ZOLOFT 50mg(αντικαταθλιπτικο).Εχει κανεις ιδεα για αυτα τα χαπια?Επερνε καποιος σε καποια θεραπεια?ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΝΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 50
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    119

    ZOLOFT 50mg(αντικαταθλιπτικο).Εχει κανεις ιδεα για αυτα τα χαπια?Επερνε καποιος σε καποια θεραπεια?ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΝΑ

    καλησπερα...

    θα ηθελα οποιος εχει ιδεα για αυτα τα χαπια, να μου πει τη γνωμη του και οσα περισσοτερα ξερει.

    Μου τα χορηγησαν για μια θεραπεια αλλα εχω καποιες αμφιβολιες.

    Καποιες φορες δεν αισθανομαι καλα και λεω μηπως φταινε τα χαπια.Βαζω διαφορα με το μυαλο μου γιατι ειμαι και λιγο επιφυλακτικη γενικα με τα φαρμακα. Το μονο φαρμακο που ηξερα ηταν το depon! Αυτα μου φαινονται "καταστροφη" αντι να το δω οτι "ισος"να με κανουν καλα!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    ΕΛΛΑΔΑ
    Posts
    520
    Originally posted by Agia
    καλησπερα...

    θα ηθελα οποιος εχει ιδεα για αυτα τα χαπια, να μου πει τη γνωμη του και οσα περισσοτερα ξερει.

    Μου τα χορηγησαν για μια θεραπεια αλλα εχω καποιες αμφιβολιες.

    Καποιες φορες δεν αισθανομαι καλα και λεω μηπως φταινε τα χαπια.Βαζω διαφορα με το μυαλο μου γιατι ειμαι και λιγο επιφυλακτικη γενικα με τα φαρμακα. Το μονο φαρμακο που ηξερα ηταν το depon! Αυτα μου φαινονται \"καταστροφη\" αντι να το δω οτι \"ισος\"να με κανουν καλα!!
    καλησπερα. δεν θα σε κουρασω καθολου. θα ειμαι πολυ συντομος: δεν ξερω δεν απαντω. αμα εχεις ειδικο ωστε να σε κουραρει, εμας εδω, δεν μας πεφτει λογος.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    295
    Τα επαιρνε η αδερφη μου, αλλα δεν ξερω λεπτομερειες καθως δεν μενουμε μαζι.

    Αυτο που ξερω ειναι οτι ειναι απ τα πιο \"in\" ψυχοτροπα φαρμακα. Στην αμερικη το παιρνουν σαν ντεπον! :P Επισης, ειχα διαβασει το φυλλαδιο που συνοδευε το φαρμακο οταν το χορηγησαν στην αδερφη μου (για να δω τι παιζει, δεν θα επετρεπα να παρει οτι να ναι!) και θυμαμαι οτι μου ειχε φανει οκ! Ειναι αν θυμαμαι καλα ελαφρυ αντικαταθλιπτικο και για αγχωδεις διαταραχες, ακομα και ΙΔΨ!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    295
    Α, επισης στην αδερφη μου ειχαν κανει δουλεια.... Οχι τρομερη, γιατι δεν εκανε καποια συνδυαστικη θεραπεια! Βασικα, το ξερω οτι την βοηθησε γιατι το καταλαβα αμεσως οταν τα εκοψε, χωρις να μου πει κανεις οτιδηποτε.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    119
    Μαλιστα...ειναι αληθεια οτι καποια αντικαταθλιπτικα σε κανουν ολη μερα να εισαι στην κοσμαρα σου?....οτι δηλαδη σε αποβλακονουν?...ετσι μου ειπε καποιος.

    ή οτι παιρνεις κιλα.Και γενικα σου κανουν κακο???

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    τα αντικαταθλιπτικα εχουν παρενεργειεσ που σου δυσκολευουν τη ζωη και ειναι αρκετεσ αλλα κανεισ δε ξερει πωσ θα αντιδρασει ο οργανισμοσ σου σε αυτα και το γιατρο να ρωτησεισ δε ξερει πραγματικα να σου πει κι αν σου πει θα ειναι ψεμματα απο τισ παρενεργειεσ υπαρχουν καποιεσ πιο συνηθισμενεσ και καποιεσ ασυνιθηστεσ τα γραφει μεσα το κουτι το οτι σου κανουν κακο δεν μπορεισ να το πεισ γιατι πχ μπορει να σε κανουν πιο χαρουμενη που το χεισ αναγκη αλλα να μην εχεισ καμια επιθυμια για σεξ που κι αυτο το χεισ αναγκη κατι χανεισ κατι κερδιζεισ που ο συνδυασμοσ ειναι μοναδικοσ και οντωσ μπορει να σε αποβλακωσουν λιγο αλλα και να διωχνουν τισ μαυρεσ σκεψεισ τεσπα αμα δεν ειχαν παρενεργειεσ και θα τα παιρναν ολοι πιοσ δε θελει περισσοτερη χαρα και λιγοτερο αγχοσ στη ζωη του

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    119
    Αλλος τροπος αντιμετωπισης δεν υπαρχει??

    Δηλαδη μονο αντικαταθλιπτικα? ........ετσι μου ερχετε ν μη περνω τπτ. αλλα απο την αλλη...

  8. #8
    Επειδή είμουν και εγώ στην ίδια ακριβώς φάση, έχω ξεκινήσει θεραπεία εδώ και 3 μέρες με Deprevix, σκεφτόμουν και εγώ αν έπρεπε τελικά να πάρω τα χάπια. Έβλεπα και την τεράστια λίστα απο παρενέργειες και το σκεφτόμουν ακόμα περισσότερο, αν και ολα τα φάρμακα έχουν παρενέργειες.
    Οι μόνες παρενέργειες που είχα εγώ απο το συγκεκριμένο χάπι, ήταν λίγο ναυτία , και μερικά γαστρεντερικά προβλήματα την πρώτη και την δεύτερη μέρα, μια ελαφριά ανησυχία ορισμένες στιγμές, και ένα σπαστικό χασμουρητό. Είχε πιαστεί το σαγόνι μου να χασμουριέμαι. Όλα αυτά εξαφανίζονται στην πορεία, με μόνο λιγο το χασμουρητό να επιμένει.
    Πάντως αφου στα έγραψε κάποιος ειδικός ίσως να σου κάνει καλό να ξεκινήσεις την θεραπεία.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    119
    Την εχω ξεκινησει....δε μπορω να κανω και αλλιως. Θελω να μου περασουν ολα αυτα, απλα ειμαι απιφυλακτικη γιατι εχω ακουσει τοσα πολλα και γιαυτο ρωταω εδω,για να παρω απαντησεις απο ατομα που ισος να γνωριζουν μεσα απο δικη τους εμπειρια.

    Μου ειπε ο γιατρος οτι θα τα περνω δυο μηνες και μετα θα αποφασισει λεει αν θα αυξησει τη δοση και το αν θα τα περνω ενα χρονο.
    ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ???//// ΠΟΛΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ???? ΔΕ ΘΑ ΕΘΙΣΤΩ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ???

    Υπαρχει καποιος που σταματησε την αγωγη και εγινε καλα τελειως?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    ΕΛΛΑΔΑ
    Posts
    520
    Originally posted by Agia
    Την εχω ξεκινησει....δε μπορω να κανω και αλλιως. Θελω να μου περασουν ολα αυτα, απλα ειμαι απιφυλακτικη γιατι εχω ακουσει τοσα πολλα και γιαυτο ρωταω εδω,για να παρω απαντησεις απο ατομα που ισος να γνωριζουν μεσα απο δικη τους εμπειρια.

    Μου ειπε ο γιατρος οτι θα τα περνω δυο μηνες και μετα θα αποφασισει λεει αν θα αυξησει τη δοση και το αν θα τα περνω ενα χρονο.
    ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ???//// ΠΟΛΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ???? ΔΕ ΘΑ ΕΘΙΣΤΩ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ???

    Υπαρχει καποιος που σταματησε την αγωγη και εγινε καλα τελειως?
    δεν ειναι ναρκωτικα τα φαρμακα για να εθιστεις.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    250
    Όλα τα αντικαταθλιπτικά έχουν παρενέργειες…
    Ωστόσο πρέπει πάντα να ζυγίζεις την κατάσταση και να επιλεγείς εάν τελικά τα πλεονεκτήματα υπερτερούν των μειονεκτημάτων…

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    115
    Καλησπερα. Τα εχω παρει κι αυτα και δεν ειχα κατι διαφορετικο απ\'οτι με ολα οσα εχω παρει. Τα αντικαταθλιπτικα δεν παχαινουν, ειναι πολυ μικρα για να κανουν κατι τετοιο :) απλα αναλογα με την διαθεση μας τρωμε η δεν τρωμε.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    1
    Έχουν περάσει λίγο οι μέρες αλλά θα σου πω την εμπειρία μου με τα zoloft.
    Έπαιρνα για ένα χρόνο, ξεκίνησα με 50 και έφτασα στα 100mg την ημέρα.
    Υπέφερα από κρίσεις πανικού και από μικρά καταθλιπτικά επεισόδια.
    Μου άλλαξαν τη ζωή.
    Η μόνη παρενέργεια ήταν ότι έβλεπα πάρα πολλά όνειρα και ότι είχα νυχτερινή εφίδρωση.
    Αποφάσισα να τα παίρνω χωρίς την παρακολούθηση ψυχιάτρου και από αυτή μου την απερισκεψία με οδήγησαν σε υπομανιακό επεισόδιο ππου με τη σειρά του έφερε τεράστιο καταθλιπτικό.
    Συμβουλή: να βλέπεις συχνά το γιατρό σου.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Καλαμάτα
    Posts
    15
    Παίρνω zoloft εδώ και ένα χρόνο. Ξεκίνησα με 50 mg, έφτασα 100 και τώρα παίρνω 75. Πάντα με παρακολούθηση του ψυχιάτρου.
    Η διάγνωση ήταν γενικευμένη αγχώδης διαταραχή. Αν εξαιρέσεις τις 2 πρώτες εβδομάδες που οι κρίσεις πανικού επιδεινώθηκαν, γενικά
    κάνουν πολύ καλή δουλειά τα χάπια αυτά. Τώρα για παρενέργειες έχω παρατηρήσει ότι σου ρίχνουν λίγο την ενεργητικότητα. Και όσο για το βάρος σε ένα χρόνο δυστηχώς πήρα 15 κιλά. Τώρα δε ξέρω αν φταίνε τα χάπια πάντως υπάρχουν στιγμές που η όρεξή μου δεν ελέγχεται. Ό,τι άλλο θες στη διάθεσή σου

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    7
    6 μηνες περνω zoloft.10 χρονια επερνα seroxat.το zoloft ειναι απιστευτο!δεν εχω παθει κριση πανικου εδω και 4 μηνες!σε εμενα το φαρμακο δουλεψε απολυτα σε 2 μηνες με δοση 200mg την ημερα.βεβαια οπου νανε θα αρχισω να το ελατωνω παντα με την καθοδηγηση του γιατρου.17 χρονια βασανιζομουνα με αγοραφοβια και διαταραχη πανικου και επερνα seroxat και με zoloft μετα απο 2 μηνες χρησης εγινα ξανα ανθρωπος!!!

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Έχει κανείς επίμονο βήχα μετά από καιρό από την νόσηση με κοβιντ?
    By Χριστίνα900 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 81
    Last Post: 10-05-2022, 22:56
  2. αντικαταθλιπτικά χάπια παρενέργειες και κίτρινες κάρτες ΕΟΦ
    By niaouris in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 05-03-2022, 21:32
  3. Όλα αυτά που παθαινω λέτε ότι είναι ψυχοσωματικά?
    By Χριστίνα900 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 27-02-2022, 19:12
  4. Άγχος για αγωγή με αντικαταθλιπτικό
    By Elena_38 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 30-01-2022, 22:05
  5. Εμμονή ιδέα και εμπειρίες
    By Jr1983 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 30-01-2022, 01:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •