε τι παρενέργειες είχατε;

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by Agapi38 View Post
    Αν επιτρέπετε τι παρενέργειες είχατε;
    ισχυρες κρισεις πανικου,ενιωθα οτι πεθαινουν η θα πεθανουν οι δικοι μου και εγω,εντονη ανησυχια,τασεις αυτοκτονιας,εντονοτερη καταθλιψη,αισθημα θανατου και αποπροσωποιησης και αισθημα τρελας,αισθημα οτι δεν ειμαι πια μεσα στο σωμα μου και οτι πεφτω απο υψος,εντονες ισχυρες ταχυπαλμιες που παραλιγο να μου κανουν βλαβη στην καρδια,δεν μπορουσα να κοιμηθω με τιποτα,συνεχεις εφιαλτες και εννοειται οτι σε καμια περιπτωση δεν μπορουσα να κανω κανονικη γυμναστικη οποτε πηρα και 10 κιλα.επισης ειχα συνεχες αισθημα τρομου και κονταινε η αναπνοη μου ενιωθα οτι θα πεθανω και θελω να κανω εξετασεις διοτι σιγουρα κατι θα εχει κανει στην καρδια μου μακροχρονια αν οχι βραχυπροθεσμα.μου εβγαλε και νευρικοτητα στο τελος απτο πουθενα.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by niaouris View Post
    ισχυρες κρισεις πανικου,ενιωθα οτι πεθαινουν η θα πεθανουν οι δικοι μου και εγω,εντονη ανησυχια,τασεις αυτοκτονιας,εντονοτερη καταθλιψη,αισθημα θανατου και αποπροσωποιησης και αισθημα τρελας,αισθημα οτι δεν ειμαι πια μεσα στο σωμα μου και οτι πεφτω απο υψος,εντονες ισχυρες ταχυπαλμιες που παραλιγο να μου κανουν βλαβη στην καρδια,δεν μπορουσα να κοιμηθω με τιποτα,συνεχεις εφιαλτες και εννοειται οτι σε καμια περιπτωση δεν μπορουσα να κανω κανονικη γυμναστικη οποτε πηρα και 10 κιλα.επισης ειχα συνεχες αισθημα τρομου και κονταινε η αναπνοη μου ενιωθα οτι θα πεθανω και θελω να κανω εξετασεις διοτι σιγουρα κατι θα εχει κανει στην καρδια μου μακροχρονια αν οχι βραχυπροθεσμα.μου εβγαλε και νευρικοτητα στο τελος απτο πουθενα.
    Συγνωμη στα 3 χρονια που επαιρνες ζολοφτ ενιωθες ετσι και παρολαυτα τα συνεχιζες?

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Με τι κουράγιο να τα ξεκινήσω αύριο με συτά που ακούω φοβάμαι

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Τα έπαιρνα εγώ παλιότερα για πολύ καιρο τίποτα δεν με προκαλούσαν
    Απλώς μετά είπα να δοκιμάσω να τα κόψω τελείως και όταν ξανά άρχισα άρχισα με άλλα χάπια

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Έχει κανείς επίμονο βήχα μετά από καιρό από την νόσηση με κοβιντ?
    By Χριστίνα900 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 81
    Last Post: 10-05-2022, 22:56
  2. αντικαταθλιπτικά χάπια παρενέργειες και κίτρινες κάρτες ΕΟΦ
    By niaouris in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 05-03-2022, 21:32
  3. Όλα αυτά που παθαινω λέτε ότι είναι ψυχοσωματικά?
    By Χριστίνα900 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 27-02-2022, 19:12
  4. Άγχος για αγωγή με αντικαταθλιπτικό
    By Elena_38 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 30-01-2022, 22:05
  5. Εμμονή ιδέα και εμπειρίες
    By Jr1983 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 30-01-2022, 01:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •