η δυναμη της σκεψης μας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    ΕΛΛΑΔΑ
    Posts
    520

    η δυναμη της σκεψης μας

    H δύναμη της σκέψης μας.
    Έχετε ποτέ σκεφτεί ότι οι σκέψεις που περνούν από το μυαλό μας ευθύνονται για όλα όσα συμβαίνουν στη ζωή μας ; Aυτό που σκεφτόμαστε είναι ουσιαστικά αυτό το οποίο ζούμε. Η σκέψη μας επηρεάζει την συμπεριφορά μας , την διάθεση μας , τον τρόπο που βλέπουμε τα πράγματα , τις πράξεις και τις αντιδράσεις μας στο περιβάλλον. Άρα αυτό που συμβαίνει στο μυαλό μας είναι η ζωή μας η ίδια!


    Η δύναμη του μυαλού αποτελεί το δεύτερο δυνατότερο εργαλείο μας , μετά από την δύναμη της ψυχής η οποία μπορεί σε πολλές καταστάσεις να μας δώσει ακόμα και υπεράνθρωπη θέληση ή υπεράνθρωπες δυνάμεις. (π.χ σε περιπτώσεις κινδύνου). Πρέπει λοιπόν να είμαστε προσεχτικοί για το τι σκεφτόμαστε και πως το σκεφτόμαστε! Σκεφτείτε ότι το μυαλό σας λειτουργεί σαν μια μονάδα αναπαραγωγής εικόνας. Οι εικόνες που προέρχονται από την σκέψη μας , πολλές φορές παίρνουν σάρκα και οστά μέσα στο μυαλό μας και είτε μας φοβίζουν , είτε μας δίνουν την δύναμη να δημιουργήσουμε , είτε μας εμπνέουν , είτε μας κάνουν να ονειρευόμαστε κλπ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    ΕΛΛΑΔΑ
    Posts
    520
    και, ναι, ειμαστε οτι σκεφτομαστε..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Πέρα από τα Σύνορα
    Posts
    177
    Ωραία θα ήταν να εξαρτούνται όλα από τις σκέψεις μας.
    Ένας καθηγητής μου, έλεγε πως είμαστε μόνο επιλογές και με βάση τι επιλογές θα κάνουμε θα έχουμε την ζωή που έχουμε.
    Συμφωνώ εν μέρει με όλα αυτά, με την δύναμη του μυαλού, της ψυχής, των σκέψεων και των επιλογών, γιατί καθορίζουν πολλά πράγματα, αλλά ο κόσμος μας δεν είμαστε μόνο εμείς, δεν ζούμε μόνοι μας, αλληλοεπιδράμε με άλλους και δεν σημαίνει πως αν είμαστε εντάξει εμείς, θα είναι οι άλλοι, αν θέλουμε εμείς κάτι, θα το θέλουν και οι άλλοι. Γενικά έχουμε δύναμη, αλλά δεν έχουμε την δύναμη να καθορίζουμε πάντα και πάντοτε την ζωή μας σε όλους τους τομείς της.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Βαλτε και τον παραγοντα τυχη μεσα....καθολου αμελητεος.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Πέρα από τα Σύνορα
    Posts
    177
    Originally posted by keep_walking
    Βαλτε και τον παραγοντα τυχη μεσα....καθολου αμελητεος.
    Ένας τόνος σοφίας, δεν αξίζει όσο ένα γραμμάριο τύχης ;)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    ΕΛΛΑΔΑ
    Posts
    520
    1% τυχη, 99% σκληρη δουλεια. τεκμηριωμενο ;)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    ΕΛΛΑΔΑ
    Posts
    520
    και κατι αλλο, πρεπει πρωτα εμεις να ειμαστε ενταξει με τον εαυτο μας, και μετα οι αλλοι θα ειναι ενταξει μαζι μας. επισης, πρωτα πρεπει να αγαπησουμε EMEIΣ τον εαυτο μας και μετα θα μας αγαπησουν οι αλλοι. :)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Πέρα από τα Σύνορα
    Posts
    177
    Originally posted by selas-selas
    1% τυχη, 99% σκληρη δουλεια. τεκμηριωμενο ;)
    Μήπως έκανες λάθος τα ποσοστά ; Ανάποδα τα ξέρω εγώ :P

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Πέρα από τα Σύνορα
    Posts
    177
    Originally posted by selas-selas
    και κατι αλλο, πρεπει πρωτα εμεις να ειμαστε ενταξει με τον εαυτο μας, και μετα οι αλλοι θα ειναι ενταξει μαζι μας. επισης, πρωτα πρεπει να αγαπησουμε EMEI τον εαυτο μας και μετα θα μας αγαπησουν οι αλλοι. :)
    Συμφωνώ, αλλά δεν σου εγγυάται κανείς πως ακόμη και συ να είσαι εντάξει με τον εαυτό σου, θα είναι και οι άλλοι μαζί σου.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    ΕΛΛΑΔΑ
    Posts
    520
    Originally posted by Soul_Rebel
    Originally posted by selas-selas
    1% τυχη, 99% σκληρη δουλεια. τεκμηριωμενο ;)
    Μήπως έκανες λάθος τα ποσοστά ; Ανάποδα τα ξέρω εγώ :P
    καλα λες, αναποδα τα ξερεις. :P

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Πέρα από τα Σύνορα
    Posts
    177
    Originally posted by selas-selas
    Originally posted by Soul_Rebel
    Originally posted by selas-selas
    1% τυχη, 99% σκληρη δουλεια. τεκμηριωμενο ;)
    Μήπως έκανες λάθος τα ποσοστά ; Ανάποδα τα ξέρω εγώ :P
    καλα λες, αναποδα τα ξερεις. :P
    LoL :P

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    ...η δυναμη της σκεψης μας...

    μπορει να ωφελησει καλυτερα οσους αγαπαμε η σε οσους θελουμε να δωσουμε αγαπη και με τη σειρα τους να ωφελησουν και εκεινοι οσοι αγαπανε. ειδαλως, οταν περιοριζεται στον εαυτο και μονο σε αυτον χανουμε τον Θεο μας που λενε..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    225
    Originally posted by selas-selas
    και κατι αλλο, πρεπει πρωτα εμεις να ειμαστε ενταξει με τον εαυτο μας, και μετα οι αλλοι θα ειναι ενταξει μαζι μας. επισης, πρωτα πρεπει να αγαπησουμε EMEIΣ τον εαυτο μας και μετα θα μας αγαπησουν οι αλλοι. :)


    και μετά την αγάπη προς τον εαυτό έρχεται ,λέω τώρα,

    η αγαπη πρός τους άλλους και μετά , το καλό αργει να

    γίνει ,έρχεται και

    η αγάπη απο τους άλλους.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    ΕΛΛΑΔΑ
    Posts
    520
    Originally posted by 3wtiko
    Originally posted by selas-selas
    και κατι αλλο, πρεπει πρωτα εμεις να ειμαστε ενταξει με τον εαυτο μας, και μετα οι αλλοι θα ειναι ενταξει μαζι μας. επισης, πρωτα πρεπει να αγαπησουμε EMEIΣ τον εαυτο μας και μετα θα μας αγαπησουν οι αλλοι. :)


    και μετά την αγάπη προς τον εαυτό έρχεται ,λέω τώρα,

    η αγαπη πρός τους άλλους και μετά , το καλό αργει να

    γίνει ,έρχεται και

    η αγάπη απο τους άλλους.
    καπως ετσι..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    295
    Ειναι δυσκολο να αγαπησεις τον εαυτο σου οταν δεν παιρνεις αγαπη απο τους αλλους....

    Γενικως, οταν ακους αντιφατικες αποψεις μεσα και εξω απ το κεφαλι σου, τεινεις να \"πιστεψεις\" τα λογια των αλλων, παρα τα δικα σου...

    Προσωπικα, φοβαμαι να πιστεψω οτι εχω πολλες δυνατοτητες... Φοβαμαι μηπως εχω αδικο και πιστεψω ενα λαθος... Βεβαια, το να πιστεψω οτι δεν ειμαι καλα στα μυαλα μου μου ειναι παρα πολυ ευκολο! :Ρ Τελικα μαλλον εχουμε μαθει να μην επιτρεπουμε την ευτυχια στον εαυτο μας.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •