Βία στις γυναίκες - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 27 of 27
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    149
    Δε μιλάω για κακά πράγματα που είπε η ιστορία για τις γυναίκες ούτε ο Χριστός ίσα ίσα,αλλά αναφέρομαι στους ρόλλους και στο πως πρέπει να είναι οι σχέσεις μεταξύ των δύο φύλων για να υπάρχουν ισορροπίες .Επίσης περιστατικά ακραία που ξέφυγαν από τους ρόλλους και φυσικά από τις ισορροπίες και έγραψαν ιστορία την οποία πρέπει να μαθαίνουμε .
    Τόσες φορές εδώ μέσα που επιμένω για τους ρόλλους και για τις ισορροπίες αυτά έχω στο μυαλό μου γιατί δυστυχώς έτσι που είναι οι σχέσεις σήμερα το ποσοστό των εν δυνάμει κυρίως παθητικών και ενεργητικών εγκληματιών και κακοποιών είναι τεράστιο και γι αυτό φωνάζω και όχι γιατί έχω κάποιο πρόβλημα με τις γυναίκες . Απλά έχω παρεξηγηθεί γιατί μπαίνουν τόσο εύκολα οι ταμπέλες όπως γίνεται συνήθως σε ότι φοβόμαστε να το δούμε πιο βαθειά.
    Δε μας τιμά η ιστορία τους άντρες σε σχέση με τις γυναίκες και αυτό το γνωρίζω πολύ καλά και είμαι μαζί σας αλλά γιατί δε βλέπετε λίγο και την άλλη πλευρά σε βάθος ? Αφού προσπαθούμε όλοι να αλλάξουμε τα κακώς κείμενα των αντρών και πιστεύω κάτι γίνεται γιατί να μη δούμε αντικειμενικά το ζήτημα ?
    Είναι τόσο εύκολο να αφορίζουμε τη βία , τα ναρκωτικά, τη τρομοκρατία και να βγάζουμε νόμους αλλά αν δε δούμε σε βάθος την ουσία θα μεγαλώνουν και θα πληθαίνουν αυτά τα φαινόμενα...
    Όταν λέω ότι χαίρονται ακόμα και οι γυναίκες σε κάπιοιες ακραίες καταστάσεις εις βάρος κάποιων άλλων γυναικών δε το λέω εγώ αλλά η πράξη που δε τολμάτε να πείτε και το λένε και οι ίδιοι οι επιστήμονες και αυτό βεβαίως είναι ανησυχητικό και σαν τέτοιο το ανέφερα για να τονίσω τους \"λύκους με ένδυμα προβάτου\" που κουβαλάτε μέσα σας όπως κι εμείς το ζώο που καταδικάζω.
    Μην υποτιμάτε αυτό τον παράγοντα που λέγετε παθητική εγκληματικότητα,χειραγώγη� �η και έλεγχος στα πάντα χρησιμοποιώντας θεμιτά και αθέμιτα μέσα και ευνουχισμός και υποτίμηση του άντρα...
    Επίσης το νόμο της δράσης και της αντίδρασης...

    Όποιος μπορεί να με καταλάβει ας με καταλάβει αλλιώς ας κάνετε αντιπαράθεση με επιχειρήματα πάνω σ αυτά που λέω.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    149
    Alex

    Αυτά που γράφεις είναι τα αυτονόητα και τα καταλάβαμε όλοι και συμφωνούμε όλοι και τα καταδικάζουμε όλοι και βεβαίως υπάρχει σαν πρόβλημα σοβαρότατο και πρέπει να σκύψουμε όλοι πάνω σ αυτό με σεβασμό.
    Όμως γι αυτό μιλήσατε όλοι...
    Αν έδωσα την εντύπωση ότι εμένα με εκφράζουν ή ότι εγώ λειτουργώ έτσι, μάλλον θα πρέπει να μάθω να γράφω γιατί δε ξέρω ή όποιος δε μπορεί να με καταλάβει , να διαβάζει με προσοχή στη λεπτομέρεια.
    Ήθελα απλά να βάλω και κάποιες άλλες παραμέτρους που τις πιστεύω για να αφυπνήσω απλώς κάποια μεριά του εγκεφάλου μας που δε τη λειτουργούμε καθόλου γιατί φοβόμαστε.
    Αν δηλαδή καταθέτω και μια άλλη πλευρά για τα ναρκωτικά ή τη τρομοκρατία ή για κάποιο έγκλημα σημαίνει ότι είμαι τρομοκράτης ή φονιάς ?
    Εγώ δε ζήτησα επιχειρήματα για τα αυτονόητα που ξέρει όλος ο κόσμος και συμφωνεί αλλά για κάτι άλλο που σταματάω εδώ γιατί απλά όπως φαίνεται δεν υπάρχουν και γι αυτό καταλήγουμε σε προσωπική επίθεση....

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    149
    Τι-Ποτε

    \"μερικά πράγματα απλώς, δεν πρέπει να γίνονται. η άσκηση βίας είναι ένα από αυτά. γιατί η βία φέρνει βία, και μάλιστα ΟΛΟ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ.\"

    Μα ούτε οι φόνοι ,ούτε οι ληστίες ,ούτε οι βιασμοί κτλ κτλ δε πρέπει να γίνονται κι όμως γίνονται από ποιούς ? από εμάς που κυκλοφοράμε γύρω μας,δίπλα μας που δεν είμαστε ούτε στις φυλακές,ούτε στα ψυχιατρία αλλά καθώς πρέπει πολίτες που δε το περίμενε κανείς...


    \"όσο για τα χτυπήματα κάτω από τη μέση, δεν είναι χαρακτηριστικό απαραιτήτως της γυναίκας, ούτε της γυναίκας εναντίον του άντρα: μπορεί κάποιος, που θέλει να εκδικηθείτον άλλον, να κάνει τέτοια χτυπήματα.\"


    Δε μιλάμε για περιπτώσεις εκδίκησης αλλά για τη καθημερινότητα στις σχέσεις είτε ανταγωνιστικές είτε όχι...
    Είναι ο πάγιος τρόπος επικράτησης και χειραγώγησης που χρησιμοποιεί η γυναίκα στις περισσότερες των σχέσεων και ας με διαψέυσει κάποιος ειδικός

    Όσο για τις \"ανατολίτικες παροιμίες\", αν παρακάμψουμε τις ανατολίτικες, τις Κινέζικες, τις Αιγυπτιακές,τις Ελληνικές και τις θρησκευτικές τοποθετήσεις γενικότερα σε όλες τις θρησκίες...τότε ας μη μιλήσουμε για αρχές και για πολιτισμό

  4. #19
    Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    38
    Σίγουρα υπάρχουν καταστάσεις που σε κάνουν να διαπεράσεις αυτή τη λεπτή γραμμή μεταξύ της λογικής και του παραλόγου, όπως αυτές οι ακραίες που προανέφερε ο Γιάννης.
    Δεν βρίσκω όμως κανένα αποτέλεσμα στην πράξη βίας. Αν πιάσει κάποιος την γυναίκα του με άλλον και την χτυπήσει, τι θα αλλάξει? Θα σωφρονιστεί? Θα αλλάξει το γεγονός ότι πήγε με άλλον? Ή απλά μεσω του ξυλοδαρμού θα βγεί μόνο ο θυμός, ο πόνος και η οργή του πληγωμένου?
    Σίγουρα οι γυναίκες είναι ικανότατα πλάσματα για χτυπήματα κάτω από την μέση. Αυτό όμως δεν είναι \"προνόμιο\" μόνο των γυναικών. Ακόμη και οι άντρες μπορούν να φερθούν ύπουλα. Δεν μπορώ να τα συγκρίνω όταν μιλάμε για σωματική βία. Πώς μπορεί μια γυναίκα να σπάσει τα πλευρά ενός άντρα, να τον χτυπήσει τόσο άσχημα στο πρόσωπο σε σημείο παραμόρφωσης?... Η καραμέλα για την αδυναμία των γυναικών στο συγκεκριμένο θέμα δεν έχει βγει άδικα.
    Όσον αφορά για την επικρότηση κάποιου ξυλοδαρμού μπορώ να απαντήσω μόνο προσωπικά. Ίσως να έχω ακούσει ότι χτύπησαν κάποιον παιδεραστή (που και πάλι μιλάω για ξυλοδαρμό άντρα με άντρα) και να έχω πει του άξιζε, αλλά είναι τελείως διαφορετικό από το να δεχτώ και πολύ περισσότερο να πω για τον ξυλοδαρμό μιας γυναίκας, της άξιζε και ούτε καν το έχω σκεφτεί. Και να υπάρχουν γυναίκες που το σκέφτηκαν θεωρώ ότι μιλάμε για μειοψηφία...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    310
    γιάννη, δεν ήθελα, ακόμη κι αν φάνηκε έτσι, να σου επιτεθώ. ήθελα απλώς να σου απαντήσω. σ\' αυτά που ανέφερες. και ξέρεις γιατί;
    γιατί είμαι γυναίκα κάποιας ηλικίας, έχω τρία παιδιά, ζω με τον άντρα μου, ο οποίος έχει τρομερά παράπονα από τη συμβίωσή του μαζί μου. τόσα που ώρες-ώρες νομίζω κι εγώ πως έχει δίκιο. ας διευκρινίσω πως δεν έχει σηκωσει ποτέ χέρι. όμως νιώθω ότι με πιέζει και τον πιέζω, κι αυτό επίσης είναι μια μορφή τραγικής βίας.
    ώρες-ώρες τσακώνομαι με τον εαυτό μου, και λέω \'πώς είναι δυνατόν να είσαι τόσο π..\' και απευθύνομαι σε μένα! μπορεί και να έχω δίκιο. όμως το κυριότερο είναι ότι καμιά φορά μπορεί και να εξωθούμε το σύντροφό μας να παίρνει μια τέτοια θέση που να καλύπτει τα δικά μας μαραζωμένα όνειρα, ή να τον προκαλούμε να παίρνει μια αρνητική θέση για να εκφραστούμε εμείς.
    σε ένιωσα επαναστατημένο, φορτωμένο. νιώθω κι εγώ έτσι, για διαφορετικούς προφανώς λόγους, και γι\' αυτό εξέφραση τη γνώμη μου, στηριζόμενη σ\' αυτά που γράφεις. σε ένιωσα έτσι. δε σημαίνει ότι εσύ έγραψες λάθος, μπορεί κι ε΄γω να κατάλαβα λάθος. μα νομίζω πως η βία πρέπει να μένει στην άκρη. και βία δεν είναι μόνο να ξυλοκοπήσεις τον άλλον.
    καλό βράδυ και να είσαι καλά.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    139
    Originally posted by erwtokritos
    Δε μιλάμε για περιπτώσεις εκδίκησης αλλά για τη καθημερινότητα στις σχέσεις είτε ανταγωνιστικές είτε όχι...
    Είναι ο πάγιος τρόπος επικράτησης και χειραγώγησης που χρησιμοποιεί η γυναίκα στις περισσότερες των σχέσεων και ας με διαψέυσει κάποιος ειδικός
    Και κυκλοφορουν ακομα ελευθερες; Στο αποσπασμα αμεσως

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    310
    Originally posted by berg
    Originally posted by erwtokritos
    Δε μιλάμε για περιπτώσεις εκδίκησης αλλά για τη καθημερινότητα στις σχέσεις είτε ανταγωνιστικές είτε όχι...
    Είναι ο πάγιος τρόπος επικράτησης και χειραγώγησης που χρησιμοποιεί η γυναίκα στις περισσότερες των σχέσεων και ας με διαψέυσει κάποιος ειδικός
    Και κυκλοφορουν ακομα ελευθερες; Στο αποσπασμα αμεσως
    εκτός από το απόσπασμπα
    και κάτι άλλο:
    βρε γιάννη, ειδικός θα πρέπει να μας πει κατι τέτοιο;
    χρειαζεται αλήθεια ειδικός για τις ανθρώπινες, απλές, καθημερινές μας σχέσεις;
    κι όμως, μπορεί να έχεις δίκιο...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    149
    Eίχα πει ότι θα σταματήσω εδώ και δε θα ξανατοποθετηθώ σε αυτό το θέμα αλλά ένοιωσα την ανάγκη να το κάνω για τελευταία φορά ώστε να λύσω τη παρεγήξηση.
    Βλέπω ότι δεν έγινα κατανοητός ακόμα στο τι ήθελα να πω και στις προθέσεις μου....ο λόγος, όχι γιατί δε ξέρετε να διαβάζετε ούτε γιατί δε ξέρω τι γράφω αλλά γιατί ακούμπησα ευαίσθητες \"χορδές\" και περιοχές και υπάρχει τρομερή φόρτιση και προκατάληψη μια και οι ενέργειες μεταξύ μας σ αυτό το θέμα έχουν πάρει μια συγκεκριμένη κατεύθυνση...και δύσκολα αλλάζουν γι αυτό το θέμα.
    Έχετε δίκιο για όλες τις παρατηρήσεις σας και το λάθος είναι δικό μου.
    Ανακαλώ ότι έχω γράψει....και ο λόγος είναι απλός. Δε θα έπρεπε σε ένα τόσο ευαίσθητο θέμα,μια πραγματικά ανοικτή πληγή της κοινωνίας να τη ξύσω γιατί ακούγεται σαν να λέω σε κάποιον που δε πρόσεχε ποτέ με τη μοτοσυκλέτα του και πήγαινε μες τα όλα και έπαθε ατύχημα ...\"μήπως δε φταίει μόνο ο δρόμος,ή τα λάστιχα της μηχανής ή ο άλλος που έτυχε να σου ανάψει τη μεγάλη σκάλα στα φώτα και .....έγινε το ατύχημα ? Δε θα με δικαιολογήσει κανείς έστω κι αν έχω δίκιο...
    Με ακούσατε καθόλου να πω ότι καλώς που έκανε όποιος το έκανε έστω και στις ακραίες καταστάσεις που αναφέρω? ή είπα ότι εν τέλει κάποιες φορές ΚΑΚΩς ΜΕΝ ΑΛΛΑ συμβαίνει χωρίς να μπορούμε να το ελέγξουμε και ας διαχωρίσουμε αυτό το ακραίο από τη συνήθεια ορισμένων και ας δούμε λίγο πιο βαθειά όχι το αποτέλεσμα (που το βλέπουμε όλοι και το καταδικάζουμε ) αλλά ορισμένα από τα βαθύτερα αίτια....και εκεί είπα ας τοποθετηθεί και ένας ειδικός από τη παρέα μας (για τα αίτια που αναφέρω που δεν είναι φυσικά τα μόνα αλλά και μια άλλη παράμετρος που δε την αναφέρει κανείς ).

    Ευχαριστώ για τη κατανόηση !

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    139
    Απο ολη αυτη την ιστορια εμαθα κατι. Πως δουλευει αυτο το κουτακι του quote και για αυτο να ειναι καλα ο εροτοκριτος με το θεμα που εκανε και οι κοπελες του φορουμ που με εμπνευσαν να το μα8ω.

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    7
    Den nomizw oti stin Ellada isxiei kati tetio,ektos apo memonomenes periptwseis stis opies isxesei exei perasei se kapio allo epipedo.Apo tin alli polles einai i periptoseis poy i bia ginete dekti apo ta idia ta thimata kai den dilwnoyn kapoy to problima toys.Tha itan kalitera gia aytes tis periptoseis na katafeygoyn stous armodioys foreis kai eimai sugoyros pws den tha apogoiteytoyn.Prepei omws kai i idies na thelisoyn na kanoyn ena bima mprosta kai na diksoyn ligo tharos.

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Θεσ/νίκη
    Posts
    20
    Originally posted by anasia
    -Έρευνες υπολογίζουν ότι περιπου 1/3 του γυναικείου πλυθησμού σε κάποια φαση της ζωής τους θα κακοποιηθουν.

    Ευχαριστώ πολύ!

    Tι βλακείες είναι αυτές μωρέ; 1/3 του γυναικείου πληθυσμού;;; Δηλαδή παραπάνω από ένα δισεκατομμύριο γυναίκες στον πλανήτη θα κακοποιηθούν; Αν υπάρχουν πηγές για για αυτές τις \"έρευνες\" και τα υποτιθέμενα στοιχεία, θα ήθελα να τις δώ...

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Θεσ/νίκη
    Posts
    20
    ..

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •