Ταχυπαλμίες,δύσπνοια..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 81
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    160

    Ταχυπαλμίες,δύσπνοια..


  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    160
    Σόρι αλλά τα έκανα μαντάρα.Έγραψα το μήνυμα
    καταλάθος το δημοσίευσα σβησμένο μόνο
    μέ τόν τίτλο.Προσπάθησα να το διορθώσω με
    το edit αλλά δέν μπόρεσα.Έκατσα και το έγραψα 5 φορές
    και πάτησα προεπισκόπηση αλλά δέν έγινε τίποτα.
    Έχω λοιπόν έντονο αίσθημα παλμών,δύσπνοια
    σε ανηφόρες πού όταν δέν το σκέφτομαι περνάνε.
    Επίσης εξωπραγματικά που φέυγουν
    με κατάλοιπα και επιστρέφουν.Τα έχει κανείς όλα
    αυτά μαζεμένα;Λέτε να έχω πρόβλημα με την καρδιά μου;
    Τήν Δευτέρα θα πάω σε καρδιολόγο και είμαι χάλια.Πείτε
    μου κάτι για να πάρω κουράγιο σάς
    παρακαλώ.Είμαι σε άσχημη κατάσταση.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    119
    Καλως μας ηρθες και εσυ στο κλαμπ των ταχυκαρδιων.
    Αντιμετωπιζουμε παρα πολλα παιδια εδω τετοιου ηδους κατασταση,περισσοτερα απο οσα νομιζα!
    Εχουμε αναπτυξει ολοκληρα θεματα πανω στις ταχυκαρδιες και σε ολες αυτες τις δυσαρεστες καταστασεις που κυριος λογος ειναι το ανχος και οι ανχοδεις διαταραχες με τα ακολουθα συμπτωματα οπως προανεφερες και οπως στον καθενα βγαινουν και διαφορετικα.Αλλοι υποφερουν λιγοτερο,αλλοι περισσοτερο.
    Ανταλασοντας αποψεις απο ατομα εδω λεγοντας τη δικη τους εμπειρια περνουμε κουραγιο και θαρος ή ανακουφιζομαστε για λιγο!
    Λοιπον,σε καρδιολογο να πας για να αποκλεισεις καθε παθολογικο προβλημα.Αν και πιστευω δεν θα εχεις καρδια.
    Ο μονος γιατρος που χρειαζομαστε κατα τη γνωμη μου και με οσα εχω δει απο εδω,παρολους τους φοβους κατελειξα οτι ειναι ο ιδιος μας ο εαυτος!!!!
    Μακαρι να ειχαμε ολοι αυτη τη δυναμη αλλα δυστυχως καποιοι ειμαστε ευαισθητοι και καταφευγουμε τελικα στη λυση ψυχοθεραπειας ή ψυχοθεραπειας με φαρμακα!
    Κανε πρωτα την εξαιταση και εμεις εδω ειμαστε...!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    160
    Καρδιογράφημα έκανα τόν Μάιο
    που πήγα στα επείγοντα στις 11 και μισή
    το βράδυ.Κανονικό ήταν και η γιατρός μου είπε
    ότι έχω άγχος.Αλλά εγώ νομίζω κάτι έχω και
    γιαυτό θα πάω να κάνω τρίπλεξ να δώ.
    Είμαι σε άσχημη κατάσταση.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Volos
    Posts
    219
    Ουφ αυτό το φόρουμ πρέπει να το πούμε η μέρα της μαρμότας τελικά.Όποιος μπαίνει λέει τα ίδια προβλήματα και τους ίδιους φόβους.

    Πάμε πάλι.Sehrazat αμα είσαι απο 18-40 δέν έχεις κάποιο πρόβλημα με καρδία.Τσάμπα ασχολήσε.Κάνε τις εξετάσεις σου να ηρεμήσεις.Πάντος να στο θέσω κι αλλιώς ποιο πολλές πιθανότητες έχω εγώ να τα φτιάξω με την pamela anderson, παρά εσύ να έχεις πρόβλημα με την καρδιά.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    160
    Εσύ έχεις ταχυκαρδίες;Για να είσαι στο φόρουμ
    κάτι έχεις.Όλοι έχουμε κάτι και όμως προσπαθούμε
    να πείσουμε τους άλλους ότι
    είναι καλά.Γενικά το φόρουμ βοηθάει.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    42
    Ας τα να πάνε sehrazat...!Εγώ μέχρι κ holter έβαλα!Αφού έκανα ένα κάρο καρδιογραφήματα σε διάφορους γιατρούς κ νομίζω κ τρίπλεξ, έβαλα αυτό το μηχάνημα το οποίο κρεμιόταν από το λαιμό σαν ένα μικρό κουτί για ένα 24ωρο κ μου μέτραγε τους παλμούς...Τελικά δεν είχα τίποτα, οι παλμοί μου αν θυμάμαι καλά κυμένονταν από 40 το βράδυ που κοιμόμουν μέχρι 153 όταν είχα βγει για γρήγορο περπάτημα κ μετά ανέβηκα 3 ορόφους με τα πόδια(ανάθεμά με ήθελα να ασκηθώ κιόλας με τέτοιες ταχυπαλμιες κ δύσπνοιές που είχα,λολολ!).Όλα έδειχναν μια χαρά αλλά εκεί εγώ επέμενα ότι κάτι έχω!!Κ άμα δεν φοβόμουν για την καρδιά μου μπορούσα να βρώ άλλα να φοβηθώ όπως ότι μπορεί να έχω καρκίνο, όγκο, να τυφλωθώ, εγκεφαλικό...α κ άσθμα το πιο light!Κ άλλα πολλά συμπτώματα κ κολλήματα μπορώ να σου πω αλλά έχουν αναφερθεί πάρα πολλές φορές στο site κ καλύτερα να μη σου δώσω κ άλλες ιδεές..!
    Πιστεύω ότι καταβάθος ξέρεις πώς δεν έχεις κάτι παθολογικό κ πώς είναι αγχος, γι αυτό θα μπορούσες να επισκεφτείς αν θες έναν ψυχολόγο για να σε κατευθείνει να λύσεις το πρόβλημά σου.Εγώ προσωπικά έτσι ξεκίνησα, με έβαζε με ερωτήσεις σε τριπάκια που δεν τα είχα σκεφτεί κ παρατηρούσε ευστοχα πράγματα, αλλά την ουσιαστική δουλειά την έκανα μόνη μου.Καταρχήν κουράστηκα να τρέχω στους γιατρούς σαν γριά στην συνέχεια κατάλαβα ότι όλα αυτά μου συμβαίνουν γιατί κάτι δεν έκανα καλά.Για σκέψου λίγο: Φροντίζεις τον εαυτό σου όπως θα ήθελες; Βιώνεις στρεσογόνες καταστάσεις; κ πως τις αντιμετωπίζεις;Η καρδούλα μας χτυπάει επειδή την παραμελήσαμε κ θέλει να μας κάνει να την ακούσουμε.Θέλει να την βοηθήσουμε, να αγαπήσουμε τον εαυτό μας κ να τον φροντίσουμε έτσι όπως το χρειάζεται.Εσυ τι χρειάζεσαι τώρα;Μην το φοβάσαι, προσπάθησε να αγκαλιάσεις το πρόβλημα σου, να ακούσεις τι σου ζητάει, είσαι εσύ η ίδια.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Volos
    Posts
    219
    Sehrazat τι να σε πείσω καλό μου παιδί;Στα λέω επειδή τα έχω περάσει και εγώ.Δέν γίνετε να έχεις πρόβλημα στην καρδιά σου.Απλά μην χάνεις χρόνο να το σκέφτεσαι και να ανησυχείς.Κάνε τις εξετάσεις σου και μετά απο αυτό ξέχασε το.

    Νομίζω ότι η άννυ στα λέει μια χαρά.Έχει καταλάβει το άγχος της και λέει οτι και η καρδιά να μην ήταν θα ήταν κάτι άλλο.Πάντα βρίσκεις κάτι άλλο να φοβάσαι μόλις ξεμπερδεύεις με το αρχικό.Αυτό κάνει το άγχος.Παρατηρείς όλη μέρα το σώμα σου και επειδή είσαι αγχωμένος οτιδήποτε παράξενο σε τρομάζει.

    Με το να ασχολήσε με την καρδία,μεγαλώνει το άγχος και μετά μεγαλώνουν τα ψυχοσωματικά.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Πουθενά
    Posts
    325
    .

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Πουθενά
    Posts
    325
    Και εγώ είχα ταχυπαλμίες ζαλαδες δυσπνοια και κριση πανικού περιπου το 2008 για 3-4 μηνες και μου πεφτανε και τα μαλλια και πιστευα πως εχω κατι. Σε περιπτωση που ειναι ψυχολογικο προσπαθησε να περνεις ανασες βαθιες και να ηρεμεις και λιγες γουλιες νερο (αυτο μου ελεγε η ψυχολογος μου) και μετα προσπαθησε να καταλαβεις τι σε αγχονει τοσο.
    Απλα απο το αγχος μπορει να ειναι η ιδεα σου. και εγω ειχα και πονους στην καρδια και νομιζα πως ειχα την καρδια μου.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    160
    Ρε παιδιά και κάτι άλλο.Έχει κανείς
    νιώσει κάποια πρωινά ότι θέλει να ξυπνήσει
    θέλει να κουνηθεί και δέν μπορεί;;;
    Περίεργο είναι,το έχω πάθει κάποιες φορές.
    Συνήθως όταν κοιμάμαι ανάσκελα
    και θέλω να ξυπνήσω δέν μπορώ ούτε
    να κουνηθώ αλλά ούτε και να ανοίξω
    τα μάτια μου όσο και να προσπαθώ.
    Είναι πραγματικά πολύ τρομακτικό.
    Το έψαξε στο Ίντερνετ και λέγεται υπνική
    παράλυση και φυσικά προκαλείται από το
    άγχος.Το έχει πάθει κανείς σας;;;;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Πουθενά
    Posts
    325
    Ναιιιιι το χω παθει νομιζω

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    160
    Δηλαδή για πές.Άχ ανακουφίστικα
    που δέν είμαι η
    μόνη.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Πουθενά
    Posts
    325
    Χμμμ. Νομιζω η εκκλησια το λεει αυτο αν γνωριζω καλα.
    Απλα ενιωθα κατι να ειναι πανω σε ολο το σωμα μου (αυτο μας πιανει οταν ειμαστε ανασκελα)
    και τα βλεπα ολα μαυρα η καμια φορα βλεπω το δωματιο ενω κοιμαμε αλλα δεν μπορω να ξυπνησω.
    Γενικα ειναι τρομακτικο.
    μερικες φορες νομιζεις οτι πας να φωναξεις κιολας αλλα δεν βγαινει η φωνη. :mad:

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    160
    Δηλαδή για πές.Άχ ανακουφίστικα
    που δέν είμαι η
    μόνη.

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •