άγχος, έκτακτες συστολές και τρελός φόβος - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 103
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    103
    Eυχαριστώ auroula ! Κι εγώ βασανίστηκα, ξέρεις τι είναι να έχεις για αρκετές μέρες, πολλές έκτακτες συστολές το λεπτό; Ιδίως όταν ξάπλωνα... βάσανο! Ευτυχώς με τα παραπάνω μέτρα το έλεγξα το κακό, και περασαν. Πρέπει όμως να επιμείνω... στην πιστή εφαρμογή της \"συνταγής\" !

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    167
    συστολες?ενοεις κρησεις πανικου ετσι?
    ασε μονο εγω και ο θεος ξερω τι τραβιξα στις αρχες ειδικα.
    για 48 ωρες ειχα κρηση πανικου.ισως και παραπανω το μυαλο δεν δουλευε πλεον καλα.
    τωρα αυτο π εχω παρατηρησεισε μενα ειναι οτι παθενω καποια μικρα κενα
    ετσι νομιζω δεν ειμαι σιγουρη.
    απλα μια φορα μου μηλαγε η μανα μου και ειπε οτι ειμουν εντελως αλλου και εκτος αυτο οταν με ρωτησε αυτο π ρωταγε την βλεπω να περιμενει απαντηση,και ξαφνιαστικα γιατι δεν θημαμαι να μου κανε ποτε ερωτηση.

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    167
    Originally posted by stilvie
    auroula αυτό που λες μου συνέβη κι εμένα 1 φορά που μου κράτησε 2 μέρες. Ζαλάδα, αδυναμία, έκτακτες συστολές, άτακτος σφυγμός κατά διαστήματα και τρελός φόβος. Είναι πραγματικά πάρα πολύ τρομακτικό.
    χα χα τρομακρικο λεει?αν ειχα ουρα θα την εβαζα στα σκελια!!

  4. #49
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    1
    καλησπερα παιδια!! ειμαι 28 χρονωνν και εχω συχνα ταχυπαλμιες!! πριν 3 βδομαδεσ ανεβασα ξαφνικα 165 παλμους και μου ειπε ο καρδιολογος μου και πηρα λοπρεσορ μετα με επιασε πριν καμμια βδομαδα αλλα σε ποιο ηπια φαση και σημερα εκανα γυμναστικη και μετα απο κανα 15 λεπτο που εκατσα ανεβασα 187 αλλα οχι πανω στην ασκηση! εκανα καρδιογραφημα και triplex ολα καθαρα μονο εχω ευαισθητη μητρωηδη , εξετασεις αιματος πεντακαθαρες και τα σχετικα! το μονο που με ανησυχησε σημερα ηταν οτι μουδιασαν τα χερια μοθ λιγο προς τα χαμηλα και με ελουσε κρυος ιδρωτας! εχω και κατι προβληματα με το στομαχι μου τελευταια και ειμαι αστα να πανε! ξερω πως ειναι ψυχολογικο αλλα δε τη παλευω αλλο ! εχω κουραστει παρα πολυ τα τελευταια 5 χρονια και ειχα γενικαι πολυ στρεσσ και αγχος!

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    264
    stivie,κ εγω ακριβως τα ιδια συμπτωματα ειχα και φοβομουν να παω σε γιατρο...γιατι αμα μου βρησκανε κατι ηξερα οτι την ειχα κατσει....μεχρι που με πηραν σηκωτη απο το σπιτι και με πηγαν στο νοσοκομειο...με το που εφτασα στο νοσοκομειο ημουν σε κατασταση πανικου,ενιωθα λες και παω για σφαγη...ο γιατρος με εξετασε προσεκτικα(επεσα και σε πολυκαλο ανθρωπο) και μ εκανε καρδιογραφημα το οποιο εδειξε 130 παλμους,οφειλομενα σε αγχος καθωσ η καρδια μου ηταν μια χαρα!την επομενη μερα αφου εφαγα την πρωτη κρυαδα πηγα και στον καρδιολογο του ταμειου μου,ο οποιοε με ξαναεξετασε και δεν μου βρηκε απολυτως τιποτα...το σκαλωμα για την ανακοπη βεβαια δεν μου εφυγε,αλλα πριν παω ημουν πεπεισμενη οτι εχω σιγουρα κατι στην καρδια μου για να τα παθαινω ολα αυτα,ελεγα δεν γινεται ολα αυτα να ειναι απο το αγχος...οταν εφτασα στο νοσοκομειο ειχα δυσπνοια,και ο γιατρος μ μετρησε το οξυγονο και ηταν 100/1οο !!!!!!!το μυαλο μας παιζει τρελα παιχνιδια,και αυτο δυστυχως εκδηλωνεται με ολα αυτα τα σωματικα συμπτωματα...

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    melina20 ετσι ειναι κ εγω ετσι νιωθω οταν με πιανουν ταχυπαλμιες οτι εχω κατι σοβαρο κ θα παθω ανακοπη καποια στιγμη κ με πιανει ο φοβος κ δεν μπορω να ηρεμησω....οι γιατροι βεβαια προσπαθουν να καθυσηχαζουν, αλλα οταν σε πιανουν τα συμπτωματα κ σε κυριευει ο φοβος δεν σου φευγει η ιδεα με τιποτα......
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  7. #52
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    5
    Καλησπέρα και απο μένα παιδιά ! Εκτακτες συστολές παθαίνω και γω σχεδόν κάθε μέρα και κυρίως τα βράδια φυσικά εδώ και 10 μήνες σχεδόν! Γενικά είμαι πάρα πολύ αγχώδης άνθρωπος και πόλύ απισιοδοξη επίσης! Οτι ακούω γύρω μου φοβάμαι ότι το έχω και γω! Οι έκτακτες συστολές και οι "παύσεις" που κάνει η καρδια μου καθημερινά με οδηγούν συχνά σε κρίσεις πανικού! Πήγα σε καρδιολόγο έκανα κρδιογραφημα , εξετάσεις αίματος, 24ωρη παρακολούθηση με HOLDER και ο γιατρος μου είπε οτι είναι ολα μια χαρά και οτι τά προκαλώ όλα απο το άγχος μου! Ησύχασα για δυο μέρες αλλα με ξαναπιάσαν παλι μετά! ΑΥτην την εβδομάδα σκέφτομαι να παω και σε αλλον καρδιολόγο να πάρω μια δεύτερη γνώμη κυρίως για τισ παύσεις οι οποίες με αγχώνουν περισσότερο απο τις έκτακτες! Έχει κανείς απο εσας παύσεις??? Να σημειώσω πως στο HOLDER κατεγραψε ταχυπαλμία 162 Παλμούς και γενικά οτι έκτακτες κανω ακόμα και την ώρα που κοιμαμαι! Νιώθω χάλια ,εχει χαλασει η ποιοτητα ζωής μου απιστευτα! Δεν μπορω να χαρω τιποτα πια...

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Κοντα σου
    Posts
    421
    Καλημερα.

    Εχεις κανει εξετασεις να δεις μηπως εχεις θυροειδη?
    Εμενα το χολντερ ειχε καταγραψει καπου στις 1600+ εκτακτες για ενα 24ωρο.Αλλα εκεινη την περιοδο ειχα αυξησει και την δοση για το φαρμακο για τον θυροειδη,(κατ εντολη του ενδοκρινολογου παντα)
    Οταν του το ειπα,μου ειπε να επιστρεψω στην μικρη δοση και να δω πως θα παει.
    Οι εκτακτες συνεχιστηκαν αλλα σαφως πιο μειωμενες.(Πρεπει να δουλεψε και το εφεξορ βεβαια)
    Τωρα προσπαθω να μην τις σκεφτομαι παρολο που ειναι εκει και υπαρχουν.
    11/12/2006

  9. #54
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    5
    Καλησπέρα GEORGE! εχω κάνει εξετάσεις για θηροειδη προσφατα και ηταν βγήκαν όλα οκ! Οπως ειπα και στο προηγουμενο μηνυμα πιο πολυ με αγχώνουν οι παύσεις!! Πανικοβαλλομαι καθημερινα και στρεσσαρομαι παρα πολυ όταν πιάνω τον παλμο μου και νιώθω τις παύσεις! Νιωθω πως θα πάθω ανακοπή! Εσενα οι έκτακτες απ οτι καταλαβαινω ειναι απο τον θυροειδη .. πιστευω οταν ρυθμιστει ο θυροειδης σου θα σου σταματησουν και οι έκτακτες! Μακάρι στο εύχομαι γιατί ξέρω πόσο δύσκολο είναι και μόνο εμείς που τις έχουμε το καταλαβαίνουμε!

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Κοντα σου
    Posts
    421
    Σιγουρα παιζει ρολο ο θυροειδης για τις εκτακτες συστολες αλλα φυσικα βοηθαει και το αγχος και οι αρνητικες σκεψεις.Νομιζω παυσεις και εκτακτες ειναι το ιδιο πραγμα.Αυτο τουλαχιστον καταλαβαινω εγω.
    11/12/2006

  11. #56
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    5
    Καλησπερα george! ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΚΑΙ ΠΑΥΣΕΙΣ δεν ειναι το ιδιο! στισ εκτακτες νιωθεις να φτερουγιζει η καρδια σου μπροστα στο θωρακα εντονα και με ακανονιστους ρυθμους! Τις παυσεις εγω δεν τις καταλαβαινω..απλα πιανοντας τον παλμο μου και μετριωντας τις σφυξεις ..καταλαβαινω πως για 1 δευτερολεπτο χανεται ο παλμος ...σαν να χανεις ενα παλμο δηλαδη ...

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Κοντα σου
    Posts
    421
    Οι έκτακτες συστολές αποτελούν τη συχνότερη αιτία τού αισθήματος παλμών. Είναι δηλ. συστολές της καρδιάς εκτός του κανονικού ρυθμού και παρουσιάζονται κατά τον έξης τρόπο: το άτομο αισθάνεται ένα ενόχλημα στο στήθος λίγο ή πολύ ισχυρό, πού ακολουθείται από περίοδο παύσεως κατά την οποία η καρδιά δεν χτυπά. Ακόμη και αυτό το προσωρινό «σταμάτημα» της καρδιάς είναι δυνατό να γυνή αντιληπτό από το άτομο.

    Αμέσως έπειτα η καρδιά ξαναρχίζει τη φυσιολογική της λειτουργία ωσότου μετά από κάποιο διάστημα έρχεται μια άλλη έκτακτη συστολή. Τα αίτια τα οποία προκαλούν τις έκτακτες συστολές μπορεί να είναι το άγχος ή καρδιακές παθήσεις. Η κατάχρησης καπνού και καφέ αποτελεί επίσης μια από τις συνηθισμένες αιτίες των εκτάκτων συστολών.
    απο εδω

    http://www.incardiology.gr/pathiseis...ima_palmon.htm

    Οποτε νομιζω μιλαμε για το ιδιο πραγμα.
    11/12/2006

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Γεια σας παιδια!Εχω καιρο να γραψω στο forum,αλλα αυτο δεν σημαινει οτι το βασανηστηριο των αρρυθμιων εχει τελειωσει!Εγω το ζω εδω & 2 χρονια!!!!Καθε μερα!Για το θεμα των γιατρων.....πολλοι & μου ειπαν ολοι τα ιδια!Τον θυροειδη τον εψαξα με ειδικες εξετασεις αλλα δεν ηταν απ αυτο.Το μεγαλυτερο διαστημα μεχρι τωρα πηρα & διαφορα φαρμακα για αρρυθμιες,τα σταματησα εδω & ενα μηνα γιατι απο καποια στιγμη ειδα οτι δεν βοηθουσαν & πολυ!Τις εχω συνηθησει πια γιατι ζω καθημερηνα μαζι τους αλλα μ εχουν κανει να περασω πολλα....πολλα!Μου αλλαξαν την ζωη μου,αλλα τι να κανω,το παλευω,χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν με φοβιζουν!

  14. #59
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    5
    Τελικα σήμερα πηγα και σε αλλον καρδιολογο για δευτερη γνωμη! Εκανα triplex και τριτο καρδιογραφημα μεσα σε ενα μηνα έκτος του HOLDER και τις εξετασεις αιματος και θυροειδη! Και όλα μια χαρα και παλι! Ρολοι η καρδια! ΟΛΑ ειναι ψυχοσωματικα!! Πηρα βαλεριανες μπας και καλμαρω λιγο! Τι να πω παιδια.... κουραγιο και υπομονη σε όλους! Οι γιατροί οπως εγραψε και κάποιος άλλος ομοιοπαθης θέλουν ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΕΛΑΤΕΣ! Πρεπει να το δουμε λιγο πιο χαλαρα... δεν λεει καθολου να χαλαμε την ποιοτητα ζωης μας! Το λεω εδω για να τα ακουω και γω!!!!!

  15. #60
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    5
    GEORGE σ ευχαριστω πολυ για το post! :)

Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •