ταχυκαρδιες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 44
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    17

    ταχυκαρδιες

    ηθελα να ρωτησω ποσοι απο εσας εχουν ταχυκαρδιες,για ποσο χρονικο διαστημα,ποσο σας διαρκουν, κ μεχρι ποσους σφυγμους εχετε?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    οσοι εχουμε διαταραχη αγχους εχουμε ταχυπαλμιες..κυριως ταχυπαλμιες!

    η αληθεια ειναι οτι δεν εχω υπολογισει ποτε ποση διαρκεια εχουν μιας κ το καθε δευτερολεπτο μου φαινεται αιωνας!

    κ φυσικα δεν εχω μετρησει ποτε τους παλμους μου!δεν σφαξανε!αν δω πανω απο 100 θα παθω εγκεφαλικο!

    το θεωρω λαθος να μετρας πιεση,παλμους κτλ..πιο πολυ τρομαζεις!

    αυτα απο εμενα..

  3. #3
    Συμφωνώ απόλυτα. Και μένα μια περίοδο με είχε πιάσει μανία και μέτραγα τους παλμούς μου συνέχεια, και πάντα ήταν ανεβασμένοι. Ευτυχώς την έκοψα αυτήν την συνήθεια.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Πέρα από τα Σύνορα
    Posts
    177
    Ταχυπαλμίες κυρίως σε κρίσεις άγχους, δεν έχω ιδέα πόσο κράτησαν, ούτε πόσους παλμούς είχα, ήταν το τελευταίο που θα σκεφτόμουν εκείνη την στιγμή, πάντως ένιωθα πως η καρδιά μου χτυπούσε τόσο γρήγορα και δυνατά που κάποιος δίπλα μου θα μπορούσε όντως να την ακούσει.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    εγω μια περιοδο ειχα φαει κολλημα κ με την θερμοκρασια..καθε φορα λοιπον που εβαζα θερμομετρο ειχα μονιμως δεκατα!

    το ιδιο ισχυει κ με το πιεσομετρο..οσο μετρας παλμους,παντα θα ειναι ψηλα!

  6. #6
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    33
    Κι εγώ έχω ταχυκαρδίες και μάλιστα με αρκετούς σφυγμούς. Όταν είχα πάει στο νοσοκομείο λόγω γρίππης, επειδή με φόβισε ο γιατρός, έφτασα 198! Και αν θυμάμαι καλά έκανα και καρδιογράφημα εκείνη τη στιγμή γιατί ο γιατρός πραγματικά τα χρειάστηκε. Κι εγώ δηλαδή που ένιωθα την καρδιά μου να πάει να σπάσει.
    Πάντως όσο λιγότερο ασχολείσαι μαζί τους τόσο το καλύτερο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    194
    Originally posted by dora-agxos

    κ φυσικα δεν εχω μετρησει ποτε τους παλμους μου!δεν σφαξανε!αν δω πανω απο 100 θα παθω εγκεφαλικο!
    .

    Δεν ειναι και τοσο τρομακτικο εαν οι σφυγμοι φτανουν τους 100+ .
    Αρκετες φορες την ημερα μπορει να συμβει αυτο , ανεβαινοντας μια σκαλα ή εχοντας μια κριση αγχους.
    Ειναι ακρως ενοχλητικο - το εχω περασει - αλλα δεν ειναι επικυνδινο . Βεβαια εννοειται οτι εχουμε κανει και μια εξεταση καρδιας για να αποκλεισουμε το παθολογικο ενδεχομενο .

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    Originally posted by nopanic
    Originally posted by dora-agxos

    κ φυσικα δεν εχω μετρησει ποτε τους παλμους μου!δεν σφαξανε!αν δω πανω απο 100 θα παθω εγκεφαλικο!
    .

    Δεν ειναι και τοσο τρομακτικο εαν οι σφυγμοι φτανουν τους 100+ .
    Αρκετες φορες την ημερα μπορει να συμβει αυτο , ανεβαινοντας μια σκαλα ή εχοντας μια κριση αγχους.
    Ειναι ακρως ενοχλητικο - το εχω περασει - αλλα δεν ειναι επικυνδινο . Βεβαια εννοειται οτι εχουμε κανει και μια εξεταση καρδιας για να αποκλεισουμε το παθολογικο ενδεχομενο .
    χαιρω πολυ χαιροπουλος!οταν ομως εχεις φοβιες-κριση πανικου τους 100+ τους μεταφραζεις σε εμφραγμα
    αυτο ηθελα να πω..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    194
    Originally posted by dora-agxos


    χαιρω πολυ χαιροπουλος!οταν ομως εχεις φοβιες-κριση πανικου τους 100+ τους μεταφραζεις σε εμφραγμα
    αυτο ηθελα να πω..

    Eννοειται οτι τους μεταφραζεις σε εμφραγμα
    Το εχω παθει δεκαδες φορες κ ξερω απο πρωτο χερι το συναισθημα.
    Κατι ομως πρεπει να κανουμε για να το καταπολεμησουμε ,ετσι δεν ειναι ?

    Ο τροπος που το καταπολεμησα κατα πολυ μεγαλο βαθμο ειναι η γυμναστικη .Πηρα διαδρομο και αρχισα να περπαταω .Ετσι αρχισα να ανεβαζω σφυγμους σε ελεγχομενο περιβαλλον και σιγα σιγα ο εγκεφαλος πείστηκε οτι δεν του περναει πλεον να ανεβαζει σφυγμους για να με τρομαξει!!

    Αρχισε βεβαια αλλα κολπα , αλλα τα πολεμαμε κ αυτα οσο γινεται .

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    119
    Γεια σας παιδια...θα ηθελα να ρωτησω κατι.

    Σε μια κριση πανικου που εντελως αιφνιδια η καρδια μας χτυπαει σαν τρελη και μπορει να φτασει πανω και απο 170 παλμους το λεπτο....,

    ......θεωρείται παροξυσμική ταχυκαρδία αυτο ή καμία σχέση??

    Θα ηθελα την αποψη σας πανω στο θεμα!

    Για οσους δε γνωριζουν τι ειναι η παροξυσμικη ταχυκαρδια μπειτε εδω και θα καταλαβαιτε τι θελω να πω... http://www.incardiology.gr/pathiseis_arrithmies/arrithmies_yperkoiliakes_yperkoiliaki_taxy.htm

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    βρε αγια καταρχην στην ερωτηση που κανεις θα πρεπει να σου απαντησει καρδιολογος..

    υστερα..τι τα ψαχνεις??χειροτερα τα κανεις!απλη ταχυπαλμια εχουμε λογω αδρεναλινης την στιγμη του πανικου..!

    μην καθεσαι να ψαχνεις τυπους αρρυθμιων!δεν μας αφορουν..αλλου ειναι το προβλημα σε εμας

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    119
    Λετε ε????

    Δικιο εχεις,χειροτερα τα κανω αν ψαχνω,απλα ταιριαζει τοσο πολυ το αρθρο που βρηκα και λεω λες να παθαινουμε κατι τετοιο?

    Γιαυτο ρωτησα dora μου, αν δε βοηθηθω απο σας απο ποιον θα βοηθηθω?Κανενας δε μπορει να καταλαβει τη φαση αυτη και δε ξερουν και πως να με βοηθησουν...
    Εδω μεσα βρισκω ατομα που πραγματικα καταλαβαινουν και δε λενε οτι τους καπνισει!

    Ευχαριστω για την απαντηση!

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    δεν στο ειπα επιθετικα ειλικρινα κ πολυ καλα κανεις κ ρωτας..

    σου απαντω συμφωνα με την δικη μου εμπειρια..κ εγω αυτο το λαθος εκανα καποτε,εψαχνα για τα παντα..

    ειλικρινα χειροτερα γινεσαι,αυξανεται ο φοβος..κ ξερεις κατι?οτι κ να ψαξεις περι καρδιας ολα θα σου ταιριαζουν με την περιπτωση σου τα αρθρα ομως αναφερονται σε παθολογικες καταστασεις..η δικη μας περιπτωση ουδεμια σχεση εχει.

    να ξερεις το πρωτο βημα για να θεραπευτεις η ακομα καλυτερα για να μαθεις να το διαχειριζεσαι ολο αυτο,ειναι να συνειδητοποιησεις οτι δεν εχεις τιποτα οργανικο,ειναι καθαρα ψυχολογικο!αυτο μπορεις να το καταλαβεις?

    εγω απο οταν το συνειδητοποιησα εμαθα καπως να το διαχειριζομαι,με την εννοια οτι εχω πολυ λιγοτερες κρισεις,γιατι πλεον δεν φοβαμαι οτι θα πεθανω,ξερω οτι δεν εχω τιποτα κ οταν με πιανει κριση δεν εχει την ιδια δυναμικη λογω του οτι εχει μειωθει ο φοβος..ελπιζω να μην σε μπερδεψα.

    αρα λοιπον πρωτο βημα:ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗ

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Πέρα από τα Σύνορα
    Posts
    177
    Originally posted by Agia
    Γεια σας παιδια...θα ηθελα να ρωτησω κατι.

    Σε μια κριση πανικου που εντελως αιφνιδια η καρδια μας χτυπαει σαν τρελη και μπορει να φτασει πανω και απο 170 παλμους το λεπτο....,

    ......θεωρείται παροξυσμική ταχυκαρδία αυτο ή καμία σχέση??

    Θα ηθελα την αποψη σας πανω στο θεμα!

    Για οσους δε γνωριζουν τι ειναι η παροξυσμικη ταχυκαρδια μπειτε εδω και θα καταλαβαιτε τι θελω να πω... http://www.incardiology.gr/pathiseis_arrithmies/arrithmies_yperkoiliakes_yperkoiliaki_taxy.htm
    Νομίζω πως είναι λίγο δύσκολο αν όχι άτοπο ειδικά όταν μιλάμε για ταχυπαλμία εν ώρα κρίσης άγχους, είναι απίθανο να μπορέσεις να μετρήσεις επακριβώς του παλμούς σου εκείνη την ώρα, έκτος αν είναι μια κρίση «ελεγχόμενη» και έχει προκληθεί με σκοπό να μετρηθούν πόσοι είναι οι παλμοί το λεπτό που φτάνει η καρδιά σε μια κρίση άγχους – πανικού.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    119
    Ναι αν πας να μετρησεις μονος σου την ωρα της κρισης,ειλικρινα δε προλαβαινεις να μετρας και σε φοβηζει ακομα περισσοτερο αυτο,το εχω κανει!

    Στα επειγοντα την πρωτη φορα,μου βαλανε ενα μηχανημα στο δαχτυλο και ειχε πιασει 190 καθησμενη.
    Πριν φτασω ομως,σιγουρα θα ηταν περισσοτεροι!

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •