Πρησμενοι λεμφαδενες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    119

    Πρησμενοι λεμφαδενες

    Καταρχας καλησπερα. Περασα πριν απο εναν περιπου χρονο μια αγχωδη διαταραχη που ανχονομαι μην παιθανω και τα λοιπα , η οποια με οποιοδηποτε προβλημα παρουσιαζω μου ξαναερχεται. Λοιπον πριν απο 2 μηνες εμφανισα πρισμενους λεμφαδενες στο δεξι μερος του λαιμου μου ενω λιγο αργοτερα στο δεξι παλι μερος η αμυγδαλη γεμισε με πυον με αποτελεσμα να με ποναει κυριως στην καταποση. Τελοσπαντων πηγα στον γιατρο του τοπικου μας κεντρου υγειας , ο οποιος ειδε τους λεμφαδενες και μου συνεστησε να παω να κανω αιματολογικες εξετασεις , εξετασεις αντισοματων , και κατι αλλα οπως καλλιο και τα λοιπα. Λοιπον οι αιματολογικες(γενικες) εξετασεις ηταν μια χαρα οπως και το καλλιο και τα λοιπα. Ενω παραλληλα στα αντισωματα βρηκε οτι περασα λοιμοδη μονοπυρηνωση.Ησυχασα εγω διοτι ειχα αλλα πραγματα στο μυαλο μου γιατι διαβασα περι λεμφοματων και τα λοιπα . Το προβλημα ειναι οτι ακομα ανχονομαι διοτι οι λεμφαδενες ειναι ακομα πρισμενοι και παραλληλα εχω καποιες ενοχλησεις στην κοιλια και νιωθω κουρασμενος (ισως γιατι χθες περασα ενα απιστευτο αγχος για αυτον τον λογο),Επιδη ψαχνω γενικα στο ιντερνετ τωρα για λεμφωματα και τα λοιπα Λετε να ειναι ανυσηχιτικο η απλα αγχονομαι για το τιποτα? Αν μπορειτε πειτε αναλογες εμπιριες

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    119
    κανενας?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Οτι σου ειπαν οι γιατροι...αυτο ισχυει , εμεις τι παραπανω να πουμε για τους πρησμενους λεμφαδενες ακομα και γιατροι να ειμασταν?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    119
    Δεν ξερω παντα σκεφτομαι οτι μπορει να κανουν λαθος ξερω γω οι γιατροι

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    βρε κονσαβ αφου σου ειπαν για λοιμωδη μονοπυρηνωση γιατι ψαχνεις για λεμφωματα?θα ξεπρηστουν κ οι αδενες!αργουν λιγο!ειχε περασει μονοπυρηνωση η ανιψουλα μου..!
    βγαλε απο το μυαλο σου τα ασχημα!τα οποια ειναι κ ασχετα!κ ασε το google!να χαρεις!εχεις αρρωστοφοβια ε?τι ρωταω κανει μπαμ

    χαλαρωσε...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εμεις παντως σιγουρα δεν μπορουμε να ξερουμε , γιατι εαν ημουν ενας πανεπιστημονας γιατρος παλι δεν θα ειχα στα χερια μου τα δεδομενα οπως ιατρικες εξετασεις.

    Απο κει και περα η νοσοφοβια (υποχονδριαση δεν λεγεται αλλιως?) ειναι ενα ψυχολογικο θεμα ναι...εαν σε επηρεαζει σε μεγαλο βαθμο ισως να επρεπε να επισκεφτεις εναν ψυχολογο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    119
    Τι να πω ευχαριστω για την βοηθεια παιδια
    Παντως αν εχει κανενας αλλος ο ιδιος η καπιο γνωστο του προσωπο παρομοια εμπειρια με πρισμενους λεμφαδενες να μας το πει

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    119
    Για παραδειγμα διαβαζα ενα αρθρο που λεει οτι η λοιμοδης μονοπιρινοση ειναι υπετειος καμια φορα για το λεμφομα Hodgkins

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    295
    Ολα αυτα που περιγραφεις ειναι συμπτωματα της μονοπυρηνωσης (εκτος απ το αγχος )

    Εχω περασει μικρη και προσφατα περασε ο φιλος μου....

    Η κουραση ειναι απ την αρρωστια, και αν δεν προσεξεις τον εαυτο σου στην αρχη, μπορει να νιωθεις κοπωση για αρκετους μηνες...

    Μην αγχωνεσαι, δεν ειναι τιποτα σαν ασθενεια! Απλως πρεπει να προσεξεις τα νεφρα και το συκωτι σου (γι αυτο ποναει και η κοιλια σου, γιατι ειναι πρησμενα...). Απλως προσεξε να μην χτυπας πολυ στην περιοχη. Γενικως προσεξε τον εαυτο σου! Οι λεμφαδενες θα ξεπρηστους μονοι τους.

    Ολα καλα!

  10. #10
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    58
    Θέλεις πολύ ξεκούραση σε αυτή τη φάση και καλή διατροφή, για να τονώσεις το ανοσοποιητικό σου. Η μονοπυρήνωση μπορεί να τραβήξει σε χρόνο, οπότε θα κάνουν λιγουλάκι να ξεπρηστούν οι αδένες σου. Δεν υπάρχει λόγος για τόση ανησυχία.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    15
    μην σε απασχολει και εμενα μου πριζεται ο αριστερος προς τα πισω.. δεν ειναι κατι

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    119
    Πηγα σε εναν γιατρο ,πολυ αξιολογο τελοσπαντον και μου ειπε οτι αν θες υπογραφω οτι δεν εχεις λεμφομα η καπια νεοπλασια. Αλλα θα κανουμε και τις εξετασεις να δουμε γιατι ειναι πρησμενοι οι λεμφαδενες. Κατι που με ανυσιχει ακομα

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2

    Priximo..alla ti????

    koitaza ola ta sxolia kai den xerw an exw kai egw to idio..den exw paei akoma se giatro alla 8a paw to suntomotero.. vasika egw niw8w ena priximo sto simeio pou vrisketai o 8uroeidis kai niw8w pws otan katapinw salio paei kai ka8etai ekei san pixto salio kai mou prokalei kai tasi gia emeto otan milaw... Sas parakalw opoios xerei kati na mou pei!!! Euxaristw!!!

  14. #14
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    48
    αχ τι διαβαζω τωρα...και εγω εχω πρισμενους λεμφαδενες απο την αριστερη πλευρα.εκανα υπερηχο και μου ειπαν οτι δεν ειναι τιποτα.ομως δεν ξεπριζονταν.αρχισα και εγω να ψαχνω στο ιντερνετ και πιστευα τα ιδια με σενα και αγχωνομουν.πηγα σε παθολογο μου ειπε οτι δεν εχω τιποτα.μου πιεζε λιγο την κοιλια και με ρωταγε αν ποναω οποτε ρωτα τον γιατρο σου για αυτους τους πονους αν και δεν πιστευω οτι ειναι τιποτα.μου ειπε να κανω αιματολογικες αλλα το αμελησα...μετα ξαναεκανα υπερηχο και μου ειπαν παλι οτι δεν ειναι τιποτα.
    αφου σου λενε οτι ολα ειναι καλα μην ανησυχεις.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    κανεις εξετασεις και αμα δεν δειξουν κατι δοβαρο δεν υπαρχει λογος να ανησυχεις...απο κει και περα για τα ψυχοσωματικα συμπτωματα απ το αγχος η ψυχοθεραπεια γενικα βοηθαει πολυ..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •