Αλλαξα νικ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    8

    Αλλαξα νικ

    Οσοι εχουν περιεργια ειμαι η πανικουλα.δεν μαρεσε το προιγουμενο νικ καθως το δανιστικα απο το σκυλο του γειτωνα.χοχοχο:P

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,650
    αφου εισαι η πανικουλα, γιατι δεν φτιαχνεις ενα νικ πανικουλα?

    θα σε λεμε πανικουλα κ θα εχεις νικ superfly? (το αυρουλα ουτε εμενα μου αρεσε)

  3. #3
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    http://www.e-psychology.gr/index.php?option=com_content&task=view&id= 331&Itemid=
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    πανικουλα...τωρα ειναι σωστο να αλαζεισ 100νικ?
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Προφανώς να υποθέσω πως και το καινούριο νικ είναι παροδικό...

    Όταν θα το ξαναλλάξεις ενημέρωσε μας, να μην χάνουμε επεισόδια....

    Μια και με το θέμα που άνοιξες, μπόρεσα να καταλάβω επί τέλους ποια είναι η μέχρι χθες Αυρούλα - από τη στιγμή που δεν μπορούσες να μου το πεις ευθέως στο άλλο θέμα της RAW - να σου απαντήσω δημόσια στην απορία σου τι κάνω εγώ εδώ μια και νόμιζες πως είχα αποχωρήσει μετά το \"δακρύβρεχτο\" πόστ που είχα στείλει πριν 15 μήνες, αλλά νάσου τσουπ ο αχώνευτος πάλι εδώ, να σου πω προς αποφυγή μελλοντικών παρεξηγήσεων και να σου ξεκαθαρίσω λίγο τη θολούρα που έχεις σε καθημερινή βάση , επτά μέρες την εβδομάδα, 12 μήνες τον χρόνο κι εδώ κι αρκετά χρόνια , πως :
    - Όσο είμαι εδώ με το νικ sabb που δεν πρόκειται ν\' αλλάξει στον αιώνα τον άπαντα, δεν θέλω να έχω κανενός είδους διάλογο μαζί σου , για λόγους που παραβιάζουν την αισθητική μου και το δικαίωμα μου να συνομιλώ με όποιον και όποτε θέλω.
    - Προς αποκατάσταση της αλήθειας, το \"δακρύβρεχτο\" πόστ που αναφέρεις με έκδηλη κακεντρέχεια, δεν είναι παρά μια ευχαριστήρια επιστολή προς όλους όσους είχα την τύχη να συνομιλήσω μέχρι εκείνη την ημέρα- ακόμη κι όσους με αντιπάθησαν. Είναι υποχρέωση μου, με κάποιους που μιλάω επί χρόνια, αν θελήσω να σιωπήσω, να τους πω γιατί το κάνω. Είναι υποχρέωση μου να ξέρουν πως η σιωπή μου, δεν είναι θάνατος, αρρώστια, αδυναμία επικοινωνίας, αλλά επιλογή και δικαίωμα αναφαίρετο.
    Το πόστ είναι εδώ http://e-psychology.gr/forum/viewthread.php?tid=4690#pid110628, κι όποιος νομίζει πως δραματοποιώ με αυτό το μήνυμα την μέχρι τότε παρουσία μου στο e-psy, να μου δώσει δυο μούτζες αφού πρώτα επιχειρηματολογήσει κι εγώ θα τις δεχτώ αγόγγυστα. Το να επιστρέψω στο φόρουμ ενεργά - χωρίς να τσατάρω στα θέματα, να βρίσω κάποιον , να έχω μια παρουσία μετρημένη και θέλω να πιστεύω με θετικό απολογισμό - είναι επίσης αναφαίρετο δικαίωμα μου και δεν δίνω λογαριασμό σε κανέναν. Οποιουδήποτε του προσβάλλεται η ηθική, ας με αγνοήσει και το ίδιο θα κάνω και \'γω .
    - Επειδή θεωρείς τον εαυτό σου πως μπορεί να καλύπτεται πίσω από οποιοδήποτε ψυχικό πρόβλημα για να μπορεί να συμπεριφέρεται σαν χαμίνι, μάθε πως λίγοι ακόμη θα τσιμπήσουν εδώ πέρα μέσα , όσα νικ κι αν αλλάξεις.

    Τελειώνοντας μαζί σου, να αναρωτηθώ κι εγώ πως τα διαγραμμένα μέλη τριγυρνούν ελεύθερα στο παρόν φόρουμ , αλλάζοντας νικ κατά το δοκούν. Βέβαια ο προβληματισμός μου στρέφεται ξεκάθαρα προς την πλευρά της διαχείρισης γιατί είναι περίεργο το πως αντιμετωπίζει τις διαγραφές η ίδια, ανάλογα με το ποιος είναι εκείνος / η που διαγράφεται...Ο Σήφης ή Ονούφριος δεν προλαβαίνει να ποστάρει κάν με καινούριο νικ και διαγράφεται στο πι και φι.. Γιατί με την ίδια λογική εφόσον υπάρχουν δυο μέτρα και δυο σταθμά να μην επιστρέψει το παραπάνω login σαν ο Πανάγος απ\' τα Μέγαρα ή ο Πάνος12345 με το νικ Νώντας54321 ή τέλος ο Κρίνος σαν Πετούνια ...

    Λέω γω τώρα....
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    167
    δεν με διαγραφουν γιατι ειμαι ομορφη.χααχαχαχ.σε ειδα στου κρινου το σαιτ ευχομαι να μην μαλονουμε και εκει .
    και αληθεια δεν ηθελα να σε προσβαλω τοσο να σε πειραξω ηθελα.
    συγνωμη .και δεν εχω καμια σοβαρ ψυχ νοσο για να κριβομαι απο πισο και να φερομαι οπως θελω.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Originally posted by auroula
    δεν με διαγραφουν γιατι ειμαι ομορφη.χααχαχαχ.σε ειδα στου κρινου το σαιτ ευχομαι να μην μαλονουμε και εκει .
    και αληθεια δεν ηθελα να σε προσβαλω τοσο να σε πειραξω ηθελα.
    συγνωμη .και δεν εχω καμια σοβαρ ψυχ νοσο για να κριβομαι απο πισο και να φερομαι οπως θελω.
    Όσο φέρεσαι με αξιοπρέπεια και σεβασμό προς τους συνομιλητές σου, πάνε σε όποιο σάιτ θέλεις ....Πιστεύεις πως κι ο Κρίνος θα μπορούσε να ανεχτεί τη συμπεριφορά σου ?

    Διόρθωσε την και θα δεις πως θα είσαι παντού ευπρόσδεκτη..

    Δεν θέλει κόπο, τρόπο θέλει....
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    167
    ασε ειδα και οταν σεβομαι πως μου φερονται.
    δεν εχω κατι προσωπικο με σενα Σαββα.και συγνωμη σε ειχα για συνομιλικο μ και πηγα να κανω πλακα.
    ειδα οτι εισαι αρκετα μεγαλυτερος μου και μετανιωσα πολυ που στην ειπα.
    :(

  9. #9
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Originally posted by sabb

    Τελειώνοντας μαζί σου, να αναρωτηθώ κι εγώ πως τα διαγραμμένα μέλη τριγυρνούν ελεύθερα στο παρόν φόρουμ , αλλάζοντας νικ κατά το δοκούν. Βέβαια ο προβληματισμός μου στρέφεται ξεκάθαρα προς την πλευρά της διαχείρισης γιατί είναι περίεργο το πως αντιμετωπίζει τις διαγραφές η ίδια, ανάλογα με το ποιος είναι εκείνος / η που διαγράφεται...
    Sabb, το μέλος/νέο προφίλ της auroula, είχε διαγραφεί από χθες, 3 ώρες μετά την εγγραφή του.
    Δεν υπήρξε κάποια επιλεκτική μεταχείριση προς την auroula και γενικά η πολιτική για όσους έχουν διαγραφεί είναι ίδια και σταθερή, δηλ. παραμένουν ανεπιθυμητοι σε αυτό το χώρο έχοντας παραβιάσει τους όρους του, γι αυτο άλλωστε και έχουν διαγραφεί.

    Οι τυχόν καθυστερήσεις στις διαγραφές διπλο/τριπλο προφίλ, δεν αφορούν επιλεκτική μεταχείριση αλλά οφείλονται στο γεγονός πως αν δεν είμαστε απολύτως βέβαιοι ότι πρόκειται για διπλό προφίλ, καθυστερούμε ώσπου να βεβαιωθούμε.
    Άλλος λόγος καθυστερημένης αντίδρασης είναι η έλλειψη ανθρώπων/διαχειριστών, 24 ώρες το 24ωρο.

    Σε ότι αφορά τις άμεσες διαγραφές του Ονούφριου, αυτό που συμβαίνει είναι πως τα μηνύματα του, τα ψευδώνυμα του, τα email που δηλώνει καθώς και το εύρος των ips που χρησιμοποεί, είναι τόσο... καρμπόν, που δεν αφήνουν καμία αμφιβολία και δεν μας δίνουν λόγο να καθυστερήσουμε.

    ΥΓ1. Να ρωτήσω και γω με τη σειρά μου, για ποιο λόγο θεωρείς περίεργη τη στάση της διαχείρισης ως προς τα πολλά προφίλ? Υποπτεύεσαι/υποθέτεις κάτι?
    ΥΓ2. Θέλεις να βοηθήσεις το φόρουμ από τη θέση του διαχειριστή?
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    24,016
    μα δεν φαινεται σαν διεγραμενο μελος η αυρουλα.
    αλλαξε αυτη η σημανση?

  11. #11
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Αναφερόμουν στο προφίλ Superfly που άνοιξε αυτο το θέμα.
    Αυτό το προφίλ διαγράφηκε, προκειμένου η auroula να περιοριστεί σε ένα προφίλ, αν και από ότι φαίνεται, χρειάζεται να αποχαιρετησουμε και το προφιλ auroula.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Originally posted by NikosD.

    ΥΓ1. Να ρωτήσω και γω με τη σειρά μου, για ποιο λόγο θεωρείς περίεργη τη στάση της διαχείρισης ως προς τα πολλά προφίλ? Υποπτεύεσαι/υποθέτεις κάτι?
    ΥΓ2. Θέλεις να βοηθήσεις το φόρουμ από τη θέση του διαχειριστή?
    Νίκο, δεν υπονοώ τίποτε.

    1. Μου φάνηκε περίεργη η ανοχή στο προφίλ Αυρούλα σε σχέση με τα υπόλοιπα προφίλ που διαγράφηκαν και με τον έναν ή άλλον τρόπο επανέρχονταν ή προσπαθούσαν να επανέλθουν κατά καιρούς. Η Αυρούλα γράφηκε στις 19 του μήνα, επί 5 μέρες αλωνίζει τον χώρο, έχει ήδη στο ενεργητικό της 167 μηνύματα, και στα τελευταία απ\' ότι είδα βγάζει τον παλιό \"καλό\" της εαυτό...
    Δεν ξέρω αν τώρα που μιλάμε έχει διαγραφεί και πάλι , ωστόσο μια τέτοια προοπτική μ\' αφήνει εντελώς αδιάφορο. Η ανοχή όμως της διαχείρισης δημιουργεί κατά την άποψη μου ένα κενό, στην προσπάθεια για ισότιμη μεταχείριση όσων έχουν κριθεί ανεπιθύμητοι. Αν μέσα σου θεωρείς πως με κάποιους μπορείς να εξαντλείς περιθώρια επανένταξης και σε άλλους όχι, θα πρέπει εκτός από τις προειδοποιήσεις, να κατηγοριοποιήσεις και τις διαγραφές...

    Λίγο, μέτρια, πολύ ανεπιθύμητος και στην κατηγορία τσικό εκείνοι που αν λένε \"πλιζζζ μη με διαγράψετε\", να έχουν μια ευκαιρία παραπάνω από τους άλλους να επανενταχτούν στη κοινότητα....

    Άποψη μου, που μπορεί και να μην αντανακλά το κοινό περί δικαίου αίσθημα, αλλά πιστεύω πως στη προκείμενη περίπτωση, η επίδειξη ελαστικότητας από την πλευρά της διαχείρισης, δημιουργεί αυτό το κενό για ισονομία που ανέφερα παραπάνω.

    Η παρέμβαση μου είχε την έννοια της επισήμανσης αυτού του κενού και όχι φυσικά να ασκήσω την οποιαδήποτε κριτική στη διαχείριση , υπονοώντας, υποθέτοντας ή υποπτευόμενος (με την αρνητική σημασία που κουβαλούν αυτές οι λέξεις) περιπτώσεις αδικοκρισίας.

    Για όλα τα παραπάνω δεν διεκδικώ το αλάθητο, εκφράζω μόνον την άποψη μου...

    2. Η πρόταση σου , εφ\' όσον απευθύνεται δημόσια και όχι με προσωπικό μήνυμα, δεν μου επιτρέπει να πιστεύω πως διατυπώνεται χωρίς να υποκρύπτει μια διάθεση για ειρωνεία - λαμβάνοντας υπ\' όψη πάντα το περιεχόμενο του πρώτου υστερόγραφου.
    Ωστόσο, είναι έστω κι έτσι , καλοδεχούμενη.

    Απευθύνεσαι σ\' έναν άνθρωπο με ελάχιστο χρόνο , η διαδικτυακή μου παρουσία αναλώνεται κυρίως σε δρώμενα που δεν αφορούν το φόρουμ, και τέλος άσχετα αν ο χώρος μου είναι αγαπητός , δεν με απορροφά τόσο ώστε να μου επιτρέπει να ασχοληθώ και με την διαχείριση του.

    Το πιθανότερο ξέρεις θα ήταν να ήμουν κάκιστος διαχειριστής...
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Στο καλό Πανικούλα.Και μην ξεχάσεις τους μύκητες,δεν τους θέλουμε.:D

    #Και μην ακούσω μαλακίες για ανθρωποφαγίες και τέτοια άλλα υποκριτικά.

    Επίσης,sabb,μην μασάς.Έχουν όλοι καταλάβει τι παίζει.Άλλωστε είδαμε με τι σταθερότητα κράτησε τις υποσχέσεις της.Μιλάμε για βράχος αυτοσυγκράτησης ρε παιδί μ\'.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,650
    πανικουλα μπορεις παντα να αλλαξεις νικ με τη νομιμη μεθοδο. στελνεις εμαιλ με το νεο νικ στο [email protected]

  15. #15
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Σαββα καλημέρα,
    Θέλω να σου πω ότι πλέον οι διαγραφές δεν είναι οριστικές αλλά τριήμερες, σε αντίθεση με προηγούμενους καιρούς όπου οι διαγραφές ήταν σπάνιες αλλά μόνιμες.
    Δυστυχώς όμως, τεχνικά, απέτυχε το σύστημα αποκλεισμών με αποτέλεσμα manually να γίνεται ο αποκλεισμός, μάνιουαλυ... να ξε-γίνεται.. Αυτό δημιουργεί χρονικά κενά και διαφορές στην έναρξη-λήξη αποκλεισμών που ίσως να εκλαμβάνονται -δίκαια- ως μεροληψια.

    Από κει και πέρα, δεν κρυβω πως οι διαγραφές μου φέρνουν αλλεργία. Δυσκολεύομαι να διαχειρίζομαι καταστάσεις που απαιτούν διαγραφή. Έτσι, σε περιπτώσεις μελών που μετά τη διαγραφή τους, έδειξαν μια \"εμμονή\" να επιστρέψουν, με άλλο προφίλ βεβαίως, είτε λόγω καθυστέρησης στο να αντιληφθώ ότι επέστρεψαν, είτε λόγω της δικής μου εξ-ορισμού- δυσκολίας, πράγματι φάνηκα ιδιαίτερα διαλλακτικός και άρα ενδεχομένως μεροληπτικός.

    Αν εστιάσω στο παράδειγμα της αυρούλας, αισθάνθηκα από το ύφος της και την αρχικά καλή της διάθεση κατά την επιστροφή της πως ίσως έχει ανάγκη μια στήριξη και μια συντροφιά από το φόρουμ και πως θα ηταν ενσυναισθητικό να μην τηρήσω το \"γράμμα του νόμου\" αλλά το πνεύμα. Ετσι, διέγραψα άμεσα το διπλό-προφίλ της, άφησα όμως το \"Αυρούλα\".
    Αλλωστε, σκέφτηκα πως με το νέο σύστημα αποκλεισμών, σε 1μισυ μέρα πάλι θα είχε πρόσβαση στο φόρουμ.

    Καταλαβαίνω πως αυτό μοιάζει με μεροληψία και ενδεχομένως να είναι. Θέλω ωστόσο να σε διαβεβαιώσω πως τυχον 2 μέτρα και σταθμά, δε γίνονται με κριτήρια συμπάθειας ή αντιπάθειας, δε γινονται με πρόθεση, αλλά γίνονται κάθε φορά, συνεκτιμώντας το κλίμα και την τρέχουσα κατάσταση.

    Γιατί στην περίπτωση του Ονούφριου τα πράγματα είναι διαφορετικά?
    Διότι εκεί τα πράγματα έχουν ξεπεράσει τα όρια της φαντασίας και της συκοφαντικής δυσφήμισης και μόνο δικαστικά θα λυθούν οριστικά. Αυτό το θέμα ήδη έχει πάρει το δρόμο του και για να αναφέρω κάτι που δεν το έχω ξανα αναφέρει, υπάρχει μήνυμα του Ονούφριου στο φόρουμ (το οποίο ήδη εχει πάει σε δικηγορο και αστυνομία) που ονοματίζει μέρος και ώρα που έπινα καφέ σε κάποιο σημείο της Θεσσαλονίκης.
    Αν πράγματι με έχει παρακαλουθήσει, συν το γεγονός πως έχει γεμίσει το διαδικτυο με αναφορές σε πάρα πολλά μπλογκς για το e-psychology, για τα μέλη, για μένα, καταλαβαινεις πως το θέμα δεν έχει καμία ομοιότητα με αυτό το της αυρούλας, είναι πολύ πιο σοβαρό και ξεφεύγει πολύ από τα όρια μια διαδικτυακής κοινότητας.

    Κλείνοντα να πω ότι η πρόταση μου περί διαχείρισης ήταν πέρα για πέρα αληθινή, μάλλον όμως την έκανα σε λάθος τόπο και σε λάθος χρόνο, οπότε καταλαβαίνω γιατί την αντιμετώπισες ως ειρωνική.

    Μιας και δημόσια την έκανα, να συνεχίσω δημόσια λέγοντας πως πράγματι θεωρώ πως έχεις περισσότερο από οποιονδήποτε άλλο την ικανότητα να διαχειριστείς το φόρουμ.
    Έχεις μεγάλη εμπειρία ζωής, μεγαλη εμπειρία από τα δρώμενα, το ύφος και την ιστορία του φόρουμ, ξέρεις να γράφεις, να αξιολογείς, νοιάζεσαι για το φόρουμ, εν τέλει, μπορείς να είσαι... εν δυνάμει δίκαιος !

    Δεν θα έκανα ποτέ πρόταση με ειρωνική διάθεση για μια θεση που τη θεωρω τοσο δύσκολη. Θα ήταν σαν να αυτοπαγιδεύομαι, ειδικά στην περίπτωση που εγώ θα ειρωνευόμουν... και συ θα δεχόσουν την πρόταση. Σε αυτή την περίπτωση ,θα έπρεπε να συνεργάζομαι με έναν άνθρωπο που δεν εκτιμώ.

    Δεν θα παιζα με ένα τέτοιο σενάριο Σάββα.

    Την καλημέρα μου,
    Νίκος
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •