Ο ΘΥΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΟΣ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    23

    Ο ΘΥΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΟΣ?

    Καλησπερα ειμαι η Μαρω!
    Παρακολουθω το φορουμ εδω και λιγο καιρο και θελω να πω και εγω το προβλημα μου.
    Ο φιλος μου εχει πολλα νευρα!Γινεται και επιθετικος πολλες φορες και οταν νομιζει οτι παιζω με αλλους τοτε χανει καθε λογικη.
    Μου εχει αναφερει οτι ειναι ζηλιαρης (δεν ειμαστε πολυ καιρο μαζι) και οτι ειχε καποιου ειδους ψυχ.προβλημα..
    Δεν ξερω τι συμβαινει!αλλαζει διαθεση στο λεπτο,μολις νευριασει γινεται αλλος ανθρωπος!

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    23
    Σας παρακαλω μηπως εχετε καμια ιδεα τι μπορει να συμβαινει?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    δλ τι να σου πουμε. ειναι διπολικος η ψυχωτικος χωρις να τον ξερουμε κ χωρις να λες πολλα πχ τι αγωγη παιρνει!
    ψαξε να μαθεις τι ψυχικο προβλημα ειχε η εχει!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    μπορει πολυ απλα το παιδι να ειναι κυκλοθυμικο..ειναι καποιοι ανθρωποι που η ψυχολογια τουσ αλλαζει πολλεσ φωρεσ μεσα στην μερα...
    ειτε γιατι ειναι υπερευαισθητοι ειτε υπερδιεγερμενοι..

    ποιοσ ξερει..

    παντωσ η ζηλεια..ειναι φοβοσ και ανασφαλειεσ..
    πισω απο τον θυμο συχνα κρυβεται εντονη λυπη..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Ο κυκλοθυμικός χαρακτήρας εκδηλώνεται κυρίως με επικρατηση μιας προεξέχουσας ευμετάβολης διάθεσης, εναλλακτικά, πότε η μία και πότε η άλλη. Είναι μια διπολική διάθεση ευφορίας ή δυσφορίας, επίμονη αισιοδοξία και δραστηριότητα, ή ανησυχία και απαισιόδοξία και χαμηλή ενεργητικότητα και αίσθημα ματαιότητας. Προεξάρχοντα κυκλοθυμικά στοιχεία του χαρακτήρα είναι οι αντιφάσεις, οι μεταπτώσεις, οι μεταμορφώσεις και η φλυαρία.

    Αντιφάσεις: Πρόκειται περί δέσμης αντιφάσεων. Το άτομο είναι μεν ευφυέστατο, φιλότιμο, δραστήριο αλλά και ξιπασμένο, γεμάτο προλήψεις, αμέθοδο, ισχυρογνώμον και αμετανόητο, εκδηλώνει επιείκια, ξεχνάει γρήγορα τα περασμένη και δίνει άφεση αμαρτιών.

    Μεταπτώσεις: Συνοδεύεται από αστάθεια, επιπολαιότητα, παλινδρομική κινητικότητα, ανησυχία του πνεύματος, ροπή προς μηχανορραφίες, επιτηδειότητα στην κολακεία, κουφότητα και εχθρότητα. Οι μεταπτώσεις δυναντόν να είναι αργές ή απότομες- από την αιθρία στην μπόρα καθώς και το αντίθετο.

    Μεταμορφώσεις: Πρόκειται περί ποικιλίας διαφορετικών εμφανίσεων σε διαφορετικές στιγμές και περιπτώσεις. Ο Ομηρος, ως παράδειγμα περιγράφει τον \"άθλιο γέροντα Πρωτέα\" τον πρωτόγωνο υποτακτικό του Ποσειδώνα που εμφανίζονταν διαφορετικός κάθε φορά.

    Φλυαρία: Χαρακτηρίζεται ως φυσική ευγλωττία, ρηχή \"φλυαρική\" (νεολογισμός του ιστορικού Βακαλόπουλου). Το άτομο συζητά με όλους, πολλή ώρα, για πολλά θέματα που τα ανακατεύει με επιτηδευμένα σχήματα λόγου και απεραντολογίες. Εκτός των ανωτέρω αναφορών των σχετικών με τον κυκλοθυμικό χαρακτήρα της παρούσης μελέτης, θεωρώ ότιείναι αναγκαίες ορισμένες συμπληρωματικές πληροφορίες.

    http://ideesdiluviennes.blogspot.com/2005/08/blog-post_112355148547615636.html
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    23
    απιστευτο Adzik!!!
    ετσι ακριβως ειναι!!!
    Πολυ φλυαρος,καχυποπτος,εχθρικο ς,εκτος ελεγχου οταν στραβωσει...
    Ενω μιλαει με ολο τον κοσμο δεν θελει κανενα!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    αν διαβασεισ το αρθρο παντωσ λεει πωσ απο την στιγμη που μπορει να ζει κανονικα..να εχει σχεση.. οικογενεια..κλπ...δεν θεωρειτε ιδαιτερο προβλημα για τον ιδιιο τουλαχιστον....ειναι απλωσ χαρακτηριστικο του χαρακτηρα...

    εγω θα πω μονο πωσ..ενα μεροσ του χαρακτηρα μασ..μπορουμε να τον διαμορφωσουμε...ισωσ οχι πολυ..αλλα μπορουμε να εχουμε πχ μεγαλητερο ελεγχο στον εαυτο μασ..και αυτο απο την στιγμη που εσενα σε ενοχλουν καποιεσ συμπεριφωρεσ του..αν σε θελει στην ζωη του..θα πρεπει τουλαχιστον να το προσπαθησει..αν του το εκφρασεισ..

    οπωσ κι εσυ αναλογα..σε πραγματα που μπορει να ενοχλουν εκεινον..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    23
    Καλη μου,τον φοβαμαι απο λιγο ως πολυ!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    του το εχεισ πει?
    αν οχι πρεπει.. ισωσ δεν το ξερει..
    αν εινα και λιγο δημαγωγοσ..και εκει που πασ να του επιχηρηματολογισεισ σε τουμπαρει και βγαινει με τα λογια απο πανω...κανοντασ εσενα να χανεισ τα λογια σου..

    κανε κατι αλλο..τωρα που εισαι μονη..γραψε σε ενα χαρτι τουσ λογουσ που τον φοβασαι..που σε φοβιζει εκεινοσ..γραψε και παραδειγματα..που εχουν συμβει.. ζητα του να μιλησετε..και διαβασε τα του..

    συζητηστε...ισωσ δεν ξερει πωσ το λαμβανεισ εσυ..

    ο καθενασ μασ βλεπει μεσα απο τον εαυτο του.. ισωσ δεν ξερει πωσ νιωθεισ..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    23
    καποιες φορες οταν θυμωνει με βριζει ,μια φορα με εσπρωξε..
    του ειπα οτι τον φοβαμαι κι αυτος με κοιταξε γλυκα και μου ειπε να μην φοβαμαι!!Αυτος ειναι μεγαλοσωμος και εγω σαμιαμιδι,δεν θελω να γινω σαν αυτες που τρωνε ξυλο απο καφρους και τους δικαιολογουν ,αλλα αν χρειαζεται μονο βοηθεια να εκφραστει?τον εχω αγαπησει πολυ και θελω να ειμαστε μαζι...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    καποιες φορες οταν θυμωνει με βριζει ,μια φορα με εσπρωξε..<<<<<<<<&l t;<<<<<<<<<<<< <<<<<<<<<<<<&l t;<<<<<<<<<<<< <<<<<<<<<<<<&l t;<<Δεν θαπρεπε να φτασει να αναρωτιεσαι αν την επομενη φορα θα σε δειρει ....... Μαλλον εσυ δεν μπορεις να βοηθησεις πια ,,,,ισως την μονη βοηθεια που μπορεις να του προσφερεις ειναι να τον παρατησεις ωστε να μην γινεις εσυ ο σακος του μποξ .

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Αν χρειάζεται βοήθεια να εκφραστεί...Εσύ έχεις κάνει λογοθεραπεύτρια να υποθέσω;Eίναι ο ρόλος σου πιστεύεις να τον κάνεις να\"μπορέσει να εκφραστεί\";Kαι αν ναι,γιατί πιστεύεις πως είναι μέσα στις υποχρεώσεις που απορρέουν από το ρόλο σου;

    Αν δεν μπορεί να εκφραστεί θα πρέπει να το ψάξει μόνος του και αν δεν το έχει καν συνειδητοποιήσει,θα πρέπει πρώτα να το συνειδητοποιήσει και μετά να ακολουθήσει η διαδικασία ψαξίματος με ποιους τρόπους θα γίνει το περιβόητο \"ξεμπλοκάρισμα\".

    Το οποίο ξεμπλοκάρισμα,είναι προσωπική μου άποψη πως δεν υπάρχει καν,αλλά είναι μία δικαιολογία που έχεις εφεύρει για να παρατείνεις το χρονικό διάστημα ώστε να μην αναγκαστείς να αντιμετωπίζεις το ζήτημα κατάφατσα.Τον φοβάσαι.Και ο φόβος δεν πάει αγκαζέ με την αγάπη.

    Η ζωή είναι δύσκολη έτσι κι αλλιώς.Όταν επιλέγεις να μένεις με ένα δύσκολο άνθρωπο,σε μία δύσκολη σχέση,τότε η ίδια κάνεις τα φορτία πιο βαριά και ζόρικα να τα σηκώσεις.Θέλεις ν\'αποδείξεις κάτι σε κάποιον μήπως;
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    23
    Αυτο που εννοω ειναι να του δωσω μια διοδο επικοινωνιας ,μια ασφαλεια ,να μη νιωθει αμυνομενος
    ωστε να μπορεσει να εκφραστει να πει αυτα που νιωθει!!
    Φοβαμαι πολυ να μη γινω ο σακος του μποξ,αλλα αν εχεις αισθηματα για καποιον δεν τον πλησιαζεις?δεν δινεις ευκαιριες?
    Στην πραγματικοτητα δεν μπορω να σηκωσω βαρη και μια σχεση δυσκολη,αλλα τον εχω αγαπησει και θελω να ειμαι κοντα του μου δινει δυναμη αυτο το συναισθημα!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    ειλικρινα ΔΕΝ μπορω να καταλαβω εσας τα κοριτσια ; Ειναι στη φυση σας ; δεχεστε αρκετα ευκολα την καταπιεση ;(την επιδιωκεται μηπως υποσυνειδητα;) , τι να πω ; _________καλυτερα να απαντησουν αλλες γυναικες ,,,,,,μηπως καταλαβω και εγω κατι........

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    ...και ο ΘΥΜΟΣ δεν ειναι φοβος ,,,ποιο πολυ σε \'ΑΔΥΝΑΜΙΑ\' μοιαζει...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •