σωματικό ή ψυχολογικό;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    33

    σωματικό ή ψυχολογικό;

    Καλησπέρα ξανά. Όπως είχα πει και σε προηγούμενο ποστ μου νομίζω πως πάσχω από κρίσεις πανικού. Και λέω νομίζω γιατί πια έχω φοβηθεί πολύ και σκέφτομαι πως μπορεί να έχω κάτι σωματικό με την καρδιά μου.
    Καταρχήν έχω όλα τα συμπτώματα που λέτε και εσείς, δηλαδή: ταχυκαρδίες όταν με πιάνει άγχος που εξαφανίζονται όταν ηρεμώ, αδυναμία και ζαλάδα εν ώρα κρίσης και νιώθω να φουντώνω, έναν κόμπο στο λαιμό όταν νιώθω να με πιάνει ο φόβος που πάλι όταν ηρεμώ εξαφανίζεται, πόνους σε όλο μου το σώμα μετά από μέρες που είμαι τρελά αγχωμένη, μερικές φορές νιώθω ότι δεν μπορώ να πάρω ανάσα και το τρομακτικότερο όλων και αυτό που με φοβίζει περισσότερο από όλα και με κάνει να πιστεύω πως κάτι έχει η καρδιά μου είναι οι έκτακτες συστολές και μερικές φορές νιώθω πως η καρδιά μου πάει για λίγο άτακτα, δηλαδή εκεί που πάει κανονικά τακ..τακ..τακ.. μετά από κρίση και όταν πάω να ηρεμήσω πάει κάπως έτσι για 2-3 χτύπους τακ....τακ..τακ..τακ....τακ. (ελπίζω οι τελίτσες να σας βοήθησαν να καταλάβετε).
    Μετά από αυτά λοιπόν πείτε μου σας παρακαλώ, είναι ψυχολογικό;;;

    Να πω ότι τον Νοέμβριο είχα κάνει καρδιογράφημα, ακτινογραφία και εξετάσεις αίματος και ήταν μια χαρά.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    στιλβη ειναι καθαρα ψυχολογικο..δεν εχεις τιποτα..

    εχει πολλα ποστ εδω τετοιου ειδους για να καταλαβεις..θα σου εγραφα παραπανω αλλα δεν θελω να επαναλαμβανομαι..

    τα εχω πει πολλες φορες..ενα να εχεις στο νου σου..δεν εχει τιποτα η καρδια σου!ποσο καιρο εχεις κρισεις πανικου?

  3. #3
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    33
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου και για το κουράγιο που μου έδωσες. Κρίση πανικού πρώτη φορά έπαθα στις 28 Ιουνίου μετά από μια περίοδο πολύ άσχημη για τον πατέρα μου. Είχα πάει βέβαια και στον παθολόγο που με παρακολουθεί τα τελευταία χρόνια και με το που του είπα τα συμπτώματα και αφού ήξερε και την κατάσταση στο σπίτι μου μου είπε να ηρεμήσω και να σκέφτομαι θετικά. Ούτε καν μου έκανε εξετάσεις, για αυτόν ήταν πολύ προφανές το τι είχα. Και η αλήθεια είναι πως για ένα διάστημα το διαχειριζόμουν αρκετά καλά μέχρι που άρχισαν οι έκτακτες συστολές και αυτοί οι ακανόνιστοι χτύποι. Αλήθεια, τι είναι αυτό το πράγμα; Το έχει κανείς άλλος;

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    οι εκτακτες ειναι καθαρα κ παλι ψυχολογικο..ειναι πολυ τρομακτικο το ξερω!εγω αυτες τις εκτακτες τις ειχα επι 2 χρονια
    καθημερινα..η μαλλον δεν ανεχομουν καν να νιωσω τους παλμους μου τρομαζα!
    δεν εχεις τιποτα!αν συνειδητοποιησεις αυτο,το εχω ξαναπει ειναι η αρχη του τελους(των πανικων)

  5. #5
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    33
    Συγνώμη αν σας πρήζω με το πρόβλημά μου, αλλά πραγματικά έχω ανάγκη από απαντήσεις. Υπάρχει κανείς άλλος που λόγω άγχους να έχει πού και πού ακανόνιστο καρδιακό ρυθμό για λίγους χτύπους; Ειδικά κατά την εκπνοή μου συμβαίνει αυτό μερικές φορές ή τουλάχιστον αυτό έχω παρατηρήσει.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    250
    Αγαπητη stilvie
    Αυτό που ρωτας το εχει σχεδόν ολο το φόρουμ
    Δεν χρειάζεται να εισαι ειδικός για να καταλάβεις ότι όλα αυτά θα εξαφανιστούν εάν κανεις κατι για να κατευνάσεις το σωματικό στρες.
    Ο πονος της καρδιάς όταν αυτή πλήττεται είναι ιδιαίτερος και αρκετα επίμονος.
    Επισης τον προσδιορίζεις με την παλάμη σου και όχι με τον δείκτη του χεριού σου…
    Εγω εκτος από έκτακτες συστολές αντιμετωπίζω διαφραγματοκήλη παλινδρόμηση στομαχικων υγρων αυχενικό και ζαλαδες….
    Δηλαδη μπροστά σου εσυ μου ακούγεσαι περδίκι.
    Οπότε αυτό που εχεις να κανεις είναι να αποφασίσεις να αντιμετωπίσεις την αρρώστια αυτή επιλεγοντας απλα τον τρόπο

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •