πως να τον πεισω?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 11 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 154
  1. #1

    πως να τον πεισω?

    καλησπέρα. Πριν 2 χρόνια ο άντρας μου κατέληξε στο νσοκομείο με διπολική διαταραχή από χρόνια χρήση αλκοόλ και χασίσι. Τότε μου είχε σπάσει το σπίτι κι εγώ τον έδιωξα μετά από μια μεγάλη περίοδο κακής ψυχολογικής κατάστασης. Ακολούθησε θεραπεία με ρισπερνταλ κα τριλεπταλ τα οποία όμως τα έκοψε μετά από ένα χρόνο γιατί δεν τα άντεχε άλλο. Ήταν καλά για αρκετό καιρό μέχρι που άρχισε περιστασιακά να κάνει χρήση χασίς και να πίνει αρκετό αλκοόλ. Εδώ και ένα μήνα κάνει καθημερινά χασίσι και πίνει και αλκοόλ.Έχει ξαναρχίσει να λέει ότι τον παρακολουθούν και ότι συνωμοτούν πίσω από την πλάτη του. Του εξηγώ ότι αυτά που πιστεύει είναι από τις ουσίες αλλά δεν το δέχεται. Και το χειρότερο είναι ότι πιστεύει ότι κάνω πραγματα επιτηδες για να του σπάσω τα νεύρα πχ ότι του πειράζω τα πράγματα, ότι κάνω πως δεν καταλαβαίνω όταν μου λέει κάτι, ότι είμαι υποκρίτρια και άλλα πολλά κουλά. Εν τω μεταξύ είμαι στον 9ο μήνα και όπου να 'ναι γεννάω και αυτός είναι στον κόσμο του. Σήμερα ήρθε ο πατέρας μου και του είπε να φύγει μέχρι να ηρεμήσουμε και μετά να μιλήσουμε και να δούμε τι θα κάνουμε, αλλά ο πατέρας μου πιστεύει ότι είναι άρρωστος και ότι δε θα θεραπευτεί ποτέ και θα δημιουργεί μια ζωή πρόβλημα σε μένα και το παιδί που στο κάτω κάτω δε φταίει και σε τίποτα. Το χειρότερο είναι ότι δεν αποδέχεται ότι έχει πρόβλημα και δεν ξέρω τι να κάνω για να πειστεί. Τον αγαπάω πάρα πολύ αλλά δεν αντέχω άλλο. θα σαλτάρω εγώ στο τέλος από τους καβγάδες και από την προσπάθεια να προσπάθεια να αποδεικνύω μια ζωή ότι δεν είμαι ελέφαντας. Σήμερα τον έβρισα και τσακωθήκαμε γι' αυτό ήρθε και ο πατέρας μου. Ο άντρας μου κάπου ήταν κομμάτια δεν ξέρω απο τι και μετά πάρα πολύ εκνευρισμένος, έμαθα ότι έβρισε τη μάνα μου και αυτή του ανταπέδωσε τους χαρακτηρισμούς και γενικά χαμός. Δεν ξέρω τι να του πούμε για να καταλαβει το προβλημα και να κάνει κάτι γι' αυτό. Πάντως έτσι στο παιδί μας δίπλα δεν μπορώ να τον έχω. 'Εχετε να προτείνετε κάτι?

  2. #2
    βερόνικα, (συγνώμη και με πολλή συμπάθεια γι αυτά που σου συμβαίνουν), λες πως τον αγαπάς. Πιστεύεις πως και εκείνος σε αγαπάει?

  3. #3
    Λες να μη με αγαπάει δηλαδή? Όταν ήταν άπιωτος ήμασταν στα μέλια με φυσιολογικούς καβγάδες όπως όλα τα ζευγάρια.Λες δηλαδή να είναι όλα μια αφορμή για να την κάνει. Πάντως αυτός λέει ότι μ\' αγαπάει.

  4. #4
    Κοίτα...δεν λέω πως δεν σε αγαπάει σαν άνθρωπο, σαν τη γυναίκα που θα φερει στον κόσμο το παιδί του. Σκέψου όμως. Είσαι σχεδον ετοιμόγεννη, βρίζει τη μητέρα σου, πίνει και αδιαφορεί.
    Ξέρεις κάτι? Η ανοχή δημιουργεί τυράνους.
    Πιστεύω πως ανέχτηκες ήδη πάρα πολλά. Μήπως ήρθε η στιγμή να δεις την αλήθεια?
    Αν ήταν έτοιμος για γάμο και για οικογένεια, θα φερόταν έτσι?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    veroniki exeis u2u

  6. #6
    Πρώτον: τι είναι το u2u? Δεύτερον: Είχα την εντύπωση ότι απλά δεν ξέρει τι του γίνεται αυτή την εποχή,λόγω πίεσης οικονομικής, δουλειάς, ουσιών και ψυχωτικής διαταραχής.Επειδή δεν έχω εμπειρία και οι γιατροί πριν από 2 χρόνια μου είχαν πει ότι ο άντρας μου δεν είναι διαταραγμένος και ότι όλα αυτά που παθαίνει τα παθαίνει από τις ουσίες, λες ότι ακόμα κι αν περνάει φάση ξέρει πολύ καλά τι κάνει και ψάχνει να φύγει? Γιατί αν είναι έτσι εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα. Αλυσίδες δεν έβαλα ποτέ σε κανέναν. θα στεναχωρηθώ πολύ γιατί περάσαμε και απίστευτα όμορφες περιόδους (όταν δεν έπινε) όπου θα έλεγες ότι αυτοί οι δυο είναι ο ένας για τον άλλον και εξάλλου αυτός επέμενε να παντρευτούμε και να κάνουμε παιδιά κι όχι μόνο ένα, αλλά θέλω να πιστεύω ότι θα τα καταφέρω. Το θέμα είναι τι θα γίνει αν το μετανιώσει και θέλει να γυρίσει αλλά δεν έχει αποφασίσει να αντιμετωπίσει το πρόβλημά του. Εγώ τον βλέπω πολύ στεναχωρημένο από την όλη φάση, σα να έχει χάσει την μπάλα και να μην ξέρει τι να κάνει. Κι εγώ έχω προβλήματα που μου τα έχει επισημάνει αλλά έχω κάτσει να τα κοιτάξω και πολλές φορές έχει δίκιο και διορθώνομαι, εγώ γιατί δεν τα καταφέρνω να τον πείσω να δει τα δικά του? Τι κάνω λάθος? Υπάρχει περίπτωση να δει το παιδί και να ξυπνήσει ή να χάσω τελείως τις ελπίδες μου και να σταματήσω να παλεύω?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    να σκεφτεις τι ειναι καλυτερο για το πλασματακι που θα ελθει στον κοσμο.Ισως αν μεινει μονος μπορεσει να αναλογιστει τις ευθυνες του, ισως μπορεσει να δει οτι εχει προβλημα και αποφασισει να ζητησει ιατρικη βοηθεια.Οπως και να εχει η κατασταση σου δεν επιτρεπει τετοιες εντασεις.

  8. #8
    Συμφωνώ με τη Γιώτα. Όσο έχει την ασφάλεια πως είστε μαζί δεν πρόκειται να κάνει τίποτα. Σε αυτές τις περιπτώσεις πρέπει να είμαστε περισσότερο σκληροί απ όσο θέλουμε.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    62
    Το μήνυμα διαγράφηκε από την ομάδα διαχείρισης για παραβίαση των όρων χρήσης.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Το μήνυμα διαγράφηκε από την ομάδα διαχείρισης για παραβίαση των όρων χρήσης.
    μπραβο εχεις δυο στα δυο στην κακεντρεχεια μηνυματα...για αυτο ολοι θα σε παρουν στα σοβαρα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    62
    Το μήνυμα διαγράφηκε από την ομάδα διαχείρισης για παραβίαση των όρων χρήσης.

  12. #12
    Παιδια ευχαριστώ για τις συμβουλές. Κι εγώ είμαι αυτής της άποψης. Απλά φοβάμαι μη γίνουν τα πράγματα χειρότερα γιατί στην κατάστασή του πραγματικά πιστεύει ότι εγώ έχω το λάθος κι ότι απλά αυτός δεν προτίθεται να κάνει το χαζό σε πράγματα που πιστεύει ότι κάνω επίτηδες εναντίον του. θα του μιλήσουν κάποιοι φίλοι μας κι ελπίζω να καταλάβει, αλλά για να γίνει αυτό πρεπει να σταματήσει να πίνει και για κάτι τέτοιο δεν τον βλέπω αποφασισμένο. Τώρα μέχρι να γεννήσω ο πατέρας μου κανόνισε να απομακρυνθεί από κοντά μου και οι αποφάσεις θα ληφθούν μετά γιατί τώρα δεν είμαι σε θέση να μπω σε οποιουδήποτε είδους διαδικασία. Η μόνη μου ελπίδα είναι αυτό που λέτε να αναλογιστεί τις ευθύνες του ή να ξυπνήσει από το λίθαργο άμα δει το παιδί του και δει τι πρόκειται να χάσει. Πιστεύετε ότι υπάρχει πιθανότητα για κάτι τέτοιο? Όλοι μου λένε ότι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο.

  13. #13
    Πάνω σε ποια θέματα πιστεύει πως είσαι λάθος?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    το ενδεχόμενο της κλινικής ώστε να σταματήσει να πίνει δεν παίζει;

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    Originally posted by pelariry
    το ενδεχόμενο της κλινικής ώστε να σταματήσει να πίνει δεν παίζει;
    συμφωνω!ειναι ενας εξαρτημενος ανθρωπος δεν μπορει να εχει δυναμη κ λογικη απο μονος του..θελει βοηθεια απο ειδικους κ στηριξη απο οικογενεια μετεπειτα.

Page 1 of 11 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •