ΕΙΜΑΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΥ ΣΤΕΦΑΝΟΥ παρακαλω να διαβαστει
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    92

    ΕΙΜΑΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΥ ΣΤΕΦΑΝΟΥ παρακαλω να διαβαστει

    Σας γραφω εκ μερους του γιου μου.Περναει μια πολυ δυσκολη φαση.Επισκεφτεται συχνα ψυχολογο.Εχει σωματικα προβληματα και υποφερει απο μανιοκαταθλιψη και μια αλλη βαριας μορφης ψυχωση.Θα παρακαλουσα πολυ τον αρμοδιο του φορουμ αυτου να ευαισθητοποιηθει,να δειξει κατανοηση,οντας και υπευθυνος ενος φορουμ ψυχολογιας,να σβησει τα τοπικ με το ονομα του γιου μου που βρισκονται στην πρωτη σελιδα.Υποσχομαι πως ετσι δεν θα ξαναενοχλησουμε.Επισης ζητα συγγνωμη ο γιος μου για την αναστατωση με τα τελευταια μηνυματα αλλα ηταν ενα ξεσπασπα πανω στον πανικο την ταραχη και τα ψυχολογικα προβληματα που αντιμετωπιζει.Ο γιος μου ειναι 18 χρονων φετος δινει πανελληνιες και προσπαθει να συγκεντρωθει.Ας σβησατουν λοιπον τα τοπικ αυτα για να ηρεμησει να διαβασει για τις εξετασεις και να μην αναγκαζεται να ξεσπαει γιατι δυστυχως ειναι σε μια φαση που δεν μπορει να γραψει οπως γραφω εγω τωρα και προσπαθουμε η οικογενεια του να τον κανουμε να ειναι ηρεμος και συγκεντρωμενος γιατι περναει πραγματικα δυσκολη φαση.Παρακαλω και τα υπολοιπα μελη να ευαισθητοποιηθουν να πουν οτι συμφωνουν και να πεισουν τον αρμοδιο να σβησει τα τοπικ και να τελειωνει πια αυτη η ιστορια και να επανελθει το φορουμ στους φυσιολογικους του ρυθμους.Ο γιος μου δινει σε μια εβδομαδα ακριβως.Παρακαλω βοηθηστε μας.
    Σας ευχαριστω για την κατανοηση.

  2. #2
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Προς Στέφανο, πατέρα του Στέφανου αλλά και μέλη αυτής της κοινότητας,

    βρίσκεστε σε μια κοινότητα υποστήριξης στην οποία διαβάζουν και συμμετέχουν πολλοί άνθρωποι, μερικοί εκ των οποίων βρίσκονται εδώ για να βοηθήσουν άλλους ανθρώπους, μερικοί για να ζητήσουν μια συμβουλή, μερικοί γιατί αντιμετωπίζουν μια -εως και βαριά- ψυχοπαθολογία.

    Οι ισορροπίες είναι λεπτές και οι χειρισμοί που απαιτούνται πρέπει να διέπονται από σεβασμό προς ΟΛΟΥΣ τους συμμετέχοντες και όχι επιλεκτικά προς ΕΝΑΝ χρήστη.
    Τεχνικά, είναι εύκολο να διαγραφούν μηνύματα άλλων μελών. Ουσιαστικά όμως, η διαγραφή μηνυμάτων, όχι δικών μου αλλά τρίτων ανθρώπων, μπορεί σήμερα κιόλας να οδηγήσει κάποιο μέλος που αντιμετωπίζει τα όποια προσωπικά προβλήματα, την όποια ψυχοπαθολογία, την όποια ψύχωση σε μια σειρά από ύβρεις, αντιπαραθέσεις, μηνύσεις κτλ, είτε προς την κοινότητα, είτε προς τον Στέφανο, είτε προς άλλα μέλη και έτσι να μπούμε σε έναν ατέρμονο κύκλο έντασης που μόνο θεραπευτικός δε θα είναι, για τον Στέφανο, για όλους. Οση ένταση βιώνει ο Στέφανος με το να θέλει να διαγραφούν μηνύματα ανθρώπων που ούτε καν γνωρίζει ποιοι είναι και τι έχουν, αλλη τόση ένταση και περισσότερη μπορεί δυνητικά να αισθανθεί όποιος βλέπει να διαγράφουν κομμάτια του εαυτού του ή να απειλείται με χειριστικές συμπεριφορές (άνοιγμα δεκάδων θεμάτων) του στυλ \"οσοι γράφετε εδώ μέσα είστε ψυχανώμαλοι, σας αξίζει να πεθάνετε κτλ\".

    Το κάθε μέλος της κοινότητας, έχει το δικαίωμα να διαγράψει τα δικά του μηνύματα και να αλλάξει το ψευδώνυμο του, εάν έτσι αισθάνεται.
    Εάν εγώ δω μια ταινία ή διαβάσω ένα βιβλίο που με κάνει να καταρρεύσω, δεν μπορώ να ζητήσω να πάψει να προβάλλεται η ταινία ή να αποσυρθεί το βιβλίο από τα βιβλιοπωλεια (παρά μόνο εάν εγώ το έχω γράψει).

    Στην κοινότητα αυτή, όπως και σε κάθε θεραπευτική κοινότητα, υπάρχουν όρια, όχι με τη νομική τους έννοια, αλλά με την ψυχολογική τους διάσταση και τα όρια αυτά δε μπαίνουν για να περιορίσουν αλλά για να προστατέψουν το ίδιο το μέλος αλλά και όλη την κοινότητα (όπου ως κοινότητα δεν ορίζουμε κάτι απρόσωπο αλλά ένα προς ένα, όλες τις ανθρώπινες υπάρξεις που την πλαισιώνουν).

    Προσπαθώ να σας εξηγήσω (όριον, φρούτο κτλ) ότι τα σταθερά όρια που προσπαθώ να διατηρήσω στην κοινότητα, δεν αποτελούν κάποιου είδους εγωισμό ή ακαμψία αλλά μια προσπάθεια προστασίας και υποστήριξης ισότιμης προς όλους.

    Το 90% των ανθρωπίνων σχέσεων έχει χαοτικά όρια και πάσχει από χειριστικές συμπεριφορές και παιχνίδια δύναμης. Εάν λοιπόν Στέφανε, υπάρχει κάτι που θα λειτουργήσει θεραπευτικά για σένα, είναι να δουλέψεις με τον θεραπευτή σου τα τρία πράγματα που προανέφερα, τα όρια, τη χειριστική συμπεριφορά και τα παιχνίδια δύναμης.

    Από κει και πέρα, έχω διαγράψει τα θέματα που άνοιξες και αν μου ξέφυγε κάποιο, ενημέρωσε με ώστε να το διαγράψω και αυτό.
    Μετά από λίγες μέρες, αφότου διαβάσεις και το παρόν μήνυμα, θα διαγράψω και σένα από μέλος αυτής της κοινότητας, γιατί η τωρινή ιστορία θα επαναληφθεί σύντομα και γιατί φαίνεται ότι η παρούσα κοινότητα δε σου κάνει καλό, δεν είναι αυτό που έχεις ανάγκη αυτή τη στιγμή.
    Συμφωνείς?
    Αν όχι, ευχαρίστως να το συζητήσουμε.

    Στέφανε, θέλω να καταλάβεις ότι προσπάθησα να σε προστατέψω (γι αυτό και δε σε διέγραψα όταν έβριζες, ούτε σου απάντησα κι ούτε κινήθηκα εναντίον σου).
    Τα γράφω αυτά με κάθε φιλική διάθεση κι αν στο μέλλον χρειαστείς βοήθεια από μένα, θα σε περιμένω στο γραφείο μου (χωρίς καμία αμοιβή) είτε τηλεφωνικά είτε μέσω αυτής της κοινότητας.

    Καλούς δρόμους να έχεις,
    να προσέχεις τον Στέφανο.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    149
    Τάδε έφη dodoni

    Το 90% των ανθρωπίνων σχέσεων έχει χαοτικά όρια και πάσχει από χειριστικές συμπεριφορές και παιχνίδια δύναμης...


    Καλό θα είναι να το κρατήσουμε αυτό

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    327
    τι εννοεις οριον?

  5. #5
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    92
    Efxaristo poli!Exeis apolito dikio se osa eipes!
    Exeis xehasei ena topic me titlo \"aftoktonia\".Svise to k afto,svise k afto edw kai de tha xanampw sto forum.
    Exeis dikio,stin parousa fasi den mu kanei kalo to forum.Katalava omos polla apo olo afto,itan mia empeiria pou mou emathe polla.Tora thelw na kleisw afto to kefalaio tis zois mu kai na sinexiso se ena allo diaforetiko.
    Efxaristo kai pali.
    Antio

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •