Πως λεγεται αυτο το συμπτωμα?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014

    Πως λεγεται αυτο το συμπτωμα?

    Το να κανεις πανω-κατω βολτες σε ενα δωματιο και να μη θες να καθισεις ακινητος στο κρεββατι ή σε μια καρεκλα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Δε ξέρω αν μπορεί να το καλύψει ο όρος υπερκινητικότητα, νομίζω κι εγώ ότι υπάρχει ειδικός όρος όταν νιώθεις την ανάγκη να περπατάς πάνω κάτω. Εγώ το παθαίνω είτε από υπερένταση, είτε από νεύρα (που και αυτά υπερένταση μου φέρνουν προφανώς), καμιά φορά και από άγχος.

    Θυμάμαι ένα βράδυ φοιτήτρια που είχα πιει 1 μεγάλο φραπέ ενώ δεν έπινα γενικώς καφέ (και ανακάλυψα αργότερα ότι με πειράζει φοβερά) για να μείνω ξύπνια και να διαβάσω ένα μάθημα και κατέληξα να είμαι με το βιβλίο στο χέρι κάνοντας χιλιόμετρα όλο το βράδυ στο σαλόνι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εχω βρει δυο ορους : Psychomotor agitation,
    και akathisia δεν ξερω αλλα θα ηθελα να μαθω περισσοτερα καθως και τους ορους στα ελληνικα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Το akathisia μαλλον παραμενει ιδιο και στα ελληνικα:P αλλα θα ηθελα να μαθω περισσοτερα...ναι κοιταξα στην wikipedia που τα γραφει ωραια αλλα θελω να ειμαι σιγουρος.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Υπάρχει όρος γι\'αυτό το σύμπτωμα;Υπάρχει τέτοιο συμπτωμα;Στο τέλος θα λέμε σύμπτωμα το ότι τρέξαμε από το σπίτι μας μέχρι το κοντινό περίπτερο ενώ συνήθως περπατούσαμε για να πάμε......Ακόμα και αν υπάρχει όρος Κηπ σε τι θα σε βοηθήσει;;Καλό είναι να αρχίσεις να επισκέπτεσαι κάποιον ειδικό....Μην ψάχνεις όρους συμπτωμάτων αλλά την λύση τους!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ναι το να κανεις πανω-κατω μπορει να φαινεται αστειο αλλα τουλαχιστον δειχνει περιεργα στα ματια των αλλων...και για μενα δεν ειναι και το πιο ευχαριστο πραγμα αυτο που κανω πολλες φορες.
    Συνηθως το κανω οταν σκεφτομαι τι να κανω τωρα...
    Να καθισω στον υπολογιστη να σερφαρω...μπα βαριεμαι
    να διαβασω ενα βιβλιο...δεν εχω ορεξη
    να δω τηλεοραση...τετοια ωρα βλακειες θα εχει
    να βγω εξω...και τι να κανω εξω εχει ζεστη

    και αντι ολων περπαταω πανω-κατω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Ε,ας το πούμε το σύμπτωμα Πάνω-Κάτω..
    Ρε όλοι θα το κάναμε αν βαριόμασταν...Βασικά η ζέστη βαράει λίγο το νευρικό....Μια βαρεμάρα τη βγάζει...οπότε cool down man!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ναι βασικα δεν εχω δει αλλον να το κανει!!!!
    I want to cool down!!!!:P
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Δεν έχεις δει άλλον γιατί συνήθως το κάνουμε μόνοι μας, στο σπίτι μας. Έπρεπε να με δεις όμως τι περπάτημα έριξα σε πικ νικ με τους συμμαθητές μου πάνω κάτω μπροστά τους για τουλάχιστον 1 ώρα γιατί δε μπορούσα να απομακρυνθώ και είχα τα νεύρα μου με κάποιον. Αν καθόμουνα θα έσκαγα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Ε,χαχαχα....Οι συμμαθητές τι είπαν;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Δεν έχω ιδέα γιατί ήταν ξένοι και φαντάζομαι ότι θα το εξέλαβαν ως μια αλλόκοτη εξωτική συνήθεια της τρελής ελληνίδας. Μάλλον θα ντράπηκαν να ρωτήσουν τι έχω. Βέβαια δεν είχα διάθεση μόνο να περπατάω, ήθελα και να ξεσπάσω κιόλας. Οπότε πήρα τηλέφωνο από το κινητό τη φίλη μου στην Ελλάδα και της είπα σταμάτα ότι κάνεις και άκουσέ με απλά γιατί θέλω να βρίσω. Ε, χάλασα 2 κάρτες, φώναζα, ευτυχώς που δεν κατάλάβαιναν τι λέω. Αν και αποδείχτηκε μετά ότι το μα...κας όλοι το ξέρουν στο εξωτερικό, είναι η πιο διαδεδομένη ελληνική λέξη.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ....οπως το γραφει ο keep...ακαθησια!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •