Θέλω να πεθάνω - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 130
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Έτσι μπράβο!Να βλέπεις ό,τι καταφέρνεις,να μην κολλάει το βλέμμα σου στα αρνητικά,στις δυσκολίες και στα προβλήματα.Να ρίχνεις το βάρος στην πρόοδο που έκανες και κάνεις,να βοηθάς την Mystic να συνεχίσει,να είσαι σύμμαχός σου.
    Την καλησπέρα μου κοριτσάκι.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1
    αισθάνομαι ακριβώς το ίδιο..και δεν νιώθω απελπισμένη,πιστεύω πως είναι δικαίωμα μου και επιλογή μου να αποφασίσω πως και αν θέλω να ζω...φοβαμαι τον πονο και δν μπορω να αυτοκτονησω.Αν υπηρχε ενας ευκολος τροπος θα το εκανα και θα ημουν ικανοποιημενη με την επιλογη μου..

  3. #18
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    55
    Mastixa καλησπέρα. Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου πως είναι δικαιωμά σου το πως θα επιλέξεις να ζήσεις ή το αν θα τερματίσεις τη ζωή σου. Έχω΄νιώσει το ίδιο. Θα σου πω όμως ότι αυτός ο πόνος ο αβάστακτος μπορεί να φύγει ή έστω να μειωθεί, μπορεί να βγουν δημιουργικά πράγματα μέσα από τον πόνο. Λες ότι δεν αυτοκτονείς γιατι φοβάσαι τον πόνο. Να προσθέσω επίσης ότι δεν γνωρίζεις τι υπάρχει μετά. Ότι το εδώ και τώρα αξίζει μία προσπάθεια. Λάθος. Όχι μία, πολλές προσπάθειες. Μπορούμε να αλλάξουμε τις καταστάσεις. Κι όσο κι αν σου φαίνεται αδύνατο τώρα, και το ξέρω, θα έρθουν στιγμές ευτυχίας και μαγείας. Είναι όλα μέσα στο ταξίδι της ζωής. Αυτή η ευαισθησία που έχεις και σε κάνει να πονάς τόσο είναι ένα νόμισμα με δύο πλευρές, υπάρχουν κι από την άλλη πλευρά έντονα συναισθήματα. Χαράς, δημιουργίας, επικοινωνίας, προσφοράς. Και θα τα νιώσεις. Αξίζει τον κόπο.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    180
    Σωστα... σε αφτη την ζωη υπαρχουν πιθανοτιτες βελτιοσεις κ επιστροφη αν κανεις ενα λαθος... εκει που 8α πας ητε ειναι κολαση ιτε το απολιτο τπτ δεν υπαρχει ουτε περι8οριο βελτιοσεις ΟΥΤΕ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ.... να μην σκεφτεσε τετιες μαλακιες σινελθε... ολα μες το μυαλλο ειναι , κ ολα μπορεις να τα κανεις τελια. τον πονο που 8α διμιουργισεις δεν τον σκεφτεσε ? μαζι τον δικο σου σκοτομο σκοτονεις κ αλους 10 αν8ροπους ταυτοχρονα... κ τουσ σκοτονεις πιο ασχιμα απο εσενα γιατι αφτι θανε ζοντανοι κ θα φασανιζοντε για πολι καιρο....

    οταν ιμουν πιο πιτσιρικας... δεν πιστεβα ιδιετερα σε ανοτερες οντοτητες... αλλα αν δουμε αφτο το κοσμο με μια θετικι ματια... 8ιμιθουμε ορεες στιγμες π ζισαμε κ 8α ζισουμε ... τοτε 8α καταλαβουμε οτι αφτι η ζωη ειναι απο μονη της ενα θαυμα... γιατι να μην υπαρχει δευτερο θαυμα κ τριτο ??? ε ???

    ι ορ8η σταση του αν8ροπου στιν ζωη ειναι να περιμενει το απροσδοκιτο κ το απι8ανο... το λεω απο δικες μου πολλεσ εμπιριες...

    Pieeeeeeeeeeceeeeeeee
    Και αμα δεν μοιαζεις με αυτους τους *αμημενους αστούς να χεραισε γιατι αυτη ειναι η ομορφια σου....!!!

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    11
    mystic δεν ξερεις ποσο ταυτιζομαι με τα λογια σου , ειναι τοσα βραδια που σκεφτομαι ακριβως τα ιδια , θελει τοσο θαρρος ομως που μαλλον δεν το χω..

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Aισθάνομαι πολλές φορές κι εγώ ακριβώς το ίδιο....Και σκέφτομαι πώς θα ήταν να τελείωναν όλα απλά και ανώδυνα...να σταματήσω να πονάω, να υποφέρω, να προσπαθώ.....να μην υπάρχει τίποτα....αρκετές φορές έχω φτάσει στο σημείο να αποφασίσω κάτι αλλά πάντα τελευταία στιγμή κάτι με γυρίζει πίσω και μου υπενθυμίζει πως δεν πρέπει να το βάλω κάτω......πρέπει να συνεχίσω να παλεύω...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    11
    αν ομως αυτο ειναι η μονη λυση ? αν τοσο καιρο προσπαθεις και τπτ δεν εχει γινει ? τοτε πιστευεις ολο κ πιο πολυ οτι η μονη λυση ειναι το τελος..

  8. #23
    Διάβασα κατά τύχη το θέμα γιατί συνήθως νευριάζω όταν κάποιος λέει, "θελω να πεθάνω" και δεν ασχολουμαι καν.
    Μετά νευριάζω με τον εαυτό μου που δεν καταλαβαίνει πως αυτός ο άνθρωπος είναι άρρωστος και είναι η αρρώστια αυτό που τον κάνει να νιώθει έτσι και όχι ο ίδιος.
    Μετά νευριάζω πάλι με αυτόν που το λέει γιατί πέρα απ την οποιαδήποτε αρρώστια και κάτω από αυτήν υπάρχει η προσωπικότητα, η δύναμη και τα θέλω. Υπάρχει η ανάγκη κάποιος να είναι νικητής ή χαμένος. Αυτά τα δυο χαρακτηριστικά δεν είναι συμπτώματα καμιάς αρρώστιας αλλα θέμα χαρακτήρα.
    Ή το παλεύεις, ή πεθαίνεις. Αυτό είναι θέμα επιλογής.
    Κατά τα άλλα, εγώ θέλω να ζήσω και μακάρι να είχα εκατό ζωές.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    180
    Κατά τα άλλα, εγώ θέλω να ζήσω και μακάρι να είχα εκατό ζωές.
    πσσσσσσσσσσσ τρομερα αισιοδοξο κ παθιασμενη αγαπησιαρικια σταση ζωης.... απο κατι τετοια πρεπει να παραδειγματιζομαστε ολοι
    Και αμα δεν μοιαζεις με αυτους τους *αμημενους αστούς να χεραισε γιατι αυτη ειναι η ομορφια σου....!!!

  10. #25
    Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    54
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    Διάβασα κατά τύχη το θέμα γιατί συνήθως νευριάζω όταν κάποιος λέει, "θελω να πεθάνω" και δεν ασχολουμαι καν.
    Μετά νευριάζω με τον εαυτό μου που δεν καταλαβαίνει πως αυτός ο άνθρωπος είναι άρρωστος και είναι η αρρώστια αυτό που τον κάνει να νιώθει έτσι και όχι ο ίδιος.
    Μετά νευριάζω πάλι με αυτόν που το λέει γιατί πέρα απ την οποιαδήποτε αρρώστια και κάτω από αυτήν υπάρχει η προσωπικότητα, η δύναμη και τα θέλω. Υπάρχει η ανάγκη κάποιος να είναι νικητής ή χαμένος. Αυτά τα δυο χαρακτηριστικά δεν είναι συμπτώματα καμιάς αρρώστιας αλλα θέμα χαρακτήρα.
    Ή το παλεύεις, ή πεθαίνεις. Αυτό είναι θέμα επιλογής.
    Κατά τα άλλα, εγώ θέλω να ζήσω και μακάρι να είχα εκατό ζωές.
    Το να έχει κάποιος σκέψεις να πεθάνει είναι αρρώστια; Και από αυτά που κατάλαβες συμπέρανες ότι έχει σώνει και καλά θέλει να πεθάνει; Και να σε μάθω και λίγα για την χρήση της λέξης στα ελληνικά, εάν ήτανε άρρωστη θα εξωτερίκευε τον πόθο της να πεθάνει με χίλιους δύο τρόπους και όχι απλά να το σκέφτεσαι. Όταν μάθεις να ξεχωρίζεις τι πάει να πει πραγματική αρρώστια από μία ήπια τάση τότε ξαναμίλα μου. Αλλά τόσα ξες, τόσα λες.

    Μάθε να χρησιμοποιείς την λέξη αρρώστια σωστά και να μην βιάζεται να το κάνεις όπως τους ημιμαθείς ψυχολόγους ή τους οπαδούς της ψυχολογίας που σε όλα πρέπει κάτι άρρωστο να κρύβεται για να κάνουνε επίδειξη γνώσεων σε κάποιον άσχετο.

    Η κοπέλα είναι μια χαρά, ούτε άρρωστη ούτε τίποτα και απλά ήθελε κάποια στήριξη Χ και να βρει ένα Ψ για να στηριχτεί καλά στα πόδια της και μπράβο της.
    Last edited by fackatos; 22-03-2011 at 22:37.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    κεντρο
    Posts
    743
    Quote Originally Posted by fackatos View Post
    Το να έχει κάποιος σκέψεις να πεθάνει είναι αρρώστια; Και από αυτά που κατάλαβες συμπέρανες ότι έχει σώνει και καλά θέλει να πεθάνει; Και να σε μάθω και λίγα για την χρήση της λέξης στα ελληνικά, εάν ήτανε άρρωστη θα εξωτερίκευε τον πόθο της να πεθάνει με χίλιους δύο τρόπους και όχι απλά να το σκέφτεσαι. Όταν μάθεις να ξεχωρίζεις τι πάει να πει πραγματική αρρώστια από μία ήπια τάση τότε ξαναμίλα μου. Αλλά τόσα ξες, τόσα λες.

    Μάθε να χρησιμοποιείς την λέξη αρρώστια σωστά και να μην βιάζεται να το κάνεις όπως τους ημιμαθείς ψυχολόγους ή τους οπαδούς της ψυχολογίας που σε όλα πρέπει κάτι άρρωστο να κρύβεται για να κάνουνε επίδειξη γνώσεων σε κάποιον άσχετο.

    Η κοπέλα μια χαρά, ούτε άρρωστη ούτε τίποτα και απλά ήθελε κάποια στήριξη Χ και να βρει ένα Ψ για να στηριχτεί καλά στα πόδια της και μπράβο της.
    δεν νομιζω οτι θα δωσεις και πολλα βιβλια ετσι..........φιλικα

  12. #27
    Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    54
    Quote Originally Posted by ανεμος View Post
    δεν νομιζω οτι θα δωσεις και πολλα βιβλια ετσι..........φιλικα
    Εάν έχεις επιχειρήματα τα οποία καταρρίπτουν αυτό που έγραψα από πάνω να μου το πεις. Εάν δεν έχεις τότε απλά αυξάνεις τα ποστ σου. Μην τα κάνεις πιο περίπλοκα από την στιγμή που δεν είναι.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    κεντρο
    Posts
    743
    Μαλιστα......
    Αναφερομαι στην επιθετικοτητα και στην κριτικη που ασκεις σε ενα αλλο μελος οπου δεν εχει ασχοληθει μαζι σου.Ετσι δεν ειναι?Στα αλλα μελη που ασχοληθηκαν μαζι σου και σε προσεβαλαν δεν ειδα να τους ειπες και τιποτε,γιατι?Εκτος αν πιστευεις οτι οποιος εχει επιχειρηματα <<σωστα>> που δεν καταρριπτονται(τοσο σιγουρος εισαι?)νομιμοποιειται να λεει οτι θελει........
    Με αυτην την σκεψη οτι εισαι επιθετικος και κριτικος σου εγραψα το παραπανω..........

  14. #29
    Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    54
    Quote Originally Posted by ανεμος View Post
    Μαλιστα......
    Αναφερομαι στην επιθετικοτητα και στην κριτικη που ασκεις σε ενα αλλο μελος οπου δεν εχει ασχοληθει μαζι σου.Ετσι δεν ειναι?Στα αλλα μελη που ασχοληθηκαν μαζι σου και σε προσεβαλαν δεν ειδα να τους ειπες και τιποτε,γιατι?Εκτος αν πιστευεις οτι οποιος εχει επιχειρηματα <<σωστα>> που δεν καταρριπτονται(τοσο σιγουρος εισαι?)νομιμοποιειται να λεει οτι θελει........
    Με αυτην την σκεψη οτι εισαι επιθετικος και κριτικος σου εγραψα το παραπανω..........
    Από την στιγμή που γράφει κάποιος λες και θέλει να πει "εγώ ο σούπερ νορμάλ και οι άλλοι οι άρρωστοι" τότε και εγώ ασκώ κριτική. Όταν τόσο απλά γράφεις την λέξη άρρωστος/αρρώστια και προσβάλεις αυτόν που άνοιξε το τόπικ χωρίς αποδείξεις τότε απλά ασκώ κριτική. Και ναι θεωρώ απαράδεκτο να γράφεις βαριές λέξεις τέτοιου είδους αφού δεν μπορείς να ξεχωρίσεις αυτό που είναι με αυτό που δεν είναι.

    Και όποιος με "πρόσβαλε" και θεώρησα σωστό να του απαντήσω του απάντησα.

    Τώρα εάν το ερμήνευσα λάθος τότε πάω πάσο.

  15. #30
    Quote Originally Posted by fackatos View Post
    Το να έχει κάποιος σκέψεις να πεθάνει είναι αρρώστια; Και από αυτά που κατάλαβες συμπέρανες ότι έχει σώνει και καλά θέλει να πεθάνει; Και να σε μάθω και λίγα για την χρήση της λέξης στα ελληνικά, εάν ήτανε άρρωστη θα εξωτερίκευε τον πόθο της να πεθάνει με χίλιους δύο τρόπους και όχι απλά να το σκέφτεσαι. Όταν μάθεις να ξεχωρίζεις τι πάει να πει πραγματική αρρώστια από μία ήπια τάση τότε ξαναμίλα μου. Αλλά τόσα ξες, τόσα λες.

    Μάθε να χρησιμοποιείς την λέξη αρρώστια σωστά και να μην βιάζεται να το κάνεις όπως τους ημιμαθείς ψυχολόγους ή τους οπαδούς της ψυχολογίας που σε όλα πρέπει κάτι άρρωστο να κρύβεται για να κάνουνε επίδειξη γνώσεων σε κάποιον άσχετο.

    Η κοπέλα είναι μια χαρά, ούτε άρρωστη ούτε τίποτα και απλά ήθελε κάποια στήριξη Χ και να βρει ένα Ψ για να στηριχτεί καλά στα πόδια της και μπράβο της.
    ναι, θεωρώ πως ένας άνθρωπος που δεν περνάει κάποια βαριά αρρώστια/πενθος/καταστροφη και λέει πως θέλει να πεθάνει, είναι άρρωστος ψυχολογικά, γιατί η ζωή είναι δώρο. Δεν μπορεί να σου δίνεται η ευκαιρία για ευτυχία και συ να λες δεν τη θέλω, θέλω να πεθάνω.

    πριν μου μιλήσεις για τα ελληνικά μου, ρίξε μια ματιά στα δικά σου γιατί απ' ότι είδα στο θέμα με το βιβλίο, την πάλεψες δεν την πάλεψες με το γυμνάσιο.
    Για τους ημιμαθείς ψυχολόγους δεν απαντώ, είναι από μόνη της για γέλια η έκφραση, όπως και για τη διάγνωση που έβγαλες διαδικτυακά για την κοπέλα πως ειναι μια χαρά αλλά της λείπουν μερικά γράμματα της αλαφαβήτου, (όπως και σένα φυσικά σε κάποιες ανορθόγραφες λέξεις).

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •