Τί μπορεί να έχει συμβεί?Υποτροπή?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    1

    Τί μπορεί να έχει συμβεί?Υποτροπή?

    Πρώτα απ' όλα θα ήθελα να σας συγχαρώ για την ιστοσελίδα.
    Κατά δεύτερο λόγο θα ήθελα να σας θέσω ένα ερώτημα.
    Μια πολύ καλή μου φίλη λαμβάνει θεραπεία για κατάθλιψη.Το αντικαταθλιπτικό το οποίο λαμβάνει είναι το efexor.Η κοπέλα άρχισε να βελτιώνεται αισθητά ήδη από τον πρώτο μήνα θεραπείας.Βρίσκεται στον πέμπτο μήνα της θεραπείας και...τον τελευταίο καιρό έχω την αίσθηση ότι η καταθλιπτική διάθεση επανέρχεται.Λίγο-λίγο αρχίζει να μου θυμίζει τον πρώτο καιρό που είχε προσβληθεί...΄Αγχος,πεσμένη ψυχολογία,αρχίζει και πάλι να αποφεύγει εμένα και τους άλλους φίλους της.
    Την παρακολουθεί βέβαια γιατρός σε δημόσιο νοσοκομείο,αλλά γνωρίζετε ότι τα ραντεβού σ' αυτά τα νοσοκομεία είναι...αραιά...
    Αυτό που θα ήθελα,λοιπόν,να σας ρωτήσω είναι εάν είναι δυνατόν κάποιος που λαμβάνει αντικαταθλιπτική αγωγή να αρχίζει να υποτροπιάζει.Αν κάποιος έχει μια τέτοια εμπειρία (υποτροπής με efexor ή άλλο αντικαταθλιπτικό)ή γνωρίζει κάποια πράγματα ας γράψει κάτι.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Πολλα μπορουν να εχουν συμβει.
    Μπορει κατι να την στενοχωρησε, μπορει για καποιον α ή β λόγο που ντρεπεται να αναφερει να σταματησε την φαρμακευτικη της αγωγη ή απλως νομισε οτι αφου εφτιαξαν τα πραγματα δεν την χρειαζεται πλεον.
    Για το efexor δεν ξερω για να σου πω.
    Στηριξε την οσο μπορεις...χαιρομαι που υπαρχουν ανθρωποι που ενδιαφερονται για τον συνανθρωπο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    ..μιλα της...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    327
    υπαρχει παντα κυνδυνος υποτροπης...αλλα εγω νομιζω οτι θα επανελθει...ειναι απλα η περιοδος αυτη περιεργη μην ανυσιχεις το θεμα ειταν να πατησει λιγο στα ποδια της εφοσον πατησε εστω και λιγο ολα διορθονονται...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Milan,Italy
    Posts
    3
    Nai.Yparxoun ypotropes

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Δεν έχει σημασία νομίζω αν σου φαίνεται εσένα πως έχει υποτροπιάσει αλλά αν κι εκείνη το αισθάνεται....όπως είπε και η Adzik μίλα της...προσεχτικά μόνο...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Νίκο μου ναι υποτροπές υπάρχουν αλλά το πρόβλημα με την οποιαδήποτε αντικαταθλιπτική θεραπεία είναι να υπάρξει παράλληλη αλλαγή συνηθειών. Από μόνη της η αγωγή δεν βοηθά..το είδα και εγώ με εμένα! ʼλλαξα τελείως συνήθειες για να με πιάσει η αγωγή. Κανένα χάπι δεν δίνει από μόνο του οριστική λύση ή θεαματική αλλαγή! Βοήθησέ την να ξεφύγει από τους πραγματικούς λόγους που τις προκαλλούν κατάθλιψη για να επιδράσει καλύτερα και πιο αποτελεσματικά το efexor...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •