ΑΠΟΠΕΙΡΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑΣ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 34
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    Originally posted by me_vs_myself

    ντρεπομαι που το λεω αλλα ζηλευω μεχρι αηδιας κ σε σημειο κακιας την αδερφη μ που εχει 1 χρονο εναν γκομενο κ ειναι ολο απο πανω της τοσο γλυκος κ ολο μνμ κ τηλς ποτε δν το ειχα αυτο κ ολο να ρχεται να την βλεπει. μ την δινει να την βλεπω χαρουμενη.την αγαπαω οσο τπτ την αδερφη μ αλλα μ την δινει να την βλεπω χαρουμενη.εχασε κ κιλα κ νιωθω μερικες φορες πως την μισω πιο πολυ. την μερα που ηρθε εκεινο το μνμ απο αυτον που με παρατησε εκεινη ηταν σαν πεταλουδα περα δωθε χαρωπη επειδη θα φευγε σκ με τον δικο της κ εγω......εγω.......
    γλυκια μου σελφ,
    τα αναμεικτα συναισθηματα που νοιωθεις για την αδερφη σου,τα νοιωθω και γω για την δικη μου.
    την λατρευω τρομερα και την ζηλευω τρομερα ταυτοχρονα.
    εχω ρωτησει ειδικο και μου χει πει οτι ειναι φυσιολογικο να συνυπαρχουν αυτα τα δυο συναισθηματα.

    εισαι μια πολυ νεα κοπελα,πανεμορφη(ειχα δει τη φωτο σου) και εχεις ολη τη ζωη μπροστα σου για να ορθοποδησεις ψυχολογικα.το ξερω οτι το να σαι ομορφη δεν σου λεει τπτ οταν νιωθεις δυστυχισμενη,αλλα με τη βοηθεια του γιατρου σου πιστευω πως θα μπουν σιγα-σιγα ολα σε μια σειρα στο μυαλουδακι σου.και αντρα θα βρεις και δουλιτσα και ηρεμια και απ\'ολα.:)

    με μεγαλη συμπαθεια και εκτιμηση
    μια τελειωμενη-διπολικη-χοντρη-36ρα:P

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    αααααα σε παρακαλώ amelie74, άλλοι (και άλλες) είναι χοντροί και τους αρέσει, τριπολικοί χωρίς να το ξέρουν και γέροι αλλά είναι πιο αισιόδοξοι! Δες το κι έτσι, εσύ έχεις ακόμα χρόνο μπροστά σου να αλλάξεις προς το καλύτερο, να γίνεις πιο αισιόδοξη.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Originally posted by me_vs_myself
    κ πως σε προλαβαινουνε αν παρεις χαπια?τα χατε παρει οσο ηταν δικοι σας σπιτι?
    ε, καπως ετσι... (δυσκολο να βρεις καποιο σπιτι να μενεις τελειος μονος...)

    θελουν κ καποιο χρονο να δρασουν, ετσι στο τσακ μπαμ νομιζεις οτι θα πεθανεις? :P

    εγω τη μια φορα, πηγα κ τους το ειπα...

    την αλλη φορα, ξυπνησα το επομενο πρωι σε μια εντατικη!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Originally posted by sabb
    Δεν έχω να πω κάτι επί πλέον από όσα σου είπε η Ρέιν, με κάλυψε πλήρως...

    Μόνο να υπερθεματίσω, επισημαίνοντας πως δεν θα έπρεπε να σε απασχολεί διόλου η διακοπή της σχέσης σου. Όταν ένα δίποδο ανθρωπάριο δεν έχει το θάρρος να διακόψει τη σχέση του κοιτάζοντας τον άλλον κατά πρόσωπο και το κάνει με sms, σκέψου από τι μαλάκα έχεις γλυτώσει. Δεν είναι όλα μαύρα στη ζωή κι αν θέλεις για τη συγκεκριμένη περίπτωση ταιριάζει απόλυτα το ουδέν κακόν αμιγές καλού.
    Την αδελφή σου δεν πρέπει να την ζηλεύεις αλλά να χαίρεσαι που έχει μια ζωή που θα μπορούσες να βάλεις σαν στόχο δικό σου. Να εύχεσαι να είναι καλά και να μην αντιμετωπίσει ούτε κατ\' ελάχιστο τα δικά σου προβλήματα, δεν μας δίνει ικανοποίηση το να \"ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα\", αλλά νάναι καλά το ζωντανό , μπας και γεννήσει και πιούμε και μεις γαλατάκι απ\' το σπόρο του.

    Αν λες πως την αγαπάς την αδελφή σου, πρέπει να χαίρεσαι με την χαρά της, γιατί η λύπη της μόνο λύπη θα σου προσφέρει.

    Για να μπορέσεις να βγεις από το τέλμα που βρίσκεσαι, μόνο αν αγαπήσεις τη ζωή θα σ\' αγαπήσει κι η ίδια. Όσο της γυρνάς την πλάτη , σέρνοντας τον εαυτό σου από δωμάτιο σε δωμάτιο, μην περιμένεις και πολλά πράγματα. Βγες έξω, γνώρισε κόσμο, διάβασε λογοτεχνία και ποίηση, γυμνάσου, άκου μουσική, βρες ένα χόμπι, ζωγράφισε, μάθε χειροτεχνία, ασχολήσου με οποιαδήποτε δημιουργική ενασχόληση νομίζεις πως θα σου έδινε χαρά...

    Ψάξε βρες την τη χαρά μάτια μου, η ίδια είναι τυφλή για νάρθει να σε βρει μόνη της...
    Μμμ,τώρα καταλαβαίνω sabb γιατί με μπέρδευαν με σένα όταν πρωτομπήκα στο φόρουμ,λολ.Νομίζω πως ήταν γιατί δε μοιάζουν μόνο οι απόψεις μας αλλά και ο γραπτός μας λόγος,έχει κάποια κοινά.Χε,ακόμη και το \'μάτια μου\' χρησιμοποιούμε κι οι δύο.Και πρόσφατα νομίζω κάποιος μας\"συνέδεσε\"με αυτόν τον τρόπο,όχι όμως θετικά.Λοοολ.:D

    Μe_vs,το ότι ζηλεύεις την αδερφή σου,έχει να κάνει μάλλον και με τα ψυχικά παρεπόμενα μίας διατροφικής διαταραχής.Αυτός ο ανταγωνισμός ανάμεσα στ\'αδέρφια υπάρχει,παρατηρείται στη φύση εξάλλου και σε άλλα είδη,είναι έμφυτος,η μάχη για να εξασφαλίσουν τ\'αδέρφια τη γονεική φροντίδα και την τροφή,την κάλυψη των αναγκών τους,έναντι ενός άλλου\"ανταγωνιστή\".Έχεις σκεφτεί μήπως η διατροφική διαταραχή εξυπηρετεί σε σένα και ένα τέτοιο,έμμεσο κέρδος;Στο λέω γιατί τα παραδείγματα θηλυκών στην ίδια οικογένεια που αντί να δεθούν συναισθηματικά,δέθηκαν στα γρανάζια μία ΔΔ,όπως η ανορεξία ή η βουλιμία,είναι αρκετά.

    Mου είχε κάνει εντύπωση αυτό που είχες γράψει,που δεν το σχολίασα χτες,ήταν σημαντικότερο να σε στηρίξουμε,(όπως βέβαια και τώρα)αλλά μια και συζητάμε φιλικά και όμορφα,να αναδείξουμε και μερικά πραγματάκια που μπορεί να μην έχεις σκεφτεί με τέτοιο τρόπο.Τι έλεγα;A,ναι,είχες γράψει,\"δε θέλω να μου βάζουνε δουλειές\",κάτι τέτοιο.

    Λοιπόν,δες πως μπορεί να εξασφαλίζεις τη μεγαλύτερη προσοχή των γονιών σου.Μένοντας νηστική,οπότε δεν έχεις δυνάμεις,άρα και οι υποχρεώσεις σου(που ίσως φοβάσαι)μένουν στο περιθώριο,οι γονείς γίνονται πιο ελαστικοί στο παιδί που δεν έχει τους σωματικούς πόρους να ανταπεξέλθει.Μετά,κερδίζει ς με το να μένεις στο προσκήνιο,να κλέβεις την παράσταση με έναν τρόπο παράδοξο,κλέβοντας πίσω λίγη από την προσοχή που αισθάνεσαι ότι η αδερφή σου έχει \"πάρει\"από σένα,προσελκύοντας την προσοχή με αρνητικό τρόπο και αυτοκαταστροφικές ενέργειες.Πρόσεξε,δε λέω ότι αυτά γίνονται συνειδητά,δεν τα έχεις επιλέξει,ωστόσο αν το καλοσκεφτείς έχουν μία βάση.Δεν τρώω,όταν τρώω μεγαλώνω,δε θέλω να μεγαλώσω,θέλω να με φροντίζουν,όχι να φροντίζω εγώ για μένα.Το πιάνεις το σχήμα;

    Mπορείς να στραφείς στο να αναζητάς τρόπους δημιουργικούς,θετικούς και όχι παρορμητικούς και με αυτοκαταστροφικό προσανατολισμό για να σε προσέχουν,ώστε να καλλιεργήσεις και την αίσθηση της αυταξίας σου,να ανέβει ο εαυτός σου στα μάτια σου,που τώρα τον βαθμολογείς τόσο χαμηλά.
    Και θα σου προτείνω να προσεγγίσεις την αδερφή σου,όχι ανταγωνιστικά,αλλά με συνεργατικό σκεπτικό.Μπορείτε να είστε οι καλύτερο σύμμαχοι.Είναι δυστυχώς συχνό το φαινόμενο τα αδέρφια,ειδικά του ίδιου φύλου να μπαίνουν σε τέτοια τριπάκια-κυνήγια,που είναι ψυχοφθόρα-ποιος/α θα επικρατήσει.Σε κουράζει,σε φθείρει,σε τρίβει αυτό λίγο λίγο,ε;
    Προσπάθησε σιγά σιγά να το φτιάξεις,με τη βοήθεια ενός ειδικού ίσως;Με διάβασμα,ψάξε να βρεις γνώση πάνω σε ό,τι περνάς,βρες πηγές,αναζήτησε κι η ίδια δρόμους.

    Αυτά για τώρα.Την καλημέρα μου.:)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    me_vs_myself εύχομαι να είσαι καλύτερα....
    Με κάλυψαν όσα σου είπαν τα παιδιά παραπάνω,οπότε δεν έχω να προσθέσω κάτι σχετικά με το γεγονός που συνέβη.
    Ήθελα όμως να πω τη δική μου εκδοχή σχετικά με τη ζήλια που λες ότι νιώθεις για την αδερφή σου,παρόλη την αγάπη που της έχεις.
    Μήπως me_vs_myself μου,είναι θυμός?Μήπως θυμώνεις που είναι χαρούμενη ενώ εσύ υποφέρεις?Μήπως την θες πιο κοντά σου,πιο συμπαραστατική?Ξέρεις,είνα ι όντως κάπως εσύ να βρίσκεσαι στα πρόθυρα της απόπειρας και ένας άνθρωπος που λατρεύεις να πετάει στα σύννεφα σχεδιάζοντας σκ ανέμελα.
    Αλλά στο ίδιο ποστ παρακάτω γράφεις πως για να κλάψεις πας στο μπάνιο....
    Της έχεις δείξει πως νιώθεις?Της έχεις ζητήσει στήριξη?
    Μα,αν εσύ δείχνεις \'σκληρό καρύδι\' κι ότι δε μασάς πως να αντιληφθούν οι γύρω σου το πραγματικό μέσα σου?

    Καλό είναι να είσαι τσαμπουκάς και δυνατή αλλά σαν άνθρωπος σίγουρα θα έχεις και τις ευάλωτες στιγμές σου.Γλυκιά μου me_vs_myself επέλεξε κάποια άτομα,έστω και ένα γι\'αυτές τις στιγμές σου...μην τα κλείνεις και τα περνάς όλα μόνη σου...και ναι εκφράσου στην αδερφή σου,σίγουρα θα ρθείτε πιο κοντά και ο θυμός που μπορεί να πιστεύεις για ζήλια-κακία θα απαλύνει.Δε νομίζω ότι ποτέ θα χαιρόσουν να είναι χάλια με τη ζωή της έτσι δεν είναι?Άρα κακία δεν είναι σίγουρα.Απλά πιστεύω ότι την έχεις πιο πολύ ανάγκη δίπλα σου.

    Σε φιλώ και να είσαι καλά.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    amelie μου κ εγω διπολικη ειμαι............διπολικη απο μικρη. αυτο ειναι κληρονομικο.

    ιδψ δν μ διαγνωσαν ακριβως , λεει ο γιατρος οτι εχω ξεπερασει αυτο το σταδιο (παλια μετραγα απλα μεσα μ απο το 1 μεχρι το 8 επι 4 φορες για να κανω μερικα πραγματα) αλλα λεει οτι με πιανει οταν ειμαι συγχισμενη που θελω απαραιτητως να κοπω κ να γδαρθω κ να δαγκωσω. αλλα περισσοτερο με εχει φαει η μανιοκαταθληψη, η οποια με εξαντλει χωρις να το καταλαβαινω εγω. φυσικα και η σχιζοφρενικομορφη η οποια σπανια την αντιλαμβανομαι πλεον με τα φαρμακα που παιρνω απο παλια. μονο οταν ειμαι παρα πολυ συγχισμενη παλι ακουγα καμπανες, η ορμουσα σε καποιον η πανω μ.......

    ναι βασικα αποζητουσα απο παντα την φροντιδα των δικων μ αν κ παντα την ειχα εγω πολυ περισσοτερο απ την μικρη την αδερφη μ, ακομη κ τωρα.ειμαι το προβληματικο παιδι μαλλον γιαυτο. με εχουν σαν μωρο. κ ο πατερας μ ειδηκα.......μαλλον νομιζει οτι φταιει εκεινος επειδη μικρη ηταν τοσο νευρικος μαζι μ κ με χτυπαγε η φωναζε οποτε ειχε νευρα.

    ο ψυχιατρος μ ειπε αυτο ακριβως, οτι θελω με εναν τροπο να τους χορευω ολους στο ταψι.......μα γιατι να το θελω.ισως να χαιρομαι να ελεγχω τους αλλους κατα βαθος.το παραδεχομαι.αλλα γτ νιωθω ετσι?δν ειμαι κακος ανθρωπος γαμωτο.......

    οσο για την ομορφια θεωρω πως ειναι τελειως υποκειμενικη. εγω δν μαρεσω.κ αποφευγω τους ολοσωμους καθρευτες που δν μ ειναι οικειοι...πχ σε μαγαζια αν εχει ολοσωμο δν κοιτιεμαι, γτ μετα αμα ειναι περιεργος ο καθρευτης μ μενει κ σκεφτομαι συνεχως πως ειμαι κ προσπαθω να σκεφτω πως με βλεπει καποιος στον δρομο χωρις να με ξερει η τι αποχρωση εχουν τα μαλλια μ στον ηλιο. κ δν μπορω να προσδιορισω τπτ απ ολα αυτα κ τρελαινομαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    τεσπα,,,,,αισθανομαι κ απ τα ποστ που γραφω οτι ειναι λιγο ατονα η δν ξερω........δν ειμαι ιδια αυτες τις μερες ειμαι σαν αρνι....δν εχω νευρο...κ μισω τα παντα...κ οι ηχοι με τσαντιζουν....κ ολα..ολα.φοβαμαι μν μαζευτουνε.αλλα ξεσπασα καπως στο κοψιμο κ στο κλαμμα

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Πως γίνεται να τους χορεύεις στο ταψί,να έχεις κερδίσει την περισσότερη προσοχή και συγχρόνως να νιώθεις εγκατάλειψη?και μόνη?και αναγκασμένη να κλαις στο μπάνιο?μήπως άλλα ζητάς και άλλα \'κερδίζεις\'?τι θα ήθελες απ\'τους δικούς σου?

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    160
    Λέω πώς κατάλαβες ότι κάτι δν πάει καλά
    και πήγες σε ψυχολόγο;;;

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    ψυχιατρο παω. το χω γραψει πολλες φορες βασικα οτι απο μικρη ειχα ενταση νευρα δν κοιμομουν κ δαγκωνα....απο τα δαχτυλα μ μεχρι διαφορα αλλα..........με πηγαν σε εναν γιατρο.

    μετα αρχισαν οι διατροφικες διαταραχες.

    μετα τα νευρα κ η διπολικη, αλλα μετα τον βιασμο γιναν πιο εντονοι

    μετα σταματησα οπιοδηποτε φαρμακο επειδη ετσι ηθελα

    μετα δν πηγαινε αλλο κ δν μπροουσα να ηρεμισω.ημουν στην τσιτα λες κ επινα μονιμως καφε, νευριαζα με το παραμικρο, με επιανε λυσσα να δειρω να χτυπισω ανθρωπους κ χτυπουσα κ μενα. κ κοβομουνα

    τωρα ειμαι αρνι κ οι φασεις μ περναω ειναι σαν εξαθλιωσης αλλα τα νευρα μ π κ τωρα ειναι σχετικα συχνα, τοτε ηταν 10 φορες χειροτερα.

    αυτα σε περιλιψη γτ οι λεπτομερειες ειναι λιγο περισσοτερες!!!

    βασικα θελω την τρελλη ιδεα να ναι καποιος να ασχολειται ΜΟΝΟ μαζι μου. με τπτ κ με κανεναν αλλον. κ συνεχεια...να ειμαι η εμμονη του. δν 3ερω........δν ειμαι σιγουρη τι θελω.....

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    5
    Originally posted by me_vs_myself
    Προχτεσ προσπαθισα να κοψω τις φλεβες μου στο μπανιο. τισ εγδαρα μονο με πιασαν οι γονεις μ γτ με ακουσαν να κλαιω κ επαθα κριση πηραν τον γιατρο μ γτ δεν εφευγα απ το σπιτι για νοσοκομεια που θελανε εκει εχω δει στην τηλεοραση οτι αμα δουν κτ τετοιο σε στελνουν σε ασυλα δν θελω να παω. ηρθε σπιτι ο γιατρος μ εκανε μια ενεση δν ξερω τι πριν ερθει πετουσα πραγματα θυμαμαι θολωνα κ εγδερνα με τα χερια τις πληγες δν ξερω αν ηταν αποπειρα αυτοκτονιας δν κοπικα βαθεια ωστε να πεθανω δν σκεφτομουν να πεθανω ακριβως σκεφτομουν μπερδεμενα πραγματα σαν να ηταν ονειρο δν ξερω κ ακουγα να βουιζουν τα αυτια μου ηταν αποπειρα?ετσι ειναι οι αποπειρες ποιος ξερει να μ πει?

    ειμαι απελπισμενη τις μερες αυτες με εγκαταλειπουν ολοι δν εχω λεφτα δουλεια με αφησε το αγορι μ σερνομαι ολη μερα σαν πρεζονι με πρισμενα ματια κ μαυρες σκεψεις δν εχω ορεξη να περπατησω να προσπαθισω,τρωω χωρις λογο φοραω φαρδια ρουχα δν θελω καθρευτες γυρω μου κ αποψε δν κρατηθηκα πηρα τον πρων μ να μαθω γιατι δν μ μιλησε απο κοντα γτ δν με ηθελε πια. δν θελω να κανω μαγνητικη εχω κατι σιγουρα στα ποδια δν θελω να κανω ουτε εξετασεις αιματος και παιρνω τα xanax μονο 3 μερες τωρα.παιρνω 5 την μερα και κοιμαμαι αστατες ωρες χωρις ορεξη να σηκωθω

    εβαλα ολα τα λουτρινα ζωακια μ πανω απ το κρεβατι μ να με κοιτανε παντα ειχα μανια με αυτα κ ενα το χω αγκαλια μου ολη νυχτα κ ολη μερα μες στο σπιτι το χω μαζι αγκαλια μακαρι να μπορουσα να το παρω κ εξω

    δακρυζουν τα ματια μου κ θελω να κανω κτ γιαυτο να μ

    δν ξερω αν υπαρχει καποιος ειδηκος εδω ας μ πει κατι να ακουσω οχι ομως τα ιδια θελω κατι να ακουσω δν μαρεσει ναααα με εγκαταλειπουνε φοβαμαι να με αφηνουνε

    και νιωθω εγκαταλελειμενη σαν κτιριο παλιο με βλεπω δυσμορφη καθρευτη κ δν θελω να μιλαω με κουραζει και να ανασαινω ακομα

    θελω κατι να ακουσω παρακαλω απαντησεις σε αυτο το ποστ θα μου ειναι τοσο ομορφα να ακουσω

    ευχαριστω
    Απαγορεύονται οι online εκτιμήσεις/διαγνώσεις . Το μήνυμα διαγράφηκε από την ομάδα διαχείρισης.

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    5
    Άκυρο είδα από πάνω την διάγνωση.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    ποια διαγνωση

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    1

    Lou!

    Όταν πήρες τα χάπια έχασες τις αισθήσεις σου??
    Μετά την εντατική σε πήγαν σε ψυχιατρείο ή κάτι παρεμφερές?????

  14. #29
    xaka10
    Guest
    Quote Originally Posted by Iam_done View Post
    Όταν πήρες τα χάπια έχασες τις αισθήσεις σου??
    Μετά την εντατική σε πήγαν σε ψυχιατρείο ή κάτι παρεμφερές?????
    Ειναι παλιο το θεμα δεν πρεπει να μπαινει πια στο φορουμ οποτε οτι και να την ρωτησεις δεν προκειται να σου απαντησει

  15. #30
    xaka10
    Guest
    και επιπλεον να απαντησω εγω αντι γι αυτην στην πρωτη ερωτηση που η απαντηση ειναι πασιφανεστατη ενω για την δευτερη ερωτηση δεν μπορω να ξερω τι της προτειναν.αν παρεις τοσα πολλα χαπια στην αρχη εχεις τις αισθησεις και μετα απο καποιο λιγο διαστημα τις χανεις τις αισθησεις σου αναλογως ποσο εχεις παρει μπορει να πεσεις σε κωμα και να μην ξυπνησεις ποτε και να εισαι μονιμα φυτο

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •