Τι να κάνω????
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 42
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    athens
    Posts
    18

    Τι να κάνω????

    Τι να κάνω

    Ειμαι πολυ μπερδεμενη με την σχεση μου. Ειμαι με τον φιλο μου 4 χρόνια κοντα. Γνωριστικαμε στο εξωτερικο(Ιταλια) καθως εργαζομασταν στην ιδια εταιρεια. Ο φιλος μου ειναι Ιταλος (οποτε δεν μιλαει ελληνικα) καταρχας να πω. Τελος παντων μετα απο λιγο καιρο αφου ειμασταν πολυ καλα μαζι αποφασισαμε να μετακομισουμε στην ελλαδα και ετσι κάναμε.

    Το πρόβλημα μου ειναι πως απο οταν ηρθαμε δεν δουλευει. Δουλευει περιστασιακα ( 2 μηνες τον χρονο) οποτε τυχει κατι αλλα ποτε κατι μονιμο. Δεν αισθανετε λεει ανετα να δουλεψει καπου λογω γλωσσας κλπ. Εγω ομως δεν αντεχω αλλο να πρεπει να δουλευω ολη μερα ενω εκεινος να καθετε. η υπομονη μου εχει εξαντληθει ομως απο την αλλη τον δικαιολογω συνεχεια.

    Αισθανομαι τυψεις και δεν ξερω πως να το αντιμετωπίσω. Τυψεις γιατι παρατησε την δουλεια που ειχε για να ερθει Ελλαδα μαζι μου.Του εχω πει πολλες φορες οτι πρεπει να δουλεψει αλλα τπτ δεν εχει αλλαξει.

    Κατα τα άλλα - σαν ανθρωπος ειναι παρα πολυ καλος, πιστος παντα, ευαισθητος, κανει τις δουλειες στο σπιτι αφου εγω λειπω ολη μερα, μαγειρευει, βαζει πληντιριο και οτι αλλο μπορειτε να σκεφτειτε. Το θεμα ομως ειναι οτι χρεαιαζομαι καποιον δυναμικο ανθρωπο , καποιον στον οποιο να ξερω οτι μπορω να βασιστω, να στηριχτω σε καποια αναγη και οχι καθαρηστρια. Τι θα γινει εαν κανουμε παιδια?? (τα οποια θελει να κανουμε και συντομα)

    Πειτε μου σας παρακαλω-μηπως ειμαι εγω περιεργη - μηπως τα σκεφτομαι λαθος. Ειμαι τοσο μπερδεμενη.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    εσυ οταν γνωριζεις καποιον που σου αρεσει ποια ειναι η πρωτη σου ερωτηση;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    athens
    Posts
    18
    εξαρταται απο το εαν τον ηξερα φιλικα η οχι. δηλαδη θελω να πω οτι με τον συγκεκριμενο δουλευαμε μαζι οποτε ηξερα καποια πραγματα. εαν δεν τον ηξερα θα ρωταγα τι κανει, που δουλευει, χομπυ κλπ. γιατι ρωτας?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    ρωταω επειδη ειναι μια καλη ερωτηση για να σε βοηθησει να διαπιστωσεις τις προτεραιοτητες σου.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    οχι δεν εισαι καθολου περιεργη..δεν ξερει καθολου ελληνικα?
    μαθε του τα βασικα βρε να μπορει να συνεννοηθει,αφου λες οτι η γλωσσα ειναι το προβλημα του..
    εχετε συζητησει αυτο το θεμα?αυτος νιωθει ομορφα να ειναι σπιτι κ να κανει την φιλιππινεζα?δεν το λεω ειρωνικα ετσι?
    απλα μου κανει εντυπωση γιατι οι περισσοτεροι αντρες αν δεν εχουν εργασια αρρωσταινουν..κ δεν γινεται να εισαι εσυ ο αντρας του σπιτιου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Πουθενά
    Posts
    325
    Βασικα πρεπει να βρει δουλεια γρηγορα γιατι μετα απο πολυ καιρο θα δεις οτι τα πραγματα θα ειναι παααρα πολυ δυσκολα..
    Μαθε του λιγα ελληνικα - εκτος αν ξερει αλλα εχει προβ με την προφορα- γιατι και ο αντρας πρεπει να ειναι οικ. Ανεξαρτητος.
    Γενικα να βρει γρηγορα πριν του γινει συνηθεια να καθεται και θα ειναι αργα.
    Γιατι αλλιως η δουλεια εξω και αλλιως οι δουλειες του σπιτιου.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    athens
    Posts
    18
    δεν ειναι θεμα προτεραιοτητων αλλα συνολου. Τον καταλαβαναινω απολυτα και για αυτο ειμαι και μπερδεμενη. ξερω οτι δεν ειναι αχαριστος και οτι πραγματικα νοιαζετε για μενα και με αγαπαει.

    Αυτο όμως δεν αλλαζει το γεγονος οτι εχουμε απομακρυνθει παρα πολυ λογο της αρνησης του να δουλεψει. Ετσι τα 3 τελευτεα χρονια κανω υπομονη ελπιζοντας οτι θα αλλαξουν τα πραγματα, προσπαθω να του ανεβασω την αυτοπεποιθηση( η μαλλον να πω προσπαθουσα γιατι τςρα εχω εξαντληθει). Του εβρισκα δουλειες μεσω γνωστων αλλα ουτε τηλεφωνο για να μαθει πληροφοριες δεν επερνε.

    Τωρα εχουμε απομακρυνθει γιατι ολο αυτο τον καιρο κανς 2 δουλειες τον χειμωνα και 3 το καλοκαιρι οποτε ειναι λογικο να γινομαι κοματια και να πεφτω ξερη οταν επιστρεφω σπιτι.

    Σας παρακαλω μην με παρεξηγησετε. Το παραπονο μου σε σχεση με την αρνηση του να δουλεψει δεν εχει να κανει με το οικονομικο κοματι. Δεν με ενδιαφερει να δουλεψει για τα λεφτα αλλα για να νιωσω ασφαλεια μαζι του.

    Επιπλεον επειδη δεν εχει δουλεια και μενει ολη μερα σπιτι (μονο μεχρι σοθπερμαρκετ ) παει - δεν εχει γνωστουσ, φιλους, κανεναν οποτε ουτε και ιδιατερη κοινωνικη ζωη εχουμε.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    athens
    Posts
    18
    δεν εχω καθολου χρονο να του μαθω εγω ελληνικα λογο δουλειας οπωσ καταλαβαινετε. Ειχα ομως κανονισει περσι να πηγαινει για μαθηματα και παλι δεν πηγε

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    μου εξηγεις γιατι αρνειται να δουλεψει?γιατι αρνειται να μαθει ελληνικα?του αρεσει η κλεισουρα στο σπιτι?δηλαδη κ τεμπελης να ειναι δεν παιζει να του αρεσει αυτος ο τροπος ζωης..
    εσεις ουσιαστικα να στο πω κ αλλιως εχετε αλλαξει ρολους.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Πουθενά
    Posts
    325
    βασικα αποτι καταλαβενω ισως ψαχνει δικαιολογιες για να μην παει για δουλεια.
    ειναι μια πιθανοτητα αυτο.
    ξερεις στο σπιτι εχεις την τηλεοραση ανοιχτη κανεις οτι θελεις ενω δουλεια υπαρχουν κανονες.
    Βασικα του εχουνε δωθει ευκαιριες να δουλεψει?
    να του προτινουν δηλαδη κατι?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Πέρα από τα Σύνορα
    Posts
    177
    Από τα λεγόμενα σου καταλαβαίνω πως εκείνος δεν είναι ο τύπος του τεμπέλη που κάθεται όλη μέρα σπίτι και περιμένει εσένα να τον συντηρήσεις. Κάνει κάποια πράγματα ώστε να προσφέρει σε σένα.
    Αν κατάλαβα καλά, είστε στην Ελλάδα τρία χρόνια τώρα ; Μέσα σε αυτά τα τρία χρόνια τι ακριβώς έχει αλλάξει ;
    Παρατηρείς τραγική αλλαγή στην συμπεριφορά του στο κομμάτι της εργασίας στην Ελλάδα από ότι ήταν στην Ιταλία ; Δηλαδή ήταν ένας άνθρωπος που του άρεσε να εργάζεται, έβρισκε ευχαρίστηση από την εργασία του, του άρεσε να είναι αυτόνομος και οικονομικά ανεξάρτητος ή όχι ;
    Νομίζω πως το θέμα της γλώσσας είναι ένας σημαντικός παράγοντας, αν ο ίδιος νιώθει πως δεν μπορεί να ανταπεξέλθει εξαιτίας αυτού, είναι κατανοητό.
    Έχετε συζητήσει γενικά ; Έχετε σκεφτεί κάποιους τρόπους ; Όπως π.χ. να βρει εργασία σε έναν χώρο που δεν θα χρειαστεί να μιλήσει ελληνικά καθόλου, ή να πάει σε κάποιο κέντρο να μάθει τα ελληνικά καθώς εσύ αδυνατείς να του μάθεις ; Θέλει να το κάνει αυτό ή είναι εντελώς κάθετος και δεν σηκώνει κουβέντα ;

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    athens
    Posts
    18
    δορα μου εχεις δικιο σε αυτο που λες για τους ρολους - ετσι νιωθω. Κοιταξε, πριν απο 2 χρονια ειχε πεσει σε καταθλιψη, μεχρι που πριν εναν χρονο ειχε αρχισει να πινει σε καθημερινη βαση.
    Του σταθηκα ομως και το ξεπερασαμε. Η αρνηση του για εργασια εχει να κανει με το τι δεν νιωθει άνετα - χαμηλη αυτο πεποιθηση νομιζω οποτε δεν θελει να δουλεψει για αλλον. δεν θελει αφεντικα.

    τωρα για την γλωσσα, οταν ειχα κανονισει να κανει μαθηματα επινε οποτε ισως αυτο φταιει.

    Αλλα δεν θα επρεπε τωρα πλεον να κανει και μονος του καποιες κινησεις, εστω να δειξει ενδιαφερον, να με ρωτισει τι σημαινει το ενα τι σημαινει το αλλο, η που μπορει να παει να μαθει? πολεσ φορεσ αισθανομαι σαν μαμα του.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Πουθενά
    Posts
    325
    χμμ καταλαβα τι εννοεις πιο πανω.
    Αλλα αν ειχες την ευκερια να ησουν πισω Ιταλια με τον συντροφο σου θα πηγαινες?
    Μην ξεχναμε και πως στην Ελλαδα ειναι λιγο δυσκολα.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    ενα ενα μας τα λες :) καταθλιψη..πολυ σημαντικος παραγοντας αρνησης για τα παντα..!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Πουθενά
    Posts
    325
    Βασικα συγνωμη κιολας που παρεμβενω.
    και ο πατερας μου εχει το ιδιο ακριβως.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •