άγχος, έκτακτες συστολές και τρελός φόβος - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567
Results 91 to 103 of 103
  1. #91
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    athina
    Posts
    59
    Καλησπέρα και από μένα.
    Εμένα προχτές με έπιασε ενα σφίξιμο στο στήθος παράλληλα με ταχυπαλμία και έκτακτες.
    Εχτές το βράδυ πάλι το ίδιο, πήγα στο νοσκομειο μου εκαναν ενα καρδιογράφημα βρηκαν 2 εκτακτες αλλα δεν είχα εκείνο το απαίσιο αίσθημα.
    Νομίζω κρατούσε 20-30 δευτερόλεπτα.
    Εχω τρελαθεί απο τον φόβο ο καρδιολόγος μου ειπε στο τηλέφωνο ότι πρέπει να μιλήσω με τον ψυχίατρο μου.
    Φοβάμαι μην ξαναπαθω.

  2. #92
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    1
    Καλησπερα σε ολους .... εχω και εγω εκτακτες συστολες ...αλλα μονο μην γελασετε ^^ αλλα μονο οταν μου ανεβαινουν οι παλμοι σεξουαλικα ...και πολυ πολυυ πιο σπανια οταν περπαταω ....
    δεν παω σε γιατρους γιατι ξερω απο που ειναι ... ειναι απο το αγχος μου την στεναχωρια μου και την αγχωδη διαταραχη μου ... πριν 6 μηνες εχασα τον πατερα μου ... απο οξυ εμφραγμα του μυοκαρδιου ...
    βασικα εφυγε στα χερια μου τα δικα μου και της αδερφης μου ...και με το ψαξιμο για το στο καλο ειναι αυτο το οξυ εμφραγμα επαθα καρδιοφοβια ... δεν ειναι η πρωτη φορα... που με πιανει καρδιοφοβια αλλα η 2η
    η πρωτη ηταν οταν ημουν 17-18 ετων ....και αυτο γιατι επινα χορταρακι σε καθημερινη βαση ...απλο χορταρακι της φυσης....δεν με πειραζει αλλα καποια μερα...πηγαμε σε μια "ακρη" και μας εδωσε σκαν...
    εγω δεν ειχα ξανακανει ποτε στην ζωη μου χημεια και ουτε θα εκανα....που λετε ημουν με μια κοπελιτσα τοτε και δεν ειμασταν καλα ... και τους λες ρε μα@@#$Ρκες παμε να πιουμε ε φτιανουμε ενα 4φυλλο σκαν...
    και το περνω μονοκαβαλο .... το τι εγινε μετα...αφηστε το χααχχααχαχ....φοβος ταχυκαρδια...ε πηγα στο νοσοκομειο...τους ειπα το και το με κρατησαν για μερικες ωρες και μετα μου λενε φυγε...ΑΛΛΑ για 3 μερες δεν θα κανεις τσιγγαρο ουτε καφε ουτε αλκοολ ουτε φυσικα χορτο κτλπ...για να ερθει η καρδια σου στους φυσιολογικους ρυθμους και παλι...εμενα αυτο μου κολλησε που λετε....και αρχισε και η αγοραφοβια η νοσοφοβια και πολλα αλλα αυτη η 1η φορα κρατησε 3 ολοκληρα χρονια....παλευα με φαρμακα κτλπ ΤΙΠΟΤΑ μονο νανι εκανα...η βοηθεια ηρθε απο τα βοτανα που μας δινει απλοχερα η μαμα φυση λιγο χαμομηλι λιγο κατι τσαγια τσουπ σιγα σιγα γινομουν καλυτερα....αλλα οταν αρχισα να ξαναβγαινω εξω οταν περπαταγα αισθονομου εκτακτες και πολλες φορες εκανα συγνωμη κιολας εμετο στον δρομο ...αρε λεω? τι φαση? ε με τα πολλα τοτε πηγα στους γιατρους ολα καλα ειναι απο το αγχος σου ειναι ολα...ε ρε να σε βρασω λεω....ε με τα πολλα πατησα γκαζια και οταν ενιωθα εκτακτες κτλπ ελεγα ελα νταξ γεια σου...εε και σιγα σιγα εφυγαν.....και τωρα παμε στα νεα εχασα τον πατερα μου...και αρχισε παλι η καρδιοφοβια ρε και να ψαχνω στο νετ ξανα και ξανα...και να γινομαι χειροτερα .... ε με τα πολλα μου λεει μια φιλη μου απο βορειο ελλαδα ελα πηρα λαπτοπ με καμερα να τα πουμε φυσικα υπηρχε μια ελξη παντα αναμεσα μας...ελα ομως που οταν ανοιξαμε την καμερα εγω φουντοσα και αισθανθηκα εκτακτη ...και απο τοτε εχει μερικους μηνες που εχω πεσει παλι .... και συνηθως νιωθω εκτακτες οταν μου ανεβαινουν οι παλμοι σεξουαλικα...ειτε να παω να δω πορνο ειτε στην σκεψη....και νταξ ξερω οτι ειναι κολλημα του μυαλο μου...γιατι δεν το παθαινω καθε φορα ετσι...απλα οταν σκεφτομαι ...μαλ#$^%ιες ...πραγματικα θα ηθελα να μαθω αν υπαρχει και αλλος ανθωπος που νιωθει εκτακτες στην ιδια φαση με εμενα.....αυτα απο εμενα...σορρυ αμα σας κουρασα....

  3. #93
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Η πρώτη μου κρίση ξεκίνησε έτσι.. Σε απόλυτη ηρεμία η καρδιά μου είχε 180 παλμους και έκτακτες.. Που τοτε δεν ήξερα τι ήταν.. Με ένα χολτερ που εβαλα για 24 ωρες μετρησαμε πάνω απο 1000+έκτακτες. Απο τη στιγμή όμως που έμαθα οτι ειναι απο κρίσεις δε με ξαναπιασε.και οι παλμοι έχουν πεσει σε φυσιολογικά Επίπεδα.. Πρέπει να κάτσεις και να σκεφτείς ότι ολο αυτο ειναι απο σενα και να το απομυθοποιησεις. Να σκέφτεσαι καθε φορα οτι δε θα πεθάνεις.. Εμένα αυτο με βοηθησς πάντως..
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  4. #94
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    3
    Γεια σας Εγώ πάσχω από μεσογειακή αναιμία ειμαι 38 χρονων και μεταγγιζομαι απο 15 μηνών και στις 2/3/2001 έκανα κοιλιακή ταχυκαρδία με λιποθυμικο επεισόδιο πρόλαβα να φτάσω στο νοσοκομείο όπου νοσηλευτηκα για 5 μέρες και Αφού πήρα εξιτήριο μετα απο 10 μέρες έγινε το ίδιο ακριβώς συμβάν και για δεύτερη φορά ήμουν αρκετά τυχερός και πρόλαβα.Στις 1/3/2001 έβαλα μόνιμο απινιδωτη.Έκανα προμεταμοσχευτικο έλεγχο σε περίπτωση που θα πρεπε να μπω στη λίστα για μεταμόσχευση αλλά ευτυχώς δε χρειάστηκε.Ο απινιδωτης μου έδωσε 4 φορές σοκ το 2001 λόγω κοιλιακής ταχυκαρδίας.Έκτοτε άρχισα να παίρνω τα πάνω μου με αποτέλεσμα να φτάσω στο σημείο να κάνω μια τελείως φυσιολογική ζωή και ίσως και πολύ έντονη.Στις 18/4/2017(μετα απο 16 χρονια)μου ξαναεδωσε σοκ ο απινιδωτης Επειδή έκανα κολπική μαρμαρυγή η οποία εξελίχθηκε σε κοιλιακή.Όταν σου δίνει σοκ είναι ότι χειρότερο συναίσθημα.Ο λόγος που προκάλεσε την αρρυθμία μετα απο την διάγνωση του γιατρού αλλά και τη σιγουριά τη δική μου είναι το κακό πεπτικο συστημα.Χωνεύω πολύ δύσκολα και γενικότερα η τροφή για να φτάσει στο παχύ έντερο μου βγάζει τη ψυχή με αποτέλεσμα έκτακτες συστολες.Είμαι προπονητής ποδοσφαίρου κάνω άσκηση καθημερινά και δεν αντιλαμβάνομαι καμία έκτακτη.Μόνο όταν χωνεύω και όταν κατεβαίνει η τροφή στο έντερο εκεί ζορίζεται η καρδιά και μου κάνει έκτακτες.Αγχώνομαι απίστευτα μετρωντας τους σφυγμούς καθημερινά και προσπαθώ να ρυθμισω μέσω Γαστρεντερολογου κυρίως τη λειτουργία του πεπτικού.Θέλω να καταλήξω ότι για μένα οι δύο κυριότεροι λόγοι που γίνονται οι έκτακτες είναι το πεπτικό(οισοφάγου,στομάχι,� �ντερο)και σίγουρα το άγχος.Σίγουρα μια λύση είναι να παλέψεις ώστε να φτάσεις σε ένα σημείο να μη τις δίνεις σημασία απλά θέλει το χρόνο του.
    Συγνωμη για το μεγάλο post

  5. #95
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    3
    Έχεις απόλυτο δικιο

  6. #96
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    3
    Έχεις απόλυτο δικιο

  7. #97
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by POP View Post
    Γειασου stilvie...το ξερω οτι παει καιρος που εγραψες αυτο το μηνυμα αλλα διαβαζοντας το βρηκα τον εαυτο μου μεσα σε αυτο!Ακριβως με τον ιδιο τροπο αντιλαμβανομαι και γω τις αρρυθμιες.Βυθισμα,κενο στο λαιμο και μετα δυνατους χτυπους στην καρδια μεχρι να επανελθει στους φυσιολογικους ρυθμους.Ειναι πολυ τρομακτικο.Εσυ εκανες κατι γιαυτο?Σου περασαν?Δεν ξερω αν θα δεις το μηνυμα αλλα αν το δεις θα το εκτιμουσα πολυ να μου απαντησεις.Σε ευχαριστω πολυ
    εχω ακριβως το ιδιο ..πολυ τρομακτικο παιδια

  8. #98
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Grecia
    Posts
    11
    Να μαι και γω...ζησε με αυτες μου λενε.34 χρονων ειμαι!ειναι δυνατον?τουλαχιστον μονο εδω νοιωθω οικεια...

  9. #99
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Και εμενα μου δημιουργει προβληματα το πεπτικο -οχι εκτακτες. Οταν ειχα γαστριτιδα δε μπορουσα να ξαπλωσω στο αριστερο πλευρο γιατι η καρδια εκανε αμεσως τρρρρρρρρρ ριπη παλμων και ποναγε.

  10. #100
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Ήμουν ακριβώς έτσι με παλμούς να φτάνουν 180..πηγα απο μονη μου σε καρδιολόγο και ζήτησα χολτερ, μέτρησε 1400 έκτακτες στο 24ωρο. Έκανα και τριπλεξ και με διαβεβαίωσε ότι ολο αυτο ήταν λόγω άγχους. Απο τοτε που κατάλαβα ότι το δημιουργώ εγώ το πήρα πολύ πιο χαλαρα και πλέον δεν με ενοχλεί καθολου
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  11. #101
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Νιώθω ακριβώς το ίδιο και φοβάμαι πολυ. Έκτακτες μέσα στη μέρα και ιδιαίτερα αν ξαπλώσω από αριστερά ξεκιναν απανωτές. Να φταίει το στομάχι? Πανγαστριτιδα μου βρήκαν και γοπ. Ταλαιπωρουμαι μήνες...

  12. #102
    Καλημέρα από εμένα... Διάβαζα τυχαία τα σχόλια... Εδω και καιρό ταλαιπωρούμε από άγχος. Επισκέψεις σε καρδιολόγο που βρήκε λίγες έκτακτες σε φυσιολογικά επίπεδα. Επειδη έχω ένα θέμα και με το στομάχι τελευταία το πρόβλημα μου είναι ότι δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι έκτακτη αυτό που νιώθω ή ο οισοφάγος.... Το νιώθω ανάμεσα στο στήθος στιγμιαία σαν να πάλλεται ο οισοφάγος.... Δεν νιώθω να αλλάζει ο σφιγμος όμως νομίζω.... Για δώστε τα φώτα σας ????

  13. #103
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2023
    Posts
    1
    Ακριβώς το ίδιο παθαίνω και γώ αν και περισσότερο νιώθω σαν μια πίεση στον οισοφάγο και δεν μπορώ να καταλάβω από τι προκαλείται φοβάμαι μήπως είναι αρρυθμίες, εσύ βρήκες άκρη;

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •