άγχος, έκτακτες συστολές και τρελός φόβος - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 103
  1. #31
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    33
    Εγώ αυτές τις σκέψεις τις κάνω θέλοντας και μη nopanic. Έρχονται από μόνες τους οι σκασμένες!!!χαχαχα! για να ευθυμήσουμε και λιγουλάκι.
    Πάντως αυτό που λες το έχω σκεφτεί κι εγώ, ειδικά με τη γυμναστική. Λέω να βάλω στο πρόγραμμά μου λίγο χαλαρό τρέξιμο για αρχή μιας και απαλλαγώ και από τις ταχυκαρδίες.

    Όντως όμως, έχω αναπτύξει κι εγώ τρομερή φοβία με την καρδιά μου. Έχει βουλώσει και το αυτί μου και ακούω μονίμως τους σφυγμούς μου εκεί, δεν ξέρω γιατί. Αφού όταν ξεχνιέμαι με κάτι και δεν τους ακούω για λίγο τρελαίνομαι από φόβο γιατί νομίζω πως σταμάτησε. Θα μου πεις και θα γελάσεις κιόλας: άμα είχε σταματήσει θα ζούσες; Αλλά είναι τόσο τρομακτικό εκείνη τη στιγμή που το μόνο που σκέφτομαι είναι πως κάτι μου συμβαίνει.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    194
    Iσως γιατι αυτο που λεμε αγχος εχει στον καθενα μας ιδια συμπτωματα αλλα διαφορετικη αφετηρια .
    Ειναι το αποτελεσμα βιωματων που συωρευτηκαν και προκαλεσαν αυτη την αντιδραση του εγκεφαλου .
    Αυτα τα βιωματα καλουμαστε να επανεκτιμησουμε και πλεον να εκπαιδευσουμε οι ιδιοι συνειδητα τον εαυτο μας να αντιδρα διαφορετικα απ\'οτι πριν.Και πρεπει να το κανουμε με τετοιο τροπο ωστε πλεον να περασει στο ασυνηδειτο κ\' τοτε θα παψουν τα συμπτωματα.

    Τα φαρμακα ειναι καλα ,αλλα δεν λυνουν το προβλημα .

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    194
    Originally posted by stilvie

    Πάντως αυτό που λες το έχω σκεφτεί κι εγώ, ειδικά με τη γυμναστική. Λέω να βάλω στο πρόγραμμά μου λίγο χαλαρό τρέξιμο για αρχή μιας και απαλλαγώ και από τις ταχυκαρδίες.

    Όντως όμως, έχω αναπτύξει κι εγώ τρομερή φοβία με την καρδιά μου. Έχει βουλώσει και το αυτί μου και ακούω μονίμως τους σφυγμούς μου εκεί, δεν ξέρω γιατί. Αφού όταν ξεχνιέμαι με κάτι και δεν τους ακούω για λίγο τρελαίνομαι από φόβο γιατί νομίζω πως σταμάτησε. Θα μου πεις και θα γελάσεις κιόλας: άμα είχε σταματήσει θα ζούσες; Αλλά είναι τόσο τρομακτικό εκείνη τη στιγμή που το μόνο που σκέφτομαι είναι πως κάτι μου συμβαίνει.

    Οπωσδηποτε να βαλεις το τρεξιμο στη ζωη σου ή ακομη καλυτερα ξεκινα απο το ποιο εντονο περπατημα και σιγα σιγα.
    Εγω δεν μπορουσα να παω 100 μετρα γιατι ιδρωνα και αρχιζαν οι ταχυκαρδιες (125 παλμοι) , αλλα πλεον εχουν σχεδον μηδενιστει αυτες οι αδικαιολογητες αντιδρασεις του οργανισμου.

    Εγω με το αυτι εχω αλλο θεμα .Εχω ελαφρια εμβοη στο αριστερο αυτι ,εδω και δυο χρονια , ευτυχως σταθερη και ισως λιγο μειωθηκε !!

    Ασε μην ψαχνεις , αμα σου πω τις ενοχλησεις που εχω περασει και περναω θα γραφω μεχρι αυριο !!! :D:D:D:D

  4. #34
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    26
    Εχεις δικιο Nopanic, αλλα ελα που δεν μπορω να γινω καλα απο μονος μου!!!Αν και εχω εντοπισει το προβλημα απο που ξεκιναει δεν μπορω να το νικησω και αν μπορουσα να το περασω στο ασυνειδητο δεν θα επερνα τα φαμακα..

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    194
    Μα και εγω την θεωρια ανεφερα. Το ξερω οτι στην πραξη ειναι παρα πολυ δυσκολο .Γι\'αυτο μιλησα ποιο πριν για μια πραγματικη δοκιμασια .
    Αλλωστε τα ιδια τραβαω κ εγω εδω και 4,5 χρονια .
    Και εγω χρησιμοποιω φαρμακα , αλλα προσπαθω να τα περνω σε εξαιρετικα δυσκολες περιπτωσεις αφου πρωτα προσπαθω να συγκεντρωθω λεγοντας στον εαυτο μου ,ολα αυτα που λεμε εδω πανω κατω με κυριο επιχειρημα οτι τοι ιδιο μου εχει συμβει και αλλες φορες και δεν επαθα τιποτα ..

    Με αυτον τον τροπο εχω καταφερει να περιορισω τις εντονες κρισεις κατα πολυ και πλεον δεν κανω πισω ευκολα .Δινω μεγαλη μαχη καθε φορα . Σκεψου οτι εχω ενα πακετο xanax 0.5mg απο τις αρχες Μαιου και μου μενουν ακομη 2 χαπια .

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    119
    Ειχα και τωρα παιδια εκτακτη!

    γιατι παντα οταν ειναι να κοιμηθω??....ακομα πιο τραγικο!

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    103
    Λοιπόν, προ καιρού εμφάνισα έκτακτες συστολές και μάλιστα πολλές το λεπτό! Καταλαβαίνεις την τρομάρα μου... ο καρδιολόγος μου είπε βέβαια ότι προέρχονται απο υπερένταση, και μου έγραψε καλού - καλού τεστ κοπώσεως και τα σχετικά, αλλά εγώ πήρα την υπόθεση στα χέρια μου. Πήρα κάποια μέτρα που τα εφάρμοσα με ακρίβεια, και στα παραθέτω. Αποτέλεσμα; ΜΗΔΕΝΙΚΕΣ έκτακτες συστολές σε 3 μέρες απο την εφαρμογή των μέτρων, μέχρι και σήμερα...

    ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ
    1. Ξεκίνησα καθημερινή προσευχή: Χαιρετισμοί, ψαλμοί (μου δίνει μεγάλη στήριξη).
    2. Πολλές φορές στη διάρκεια της μέρας χρησιμοποιώ την προσευχή των μοναχών: Κύριε Ιησού Χριστέ Ελέησόν Με.

    ΒΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ
    1. Εκοψα κάθε ζάχαρη, γλυκά (ανεβοκατεβάζουν το σάκχαρο στο αίμα και κουράζουν... κουράζουν και την καρδιά)
    2. Έκοψα κάθε καφέ και τσάϊ (προκαλούν νευρικότητα)
    3. Αποφεύγω το λευκό ψωμί και καταναλώνω μαύρο ψωμί και δημητριακά ολικής άλεσης (έχουν χαμηλότερο γλυκαιμικό δείκτη και άρα συμβάλλουν σε πιό σταθερή ενεργητικότητα, και δεν κουράζουν την καρδιά).
    4. Άρχισα να πίνω κακάο χωρίς πρωτείνες (=γάλα), χωρίς ζάχαρη (το κακάο είναι κατά της κατάθλιψης, και καρδιοτονωτικό)
    5. Μαγειρεύω με αλεύρι ολικής άλεσης, ακόμα και κρέπες ή τυροπιτάκια! (ισχύουν όσα είπα στο \"2\" για το χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη).

    ΨΥΧΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ
    1. Διέκοψα μια συνεργασία με άτομο που με άγχωνε (όσο πιό μακρυά κρατάς τα άτομα που σου μεταδίδουν το άγχος τους, τόσο πιό καλά θα νιώθεις)
    2. Άρχισα 4 μέρες την εβδομάδα μαθήματα τέχνης: Χορός, θέατρο, διακοσμητική, ζωγραφική, fashion design (η τέχνη ΠΟΥ ΠΑΡΑΓΕΙΣ ΩΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ σε γεμίζει και κυρίως κάνεις κάτι μη χρησιμοθηρικό, μόνο για σένα... τα hobby σε κρατάνε πολύ ψηλά ενεργητικά. Ασε που κάνεις και παρέες στη σχολή και έχει και πλάκα! Και η κοινωνικότητα σε ανεβάζει ψυχικά, φεύγεις απο την πλήξη)
    3. Ακύρωσα όλους τους στόχους μου (του στύλ: φέτος θα βγάλω 10.000 ευρω πιο πολλά απο πέρισυ) και πλέον ζω διαχειριστικά! Στη θέση των στόχων έβαλα καλούς λογισμούς για τη δουλειά μου και την οικονομία (του τύπου: \"Κάπου θα υπάρχουν και λεφτά, κάπου θα υπάρχουν και δουλειές, κάπου θα υπάρχουν και καλοί πελάτες, κάπου θα υπάρχουν και καλοί συνεργάτες) ώστε να μη ντοπάρομαι αρνητικά απο τις ειδήσεις που βασικά μας λένε ότι θα πεινάσουμε.

    Σε αυτά σχεδιάζω να προσθέσω την τακτική γυμναστική και jogging. Πάντως, οι παραπάνω αλλαγές που εφαρμόστηκαν όλες μαζί μονομιάς, ΕΞΑΦΑΝΙΣΑΝ τις έκτακτες συστολές μου!! Δοκίμασε κι εσύ, να φορτίσεις τις μπαταρίες σου στον ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ, ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΙ ΨΥΧΙΚΟ τομέα... και θα δείς διαφορά! (δε χρειάστηκα πλέον ούτε μισό χαπάκι... απο ηρεμιστικά).

    ΥΓ Αν θές να μάθεις περισσότερα για τις τροφές με χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη, δές εδω --> http://ygeia.tanea.gr/default.asp?pid=8&ct=8&articleID=7985& la=1

  8. #38
    Αυτές οι έκτακτες είναι ότι χειρότερο γιατι πραγματικά σου τσακίζουν την ψυχολογία.
    Παρόλο που είμαι κατά των φαρμάκων, έχω ξεκινήσει εδώ και μια βδομάδα περίπου θεραπεία με συνδυασμό αντικαταθληπτικού και ηρεμιστικού, και μέχρι στιγμής τουλάχιστον δεν έχω κάνει καμία έκτακτη. Μακάρι να συνεχίσει έτσι το όλο θέμα, γιατί είναι πραγματικά ανυπόφορες.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    119
    τα αντικαταθλιπτικα μειωνουν τις εκτακτες??? ή γενικα τα ανχολυτικα ή τα ηρεμιστικα???

    Δηλαδη τετοιου ειδους φαρμακα συμβαλουν στη μειωση των εκτακτων συστολων(χωρις παθολογικα ευρηματα)λογω ανχους.\\/\\/\\\\????

  10. #40
    Δεν μπορώ να πω με σιγουριά αν τα αντικαταθληπτικά μειώνουν τις έκτακτες. Βελτιώνουν όμως την διάθεση που ίσως αυτό να συμβάλει στην μείωση των έκτακτων συστολών. Σίγουρα θα βοηθάει και ο συνδυασμός με το ηρεμιστικό. Αλλά με σκέτο ηρεμιστικό που έπερνα παλιότερα, ήμουν μεν ήρεμος αλλά όταν αγχνωνόμουν έκανα και έκτακτες. Οπότε πιστεύω πως κάτι κάνει και το αντικαταθληπτικό.
    Βέβαια είμαι μια βδομάδα μόνο στην θεραπεία, αλλά αυτές είναι οι πρώτες παρατηρήσεις που έχω κάνει.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    119
    Εγω ειμαι στην αρχη θεραπειας με ζολοφτ.

    Τελευταια εχω παρατηρησει οτι στη γυμναστικη κουραζομαι πιο ευκολα.Μου βγαινει η ψυχη με λιγο ποδηλατο.Εκει να δειτε πως φοβαμαι ετσι οπως νιωθω την καρδια μου να χτυπαει.

    Ξερετε αν παιζουν ρολο τα φαρμακα που με κουραζει ετσι η ασκηση?

  12. #42
    Γενικά όταν αγχώνεσαι η καρδία σου ανεβάζει παλμους, οπότε οταν κάνεις και γυμναστική ανεβαίνουν ακόμα πιο γρήγορα και είναι φυσιολογικό. Σιγά σιγα που θα αυξάνει η αντοχή σου δεν θα κουράζεσαι εύκολα. Παίζει ρόλο και η διατροφή βεβαία , και το πόσο καλά κοιμάσαι.
    Επίσης αν βλέπεις ότι σε κουράζει το ποδήλατο, ξεκίνα γρήγορο περπάτημα, είναι σπουδαία άσκηση.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    167
    Ειναι ωραια να ακουω οτι εχει κρατησει κρηση πανικου σε αλλος τοσα λιγα λεπτα.
    Γιατι απο οσο θημαμε οι δικες μου κρισεις τις πρωτες φορες κρατουσαν 2-3 μερες.
    2-3 μερες αδυναμια.ταχικαρδια και ολα τα γνωστα.
    Θα αντεχε καποιος στην θεση μου απορω.....

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    167
    Originally posted by alexandergreek
    Λοιπόν, προ καιρού εμφάνισα έκτακτες συστολές και μάλιστα πολλές το λεπτό! Καταλαβαίνεις την τρομάρα μου... ο καρδιολόγος μου είπε βέβαια ότι προέρχονται απο υπερένταση, και μου έγραψε καλού - καλού τεστ κοπώσεως και τα σχετικά, αλλά εγώ πήρα την υπόθεση στα χέρια μου. Πήρα κάποια μέτρα που τα εφάρμοσα με ακρίβεια, και στα παραθέτω. Αποτέλεσμα; ΜΗΔΕΝΙΚΕΣ έκτακτες συστολές σε 3 μέρες απο την εφαρμογή των μέτρων, μέχρι και σήμερα...

    ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ
    1. Ξεκίνησα καθημερινή προσευχή: Χαιρετισμοί, ψαλμοί (μου δίνει μεγάλη στήριξη).
    2. Πολλές φορές στη διάρκεια της μέρας χρησιμοποιώ την προσευχή των μοναχών: Κύριε Ιησού Χριστέ Ελέησόν Με.

    ΒΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ
    1. Εκοψα κάθε ζάχαρη, γλυκά (ανεβοκατεβάζουν το σάκχαρο στο αίμα και κουράζουν... κουράζουν και την καρδιά)
    2. Έκοψα κάθε καφέ και τσάϊ (προκαλούν νευρικότητα)
    3. Αποφεύγω το λευκό ψωμί και καταναλώνω μαύρο ψωμί και δημητριακά ολικής άλεσης (έχουν χαμηλότερο γλυκαιμικό δείκτη και άρα συμβάλλουν σε πιό σταθερή ενεργητικότητα, και δεν κουράζουν την καρδιά).
    4. Άρχισα να πίνω κακάο χωρίς πρωτείνες (=γάλα), χωρίς ζάχαρη (το κακάο είναι κατά της κατάθλιψης, και καρδιοτονωτικό)
    5. Μαγειρεύω με αλεύρι ολικής άλεσης, ακόμα και κρέπες ή τυροπιτάκια! (ισχύουν όσα είπα στο \"2\" για το χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη).

    ΨΥΧΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ
    1. Διέκοψα μια συνεργασία με άτομο που με άγχωνε (όσο πιό μακρυά κρατάς τα άτομα που σου μεταδίδουν το άγχος τους, τόσο πιό καλά θα νιώθεις)
    2. Άρχισα 4 μέρες την εβδομάδα μαθήματα τέχνης: Χορός, θέατρο, διακοσμητική, ζωγραφική, fashion design (η τέχνη ΠΟΥ ΠΑΡΑΓΕΙΣ ΩΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ σε γεμίζει και κυρίως κάνεις κάτι μη χρησιμοθηρικό, μόνο για σένα... τα hobby σε κρατάνε πολύ ψηλά ενεργητικά. Ασε που κάνεις και παρέες στη σχολή και έχει και πλάκα! Και η κοινωνικότητα σε ανεβάζει ψυχικά, φεύγεις απο την πλήξη)
    3. Ακύρωσα όλους τους στόχους μου (του στύλ: φέτος θα βγάλω 10.000 ευρω πιο πολλά απο πέρισυ) και πλέον ζω διαχειριστικά! Στη θέση των στόχων έβαλα καλούς λογισμούς για τη δουλειά μου και την οικονομία (του τύπου: \"Κάπου θα υπάρχουν και λεφτά, κάπου θα υπάρχουν και δουλειές, κάπου θα υπάρχουν και καλοί πελάτες, κάπου θα υπάρχουν και καλοί συνεργάτες) ώστε να μη ντοπάρομαι αρνητικά απο τις ειδήσεις που βασικά μας λένε ότι θα πεινάσουμε.

    Σε αυτά σχεδιάζω να προσθέσω την τακτική γυμναστική και jogging. Πάντως, οι παραπάνω αλλαγές που εφαρμόστηκαν όλες μαζί μονομιάς, ΕΞΑΦΑΝΙΣΑΝ τις έκτακτες συστολές μου!! Δοκίμασε κι εσύ, να φορτίσεις τις μπαταρίες σου στον ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ, ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΙ ΨΥΧΙΚΟ τομέα... και θα δείς διαφορά! (δε χρειάστηκα πλέον ούτε μισό χαπάκι... απο ηρεμιστικά).

    ΥΓ Αν θές να μάθεις περισσότερα για τις τροφές με χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη, δές εδω --> http://ygeia.tanea.gr/default.asp?pid=8&ct=8&articleID=7985& la=1



    Αν και αθεη πυστευω οτι αν καναμε τα μισα απο αυτα που εκανες θα σταματουσαμε να υποφερουμε απο κρισεις πανικου.
    Παιζει τεραστια σημασια οπως εμαθα η διατροφη η σωστη και το να αποφευγουμε στρεσογονες καταστασεις.
    Μπραβο!

  15. #45
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    33
    auroula αυτό που λες μου συνέβη κι εμένα 1 φορά που μου κράτησε 2 μέρες. Ζαλάδα, αδυναμία, έκτακτες συστολές, άτακτος σφυγμός κατά διαστήματα και τρελός φόβος. Είναι πραγματικά πάρα πολύ τρομακτικό.

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •